iPhone 4'ten desteğimi çekeceğim

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Dün bazı dostlarımla oturduk uzun uzun konuştuk.

Apple, her ne kadar moda ve pazarlama konusunda oldukça başarılı olsa da ülkemize ait yatırım ve destek konusunda neredeyse yerlerde sürünen bir marka.

Kuruldu, edildi denildi ama sanırım Türkiye ofisi faal olarak çalışmıyor. Artık, operatörler (Turkcell, Vodafone) ne getirirlerse durumundalar.

SDN'de editör sıfatıyla yazdıklarıma baktım ve Apple'a karşı ambargo uygulamaya karar verdim.

Açıkçası, gündelik hayatımda kullandığım telefon olan iPhone 4'ü de ikinci sıraya koyarak ilk sıraya Android işletim sistemli Samsung Galaxy S kullanmayı tercih ettim.

Android Market'e erişimin ülkemizde mümkün olmadığı da bir gerçek. Ancak yine de bu pazar kısa zamanda çok daha büyüyecek ve ülkemize de en azından Apple'a oranla ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Sözün özü; Apple'ın uşağı olmayacağım. Bu deneyimimi de SDN'de paylaşmaya devam edeceğim.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Oh beee... :D Sonunda bilgili ve yetkili biri, Apple'ın kullanıcılarını bir kalıba oturtmaya çalıştığını ve her zaman, her müşteri değilde -saygın parası olan üst düzey- diye sınıflayarak ayırıyor. (biraz devrik oldu cümle) Apple OS o kadar kötü ki aslında, insanlar marka ve tasarım büyüsüne kapılıyor. Ayrıca görmemişlik ve özentilik de var işin içinde. Bir uygulamayı çalıştırabilmek için 2,500 TL ödeyip, hiçbir değişiklik yapamamak ya da aldığınız ürünü başka bir telefon hattında kullanamamak ne kadar kötü !

Android candır :D troy ve thetiduygu üstatlarıma can-ı gönülden katılıyorum :D

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Şükür.. Doğru yol :D

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
iphone4'u bana kullanmalik verebilirsin :p
Android uygulama incelemelerini de gorurux artik forumda bende bir i7500 kullanicisi olarak destegimi eksik etmem bu konuda
Elimizden geldigi kadar. ... :)

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Android market Türkiye'den erişilemiyor olmasının nedeni nedir acaba ? youtube yasaklıyken DNS ya da bazı siteleri kullanarak ulaşabiliyorduk, markete bu şekilde ulaşılabiliyor mu? Bilgisi olan var mı ? (bunu android ile ilgili bir konuda sormuştum ama kimse cevap vermemişti) :)

Ben Amerika'dan Galaxy S alsam şimdi, Türkiye'de iken uygulama yükleyemez miyim ?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Doğru yolu bulmuşsun troy samsung gibi telefonmu var.:D

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Android işletim sistemi çok güzel fakat arka planda çok fazla veri iletişimi oluyor, zaten ekranlarda da belirtiyor. Yakında özel hayatımız olmayabilir bu işletim sistemi yüzünden. Sizler ne düşünüyorsunuz?

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
bende hernekadar kullanmasamda iphone diyordum ama android ve uygulamalarını görünce fikir değiştirdim. gündemime telefon alımı girerse bu kesinlikle androidli bir telefon olacaktır.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Evet açık kaynak kodlu (google ile ilgili) böyle bir durum var. Ama bunu Microsoft'un da yaptığını söyleyebiliriz. Benim özel bir bilgim yok, ama sonuçta kişisel ürün. İnsanlar özel bilgileri olabilir :)

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Android market Türkiye'den erişilemiyor olmasının nedeni nedir acaba ? youtube yasaklıyken DNS ya da bazı siteleri kullanarak ulaşabiliyorduk, markete bu şekilde ulaşılabiliyor mu? Bilgisi olan var mı ? (bunu android ile ilgili bir konuda sormuştum ama kimse cevap vermemişti) :)

Ben Amerika'dan Galaxy S alsam şimdi, Türkiye'de iken uygulama yükleyemez miyim ?

amerikadan alınan galaxy S lerde çalışyo android market. bildiğim kadarıyla sadece Türkiye'den alınan modellerde erişim yok

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155

Ben de bu konuyu araştırıyorum şu anda.

İlk öğrendiğim, ödeme sistemlerindeki sistem entegrasyonunun vergiler nedeni ile yapılamaması. Android'deki ücretli uygulamaların ödemeleri, Google Checkout sisteminden yapılıyormuş.

Google ile yaşanan vergi sıkıntısı, daha öncelere dayanıyor biliyorsunuz. Hatta kendilerine yaklaşık 100 Bin TL'ye yakın bir ceza da kesilmişti. Sanırım her iki taraf o nedenle kızgın ama olan kullanıcıya oluyor.

Yani; filler sevişiyor ama çimenler eziliyor :)

Geleceği konusunda ise hem Samsung Türkiye ofisinden hem de Turkcell'den bilgi talep ettim. Bu sorunu çözmek için nasıl adımlar atılıyor diye. Gelen yanıtı da sizlerle paylaşacağım.

Bu arada marketi, sanki yurt dışındaymışız gibi kullanmak için çok kolay bir çözüm de varmış.

http://code.google.com/p/market-enabler/ adresindenbu uygulamaya erişmek de mümkün.

Sağlam giriş yaptım sanırım Android dünyasına ;)

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Evet, çok sağlam ve çözümsel bir giriş oldu :D Bu site iyi bir inlemek lazım :)

Birde aklıma geldi. Android de kullandığımız ücretli/ücretsiz program ve yazılımları, özellikleri ile birlikte güzel bir toparlayabiliriz gibi :)

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Apple'da yalvarıyordu zaten gitme diye. :)

Metamfetamin

Asistan
Reaksiyon puanı
4
biz fakiriz abi bana yollarmisiniz iphone 4ü kullanmıyorsanız. tamamen meraktan hic dokumatik ekran telefonum olmadi. tabi apple'nin Türkiyeyi adam yerine koymadigina da sonuna katılıyorum o sebepten nefret ede ede kullanıcam telefonu söz. :)
not : mesaj ciddidir:mrgreen:

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Apple'da yalvarıyordu zaten gitme diye. :)

Aynen.(fare dağa küsmüş....)

Zaten yukarıda denmiş apple'ın hedef kitlesi ile diğer markaların hedef kitlesi farklı. Iphone alan birisi zaten appstore'deki uygulamaların ücretinde falan sıkıntı yaşamaz, fazla konuşmaya gerek yok :)

Galaxy S'i inceledim fena bi telefon değildi ama kalite açısından gözle görülür bir fark var .

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bende iPhone 4 ile Androidli bir telefon almak arasında kalmıştım.Sanırım seçimimi Androidten yana kullanıcam :)

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
market uygumaması kolay venedik.akp deee androidin sistem dosyalarına giripte hosts dosyasına google iplerini giremedim şu hosts dosyasını açabileceğim bir uyguma program olsa çok güzel olacak bi el atsa sdn bu olaya çok güzel olur

Metamfetamin

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Zaten yukarıda denmiş apple'ın hedef kitlesi ile diğer markaların hedef kitlesi farklı. Iphone alan birisi zaten appstore'deki uygulamaların ücretinde falan sıkıntı yaşamaz, fazla konuşmaya gerek yok :)

Galaxy S'i inceledim fena bi telefon değildi ama kalite açısından gözle görülür bir fark var .

olay hedef kitle olayi degil ki. Sizin dediginize göre apple'nin hedef kitlesinde Türklerin olmadigi varsayimi cikar ki o zaman Admin'in dedigi gibi kullanmayalım madem dünya para verip müsteri yerine adam yerine konmayacaksak.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Bu mesaj Android'den ;)
Bir kac tavsiye :)
Dolphin Browser firefox gibi ozellikleri olan bir tarayici :)
Astro guzel bir dosya goruntuleyici
Better keyboard da kullandigim guzel bir klavye fakat turkce ozelligi yok
Arama sayisini suresini kadetmiyor Android isletim sistemi bunun icin de Call meter Ng diye bir uygulama var
Ancal takvim uygulamasi
ABtc torrent dosyalari indirmek icin
Jbed 2.2 icin jar dosyalari apk ya cevirmek icin
Metal dedektor, barkod scanner...
Telefon nasil bu arada iphone ile kiyaslayinca ne gibi farklar ortaya cikiyor?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155

SDN'i küçümsemeyin ;)

Daha da bir şey demiyorum :)

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
olay hedef kitle olayi degil ki. Sizin dediginize göre apple'nin hedef kitlesinde Türklerin olmadigi varsayimi cikar ki o zaman Admin'in dedigi gibi kullanmayalım madem dünya para verip müsteri yerine adam yerine konmayacaksak.
Apple kim para verdiğimizi diyor ki sana.

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Ben baştan beri sevmiyorum iphone u, takipte etmiyorum, merakta etmiyorum :)
5 yıllık symbian kullanıcısıyım ama bundan sonraki ilk telefonum android olacak inşallah :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Android Market işi çözülmedikçe çok zor arkadaşlar.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Android Market işi çözülmedikçe çok zor arkadaşlar.

Android marketteki uygulamalarının büyük bir kısmı, başka app sitelerinden de bulunabiliyormuş ama :) Örnek site veremiyorum çünkü sadece okumuştum bunu

Reaksiyon puanı
188
Ben de yeni aldım iPhone 4 açıkçası güzel bir telefon. Hakkını veriyor. Android de güzel ama nedense iPhone'daki rahatlığı bulamadım ben bir türlü...

irfan-06

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Xperia X10 kullanıyorum ve mükemmel bir telefon. Android li telefon yurtdışından gelirse android market açık geliyor. Yada telefonun ülke kodunu değiştirip başka ülke yapıp ve update ettiğimizde de market açık geliyor. İsterseniz google den araştarıp android market alternatifleri var yükleyebilirsiniz. Binlerce ücretsiz ve işe yarar uygulamalar var.