Iphone 6s deneyimlerim (Güçlü yazılım mı, güçlü donanım mı?)

Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Galaxy S7 edge kullandıktan sonra, tekrar 6S’e döndüğümde işletim sistemi ile, donanımsal özelliklerin uyumluluğu ve bana sundukları bakımından S7’den çok da farklı bir deneyim yaşatmadığını gözlemledim. Bilindiği gibi IOS stabil bir işletim sistemi, son dönemlerde gelen yazılım güncellemleriylede bazı iyileştirmeler yapılmış.

IOS 9.3.1 ile gelen performans iyileştirmeleri ve geliştirmeleri özellikle, telefon gibi temel uygulamalardan girip çıktığımda yaşanan gecikmeler ortadan kalkmış olduğunu gözlemledim.

Temelinde bakıldığında, S7 kadar güçlü bir donanım olmasada, 6S’deki yazılım ve donanım uyumu günlük deneyimlerimde işlerimi hızlıca gerçekleştirebilmemi sağladı.

Bununla birlikte, rakamlar ölçüsünde S7’deki 4GB ram değeri android üzerinde sadece 1.27 GB kadarı boş kalacak biçimde sistemde kaynak tüketiyor. Bu açıdan bakıldığında android her ne kadar optimize edilsede firmaların arayüzleriyle bolca ram tüketiyor ve belleğe ihtiyaç duyuyor. IOS deneyimlerimde ise, bu değer bekleme modunda 100 MB civarını cihazımda çok da geçmiyor.

Sonuç olarak, ne kadar güçlü donanım sunulsada ve günlük kullanımda size hissettirmesede dahi, işletim sisteminin, sistem kaynaklarını optimize şekilde tüketememesi zaman içinde, donanımın küçük yavaşlamalara sahne olmasına sebebiyet verecektir. Yapmış olduğum incelemelerde, bir android cihazın, bir ios cihazına göre uzun kullanım sürecinde, ortalama bir ve üç ay arasında yavaşlamaya başladığını söyleyebilirim.

Neticede başlıkta da sorguladığım gibi, güçlü yazılım mı, güçlü donanım mı(?) sorusuna bence net cevap güçlü yazılım olacaktır. Güçlü bir yazılım, güçlü donanımın kendisini göstermesini destekleyecektir.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Güçlü yazılım bence'de samsung s7 hariç çoğu telefonu kullandım 4-5 gün ile 3-4 ay arası ilk başlar çok güzel rahat kamera,yazılım hız, Uygulama yükledikçe şişiyor haftada bir wipe yapmadan olmuyordu. G3 kullandım ama marshmallow ile baya düzelmiş. Sonylere ve htclere lafım yok en sorunsuz gözüken onlardı z3 z5c m5 c5 m4 aqua kullandım ) Htc one m8 kullandım. Bütçem yetmediğinden dolayı 5s'den yukarı çıkamadım ama 6s ide 1-2 hafta kullandım şuan 5s im deki tek sorun sahadan uygulamasından atıyor ve pil onun haricinde çok memnunum. Türkiye şu vergi olayını azcık düşürse iphonelar çoşar. Zaten telefona bence maksimum 2000 lira verilir.

sarper.arıkan

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Android 6.0.1 ile bir optimizasyon olsada, firmaların ürettiği arayüzler daha az ram tüketse ve boş kalan ram oranları uygulamalara kanalize edilse, daha verimli sistemler ortaya çıkacaktır.

Birçok modeli test etmiş biri olarak saydığınız ve test ettiğim android sistemlerde sırasıyla;
1.Sony,
2.Samsung ve HTC,
3.LG,

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Android 6.0.1 ile bir optimizasyon olsada, firmaların ürettiği arayüzler daha az ram tüketse ve boş kalan ram oranları uygulamalara kanalize edilse, daha verimli sistemler ortaya çıkacaktır.

Birçok modeli test etmiş biri olarak saydığınız ve test ettiğim android sistemlerde sırasıyla;
1.Sony,
2.Samsung ve HTC,
3.LG,
Aynen öyle. Gerçi G5 kullanamadım daha herhangi bi arkadaşım veya çevremden biri almadı. Alsaydı 1 hafta isterdim.

sarper.arıkan

Asistan
Reaksiyon puanı
21
LG G5 ile günlük kullanımda diğer amiral gemisi telefonlardan farklı bir deneyim yaşatmayacaktır. Gayet akıcı olacaktır. Burada artık firmalar arayüz tasarlamaktansa sistem kaynaklarını optimize etme yoluna gitmeliler.

Son dönemlerde gelen sistemlerde özellikle üretici firma uygulamalarının azaltılarak daha pure bir android deneyimi sunma anlayışı benimsenmekte. Bu bile önemli bir adımdır.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
LG G5 ile günlük kullanımda diğer amiral gemisi telefonlardan farklı bir deneyim yaşatmayacaktır. Gayet akıcı olacaktır. Burada artık firmalar arayüz tasarlamaktansa sistem kaynaklarını optimize etme yoluna gitmeliler.

Son dönemlerde gelen sistemlerde özellikle üretici firma uygulamalarının azaltılarak daha pure bir android deneyimi sunma anlayışı benimsenmekte. Bu bile önemli bir adımdır.
O değilde ben 5s kullanıyorum acaba ios kaça kadar gider. Bence Apple bu ilklerin cihazını ios 12'ye götürür.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
samsungda donanım varda ne olmuş yazılım çöp

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Ne kadar güçlü donanım olursa olsun o donanımı senkronize olarak kontrol edemeyen yazılım olmadıktan Şok'ta bir ise yaramaz. Kontrolsüz güç, güç değildir.