iPhone 5S ile denize girdim

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Shiftdelete okurları,internette gördüğüm Lifeproof Frē kabını satın aldım.Birçok kez denize girdim ve hiçbir şekilde sorun çıkartmadı,kullanıyordum.Bugün deniz altında çekim yapmak için denize girdim.10 dakika telefona hiç bakmadım 10 dakika sonunda baktığımda telefonun ekranına su kaçtığını fark ettim.Tam kabı çıkarttım ki şarj girişini kapatan silikonun yerinde olmadığını fark ettim.Telefonu aldım eve gittim her girişi elektrikli süpürgeyle vakumladım.Şarj girişi ve kulaklık girişinden bayaa su çıktı.Sonra 5-6 dakika ısıtmadan kurutma makinesini girişlere tuttum.Bir kavanoza piriç doldurup hava almayacak şekilde kapattım ve telefonu pirince yatırdım.Ekranda herhangi bir şey yok ama içine su kaçmış.Telefonu açmaya çalıştım açılmıyor ve kapalı durumda.Şimdi yaklaşık 1-2 saattir pirincin içinde.Başka yapmam gereken birşey var mı ve ne kadar süre pirinçte durması gerek? Teknik servis çok para ister diye götürmedim düzelmezse götüreceğim.Teşekkürler...

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yapılması gerekenleri yapmışsın ama bu gibi durumlarda ilk önce bataryayı çıkarın. Daha sonra kurulayıp 1-2 gün pirinç dolu kavanozda açmadan bekletin.

Gerçi telefonda batarya takılı iken içine su girerse sonrasında pek hayır gelmiyor. Ne diyelim geçmiş olsun.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yapılması gerekenleri yapmışsın ama bu gibi durumlarda ilk önce bataryayı çıkarın. Daha sonra kurulayıp 1-2 gün pirinç dolu kavanozda açmadan bekletin.

Gerçi telefonda batarya takılı iken içine su girerse sonrasında pek hayır gelmiyor. Ne diyelim geçmiş olsun.

Iphone da batarya çıkmaz

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Cevabınız için teşekkürler.Peki telefon açılıyor mu diye kontrol etmemde bir sakınca var mı?

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Cevabınız için teşekkürler.Peki telefon açılıyor mu diye kontrol etmemde bir sakınca var mı?

Sudan çıkardığın andan itibaren telefonu hiç açmamış olman gerekiyor. Pirinç dolu kavanozda 1 - 2 gün bekledikten sonra açmayı deneyebilirsin ama dediğim gibi açılsada pek hayır gelmez. Ekranda lekeler, hoparlörde cızırtı, boğukluk gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.

Iphone da batarya çıkmaz

Doğru ya unutmuşuz onu. Hatırlatma için sağolsun :thumbup1:

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Dostum gecmis olsun yapilacaklari yapmissin ancak cihazi arkadaslarin dedigi gibi acma simdi hatta mumkun oldugunca parcalara ayor diyeceğim ama iphoneda mumkun degil.
Bir de telefonla denize girilmez ben elinizde xperia z2 de olsa ayni seyi derim ufacik bir hata olur alir su. Bir daha aklinda bulunsun o yaptırdığın islem kazalara vs karşı ana amacı umarim cihaz düzelir yoksa masrafı çok olacaktır

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Garanti yaparmı bilmiyorum ama ücret karşılığında bir yere verip temizlettir yoksa o telefondan hayır gelmez.

MelekSubaşı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçmiş olsun. Kılıfı kutudaki bilgileri okuyup test etmiş miydiniz kullanmadan önce?

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Geçmiş olsun. Kılıfı kutudaki bilgileri okuyup test etmiş miydiniz kullanmadan önce?

Evet daha önce denize girdim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Dostum gecmis olsun yapilacaklari yapmissin ancak cihazi arkadaslarin dedigi gibi acma simdi hatta mumkun oldugunca parcalara ayor diyeceğim ama iphoneda mumkun degil.
Bir de telefonla denize girilmez ben elinizde xperia z2 de olsa ayni seyi derim ufacik bir hata olur alir su. Bir daha aklinda bulunsun o yaptırdığın islem kazalara vs karşı ana amacı umarim cihaz düzelir yoksa masrafı çok olacaktır
Cevabın için sağol dostum İnşallah düzelir.

MelekSubaşı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İphonedo incelemesini izlediyseniz, orada kutu açılımından önce kutu bilgileri dahilinde kabın kapatılıp yarim saat suda bekletilmesi gerektiğini söylüyordu. Cidden üzüldüm tekrar geçmiş olsun. Arkadasimin abisinin 4s i de ayni şekilde gitti ve tamir edilemiycek düzeydedir büyük ihtimal. Garanti aracılığı ile ABD fiyatı üzerinden iPhone sahibi olabiliyorsunuz.

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İphonedo incelemesini izlediyseniz, orada kutu açılımından önce kutu bilgileri dahilinde kabın kapatılıp yarim saat suda bekletilmesi gerektiğini söylüyordu. Cidden üzüldüm tekrar geçmiş olsun. Arkadasimin abisinin 4s i de ayni şekilde gitti ve tamir edilemiycek düzeydedir büyük ihtimal. Garanti aracılığı ile ABD fiyatı üzerinden iPhone sahibi olabiliyorsunuz.

Garanti ücretini kim karşılıyor? Daha önce denedim bir sorun çıkmamıştı,testten geçti.

Pοseidon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benzer bir şeyi yaşamıştım, içi su dolu kovanın içine düşmüştü telefon.
Telefonumu ani bir refleks ile bir anda çıkardım önce ekranı gitmeye başladı daha sonra da telefon açılmadı.
Evde pirinç vs. olmadığı için alternatif yollar denemiştim.

Saç kurutma makinesi ile yaklaşık 20 dakika her yerine eşit ölçüde sıcaklık tuttuktan sonra (fan hızının düşük olması gerekiyor)
Sabaha kadar orta derece ısıda çalışan kalorifer peteğinin üzerinde kapalı olarak kaldı.
Ertesi gün sabah kalkıp telefonumu açtığımda çalışıyordu.
Sadece bazı dokunmatik noktaları halen bir temassızlık yaşıyordu, ilerleyen saatlerde muhtemelen kalan kısımlar kuruduğu için o da düzeldi.

Ayrıca garantide bu kullanıcı hatası olarak görülmektedir.

MelekSubaşı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Garantl ücretini kullanıcı karşılıyor. ABD de su an 500 dolara inmek üzeredir 5s. 6 çıkmasını bekleyip garantiye yollayıp 1000 liraya yeni telefon edinebilirsiniz.

Don't Be Normal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Garanti ücretini kim karşılıyor? Daha önce denedim bir sorun çıkmamıştı,testten geçti.
öncelikle geçmiş olsun.
cihazında ortalama 700 tl ye yakın masraf mevcut
cihazını servis dışında hiç bir yerle muhattap etme şuan halen garanti geçerliliği söz konusudur fakat mevcut sıvı temasından ötürü garanti kapsamına girmez.
servis harici bir yere 150 200 tl uyguna verirsen garantiden olursun. cihazında değişmesi gereken parça anakarttır :blink:
dip not
Bu garanti şunlar için geçerli değildir: (a) arıza malzeme veya işçilikten kaynaklanmadıkça piller veya zaman içinde kaybolmak üzere tasarlanmış koruyucu kaplamalar gibi sarf parçaları; (b) çizikler, ezikler ve bağlantı noktalarındaki kırık plastikler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere kozmetik hasarlar; (c) bir başka ürün ile kullanımdan kaynaklanan hasarlar; (d) kaza, suistimal, hatalı kullanım, sıvı teması, yangın, deprem veya başka dış etkenlerden kaynaklanan hasarlar; (e) Apple Ürünü'nü kullanım kılavuzu, teknik şartnameler veya yayınlanmış diğer Apple Ürünü talimatlarında belirtilenden farklı kullanmaktan kaynaklanan hasarlar; (f) Apple temsilcisi veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı ("AASP") olmayan kimseler tarafından gerçekleştirilen servisten (yükseltmeler ve genişletmeler de dahil) kaynaklanan hasarlar; (g) Apple'ın yazılı izni olmaksızın işlevselliğini veya kapasitesini değiştirmek üzere Apple Ürünü'nde yapılan değişiklikler; (h) normal yıpranmadan kaynaklanan veya Apple Ürünü'nün normal eskimesi nedeniyle oluşan hasarlar veya (i) Apple Ürünü'ndeki seri numarası silinmesi veya bozulması.
KAYNAK

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Garantl ücretini kullanıcı karşılıyor. ABD de su an 500 dolara inmek üzeredir 5s. 6 çıkmasını bekleyip garantiye yollayıp 1000 liraya yeni telefon edinebilirsiniz.

Şimdi Turkcell'e götürsem yeni iPhone çıktığı zaman Turkcell 1000 TL'ye yenisini veriyor mu? Birde garantiye verirken hangi belgeler gerekli?

Pοseidon;3452487 dedi ki:
Benzer bir şeyi yaşamıştım, içi su dolu kovanın içine düşmüştü telefon.
Telefonumu ani bir refleks ile bir anda çıkardım önce ekranı gitmeye başladı daha sonra da telefon açılmadı.
Evde pirinç vs. olmadığı için alternatif yollar denemiştim.

Saç kurutma makinesi ile yaklaşık 20 dakika her yerine eşit ölçüde sıcaklık tuttuktan sonra (fan hızının düşük olması gerekiyor)
Sabaha kadar orta derece ısıda çalışan kalorifer peteğinin üzerinde kapalı olarak kaldı.
Ertesi gün sabah kalkıp telefonumu açtığımda çalışıyordu.
Sadece bazı dokunmatik noktaları halen bir temassızlık yaşıyordu, ilerleyen saatlerde muhtemelen kalan kısımlar kuruduğu için o da düzeldi.

Ayrıca garantide bu kullanıcı hatası olarak görülmektedir.

Benim 2 gündür pirinçte şimdi denedim açılmıyor garantiye vereceğim galiba.Birde buna su teması için bir sensör koyuyorlarmış.Sensöre baktım kırmızı değildi.Su kaçınca kırmızı olması gerekiyor,anlayamadım.

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Şimdi Turkcell'e götürsem yeni iPhone çıktığı zaman Turkcell 1000 TL'ye yenisini veriyor mu? Birde garantiye verirken hangi belgeler gerekli?

Benim 2 gündür pirinçte şimdi denedim açılmıyor garantiye vereceğim galiba.Birde buna su teması için bir sensör koyuyorlarmış.Sensöre baktım kırmızı değildi.Su kaçınca kırmızı olması gerekiyor,anlayamadım.
sensör kırmızı değilse telefon kapandı bir daha açılmadı olarak verebilirmisin şansını dene ama yapacaklarını sanmıyorum :D

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sensör kırmızı değilse telefon kapandı bir daha açılmadı olarak verebilirmisin şansını dene ama yapacaklarını sanmıyorum :D

O Apple az mı kesin anlarlar :D Ama denerim şansımı belki de bir arkadaşın dediği gibi 1000 tl'ye iPhone 6'ya geçerim.

atospatos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Rica ederim geçmiş olsun 780 lira karsiliginda basari benden ip 5 için değişim istemişti ama genpa telefonun sifirini ücretsiz gonderdi .Sen genpaya yollla bi olmazsa

Kullanıcı hatası olan birşeyi nasıl ücretsiz değiştirdi ki? 😮 Turkcell'e götürdüm garantisi bitti cihazınızın 15-20 güne gelir dedi,servise yollarsak.Şimdi bir tanıdığın yerine getirdim muhtemelen olmaz diyor,yarın söyleyecek olmazsa ana servise götürecektim.Genpa'ya da gösteririm sağol 🙏

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kullanıcı hatası olan birşeyi nasıl ücretsiz değiştirdi ki? 😮 Turkcell'e götürdüm garantisi bitti cihazınızın 15-20 güne gelir dedi,servise yollarsak.Şimdi bir tanıdığın yerine getirdim muhtemelen olmaz diyor,yarın söyleyecek olmazsa ana servise götürecektim.Genpa'ya da gösteririm sağol 🙏
Benim ekranda sarı leke vardı başarı kullanıcı hatası su girmiş dedi genpa değiştirdi

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Sağol dostum yarın şansımı deneyeceğim 👍
Normalde sarı leke fabrikasyon hatasından dolayı ama başarı bana kullanıcı hatası dedi. Senin ki biraz farklı bi durum yinede gönderip şansını dene büyük ihtimal kullanıcı hatası diyecekler fiyatınıda öğrendikten sonra karar ver bence

sonbukucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer cebinde açılıp kısa devre olduysa tek çözüm yeni telefon bu tür vakalarla çok karşılaştım

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Sen yapabileceklerini yapmışsın ama aaçılsa bile bundan böyle hayır gelmez o telefondan. Sürekli yeni bir sorunuyla karşılaşırsın.

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Servise göndereceğine yeni telefon al bence...