İphone SE mi İphone XR Mı?

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Tasarımı, ekranı ve vasat bataryası sizin için sorun değilse SE öneririm. Kamera ve performans tarafında daha üstün, çok da büyük bir fark olmasa da. Günlük bir kullanıcıysanız SE yeterli olacaktır ancak bahsettiğim etkenler sizin için sorunsa XR almanız daha iyi olacaktır.

oguzhanb3y

Doçent
Reaksiyon puanı
140
Tasarımı, ekranı ve vasat bataryası sizin için sorun değilse SE öneririm. Kamera ve performans tarafında daha üstün, çok da büyük bir fark olmasa da. Günlük bir kullanıcıysanız SE yeterli olacaktır ancak bahsettiğim etkenler sizin için sorunsa XR almanız daha iyi olacaktır.
peki performans olarak oyunlarsa falan hangisi daha iyi?

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,495
Aralarında 1 nesil fark var sadece, Xr'da a12 bionic işlemci SE 2020 de a13 bionic işlemci.

SE alırsan 1 yıl daha fazla kullanım ömrü sunacaktır diye düşünüyorum ama Xr da alınabilir.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
peki performans olarak oyunlarsa falan hangisi daha iyi?
SE daha üstün. Performans farkı önümüzdeki dönemlerde daha da belirginleşecektir. Günlük kullanımda kolay kolay fark edemezsiniz.

oguzhanb3y

Doçent
Reaksiyon puanı
140

oguzhanb3y

Doçent
Reaksiyon puanı
140
Ben SE 2020 den bahsediyorum arkadaşlar

bir de genelde oyun falan oynucam batarya için sorun olur mu

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,088
Ben SE 2020 den bahsediyorum arkadaşlar

bir de genelde oyun falan oynucam batarya için sorun olur mu

Oyun oynayacaksan İphone SE seni memnun etmez arkadaşım, Sosyal medya da takılıp oyun oynayacaksan Xr alabilirsin.
Ben İphone Xr 128 GB kullanıyorum :)

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Ben SE 2020 almanızı pek tavsiye etmiyorum. Ekran ve pil bakımından XR almanızın mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
7,999
İkisini de kullanmış birisi olarak kesinlikle XR öneririm.

Neden dersen;
1- XR ekranı çok daha büyük, film izlerken veya oyun oynarken çok rahat ediyorsun.
2- FaceID teknolojisi XR'da mevcut. Gece zifiri karanlık da olsa güneşin ta altında da olsa yüzünü hızlıca tanıyıp ekran kilidini açıyor, ödemelerini yapabiliyorsun, uygulama satın alabiliyor ve parola doldurabiliyorsun bu çok büyük bir kolaylık.
3- Batarya olarak SE (2020) ile ortalama 5 5.5 , konum falan kapatırsan 6 saate yakın ekran süresi alırsın oyunsuz kullanımda. Yani günü çıkartır. Ama XR ile 8 9 saat ekran süresinin altına düşmezsin. Şarjı en az 3 saat daha uzun gidiyor.

Eğer XR ve SE (2020) arasında performans ve kamera farkı var mı dersen , hayır günlük kullanımda hiçbir farkı yok.

Sentetik testlere bakarsanız (Antutu,Geekbench vs.) SE önde gözükür çünkü teoride A13 çok daha güçlü. Ama günlük kullanımda performansları birebir aynı. Oyunlarda da aynı performansı sunuyorlar. Çünkü XR'ın kullandığı A12 çipi de gerçekten çok güçlü. Android gibi 2 yılda oyunlarda kasma yapar mı gibisinden bir şey düşünüyorsan yanlış bir düşünce.

iPhone 7'nin A10 çipi bile her oyunu akıcı oynatırken , iPhone 8'in A11 çipi her oyunu Ultra'da açarken XR'ın kasması zaten saçma olurdu.

Kamera olarak da ikisi de aynı. Sanal olarak iki kamerada da Portre var. 4K 60FPS video çekebiliyor vs. vs.

İkisi de ısınma , kasma donma yapmaz. Dediğim gibi ben olsam kesinlikle XR alırdım.

SE 2020 ile elin terlediği zaman parmak izi okuyucu okumuyor bazen (bastığını anlamıyor o yüzden parola ekranı gelmiyor). 10 15 saniye parola ekranı gelsin diye uğraştığımı bilirim. En son parmağımı kıvırıp öyle sert dokununca bastığımı algılamıştı. Bu günlük kullanım için büyük bir eksi.

Aklına takılan bir şey olursa yaz cevaplamaya çalışırım elimden geldiğince.

f1rinci

Asistan
Reaksiyon puanı
83
eğer xr a çıkıyorsanız bütçe olarak, iphone 11 daha mantıklı aralarında sadece 500 tl fark var.

oguzhanb3y

Doçent
Reaksiyon puanı
140
İkisini de kullanmış birisi olarak kesinlikle XR öneririm.

Neden dersen;
1- XR ekranı çok daha büyük, film izlerken veya oyun oynarken çok rahat ediyorsun.
2- FaceID teknolojisi XR'da mevcut. Gece zifiri karanlık da olsa güneşin ta altında da olsa yüzünü hızlıca tanıyıp ekran kilidini açıyor, ödemelerini yapabiliyorsun, uygulama satın alabiliyor ve parola doldurabiliyorsun bu çok büyük bir kolaylık.
3- Batarya olarak SE (2020) ile ortalama 5 5.5 , konum falan kapatırsan 6 saate yakın ekran süresi alırsın oyunsuz kullanımda. Yani günü çıkartır. Ama XR ile 8 9 saat ekran süresinin altına düşmezsin. Şarjı en az 3 saat daha uzun gidiyor.

Eğer XR ve SE (2020) arasında performans ve kamera farkı var mı dersen , hayır günlük kullanımda hiçbir farkı yok.

Sentetik testlere bakarsanız (Antutu,Geekbench vs.) SE önde gözükür çünkü teoride A13 çok daha güçlü. Ama günlük kullanımda performansları birebir aynı. Oyunlarda da aynı performansı sunuyorlar. Çünkü XR'ın kullandığı A12 çipi de gerçekten çok güçlü. Android gibi 2 yılda oyunlarda kasma yapar mı gibisinden bir şey düşünüyorsan yanlış bir düşünce.

iPhone 7'nin A10 çipi bile her oyunu akıcı oynatırken , iPhone 8'in A11 çipi her oyunu Ultra'da açarken XR'ın kasması zaten saçma olurdu.

Kamera olarak da ikisi de aynı. Sanal olarak iki kamerada da Portre var. 4K 60FPS video çekebiliyor vs. vs.

İkisi de ısınma , kasma donma yapmaz. Dediğim gibi ben olsam kesinlikle XR alırdım.

SE 2020 ile elin terlediği zaman parmak izi okuyucu okumuyor bazen (bastığını anlamıyor o yüzden parola ekranı gelmiyor). 10 15 saniye parola ekranı gelsin diye uğraştığımı bilirim. En son parmağımı kıvırıp öyle sert dokununca bastığımı algılamıştı. Bu günlük kullanım için büyük bir eksi.

Aklına takılan bir şey olursa yaz cevaplamaya çalışırım elimden geldiğince.
Bütçem 5 bin tl bandında olduğu için 128 GB SE 5.200 tl ye trendyolda indirimde onu almak istiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

XR kullanan kişiler var diyorlar ki dokunmatiğinde sorun oluyor dediler

Cagatay Yaman

Asistan
Reaksiyon puanı
170
İphone XR
XR 6500 tl bandında şuanlıko kadar bütçem olmadığı için SE almayı düşünüyorum SE nasıl bir cihaz alınır mı
Tabii ki alınır SE. Ben şuan iphone 7 Plus kullanıyorum emin ol sorunsuz çalışıyor ve muhtemelen 2023 e kadar felanda kullanırım.

Reaksiyon puanı
7,999
XR 6500 tl bandında şuanlıko kadar bütçem olmadığı için SE almayı düşünüyorum SE nasıl bir cihaz alınır mı
Bütçeniz yoksa neden konu açtınız ki boşu boşuna bu kadar kişi vakit ayırıp yardımcı olmaya çalıştık? XR çok daha iyi bir cihaz ama bu SE alınmaz demek değil. SE'de alınır ama daha düşük pil süresi , daha küçük bir ekran ve parmak izi okuyucusu olan bir cihaz alacaksınız. Karar sizin. Ben olsam biriktirip XR alırdım.

oguzhanb3y

Doçent
Reaksiyon puanı
140
Bütçeniz yoksa neden konu açtınız ki boşu boşuna bu kadar kişi vakit ayırıp yardımcı olmaya çalıştık? XR çok daha iyi bir cihaz ama bu SE alınmaz demek değil. SE'de alınır ama daha düşük pil süresi , daha küçük bir ekran ve parmak izi okuyucusu olan bir cihaz alacaksınız. Karar sizin. Ben olsam biriktirip XR alırdım.
sizin düşüncelerinizide almak için konuyu açtım bu şekilde davranmanız yanlış

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,088
Bütçem 5 bin tl bandında olduğu için 128 GB SE 5.200 tl ye trendyolda indirimde onu almak istiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

XR kullanan kişiler var diyorlar ki dokunmatiğinde sorun oluyor dediler
Yanlış bilgi vermişler sana XR kullanıyorum ben hiç bir sorun yok ?