İşlemci Hızı Dengesizliği

mit1996

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selamlar
Elimde Amd a8 5600k apu işlemci rx 570 ekran kartı var
Sorunum ise şu işlemci hızım sürekli değişken halde pc boştayken bile yüksek hıza çıkıyor ve bu sebepten dolayı fanların hızı artıp çok ses çıkarıyor bunu düzeltmemin yolu var mı?

Not: işlemci hızı normalde max 3,6 ghz olması gerekirken 3,8 gibi hızlara çıkıyor ve bu boştayken oluyor

Ekli dosyalar

• 5bf292ad0c6a650201e57c7c37ad395f.png
    5bf292ad0c6a650201e57c7c37ad395f.png
    242.7 KB · Görüntüleme: 115

saltinirmak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Sen boşta sanıyorsunda arkada kim bilir hangi servisler çalışıyor. Görev yöneticisinden işlemler sekmesinde cpuyu en çok kullanan uygulamayı görebilirsin.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
Birşey sürekli CPU'ya abanıyor, sonra duruyor tekrar abanıyor. Virüs olabilir mi?

~ KaanCK ~

Profesör
Reaksiyon puanı
1,591
Gerçektende.Konuya gelecek olursak muhtlemen ısınmadığı için o an Turbo Boost'ta.

mit1996

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sen boşta sanıyorsunda arkada kim bilir hangi servisler çalışıyor. Görev yöneticisinden işlemler sekmesinde cpuyu en çok kullanan uygulamayı görebilirsin.

Yeni formatladım tüm güncellemeleride yaptım şuan bomboş pc hiçbir şey yok garip gelen kısımda bu
Cpu kullanımının bu kadar çok dalgalanmaya sebep olan şey ne anlayamadım saniyelik dğeişimler 1,7 ghz kullanırken 3,2 falan çıkıyor ve iniyor sürekli bu halde sonuç olarak bu da sıcaklığı etkiliyor ve fanlar yüksek devirde çalışıyor sürekli

Peki bunun Termal macun ile bir alakası olabilir mi? açıp baktım yenilemem gerekiyor macun bitmiş gibi bir şey

saltinirmak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Yeni formatladım tüm güncellemeleride yaptım şuan bomboş pc hiçbir şey yok garip gelen kısımda bu
Cpu kullanımının bu kadar çok dalgalanmaya sebep olan şey ne anlayamadım saniyelik dğeişimler 1,7 ghz kullanırken 3,2 falan çıkıyor ve iniyor sürekli bu halde sonuç olarak bu da sıcaklığı etkiliyor ve fanlar yüksek devirde çalışıyor sürekli

Peki bunun Termal macun ile bir alakası olabilir mi? açıp baktım yenilemem gerekiyor macun bitmiş gibi bir şey

Saniyelik dalgalanmalar normal. Hepsi anlık olarak dalgalanır. Sabit çalışmaz ki.

mit1996

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
bilgim yok amcam getirdi kasayı ama işlemci üstü boştu kenarlarda kalanlar kurumuş zaten
Mesaj otomatik birleştirildi:

boştayken bile bu kadar yüksek hıza çıkması normal mi?
Bir daha değişin o zaman

bilgim yok amcam getirdi kasayı ama işlemci üstü boştu kenarlarda kalanlar kurumuş zaten

İşlemciniz turbolu ise normal karşılanabilir.

mit1996

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bu sabah şöyle bir şey geldi başıma o yüzden konuyu açtım youtube üzerinden 2 video açmıştım yan yana 3. açınca direkt kendini resetledi makina

saltinirmak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34

Gayet normal benim şuan yazdığım pc base hızı 2.50 ama yarım saniye bile olsa 2.57 oluyor. Isı bundan kaynaklamıyor. Macun eskiyse olabilir ısı.

mit1996

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bir daha değişin o zaman

İşlemciniz turbolu ise normal karşılanabilir.
evet turbo boostlu
en iyisi ben macunu değiştireyim tekrar bir kontrol edeyim devam ederse sorun tekrar yardımınız isterim teşekkürler cevaplarınız için
Başka fikri olan olursa da cevaplarsa sevinirim

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
evet turbo boostlu
en iyisi ben macunu değiştireyim tekrar bir kontrol edeyim devam ederse sorun tekrar yardımınız isterim teşekkürler cevaplarınız için
Başka fikri olan olursa da cevaplarsa sevinirim
Önemli bir sorun olduğunu zannetmiyorum. İyi günler.