İran'da Yeni Yasak

Mehmet1984

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yakında nefes almayı da yasaklar bu zihniyet. Henüz anlayamamışlar yasaklarla bir yere varılamıyacağını. Zavallı hayvanlar şimdi evlerden toplanıp katledilirlerse hiç şaşırmam.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bu köpeği temiz değil diye yasaklayan İranlılar aynı zamanda pilavı avuçlayarak yiyen İranlılar değil mi?

İnanç konusunda ne durumdasın bilmiyorum ama bazı şeyleri yarım yamalak yorumlarla yorumlayınca komik oluyor...

Köpeğin Pis Olma Meselesi Bir HİJYEN Meselesi Değildir!!! Bir Dini Terminoloji Meselesidir... Eğer bu konuda yeterli bilginiz yoksa yanlış sonuçlara ulaşırsınız...

Ebu Hanife nin bir örneğini vereyim...

İdrar mı daha pistir yoksa meni mi?

İdrar daha pistir...

Halbuki İdrar yapıldığında sadece abdest bozulurken
Meni gelmesi durumunda Gusül Abdesti Gerekir...

Mesele hangisinin daha pis olup olmadığı değil...
Hangisi hakkında dinin ne hüküm getirdiğidir...

Adamın İnanışı Köpek Pis diyorsa sana mı kalıyor adamın eli mi köpeği mi daha temiz diye adamı yargılamak?

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
iran olayına hiç girmicem de. ben de köpeğin evin içinde beslenmesinden pek hoşlanmam. dışarda beslerim ama eve sokmam :) dini açıdan değil de hijyenik açıdan

Ice Man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Birincisi bu hala onaylanmamis bir kanun, Iran`da Turkiyede soz edildigi kadar soz edilmiyor.
Ikincisi Sii inanisina gore de kopek nejis bir hayvan, hatta agiz suyu, nefesi bile nejis, mesela yemek yedigi tapakin temiz olmasi icin toprakla temizlenmesi gerekiyor.
Ucuncusu bu kanun Evler yada baska yerler ile ilgilenmiyor, sokak ve arabalarla ilgili.

Gelelim dorduncuye, cogu sitede Iran hakkinda yanlis bilgi yazanlarla tartistim, bir kere haric edep sinirini asmadim (oda bana yapildiktan sonra) cunki bizim kulturumuzde bu yok ama bu seferlik sunu yazmak istiyorum:
Bu köpeği temiz değil diye yasaklayan İranlılar aynı zamanda pilavı avuçlayarak yiyen İranlılar değil mi?
Iran hakkinda hic bir sey bilmiyorsun.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İranlılar çok temizler ya.!

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İranlılar Pis diye aşağılayanlar farkında mı Dünyanın bir çok ülkesinde de Türkleri aynı şekilde pis barbar aşağılık olarak görüyorlar...

İranlıların ne kadar temiz ne kadar pis olduğu size kalmadı...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bir de bize yobaz, barbar diyen avrupalıları eleştiririz. Aynısını başkasına yapıyoruz.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
iran bunu yapıyorsa islami amaçla değil şii inancıyla yapıyordur şii inancıyla islam arasında ise hiç bir bağ yoktur

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı Devleti'ni çökertenler, Müslüman alemini bölüp bir daha da birleşmemesi için teoriler tezler hazırlayanlar, ne yazık ki bugün bu uğraşlarının meyvesini topluyorlar. Türk, Arap'a, Acem'e pis der onlar da bize. Bin yıl bu insanlarla yaşamıştık oysaki. Asırladır birlikte yaşadığımız omuz omuza verdiğimiz, beraber savaşlara katıldığımız İslam alemi "pis", onların başına getirilenler de Türk'leri dinsiz diye kötülüyor.

Batı bizi öyle ayırdı bunu öyle güzel başardı ki şu an bazı arkadaşlarımız burada bir milleti köpeklerle kıyas eder olmuş! Yazık...

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
köpeksiz hava sahası {!} .d .d .d

Reaksiyon puanı
66
Her şeye cevabı olan insanlar...

Başkalarının inançlarına saygısızlık!

Üsten bakıp anlamak yerine içinde yaşayıp başkalarının istediği gibi hareket etmek.

Neden böyle oldu! İnsanlar sınıflandırıldı. Herşeyden önce insan olması yetmiyor galiba!

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Evin içindeki köpek açıkçası beni ilgilendirmez. Bir yandan da kedi beslenen bir eve gidip, ayda-yılda birkaç gün kalmak zorunda oluyorum ve çok rahatsızlık duyuyorum.
Son olarak bahçesinde köpek besleyip de bağlamayanlar, evin önünden gelen geçen herkesi korkutanlara ülkemizde de yasak olsa çok sevinirim.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar bu konuya girip hiç tatsızlık çıkarmayalım. Mezhepler arası tartışmalar uygun olmaz bu ortamda...

Senin tadın bozuk herhalde arkadaşım. :D Tatlı tatlı tartışıp Şiilik'in ne olduğundan bahsetsek, aslında İslam'la nasıl alakası olabileceğini konuşsak kötü mü olur?

Hem forum tartışma alanıdır, her ne kadar teknoloji ağırlıklı olsa da bu da tartışılabilir. Tartışmayı öğrenmediğin sürece yalan yanlış bilgilere sahip olacaksın maalesef. :S Umarım buna dikkat edersin.

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Senin tadın bozuk herhalde arkadaşım. :D Tatlı tatlı tartışıp Şiilik'in ne olduğundan bahsetsek, aslında İslam'la nasıl alakası olabileceğini konuşsak kötü mü olur?

Hem forum tartışma alanıdır, her ne kadar teknoloji ağırlıklı olsa da bu da tartışılabilir. Tartışmayı öğrenmediğin sürece yalan yanlış bilgilere sahip olacaksın maalesef. :S Umarım buna dikkat edersin.

Tartışmayı bilmediğimi de nereden çıkardın? Tatlı tatlı Şiilik ya da Sünnilik nedir aralarındaki benzer ve farklı yönler nelerdir bunları gidip forumun ilgili herhangi bir bölümünde konu olarak açabilirsin elbette. Bu konu başlığı bahsi geçen tartışmayla ilgili değil. Konu üzerinde sinirler gerginleşmişken ve konunun da Sünnilik - Şiilik ile hiç ilgisi yokken bu konuyu burada "tartışmak" ne sonuç getirir ne de fayda.

Bu tip insanları hassas olabileceği konular da tartışmaya açıldığında geçmiş tecrübelerimiz sınırların korunamadığını, gerginliğin hat safhaya ulaştığını göstermiş ve bunun sonucu olarak forum konuları kapanmış ya kitlenmiştir.

O yüzden sen yine de denemek istiyorsan tatlı tatlı tartışalım diyorsan kendine bir konu başlığı aç onun altında tartışsın millet. Gidip de böyle alakasız ve gerginlik olan bir konunun altında olayı esas mecrasından çıkarmayın.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
şöyle birşey duymuştum: Köpek asıl yemeğin Allah'tan geldiğini bilmeden, sahibinden yemek alabilmek için taklalar atıp, şaklabanlık yapıp, bir anlamda köpeklik yapar. Bu nedenle evde beslenmez. Kedi ise hiç maymunluk yapmaz, nimetin Allah'tan geldiğini, insanın sadece aracı olduğunu bilir. yemek verirsiniz yer, yüzünüze bile bakmaz döner gider. Kedi asildir. :)

ulass09

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bak ya gene konu nerlere gitmiş :) arkadaşım köpeğimde, çeşit çeşit kusumda, balığımda, hamstermda var, bence bu yasak saçma..

Wermidon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İrana helal olsun be kardeşim.Sokakta yüzlerce aç insan dolaşırken insanların çocuk gezdirir gibi köpek gezdirmesi acınacak durum.Bir insan sokakta açlıktan ölürken umursamayanların bir köpek dövüldü diye ülkeyi ayağa kaldırması vs...hayvana verilen değer insandan fazla olmamalı.Hayvanlar hayvan olarak kalmalı bence.Evde otobüste işi var hayvanın.Hayvan ya ahırda olur, ya doğal ortamda olur yada kulübesinde...

İslam ile de birebir örtüşüyor.İslamda köpek bir çok mezhebe göre necistir.Şia mezhebine ile birlikte bir çok mezhepte de necistir.Hanefi mezhebine göre de necistir ama şartlı olarak...

Bakınız...

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Tartışmayı bilmediğimi de nereden çıkardın? Tatlı tatlı Şiilik ya da Sünnilik nedir aralarındaki benzer ve farklı yönler nelerdir bunları gidip forumun ilgili herhangi bir bölümünde konu olarak açabilirsin elbette. Bu konu başlığı bahsi geçen tartışmayla ilgili değil. Konu üzerinde sinirler gerginleşmişken ve konunun da Sünnilik - Şiilik ile hiç ilgisi yokken bu konuyu burada "tartışmak" ne sonuç getirir ne de fayda.

Bu tip insanları hassas olabileceği konular da tartışmaya açıldığında geçmiş tecrübelerimiz sınırların korunamadığını, gerginliğin hat safhaya ulaştığını göstermiş ve bunun sonucu olarak forum konuları kapanmış ya kitlenmiştir.

O yüzden sen yine de denemek istiyorsan tatlı tatlı tartışalım diyorsan kendine bir konu başlığı aç onun altında tartışsın millet. Gidip de böyle alakasız ve gerginlik olan bir konunun altında olayı esas mecrasından çıkarmayın.

Bu neyin gerginliği anlamadım. Seni kim gerdi böyle? Ben gayet sakinim, bu konu altında da bu gayet tartışılabilir. Her şeye yeni konu açacaksak forum çöplüğe döner. Sırf sen gerginsin diye tartışmayacağız mı?

Şimdi burada İran'ın inancından bahsediliyor değil mi? Bu da sanırım Şiilik. Ve Şiilik'in İslam'la alakası olmadığı söyleniyor. Bu çok ciddi bir iddia ve bunu açığa kavuşturmazsak ve burada kalır giderse, bunu okuyan herkes yanlış bir şekilde bilinçlenir. Eğer ben başka konuda bunları yazacaksam, ki anlamı yok, çünkü internette milyon yerde yazıyor benzer bilgiler. Sorun herhangi bir şekilde tartışmak değil, doğruya yönelmek üzere, doğru yerde tartışmak.