İşlemci %100 çalışırken Ram %40 çalışıyor.

Bu konuyu okuyanlar

kralkobra181

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
S.a arkadaşlar benim amd fx 8350 eight core processor işlemcim var ve 16 gb ram var pcmde 4.00 ghz işlemci hızı var bilgisayara özelliklere tıkladığımda 16gb ram gözüküyor.ŞİMDİ SIKINTIMA GELİm BİR OYUNA ÇOK YÜKLENDİĞİMDE SRO_CLİENT ÖRNEK ÇOK AÇTIĞIMDA İŞLEMCİM %100 ÇALIŞIRKEN RAM İM HEP % 40 ÇALIŞIYOR NASIL DÜZELTEBİLİRİM İŞLEMCİNİN ÜZERİNDEKİ YÜKÜ BİRAZ DA OLSA NASIL RAM A ATABİLİRİM YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM?

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Soğutman iyi ise oc yapmayı dene.
Ayrıca sistem boşta iken ne kadar cpu harcıyor?
İşlemcinin yükünü rame atamazsınız.

kralkobra181

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sistem boştayken işlemci %2 ram % 10 çalışıyor. ee ne yapmam gerekiyor oc zarar veriyor diyorlar ram im kendini zorlamıyor bile % 40 çalışıyor

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Ekran kartınız nedir acaba? Birde oynamaya çalıştığınız oyun nedir? %100 cpu kullanımı darboğazin göstergesidir.

kralkobra181

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekran kartım amd raedon hd 7800 series 1 gb 256 bit gddr5 oynadığım oyun SİLKROAD ONLİNE 9 AÇIYORUM MİLLET 8 GB RAM VE İ5 İŞLEMCİ İLE 8 ÇARI RAHAT AÇIYOR KASMIYOR BNM 8 ÇARDA KASIYOR

- - - Mesaj Güncellendi - - -

neden işlemcim 100 çalışırken ram 40 45 çalışıyor bunu anlamıyorum

power supply ile ilgisi varmıdır sizce? http://www.hepsiburada.com/xigmatek-nrp-500w-power-supply-nrp-pc502-pm-bd847344 bnmki bu

yardım edebilecek varmı?

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
[MENTION=461753]kralkobra181[/MENTION]

Silkroad gibi eski oyunlarda çoklu client açtığınızda genelde işlemciye yük bindirir. İnternet hızınızdan tutun serverın doluluk oranına , oyunun sürücü uyumluluğundan tutun kullandığınız bottaki buglara kadar her şey oyunun kasmasına etki eder.

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Çoklu açmak istiyorsanız görev yöneticisinden sırayla hepsine özel çekirdek atamayı deneyin. Uygulamalarda sağ tıklayıp işleme git dediğinizde işlemi gösterecektir sonra sağ tıklayıp benzesmeyi ayarla deyin 1. Oyuna cpu 0 2. Oyuna cpu 1 3. Oyuna cpu 2 şeklinde verin sadece bakalım sonuç ne olucak.
Edit : sadece oyunlara böyle bir işlem yapmanız yeterli.

kralkobra181

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki anladım da benim sıkıntım neden işlemci 100 çalışıyorda ram hiç kendini yormuyor 40 da çalışıyor ram

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Ne kadar cahilsiniz.

RAM ile CPU'nun ne alakası var? Tam tersi de olabilirdi CPU %40'dayken, RAM %100 olabilirdi. Ama 16 GB gibi yüksek RAM miktarı sözkonusu olduğu için dolmuyor.

RAM bilgisayarın kullandığı rastgele erişimli bellek miktarıdır.

CPU yani merkezi işlem birimi ise bilgisayarda tüm hesaplamaların yapıldığı yerdir.

Bu ikisi birbirinden farklı işler yaptığından birinden kesip, diğerine aktarayım gibi birşey mümkün değildir.

Tam uymasa da araba örneği vereceğim. merkezi işlem birimi motordur, RAM ise benzindir. depo boşalırsa araba durur, ama motor güçlü değilse araba da belli hızı aşamaz.

Gelelim sorunuzun yanıtına: Bilgisayarında işlemcinin ne yaptığını incelemek lazım hangi uygulamanın %100'e çıktığına bakmak lazım, RAM'in %40 olması normal, 16 GB RAM'i tüketebilirsin ben kendi bilgisayarımda tüketiyorum, ama onlarca farklı program açmak lazım. İkisi arasında bir ilinti yok.

Arkadaşlar, hiçbirşey bilmediğiniz bir konu hakkında birşey yazmayı nasıl beceriyorsunuz. Bilmiyorsam bilmiyorum demeyi bilin. Bu kadar basit.

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
sağ elimle elmayı tutabiliyorken, sağ ayağımla neden tutamiyorum? gibi alakasız bir soru olmuş :)

kralkobra181

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biraderlerim ben bilsem size sormam zaten bilmiyorum ki size soruyorum ne yapalım bilmiyoz diye ölelim mi la cahil mahil diyonuz

sence 16 gb rama uygun hangi işlemciyi tercih edersin sen hangi işlemciyi kullanıyorsun?

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
üstadım ram ve işlemcinin görevleri faklı olduğu için, bilen insanın garibine kaçıyor :) @falcon291 gayet güzel açıklamış fazla söze gerek yok :)

kralkobra181

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tmm sence en iyi işlemci hangisidir onu söyle yani i7 mi tercih edersin amd mi oyun için tabi çok uçuk fiyatlı olanlardan bahsetmiyorum

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Öncelikle şunu belirmeliyiz ki overclock'un zararı yoktur şöyle ki;

CPU veya GPU yeterli soğtumaya sahipse overclock işleminin hiçbir zararı yoktur. Zarardan kasıt fazla ısınmadan kaynaklı transistör hasarı veya transistör kaybı.

Ram ile işlemcinin görevi çok farklı bunu zaten falcon291 bize uzun uzun yazmayacak kadar açıklayıcı anlatmış. Yük halinde işlemci sıcaklığınıza bakmanızda fayda var işlemci ısındıkça çalışma frekansı ve diğer özelliklerinde ciddi yavaşlamalar meydana gelir çok çabuk %100 oranını dolurur. Ayrıca gereksiz servis ve gereksiz başlangıç öğelerini kapatmanızda büyük fayda var.

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ben AMD tercih ediyorum. en iyisi bütcene en uygun olanıdır. uzun zamandır donanım almadığımdan biraz uzak kaldım şunu almalısın diyemem, ama 400tl den fazla para vermem ben işlemciye :)

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
biraderlerim ben bilsem size sormam zaten bilmiyorum ki size soruyorum ne yapalım bilmiyoz diye ölelim mi la cahil mahil diyonuz

sence 16 gb rama uygun hangi işlemciyi tercih edersin sen hangi işlemciyi kullanıyorsun?
kralkobra tepkim sana değil, sana cevap vermeye çalışıp veremeyen cahillereydi. Bilmek durumunda değilsin, ama sana cevap vereceğim diye kasıp, anlamsız karalamalar yapılmasınaydı tepkim.