İran haber ajansı Ak parti logosuyla koronavirüsü benzetti!

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
İran Devrim Muhafızlarının yayın organı olan Tasnim Haber Ajansı "Korona ve Türkiye'nin iktidar partisinin kader" başlıklı yazıda koronavirüs ile Ak Parti logosunu bir arada vererek benzerlik ilişkisi kurmuş. Anlam veremedim bu olaya :)
20200412_022624.jpg

Reaksiyon puanı
10,325
"Dünya Sağlık Örgütü Çin'den sonra koronavirüs enfeksiyonunun en fazla olduğu iki ülkeyi Suudi Arabistan ve Türkiye olarak açıkladı. Devletlerin gerçek rakamları gizleyişinden ötürü Suudi Arabistan ve Türkiye'deki tehlike Çin'den daha fazlaymış."
İşte İran gazetelerinden alınan haberlerden biri. Ne enteresandır ki İran matbuatı durup dururken bir anda bremen mızıkacıları gibi koro halinde Türkiyeye yüklendiler.

Halbuki alıntıda bahsedildiği gibi DSÖ'den kesinlikle böyle bir mesaj varit olmamıştır. Fetö trollerinin sosyal medya hesaplarından aldıkları tezvirat dolu yalanları yayınlayarak müthiş bir karalama kampanyasına başladılar. Türk'ün, Türk devletinin ebed müddet en kadim düşmanı olan bir ülkedir İran.

Fakat ben bu nankör ve acayip kompleksli ülkenin aslında iyi yaptığına inanıyorum. Çünkü ne zaman başları sıkışsa, zora düşseler Tayyip bey yardımlarına, imdatlarına koştu hep. Yahu daha geçen günlerde bi sürü tıbbi yardım gönderdi bildiğim kadarıyla bu adamlara.

İran gazetelerinin Türkiye hakkındaki yorumlarının hemen hepsini diyebilirim okudum. Emin olun kesinlikle hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Tamamı yalan, tamamı iftira, tamamı düşmanlık sadece. Başka birşey yok. Fakat neden bu düşmanlığın bir anda depreştiğini çözemedim bir türlü. Var bir bildikleri muhakkak da ne olduğunu anlarız nasıl olsa bir süre sonra.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İran Devrim Muhafızlarının yayın organı olan Tasnim Haber Ajansı "Korona ve Türkiye'nin iktidar partisinin kader" başlıklı yazıda koronavirüs ile Ak Parti logosunu bir arada vererek benzerlik ilişkisi kurmuş. Anlam veremedim bu olaya :)Ekli dosyayı görüntüle 93034

Haber çok açıklayıcı :D Kaynakta aşırı sağlam.
Bu forumda Fars'ça bilen var mı acaba ? Şu yazıyı çevirebilecek. ( İçerik ekibisiniz iyi hoşta sırf fazladan içerik olsun diye saçma sapan ve boş paylaşımlar yapılmamalı bence ) Kaliteli bir forum olması için...

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Tamam abisi sende uygun gördü isen yarın başlayım o zaman ?
Yazdığım gayet açık ve mantıklı bir söylem kaynak yok resmi bir belge yok saçpa sapan ne bulursak kopyala yapıştır yapalım forumda kalite yerlerde olsun. Saçma sapan bilgiler havalarda uçuşsun forumda amaç ne fazladan konu olsun işte öylesine kalabalık etsin. Sonra doğrumu yanlış mi diye senin gibi yaşı ufak üyeler kontrol etmeden araştırmadan inansın veya altına üç beş velet gerçekmiş gibi yorum yazsın bu mu istediğin =?

Son düzenleyen moderatör:

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Sonra doğrumu yanlış mi diye senin gibi yaşı ufak üyeler kontrol etmeden araştırmadan inansın veya altına üç beş velet gerçekmiş gibi yorum yazsın bu mu istediğin =?
Haberi çevirince başlıktaki şey ile haber kaynağı eşleşiyor. :)
Google Lens ile okutup Google Translate ile çevirdim. Siz de çevirebilirsiniz.

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
@OzkanK. ben diğer konularınıza, mesajlarınıza da şahit oldum. Sizin fikirleriniz, biz ne dersek diyelim siz kendi fikirlerinizlesiniz, sorun değil. Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil ama "abisi" kelimesi güzelmiş. Bir daha üslubumu bozmak için kullanırım. Akıl zaten yaşta olsa yanmıştık, kimse konuşturmazdı bizi.

Size göre de vatan haini miyiz?

Ekleme: İnanmak için ufak olmak gerekmiyor, bir aralar RTE'nin mehdi olduğuna inananlar da vardı. Onlar bence; 60-40 yaş kılıklı "ufaklıklar".

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Size göre de vatan haini miyiz?
Ne saçmalıyon sen ya ? Ne vatan haini ne size göresi ne bana göresi... Önce bir yetişkin ol 18 yaşına gel sonra ne olmak istiyorsan ol banane. Daha bu yaşta anlama dinleme idrak etme yeteneğini kaybetmişin.

Özgür basın sonuçta haber yapmakta özgürler...

Çok güzel ve havalı bir kelime şu özgür basın. ( Bu cümleye sonuna kadar katılırım ve arkasındayım )
Ama 5N 1K kuralı uygulanırsa.
Ne?- Ne zaman? - Nerede?- Nasıl?- Neden? ve Kim sorularına cevap vermeli özgür basın dediğin.
Yeni nesilde buna 6. madde eklendi Nereden diye ( Kaynak Mabadım olmamalı yani )
Burada forum'un kalitesi içinde öneride bulunuyorum. ( İçerik ekibi böyle yaparsa normal üyeler ne yapmaz )

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
koronavirüs ile Ak Parti logosunu bir arada vererek benzerlik ilişkisi kurmuş. Anlam veremedim bu olaya :)
Burada bu haberi ilk gördüğümde ben de anlam veremedim. :)

Yalnız haber başlığı "İran haber ajansı Ak parti logosuyla koronavirüsü benzetti!" içeriği yansıtmıyor. Haber içeriğinde Ak Parti hükümeti ve politikalarının eleştirisi yapılmış, Sağlık Bakanlığımızın koronavirüs ile paylşatığı veriler yüksek gösterilmiş, tehditlerin yeni fırsatlara dönüştürülmesi Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin en eski politikası olduğuna değinilmiş vesaire vesaire... haberin bir kısmı aşağıdadır. (Farsça olan içerik ilk olarak (Google Translate ile) İngilizce'ye daha sonra (tarafımdan) Türkçeye tercüme edildi.)

İran Devrim Muhafızlarının yayın organı olan Tasnim Haber Ajansı "Korona ve Türkiye'nin iktidar partisinin kaderi" başlıklı yazıda Ekli dosyayı görüntüle 93034

Haberin başlığı aynen o şekilde ancak içerik farklı; haberin bir kesiti aşağıdaki gibidir:

Not | Corona ve Türkiye'nin iktidar partisinin kaderi

Corona'nın tüm acı ve zor sonuçlarına rağmen, Adalet ve Kalkınma Partisi Corona ile mücadelesinde yeni bir koz arıyor.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Uluslararası grup Tasnim Haber Ajansı'na göre, Türkiye'de koronavirüsün yaygın ve hızlı yayılması bugüne kadar bu ülkenin binden fazla vatandaşının hayatını kaybettiği doğrulandı ve yaklaşık 50 bin insan bundan etkilendi. Böyle bir durumda, hükümet Corona ile başa çıkmak için yeni önlem ve politikalarını açıkladı ve 31 eyalet başkentinde 48 saat boyunca yasak ilan edildi.

Corona hakkında hiçbir şey söylemeyen bir parti

Başkanlık sisteminde, cumhurbaşkanlığına ek olarak, cumhurbaşkanı da partinin liderliğini elinde tuttuğundan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çeşitli unsurları tarihin aksine kamusal alanda görünmemektedir.

...
...
...
Link: یادداشت| کرونا و سرنوشت حزب حاکم ترکیه- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Öncelikle başlıkla haber çok alakasız, AKP’nin virüsle mücahedesini (bu devletin bir adı var demek istiyorum önce bu haber kaynağına, saçmalaşmışlar) eleştirmişler (açık olalım Türkiye’nin mücadelesi ve onlarınkini yan yana koyamıyorum bile, hakaret etmem kendi milletime).
Mesaj otomatik birleştirildi:

[/URL]

Altlara doğru da bu AKP’nin yıllardır yaptığı şey demeye getirmişler.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Aynen aziz milletimiz çok bilinçli zaten hakaret etmeyelim .
İran devleti ile kıyasladığımızı düşünün, bizde azınlık olan kör cahil topluluk onlarda çoğunluk, onlarla kıyasladığınızda kendimize hakaret etmiş oluruz ve onu geçtim bu milletin içerisinde sizde varsınız.
Örneğin ülkemizde yaşanmamış olan bir durum:

Metin_Aslantürk

Profesör
Reaksiyon puanı
660
Bu soruya cevap vermek için orijinalini okumak lazım onu anlamak içinde Farsça bilmek lazım...nerde Farsça bilen Konu baştan aşağı yanlış ve eksik bilgilendirme olarak açılmış...kimsenin ak partiye hakaret yada küfür ettiği yok...içerik yanlış...Başka bir şey anlatılmak istenmiş...Ak parti logosu başka bir şey ifade etmek için yanına konulmuş....Orjinal farsçasını çevirip sonra başlık açmak lazım...sonra millet birbirine girer..ak parti ve corana virüs mücadelesi ele alınıp başka bir şey ifade edilmiş!!!

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
İran Devrim Muhafızlarının yayın organı olan Tasnim Haber Ajansı "Korona ve Türkiye'nin iktidar partisinin kader" başlıklı yazıda koronavirüs ile Ak Parti logosunu bir arada vererek benzerlik ilişkisi kurmuş. Anlam veremedim bu olaya :)Ekli dosyayı görüntüle 93034

İçeriğinde ne olduğu anlaşılmayan bir şey paylaşmışsınız. Kaynak da eklememişsiniz. Misenfermasyon bu.

İçeriğini bile okumadan/anlamadan başlığa bakıp yorum yapılıyor bu yüzden. Forumun kalitesini Twitter gibi sosyal medyaların kalitesine düşürmemek lazım.

WhatsApp bile koronavirüsten kaynaklı misenfermasyonu engellemek için mesaj yönlendirmede kısıtlamaya gitti.

@kilicbaligi konuya açıklık getirmiş zaten. Teşekkürler.

M

Murat Burç

SDN Okuru
İran'ı ciddiye alan da ne diyeyim bilemedim.

İçeriğinde ne olduğu anlaşılmayan bir şey paylaşmışsınız. Kaynak da eklememişsiniz. Misenfermasyon bu.

İçeriğini bile okumadan/anlamadan başlığa bakıp yorum yapılıyor bu yüzden. Forumun kalitesini Twitter gibi sosyal medyaların kalitesine düşürmemek lazım.

WhatsApp bile koronavirüsten kaynaklı misenfermasyonu engellemek için mesaj yönlendirmede kısıtlamaya gitti.

@kilicbaligi konuya açıklık getirmiş zaten. Teşekkürler.
Içerik üreticileri raporlamanmadıkları sürece kaynak eklememekte ısrarcı. Bu konu ve bu haber bu kadar saptırılarak bu vurdumduymazlığın zirvesi olmuş.

Korkmayın birşeyleri biraz ciddiye alınca hayat tepe taklak olmayacak. :D

Reaksiyon puanı
16,118
Politik mesaj vermişler sizin hal,tavriniz yanlis diyor politik eleştiri özgür basının hali başka oluyor.

Reaksiyon puanı
10,325
Politik mesaj vermişler sizin hal,tavriniz yanlis diyor politik eleştiri özgür basının hali başka oluyor.
Oklar doğrudan RTE ve hükümetine yönelince özgür basın oluyor, hoşunuza gidiyor.
Mesela bu tür oklar KK'na yönelince aynı tolerans buhar olup uçuyor gibime geliyor sevgili Konfik! :D

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Oklar doğrudan RTE ve hükümetine yönelince özgür basın oluyor, hoşunuza gidiyor.
Mesela bu tür oklar KK'na yönelince aynı tolerans buhar olup uçuyor gibime geliyor sevgili Konfik! :D
Bültenlerinin her saniyesinde chp gömmeye çalışan a haber ve diğer havuz medyası zaten başarılı. Tek işleri cehape gömmek olan medyaya daha ne toleransından bahsediyorsunuz? :D

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bültenlerinin her saniyesinde chp gömmeye çalışan a haber ve diğer havuz medyası zaten başarılı. Tek işleri cehape gömmek olan medyaya daha ne toleransından bahsediyorsunuz? :D
Karşılıklı olarak hükümete yakın medya ile muhalifete yakın medyalar bunu birbirine yapıyor.

Ama eleştiri sırf hükümete yapıldı diye bunu özgür basın olarak görmemek lazım. Basın zaten özgür; yalan, iftira, hakaret olmadığı sürece. Öyle ki ülkemizde de hükümete muhalif bir çok medya bu tür eleştirilerde bulunuyor.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Basın zaten özgür; yalan, iftira, hakaret olmadığı sürece. Öyle ki ülkemizde de hükümete muhalif bir çok medya bu tür eleştirilerde bulunuyor.
Basın özgür falan değildir. Cumhurbaşkanının elinde bir sopa, adı da yargı. Eleştirene vuruyor. Yalan deyin bakalım. :D

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Basın özgür falan değildir. Cumhurbaşkanının elinde bir sopa, adı da yargı. Eleştirene vuruyor. Yalan deyin bakalım. :D
Örnek verebilir misiniz? Üzerinden konuşalım.
Yakın zamanda gerçekleşen OdaTV olayından mı bahsediyorsunuz?

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Örnek verebilir misiniz? Üzerinden konuşalım.
Yakın zamanda gerçekleşen OdaTV olayından mı bahsediyorsunuz?
Fazla konuşmak istemiyorum. Sopa bana da gelmesin. Kendisi her şeyi söyler, her şeyi yapar ama başkası %1ini yaptığında içeri attırır.
Benim size burada dil dökmem anlatmam bir şey değiştirmez. Sizin fikriniz kalıptır ve değişmez. Ki değişse de bir şey fark etmeyecek. Konuyu kapatalım.
Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Cumhurbaşkanına hakaret davalarında Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemindeki büyük artış dikkat çekti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün döneminde 848 sanığa dava açılırken, Erdoğan döneminde ise bu rakam 17 bin 406’ya yükseldi.

Adalet Bakanlığı, Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesine göre açılan Cumhurbaşkanına hakaret davalarının sayılarını açıkladı. 1986 ile 2018 yılları arasında açılan davaların sayılarına bakıldığında Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıllık döneminde açılan davaların sayısındaki büyük artış dikkat çekti. Söz konusu tarih aralığında toplam 19 bin 122 sanık için dava açılırken, sadece Erdoğan döneminde 17 bin 406 sanık için dava açıldı. Bu rakamlar, Açılan toplam davaların yüzde 91’inin Erdoğan döneminde açıldığını gösteriyor.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan verilere göre, en az dava 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde açıldı. döneminde açıldı. Demirel’in döneminde toplam 158 dava açılırken, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde ise 163 sanığa dava açıldı.

Kaynak Yeniçağ: Cumhurbaşkanına hakaret davaları en fazla Erdoğan döneminde