İşlemci Çok Isınıyor

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Merhaba arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi işlemci çok ısınıyor ve kapanıyor. İlk önce termal macunun kurumuş olabileceği aklıma geldi ve açıp baktığımda gerçekten kurumuş olduğunu gördüm. Vatan Bilgisayardan Cooler Master IC Essential E1 ürününü aldım ve işlemciye uyguladım. İki hafta sonra sorun yeniden tekrarlandı. Düzgünce sürdüğümden, uyguladığımdan eminim. Bu olay olmadan önce PSU bozulmuştu ve Vatan Bilgisayardan Xigmarek Tauro Serisi 80+ 600W Güç Kaynağı aldım ve bu bahaneyle ailemden gizlice ASUS HD7850 DİRECTCU II 2 GB 256BİT ekran kartı almıştım. Onlardan kaynaklanan bir sorun olduğunu zannetmiyorum ama işin ehli olan sizlersiniz. Ayrıca işlemci 3,5 yıllık ve stok fanı ile duruyor. Sizce stok fan mı eskidi veya işlemci ? İşlemcim Amd FX 4100 3.6 ghz. Lütfen arkadaşlar sorunumun çözülmesine yardımcı olur musunuz?

Aldığım Ekran Kartı : http://www.vatanbilgisayar.com/Ekra...11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=62066

Aldığım PSU : http://www.vatanbilgisayar.com/Güç ...0w-guc-kaynagi/productdetails.aspx?I_ID=64757

Aldığım Termal Macun : http://www.vatanbilgisayar.com/Soğu...-thermal-macun/productdetails.aspx?I_ID=68560

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
FX-4100 5 yıllık mı ? Ve de AMD'nin bulldozer tabanlı işlemcilerini stok fan ile kullanmak zaten baştan yanlış.

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
bende fx almayı planlıyodum harbiden çok mu ısınıyo?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
bende fx almayı planlıyodum harbiden çok mu ısınıyo?

Ben FX-8150 kullanıyorum, CoolerMaster 412S soğutucusu ile birlikte şu ana kadar ne ısınma ne ses sorunu yaşadım. Kısaca stok fanla kullanmayıp yanına iyi bir soğutucu alırsanız hiç bir sorununuz olmaz.

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Ben FX-8150 kullanıyorum, CoolerMaster 412S soğutucusu ile birlikte şu ana kadar ne ısınma ne ses sorunu yaşadım. Kısaca stok fanla kullanmayıp yanına iyi bir soğutucu alırsanız hiç bir sorununuz olmaz.

3,5 yıllık falan işte ama hiç bir sorun çıkarmıyordu bu süre boyunca ne oldu da böyle oldu gerçi çok ısındığından mı onu da bilemiyorum oyunu açınca 15-20 dakika sonra monitör gidiyor ama kasa hala çalışıyor yarım saat bekledim kasa kapanmadı ama monitör gidiyor bilgisayar kapanmış gibi monitörün ışığı yanıp sönüyor. ekran kartındamı acaba sorun

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
3,5 yıllık falan işte ama hiç bir sorun çıkarmıyordu bu süre boyunca ne oldu da böyle oldu gerçi çok ısındığından mı onu da bilemiyorum oyunu açınca 15-20 dakika sonra monitör gidiyor ama kasa hala çalışıyor yarım saat bekledim kasa kapanmadı ama monitör gidiyor bilgisayar kapanmış gibi monitörün ışığı yanıp sönüyor. ekran kartındamı acaba sorun

Karttan dolayı olabilir sorununuz.

sleeper

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle stok fanını değiştirmenizi öneririm.Ya da işlemciye temas halinde olan alüminyum parçanın tamamen temiz olduğuna emin olun.Kirli olursa fan yeteri kadar hava üflese dahi tozdan dolayı soğutmayacaktır.Sorunun yazılımsal da olabilir.Format atıp güncel sürücüleri yüklemen daha iyi olur.

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Karttan dolayı olabilir sorununuz.
zaten şimdi speedfan ile test ettim oyuna girdim oynadım falan max. 60 yazıyor 60 ın üstüne çıkmamış pek fazla değil bazen kapanıyor bazen kapanmıyor anlamadım gitti

semihx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ads_z.png

Sormayın gitsin :glare:

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ekran kartı seçimin çok güzel