iPhone’lara özel basit sosyal medya hilesi ortaya çıktı

• Konuyu başlatan Faruk Doğan
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

F

Faruk Doğan

SDN Okuru
iPhone ve iPad'de sesle denetim özelliği ile Instagram, Twitter gibi uygulamaları elinizi kıpırdatmadan kullanabilirsiniz.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geldi. Akıllı telefon kullanan hemen herkes Instagram, Twitter, TikTok gibi platformlarda vakit geçiriyor. Bu sosyal ağların özellikleri ve kullanım şekli birbirinden farklı olsa da, hepsinin bir ortak yönü var; mobil uygulamalarda gezinmek için parmağı yukarı-aşağı kaydırmak gerekiyor.

Peki bu işlemi elinizi dahi kıpırdatmadan yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad cihazları ile sosyal medya uygulamalarında sesinizle gezinebilirsiniz. Bilmeniz gereken her şeyi adım adım açıkladık.

iPhone sesle denetim özelliği ile sosyal medya kullanın​

iPhone’lardaki için geliştirdiği Sesle Denetim özelliğini kullanarak sosyal medya uygulamalarında gezinebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse: Sesle Denetim, telefonda aklınıza gelecek her şeyi sesli komutla yapmanıza olanak sağlıyor. İster önceden ayarlanmış komutları, isterseniz de kendi yaratacağınız özel komutları kullanarak iPhone’u kontrol edebiliyorsunuz.

• Ayarlar’ı açın ve Erişilebilirlik menüsüne girin.
  • iPhone ayarlarında Sesle Denetim özelliğini bulun ve aktif edin.
  • Ardından “Komutları Özelleştir” bölümüne girin.
  • iphone-sesle-denetim-ile-sosyal-medya-nasil-kullanilir-1.png
  • iphone-sesle-denetim-ile-sosyal-medya-nasil-kullanilir-2.png
  • “Özel” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni komut yarat butonuna basın. Açılan alanları şöyle doldurun:
İfade: Buraya sosyal medya uygulamasında kaydırma hareketini hangi kelimeyle çalıştıracağınızı yazın. Sesle Denetim özelliği Türkçe desteklemediği için, İngilizce kelimeler kullanmanız gerekiyor. Örneğin basit olması açısından “Next” yazabilirsiniz.

Eylem: Burada “Özel Hareketi Çalıştır” bölümüne girin. Ardından açılan siyah ekranda parmağınızı yukarı kaydırma hareketi çizin. Çizdikten sonra Kaydet butonuna basın.

• iphone sesle denetim
  • iphone sesle denetim
  • iphone sesle denetim
Uygulama: Bu kısımda ise iPhone sesle denetim özelliğini kullanmak istediğiniz uygulamayı seçin. Tüm alanları doldurduktan sonra sağ üst köşedeki Kaydet butonuna basın. Artık belirlediğiniz sosyal medya uygulamasını açıp yazdığınız ifadeyi söyleyebilirsiniz.

Sesle denetim özelliğini sadece sosyal medyayı değil, aklınıza gelecek her işlemi yapabilirsiniz. Örneğin YouTube’dan bir video açabilir veya Kestirmeler uygulamasındaki bir kestirmeyi dahi çalıştırabilirsiniz. Bu noktada tamamen hayal gücünüz devreye giriyor.

Kaynak: iPhone'lara özel basit sosyal medya hilesi ortaya çıktı

Son düzenleyen moderatör: