İslami Arabesk Müzik?

Bu konuyu okuyanlar

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Zikir dediğiniz Rahman ve Rahim olanı kalbin aralığından usulca geçirip dinginliğin duvarlarına kılıçla saplamak değil midir? Orkestra fakiri olup fonda polisiye nefesler dinletmenin adı zikirli ilahi midir Allah aşkına!

Kabe'nin örtüsü cıstak cıstak.
Geniz etinin üzerine sıkma boğaz basarak , acıklı sesle defin kafasını parçalayan adamların ağlayarak okuduğu eserler ilahi değil, cover arabesk katliamdır.
Allah’ın kutsal isimlerini, kaval sesinin arkasından buğulu yeşil Dj’lerin boynu bükük güftelere gark ettiği yüksek dozda cıstaklı müziklerle dinlemek zorunda mıyız?
Muhammed’in gözleri sürmeli sürmeli diyerek frekanslarını türbe haline getirmiş hurafe vaadlerle doldurmuş bir takım radyolarla mı bu gençlere ilahileri sevdireceksiniz.

“Ey zahid şaraba eyler ihtiram insan ol cihanda bu dünya fani” gibi Allah’ı özgünce çağrıştıran eserlerin kolunu bacağını kıran bu bir sıkımlık arebesk seslerin oksijen tüpüne sıkışık nefesleri mi bize ilahi arınmayı anlatacak?
Zikir dediğiniz Rahman ve Rahim olanı kalbin aralığından usulca geçirip dinginliğin duvarlarına kılıçla saplamak değil midir? Orkestra fakiri olup fonda polisiye nefesler dinletmenin adı zikirli ilahi midir Allah aşkına!

Kaç tane gencin playlistinde bu tarz ilahiler ilk ona girebilmiş.. Ağlayıp zırıldayarak islamcılar müzik yapamıyor diyerek, Peygamberin ismini oynak acıklı, burnuna havlu basılmış adamların fecaat icrasıyla mı dinleyeceğiz.
İslamcılar bir zamanlar dilleriyle çiğnedikleri kapitalizmi minber edinip kaymağı islama göre yenecek hutbeler uydurmaktan vakit bulabilselerdi estetiğin ilahi harmonisi üzerine takkelerinden utanmayacakları bir sanat kimliğini ortaya çıkartacaklardı.
Allah’ın verdiği ayeti pazarlayan adamlardan zorlama kasmaca ilahiler dinleyip mescide uğrayacak değilim.

Bu gençleri bu mahallede tutacak eserler ortaya koymayıp pop müziğinin gavur işkencesinden ibaret olduğunu anlatan vaazlar ne kadar acıysa , Küçük Emrah ağzıyla Peygamberin asaletini zedeleyen çakma ilahilerle aşka gelecek potansiyel islamcı arayışına çıkmak da o kadar acı..

Esra Elönü - Haber 7

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Acayip bir insan. Hani sanki yanlış tarafta. Sami mi acaba?

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
kız doğru söylüyor. nefret ediyorum bu adamlardan. ki sadece onlardan da değil. kendisini müslüman zanneden kesimin parayla - genel olarak dünyayla - imtihanı bitmedi. para kazanalım da nasıl olursa olsun anlayışıyla bir yerde lastiklerinin patlayacağı kesindi. kocakarı terennümlerini islami diye yutturmaları da beceriksizliklerine çektikleri kalın ama delik deşik perdeden ibaret. eğer güç elimde olsaydı bu toplumun samimi fakat cahil kesiminin cebine göz dikmiş sülük karakterleri islama hizmet amacıyla sürgüne gönderirdim. müslümanlar rahat nefes alırdı azıcık.

irfan-06

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kız doğru söylüyor. nefret ediyorum bu adamlardan. ki sadece onlardan da değil. kendisini müslüman zanneden kesimin parayla - genel olarak dünyayla - imtihanı bitmedi. para kazanalım da nasıl olursa olsun anlayışıyla bir yerde lastiklerinin patlayacağı kesindi. kocakarı terennümlerini islami diye yutturmaları da beceriksizliklerine çektikleri kalın ama delik deşik perdeden ibaret. eğer güç elimde olsaydı bu toplumun samimi fakat cahil kesiminin cebine göz dikmiş sülük karakterleri islama hizmet amacıyla sürgüne gönderirdim. müslümanlar rahat nefes alırdı azıcık.

Çok kızmışsın anlaşılan. Haklısın müslümanlarda şu yanlış var aslında hoca söyledi yada hacı söyledi kesin doğrudur anlayışı. Bir araştır bir bak doğrumu yanlış mı yok körü körüne inanır yanlış da olsa.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İlahi nedir Tasavvufi Müzik nedir bellidir...
Yüzlerce yıllık bir geçmişi bir formu vardır...

Bunun dışında Yapılan Arabesk Müziğin içerisine Dini Sözler Eklenmek ile İlahi Olmuyor...
Bir Dönem bu tür İlahi Adı Altında Yapılan Müzikleri çok popüler oldu... Ancak Günümüzde İnsanların Bilinçlenmesi sonucu bu tür şeyler popülerliğini kaybetme sürecine girmiştir...

İşte İlahi Formatına Uygun Eserler...

[video=youtube;cYkZZ2WYRI4]http://www.youtube.com/watch?v=cYkZZ2WYRI4&feature=related[/video]

[video=youtube;J5lPbibKpqU]http://www.youtube.com/watch?v=J5lPbibKpqU[/video]

[video=youtube;JpUrsy2xRxA]http://www.youtube.com/watch?v=JpUrsy2xRxA&feature=rec-LGOUT-exp_stronger_r2-2r-12-HM[/video]

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İşte bu! Aynen böyle düşünüyorum. Ama gel de bunu insanlara anlat. O kadar körü körüne ve saçma sapan bi "din" anlayışları var ki bazılarının, bunları söylediğinde sana kafir gözüyle bakabilirler :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Müzik her dinde günahtır
Müzik kelimesi, Yunanlıların büyük putları olan Zeüsün kızları sayılan Mausa (Müz) denilen 9 heykelin adından alınmıştır. Müzik, İlahi dinlerde büyük günahtır. İncilin yasak ettiği müziği, sonradan papazlar, Hıristiyanlığa soktular. Bozuk dinler, ruhları besleyemediği için, müziğin nefse hoş gelmesi ruhani tesir
sanıldı.
Aslında müzik ruhun gıdası değil nefsin gıdasıdır...
Ayrıca haram olan bişeyi ibadete sokup ibadet diye lanse etmek ÇOK DAHA ÇİRKİN BİŞEYDİR...

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bu din sömürücülerine kıl oluyorum müslümanlıkla uzaktan yakından hiç bir alakaları yok hepsi soytarılar bizim aptal müslümanları yoluyorlar çok acı bir durum zaten dikkat edin bunları dinleyenler de cahil müslümanlıktan bi haber yaşayanlardır hiç bir islam alimi çıkıpta bu şarlatanların arabeks yada oyun havası tarzındaki ilahileri islama uygundur diyemez

III.ABDÜLHAMİD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
muratflash'a katılıyorum. Müzik, nefsin gıdasıdır. Ruhun ise zehiridir.

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Aslında müzik ruhun gıdası değil nefsin gıdasıdır...

Yuh artık. :D Ben müzik dinlemeden hiçbirşey yapamam. Konsantre olamıyorum. Nefsimi mi besliyorum ben? Hem güzel sesler dinlemek neden günah olsun ki?

adrasa

Dekan
Reaksiyon puanı
37
Yuh artık. :D Ben müzik dinlemeden hiçbirşey yapamam. Konsantre olamıyorum. Nefsimi mi besliyorum ben? Hem güzel sesler dinlemek neden günah olsun ki?

+ 1923 benimde şahsen sago listem nerdeyse hiç kapanmaz bilgisayarda olsun müzik çalarımda olsun.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
yazara katılmamak mümkün değil, ancak bazı arkadaşlar eleştirinin dozunu kaçırıp hakarete varan şeyler söylemişler. meseleye bir de şu açından bakmak lazım. cinsellik çağrıştıran müzikleri dinlemek yerine bu müzikleri tercih ederim. ayrıca insanların tercihlerine saygı duymak gerekir.

ben bu tarz bazı müzikleri dinliyorum ama ilahi adı altında değil, yeşil pop yada islamik pop olarak isimlendirip onları dinliyorum. bir arkadaşımız mehmet emin ay ve o tarzdaki bir iki örneği vermiş. evet ilahi odur. orada çalan melodinin nağmeleri insanın yüreğinin bam teline dokunması, insanı alıp başka ufuklara götürmesi başka şeydir. birde hızlı bir ritimde dini kelimelerin araya serpiştirildiği müzik başka şeydir.