iPhone X parasını hak ediyor mu?

nezih yılmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
iPhone X gerçekten parasını hak eden bir cihaz mı?

Son düzenleyen moderatör:

byserhatt

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Hak etmiyor. Gerçek anlamda ederi 4000 olmalı ki kur karşılığı da bu zaten

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
sorunun cevabı: hayır
ancak ne farkederki biz yinede alıcaz çünkü üstünde apple logosu var

Freedom Leader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Sırf hava atmak ve iPhone olduğu için bu fiyatı sorgusuz sualsiz verecek kişiler var. Abi Ayfon yaa :D

TeknoBoss32

Profesör
Reaksiyon puanı
494
Türkiyi'de parasını hak eden bir telefon yok zaten.Amerika'da asgari ücretle bir tane iphone x alırsın birde yanına iphone se alcak paran kalır.Biz neredeyse 4 asgari ile bir iphone x alamıyoruz.Yurtdışı fiyatları olarak bence hak etmiyor.İçinden hızlı şarj çıkması bir yana neredeyse tüm özellikleri aynı olan 8 plus çok daha ucuz.Ekstra tasarım,faceID ve kamera bakımından sadece 2. kamerası daha iyi diye bir cihaza o kadar vermek saçma.Apple artık gözümde bu son olaylarla birlikte iyice kesinleşmiş bir şekilde milletin parasını marka adıyla yiyen bir şirkettir.Ama bizim millet sırf iphone diye iphone 6 alır 2000'e.Hatta ben sana sırf iphone diye 5s'e 1500 vereni bile bulurum.

Freedom Leader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Türkiyi'de parasını hak eden bir telefon yok zaten.Amerika'da asgari ücretle bir tane iphone x alırsın birde yanına iphone se alcak paran kalır.Biz neredeyse 4 asgari ile bir iphone x alamıyoruz.Yurtdışı fiyatları olarak bence hak etmiyor.İçinden hızlı şarj çıkması bir yana neredeyse tüm özellikleri aynı olan 8 plus çok daha ucuz.Ekstra tasarım,faceID ve kamera bakımından sadece 2. kamerası daha iyi diye bir cihaza o kadar vermek saçma.Apple artık gözümde bu son olaylarla birlikte iyice kesinleşmiş bir şekilde milletin parasını marka adıyla yiyen bir şirkettir.Ama bizim millet sırf iphone diye iphone 6 alır 2000'e.Hatta ben sana sırf iphone diye 5s'e 1500 vereni bile bulurum.

Apple'ın bir marka algısı var, cihazları kalitesiz diyemeyiz ama verdiğimiz paranın karşılığını alacağımız telefonlar değil bence.

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Cihazlar arasında ki fiyat farkı ahım şahım değil bizde apple'a özel olarak lüks tüketim vergisi de alındığı için fiyat yüksek yurtdışında telefonlar 500 dolarla 1000 dolar arasında geziyor adamlar zaten 1500 dolar para alıyor asgari normal işi gücü olan insan 2000-3000 dolar arası para alıyor bu yüzden araba,telefon gibi şeyler alabiliyorlar bizde onların paraya çevirirsek asgarimiz 300-350 dolar işi gücü olan insanlar içinse 600-700 dolar aylık ücret peki telefonlar vergiler dahil bizde 1000 dolar üstü yapıyor çünkü sadece dolar kuru olsaydı ıphone x 1000 dolar 3800 tl olması gerekiyordu 2200 tl fiyat farkı ise vergiden kaynaklı bayi karı vesayre kalkıp demesin çünkü amerikada avrupada satılan yerlerdede o fiyatta 900 euro 1000 dolar bandında yani bayı karı 100tl den fazla birşey değil bizim ülkemizde lojistikte öyle Vergi Vergi Vergi :mad:
:mad: yani apple ın da samsungunda hiç bir suçu yok bu konuda adamların.Kaliteli cihazlar samsungda appleda fakat ülkemizde tercih etmek artık 1 böbrek 1 dalak gerektiriyor o_O

Freedom Leader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
kesinlikle.aynısı samsung için de geçerli.böyle insanları gördükçe üzülüyorum.

Evet, Samsung ve Apple iki markanın fanatikliği var. Bu telefonlar en iyisi de olsa eskiden 2.500 TL'yi çok geçmezdi, şimdi 6.000 TL civarında telefon fiyatlarından bahsediliyor. Gerçekten ben bu kadar param olsa bile 2.500 TL'yi geçecek telefon alma taraftarı değilim. Sony, HTC gibi değeri bilinmeyen çok kaliteli telefonları ve cihazları olan markalar var. Gerek reklam vb yollarla Apple ve Samsung rekabet ediyor.

Freedom Leader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Cihazlar arasında ki fiyat farkı ahım şahım değil bizde apple'a özel olarak lüks tüketim vergisi de alındığı için fiyat yüksek yurtdışında telefonlar 500 dolarla 1000 dolar arasında geziyor adamlar zaten 1500 dolar para alıyor asgari normal işi gücü olan insan 2000-3000 dolar arası para alıyor bu yüzden araba,telefon gibi şeyler alabiliyorlar bizde onların paraya çevirirsek asgarimiz 300-350 dolar işi gücü olan insanlar içinse 600-700 dolar aylık ücret peki telefonlar vergiler dahil bizde 1000 dolar üstü yapıyor çünkü sadece dolar kuru olsaydı ıphone x 1000 dolar 3800 tl olması gerekiyordu 2200 tl fiyat farkı ise vergiden kaynaklı bayi karı vesayre kalkıp demesin çünkü amerikada avrupada satılan yerlerdede o fiyatta 900 euro 1000 dolar bandında yani bayı karı 100tl den fazla birşey değil bizim ülkemizde lojistikte öyle Vergi Vergi Vergi :mad:
:mad: yani apple ın da samsungunda hiç bir suçu yok bu konuda adamların.Kaliteli cihazlar samsungda appleda fakat ülkemizde tercih etmek artık 1 böbrek 1 dalak gerektiriyor o_O

Apple'nin zenginlik belirtisi zannedildiği ülkemizde bu fiyatlara olması şaşırılmamalı. Zannetmiyorum bu durumun ABD'de böyle olduğunu. Telefon kur farkı ve olağanüstü vergilerde dahil olunca alınması bir hayli zor.

byserhatt

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Yurtdışındaki durum bizde olsa bu telefonlar lüks olmazdı. Düşünsenize maaşın 2000₺ alacağın telefon 1000₺ :p

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,928
Türkiyede hiç bir cihaz bedelini haketmiyor. Bir cihaz alırken devlet kanka banada alsana diyor.

Reaksiyon puanı
68
Bence hak etmiyor o kadar para 1 markaya 2 vergiye veriyoruz boşa gidiyor hem ondan daha üstün daha güzel cihazlar var hemde daha uygun fiyata bence akıl işi değil iPhone para vermek

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Apple'nin zenginlik belirtisi zannedildiği ülkemizde bu fiyatlara olması şaşırılmamalı. Zannetmiyorum bu durumun ABD'de böyle olduğunu. Telefon kur farkı ve olağanüstü vergilerde dahil olunca alınması bir hayli zor.
Biz kısaca onlara range rover ferrari alamayanların zevkini gidermesi diyoruz ama yurt dışında millet ferrari olmasada biniyor yani hayalimizdeki araçlara malesef amerikada durum böyle değil adamlar taksitle cihazı alabiliyorlar isterlerse ve bu taksit bizde denilen vade farkı olayını getirmiyorlar onlarda bizde kredi çekmişten betere dönüyorsun öyle durumda ayrıca nerden derseniz Dayım amerikaya gitmişti giderken özellikle bu konuyu biriyle konuş demiştim orda kalacak yer sağlayan tanıdığına sormuş evet durum öyleymiş diye hatta bu black friday indirimleri vesayre bizdeki gibi saçma sapan fiyatı arttırayım sonra düşüreyim az bir indirim yapayım mantığı değil adamlarda 1000 dolarlık telefon 850 dolara düşmüştü tabi stok sıkıntısı olduğundan rekor kıramadı ayrıca mantıklı düşününce her türlü doğru dediğim çünkü dolarla almaya kalksak paramız değersizleşti tl ile almaya kalksan tut tutabilirsen ucundan fiyatlar dehşet seviyede iPHONE X 64 GB AKILLI TELEFON SPACE GRAY
fiyat ne 6100tl daha ucuza bulabilirsin demeden önce diyceğim şu şimdi kura bölersek 3.8 e 1605 dolar yapıyor yurt dışında herşey dahil 900 euro 1000dolar arası satılıyor
iPhone X – Price, Colors & Deals | Verizon Wireless normal fiyatı 999 Dolar
Taksitli fiyatı + en pahalı yer 1100 dolar
https://www.bestbuy.com/site/apple-iphone-x-64gb-silver-at-t/6009686.p?skuId=6009686
Asgari ücret 1500 dolar adam tek maaşıyla alıyor 400 dolar cebinde kalıyor bizde 300 dolar 4 ay çalışman lazım hiç paran artmıyor

Bareth Gale

Profesör
Reaksiyon puanı
300
Tabii ki de değil. Uygulamadan attı müzik arayüzü dağıldı ben denerken. 6099 lira vereceğim bir cihaz uygulamadan atamaz abi öyle bir hakkı yok.

ongbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Diğer tüm özellikleri aynı kalmak şartıyla sadece ekranı IPS' den Amoled' e geçirmekle %25 fazlaya satıyor (800/1000 $) Bunun zaten mantıkla bir izahı olamaz.

Tttunahan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
Kesinlikle haketmiyo daha aşağı fiyatlarda note 8 varken bu cihazı almak hiç mantıklı değil bence ederi 4700 maksimum.

WellTime54

Profesör
Reaksiyon puanı
1,000
İphone kullanan biri olarak kesinlikle haketmediğini söyleyebilirim.Parayla geçim derdiyle hesaplarla işi olmayanlar alır kullanır sıradan vatandaşın kesinlikle almaması gereken bi cihaz.İphone kullanan ve servisini stabilitesini heryerde savunan biri olarak söylüyorum benim gözümde deneme telefonundan başka bişey değil.10. yıla özel yapılmış bi cihaz için fazlasıyla basit bana göre.Zengin adam alır beğenmez ertesi gün başka telefon alır bu gibi insanlar alabilir sıkıntı yok :)

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
boşu boşuna o kadar para vermek para israfı aslında apple dan böyle bir şey beklemiyordum ama sakat bir cihaz sundular bize

ncfkr

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Bu soru mu ? Tabikide hayır burda fanboyluğun lüzmu yok. Steve jobstan sonra apple çok bozdu millet sadece ios ve hava atmak için alıyor zaten eğer böyle devam ederlese 10 yıl içinde appleın sonu nokia gibi olur

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
Bu soru mu ? Tabikide hayır burda fanboyluğun lüzmu yok. Steve jobstan sonra apple çok bozdu millet sadece ios ve hava atmak için alıyor zaten eğer böyle devam ederlese 10 yıl içinde appleın sonu nokia gibi olur
nokia kalkışa başlıyor -en azından daha kaliteli telefon çıkartıyor-

KoluDemirden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konu sürekli gündeme geliyor, sürekli aynı cevap alınıyor. "Hak etmiyor." Fakat çağımızın o muhteşem Apple logosu ve markalaşması yüzünden 3 liralık şeye sırf çevremize hava atmak ve kendimizi tatmin etmek için 6 lira verir olduk. İşletim sistemi stabil tamam da bi yere kadar. Alternatiflerine bakmak lazım her zaman. Samsung Note 8 4200 TL'lere düşmüş olabilir. Fakat bu telefona gayet muhteşem bir alternatif. Ha Apple alıcam diyorsanız IPhone 7'nin fiyatına asla laf söylemiyorum. Alın onu kullanın. IPhone 8 almak bana göre IPhone X alternatifi olarak kattiysen düşünülemez. Kendim IPhone 7 test etmiş ve daha sonrasında Samsung Galaxy S8+'ı satın almış bulunmaktayım. Gram pişman olmadım. Herkese gelin bu varken onu alında demem. Herkesin zevki nasılsa o şekilde alsın.

Özet: Açıksası fiyatını hak etmiyor. İşletim sisteminden farklı bir türde (müdahalesi bol ve başka işleriniz için) işlerde de kullanmak istiyorsanız Note 8 alın geçin.