İphone SE 2020 Anormal şarj düşüşü

Bu konuyu okuyanlar

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Telefonum ara sıra çok saçma şarj düşüşü yaşıyor. Daha 10 dakika önce şarj %74 iken ve ekran kapalıyken %72'e düştü. Telefon uçak modunda ve güç tasarrufu açık. Arka plan uygulamaları, bildirimler ve konum tamamen kapalı. Bu şarj düşüşü dün de başıma geldi. Dün şarj %31 iken %27'e düştü. Telefonum iphone se 2020 ve daha alalı 1 ay oldu. Batarya sağlığım %100. Telefonda sadece wifi açık, neden böyle saçma düşüşler yaşıyorum ben acaba? Batarya mı bozuk telefon mu bozuk anlayamadım. Telefonun bana verdiği ekran süresi ortalama 5-7 saat ve %80-%20 arası şarj ediyorum ve kullanıyorum. İos sürümü 13.6 acaba bununla bir alakası olabilir mi? Her türlü yoruma açığım şimdiden teşekkür ederim.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Sürümler bazen pilleri olumsuz etkileyebilir. İsterseniz bir son sürüme kurun, çözülmezse dfu mod ile bir sıfırlarsınız cihazı o zaman çözülür diye tahmin ediyorum.

Quattrooo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Telefonum ara sıra çok saçma şarj düşüşü yaşıyor. Daha 10 dakika önce şarj %74 iken ve ekran kapalıyken %72'e düştü. Telefon uçak modunda ve güç tasarrufu açık. Arka plan uygulamaları, bildirimler ve konum tamamen kapalı. Bu şarj düşüşü dün de başıma geldi. Dün şarj %31 iken %27'e düştü. Telefonum iphone se 2020 ve daha alalı 1 ay oldu. Batarya sağlığım %100. Telefonda sadece wifi açık, neden böyle saçma düşüşler yaşıyorum ben acaba? Batarya mı bozuk telefon mu bozuk anlayamadım. Telefonun bana verdiği ekran süresi ortalama 5-7 saat ve %80-%20 arası şarj ediyorum ve kullanıyorum. İos sürümü 13.6 acaba bununla bir alakası olabilir mi? Her türlü yoruma açığım şimdiden teşekkür ederim.
Telefonu tam dolmadan yani %100 olmadan mi çekiyorsun jarzdan

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Sürümler bazen pilleri olumsuz etkileyebilir. İsterseniz bir son sürüme kurun, çözülmezse dfu mod ile bir sıfırlarsınız cihazı o zaman çözülür diye tahmin ediyorum.
Telefonu aldığımda 13.6 yüklü geldi, ilk zamanlar bir problem yoktu son 1 haftadır böyle. Teşekkür ederim yardımın için.

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Evet ve bu yüzden kaynaklanmadığını biliyorum çünkü telefonu %100 şarj etmişliğim var o zamanlarda yaşadım benzer düşüşleri.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Telefon yeni diyor isteğin kadar 100 olmadan çeksen de kolay kolay bozulmaz.
Zaten telefonu %100 yaptığım zamanlarda da bazen böyle düşüşler yaşıyordum ama ben yazılımsaldır deyip umursamamıştım ama dün ve bugün resmen zirve yaptı. %31 den %27'e ve %74 den %72'e düşüş çok fazla.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Telefonu aldığımda 13.6 yüklü geldi, ilk zamanlar bir problem yoktu son 1 haftadır böyle. Teşekkür ederim yardımın için.
Ama şunu da unutmamak gerek telefon daha yeni olduğu için bir alışma süreci olur yani o yüzden biraz daha beklerseniz pil yoluna girer diye düşünüyorum.

Kaçta çıkarıp çıkarmadığı bir fark yaratmaz.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
İos 13 sürümü 13.7 dışında batarya konusunda sorunlu.Yapman gereken şey yedek alıp İtunesdan Dfu mod ile yeni sürümü güncelleyip,daha sonra cihazı sıfırlamanı tavsiye ederim.

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
İos 13 sürümü 13.7 dışında batarya konusunda sorunlu.Yapman gereken şey yedek alıp İtunesdan Dfu mod ile yeni sürümü güncelleyip,daha sonra cihazı sıfırlamanı tavsiye ederim.
Yani bunun tek sorunu ios sürümü mü? eğer sebep buysa içim rahatladı, bende telefonun kendisinde bir problem var diye kendimi yiyip bitiriyorum.

Ama şunu da unutmamak gerek telefon daha yeni olduğu için bir alışma süreci olur yani o yüzden biraz daha beklerseniz pil yoluna girer diye düşünüyorum.

Kaçta çıkarıp çıkarmadığı bir fark yaratmaz.
Umarım dediğiniz gibidir. Arkadaşın biriside ios 13 yüzünden demiş, eğer öyleyse üzülmeme gerek yok nasıl olsa ios 14 final sürümü bir gün gelecek ve o gün düzelir artık.

Bu dediğinizi yaparsam ios 14.2'ye mi güncellemiş olacağım yoksa 13.7'ye mi?

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Yani bunun tek sorunu ios sürümü mü? eğer sebep buysa içim rahatladı, bende telefonun kendisinde bir problem var diye kendimi yiyip bitiriyorum.

Umarım dediğiniz gibidir. Arkadaşın biriside ios 13 yüzünden demiş, eğer öyleyse üzülmeme gerek yok nasıl olsa ios 14 final sürümü bir gün gelecek ve o gün düzelir artık.

Bu dediğinizi yaparsam ios 14.2'ye mi güncellemiş olacağım yoksa 13.7'ye mi?
Şu anda güncel sürüm 14.2.Güncelleme yaparsan 13.6 dan 14.2 ye geçmiş olacaksın.Dfu mod ile güncelledikten sonra cihazı sıfırlayıp temiz kurulum yapmanı tavsiye ederim.

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
yani?

Arkadaşlar acaba diyorum şarj göstergesini sorunlu olabilir mi? Şöyle ki, ben telefonu %80'de şarjdan çekiyorum ve şarj %79'a çok geç düşüyor. 1-1,5 saat internette dolaşıyorum şarj anca %79'a düşüyor veya telefonu akşam 10 da şarjdan çekip en az 15-20 saat kadar sonra şarjı %79'a beklerken düşüyor. Bu olay sadece telefonu şarjdan çektiğim anda oluyor.

Son düzenleme:

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Sorunun kaynağını buldum arkadaşlar, başına gelenlerin içi rahat olsun sorun tamamen yazılımsal. Telefonu şarjdan çektiğimizde misal %75 de %80 de %90 da, şarj göstergesi %90 gibi gösteriyor ama telefon %92-%94 doluyor ama yazılımsal hatadan dolayı bize %90 olarak gösteriliyor ve telefonu şarjdan çektiğimizde bu sebeple çok daha uzun kullanıyoruz. Anormal şarj düşüşü de bununla alakalı, bazı şarj yüzdesinde telefonu kullanırken misal şarj %35 telefonu kullanıyorsunuz ve şarjının %1-%2 şarj düşüşü olması gerekiyor kullanımdan dolayı ama yazılımdaki sıkıntıdan dolayı o düşüşü biz görmüyoruz şarj hala %35 olarak gözüküyor. Daha sonra bu şarj düşüşü bir anda gerçekleştiği için bize anormalmiş gibi geliyor. Zaten telefonun şarjı %33'e %32'e düşmüş oluyor ama bize %35 olarak gözüküyor. Bu sorunun çözümü olarak ise telefonu kapatıp açmak en garanti yöntem. Bugün testini yaptım. Telefonu %80'de şarjdan çektim ve telefonu kapattım, 15 dakika bekledim ve telefonu açtım. Şarj %84 olarak açıldı ve bir kaç saniyede %83'e indi. Daha sonra telefonu kullanırken gayet normal şarj düşüşleri yaşadım. Telefon beklerken de anormal şarj düşüşü olmadı. Bazı yabancı forumlarda ios 14'e güncelleyince düzeliyor demişler ve ios 13 kronik bir sorun olarak bahsetmişler, ilerleyen günlerde telefonu ios 14.2'e güncellersem ve bu sorun telefonu kapatıp açmadan da düzelirse konuyu editlerim.