iPhone 3G Alacağım Yardım

Bu konuyu okuyanlar

xewor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında haklısınız, 1500 liragibi bir fiyat cok fazla, ben asla bir telefon iiçin bu kadar harcama yapmam. Ama dediğim gibi, telefonun hakkının yendiğini düşünüyorum. Bu telefon gerçekten yenilikler getiriyor. Büyük kullanım kolaylıgına ve iyi bir altyapıya sahip. Ama çogu yazılımsal olmak üzere ufak dezavantajlar, Apple ın ürününü şişirdiğinden daha fazla şişiriliyor. Ve böyle harika bir telefon yerden yere vuruluyor. Keske insanlara yardım ederken iPhonun hakkı yenmese, hatta sahipleri gerizekalı yerine konmasa... Cihazın fiyatı çok olabilir, kullanıcının gücü yetiyorsa, ve kendine hitap ediyorsa alsın. Fazla geliyorsa almasın. Cihazı yerden yere vurmak anlamsız.

Bakın, siz de farkedeceksiniz. Telefonu yerden yere vurmak için Resmen saçmalanmış...

• Türkiye'de 3G yok! (İlk iPhone da da 3g yok diye yerden yere vururdunuz ne oldu şimdi?)
  • Türkiye'de 3G olunca da şu şekilde video görüşme yapabilirsiniz. Çünkü iPhone'un önünde kamerası yok.
  • 2 operatör de toplamda 1600YTL'nin üzerinde fiyat biçmiş. Değer mi? Eve veya arabaya girmek daha mantıklı değil mi?.8bahsettigim de bu işte. Degmedigini düşünebilirsiniz, ama değdigini düşünen insanların aklını garip dezavantajlarla karıştırmayın lütfen)
  • Ses kalitesi ve kulaklığı harika.
  • MMS mesaj atma yok!
  • Gelen mesajı forward edemiyorsunuz.
  • Neler yok videosu şurda.
  • iTunes, yani tekil şarkı veya albüm satın alma hizmeti Türkiye'de verilmiyor
  • Sim kilitli yani başka operatöre ait sim kartla çalışmaz.
  • iPhone alacaksanız İtalya'dan alın. Hem tatil olur hem de orada 3G'yi denersiniz. Ayrıntıları şurda.
  • Bir telefonu istediklerimi yapsın diye kırmam veya hacklemem gerekmiyor. Hiçbir Sony Ericsson, Nokia, Motorola, Samsung buna ihtiyaç duymadık.
  • Türkçe menü yok!
  • Youtube'e kapalı olsa bile iPhone üzerinden ulaşmak mümkün!
  • Gerçekten hakkını vererek kullanırsanız pili 1 buçuk gün anca dayanıyor.
  • Dünya'daki fiyatı ile Türkiye fiyatı farkından dolayı almam.
  • A2DP, yani stereo Bluetooth kulaklık desteği yok.
  • İçinde cep telefonu, browser, gmail ve ipod touch barındırıyor.
  • Appstore'dan program satın alıp ve yükleyip özellikleri genişletmek mümkün.
  • Taş ve iPhone arasındaki benzerlikler ve fark :p
  • 2 yıl sonra hâlâ iPhone 3G kullanmak mı? Yani 2 yılda yeni iPhone(lar), Google G1(lar) çıksa bile devam.
  • Telefon defterinizdeki birini v-card olarak başka birine gönderemiyorsunuz.
  • İçinde gelen oyun yok! Almak veya yüklemek gerek
  • iPhone'un ne tür eksiklikleri var videosu.
  • Geniş ve parlak bir ekrana sahip. Film izlemek çok keyifli.
  • Türkçe kullanım klavuzu yok
  • Resimleriyle iPhone 3G almadan bilmeniz gereken gerçekler şurda.
  • Kilitlendiğinde resetlemesi zor. Çoğu insan ne yapacağını bilmediğinden şarjının bitmesini bekliyor.
  • Okul ortamında hava atmak için ideal
  • Google Maps hizmeti içinde geliyor. Bulunduğunuz yeri haritada ve uydu görüntüsü olarak görebiliyorsunuz.
  • Sim kart değiştirmek eziyet.
  • Telefonun arka plastik kapağının kendi kendine kırılması şikayetleri var.
  • Hazırda Türkçe klavyesi yok!
  • Ekran çizilmiyor ama çok kolay kırılabiliyor. Masadan veya cebinizden düşürürseniz büyük ihtimalle kırılacaktır. Ekran değiştirme ücreti telefonun yarı fiyatı.
  • Çıkarılabilir pili yok. 300-400 şarjdan sonra pili serviste fahiş fiyatlara değiştirmek gerek.
  • Safari ile harika web gezinimi sağlıyor.
  • Kopyala yapıştır özelliği yok!
  • Sesli arama yok.
  • Windows kullanmıyorsanız bilgisayarınıza iTunes ve Quicktime kurmanız zorunlu.
  • GPS özelliği internet bağlantısı olmadan çalışmıyor. Bu da çok fazla data indirip kotayı doldurmanıza sebep oluyor.
  • Telefon içindeki dosyaları telefondan göremiyorsunuz. Sadece iTunes üzerinden.
  • iPhone aksesuarları da kendisi gibi pahalı. Kılıfından, bluetooth kulaklığına kadar.
  • Java ve Flash desteği yok. Java oyunları unutun! Flash siteleri gezerken hiçbir şey göremezsiniz.
  • Hızlı dokunmatik ekran
  • Ekran ışığı ortamın ışığına göre otomatik ayarlanıyor.
  • Sınırlı internet paketleri ile sunuluyor
  • Taslak mesaj yazılamıyor.
  • Yüklediğiniz yazılımlarda donma ve kilitlenme sorunları olabiliyor.
  • Tek bir video formatını destekliyor.
  • 2 megapiksellik kamerası var, fakat video kaydı yapamıyor. Zoom yok, flaş yok. Çamur gibi fotoğraflar çekiyor.
  • Bluetooth üzerinden diğer aletlere içerik gönderilemiyor, Bluetooth sadece ve sadece kulaklık için kullanılabiliyor.
  • Hafıza kartı kullanılamıyor. Belleği arttırılamıyor
  • FM radyosu yok.
  • Jailbreak ile her türlü program yüklenebiliyor!
  • Türkiye satış fiyatına süper bir dizüstü bilgisayar alınır!
  • iTunes şarkılarını melodi olarak kullanmaya izin vermiyor.
  • SMS mesaj grupları oluşturulamıyor. Toplu mesaj göndermek işkence
  • Safari tek tabı yükleyebiliyor. Aynı anda birden fazla tabda site yüklemek mümkün değil
  • Sesli arama, sesli komut ve ses kayıt yok.
  • Miniminnacık telefonlar varken onların yanında kalas gibi kalıyor.
  • Telefonun içindeki mp3'ler melodi olarak kullanılamıyor.
Gerekirse bir ya da iki tanesi hariç hepsini cevaplayabilirim.

Ben senin yerine cevaplamak istedim:

- Evet Türkiye'de 3G yok şu anki piyasadaki bir çok 3G uyumlu telefonlar nedense iPhone kadar tartışılmadılar çok ilginç.
-Evet iPhone önünde kamera barındırmıyor. Tabi şu ana kadar 3G uyumlu telefonlarda öndeki kamera ne kadar işe yaradı tartışılır + olarak 3G'yi sadece video görüşmesi yapmak olarak görmemeli, bence iPhone'daki browser olayı önde kamera olmasından çok daha önemli. Diğer telefonlarda 3G hızını yaşayamadıktan sonra muhtemel pahalı fiyatlardan dolayı video görüşmesi de yapamamak elde var sıfır demektir.
- Evet varsa da ben bilmiyorum v-card olayı olmuyor. Doğrudur.
- Alıp almamak ve fiyat konusunda yorum yapamam herkese göre değişir.
- Gerçekten çok iyi bir mp3 çalar.
- App store'dan bedavaya indireceğiniz bir uygulama ile mms gönderebilirsiniz.
- Evet gelen mesajı forward edemiyoruz.
- Hangimiz bedava mp3 indirmiyoruz? Çok büyük eksiklik sayılmaz bence.
- Şu an Türkiye'de Turkcell ve Vodafone ile iPhone'u herhangi bir işlem yapmadan kullanabiliyorsunuz. İsterseniz deneyin.
- Italya konusunda bir şey diyemem kişisel tercihtir ama kulağa hoş geliyor.
- iPhone da app store sayesinde hacklenmeye ihtiyaç duymuyor.
- Türkçe menü var.
- Evet bir cafede otururken youtube'dan dilediğiniz videoyu izlemek mümkün.
- Edge kullanımda değilse 3 güne yakın şarjı gidiyor.
- Yine tartışılabilecek bir konu.
- iPhone'a sırf kulaklıkla bağlantı kurulabilsin diye bluetooth konulmuşken desteklemiyor demek saçma geldi bana. Tabi ki bluetooth kulaklık ve araç kiti kullanılabiliyor. Zaten amacı bu!?
- Bunların yanında bir çok şey barındırıyor hava durumu, borsa, harita, sizin saydıklarınız ve diğer telefonlarda olan şeyler...
- Evet app store çok kullanışlı.
- Gereksiz bir geyik. N95 de tv kumandalarıyla kıyaslanabilir.
- Bunu anlamadım...
- Binlerce bedava oyun varken istediğimizi seçmek güzel bir şey app store'dan. İnternetten oradan buradan araştırmaktansa. Hem yüklemek ve beğenmediysek eğer silmek çok çok basit.
- Türkçe kullanım kılavuzu var hem de 2 tane.
- 2 tuşa aynı anda basmak o kadar da zor değil.
- Sim kart değiştirmek her telefon için eziyet.
- Her telefon düştüğünde kırılabilir, şans işi biraz.
- Türkçe klavye olsaydı ekrana sığması biraz zor olurdu. Ama bunu güzel çözmüşler bence mesela C harfine biraz basılı tutunca Ç gibi harfler geliyor ve kullanımı çok kolay.
- Ben birçok kez düşürdüm ama kırılmadı belki şanslıyım bilmiyorum. Çatlayan ekran gördüm ama kırılan görmedim. Ayrıca çatladığında bile dokunmatik özelliğinde herhangi bir bozulma olmuyor belirteyim ki çatlaması zor biraz, uğraşmak lazım.
- Yıllarca telefon kullanan tanıdıklarım var o teknolojilerle yıllarca hiç pil değiştirmeden kullandılar telefonu. Bunu yazınca zırt pırt pil değişecek diye algılayanlar olabilir. Tamamen çamur atma olayıdır bence.
- Kopyala-yapıştır özelliği var. (safari - mail arası)
- Evet sesli arama yok ama daha öncki telefonlarımda şahsen hiç kullanmadım.
- Evet itunes şart. Ama bu çok zor bir şey değil.
- Bu tamamen operatörle ilgili. (sınırlı internet olayı)
- Not defterine taslak gibi yazıp direk oradan mail gönderebiliyorsunuz. Ama sms'de sanırım böyle bişey yok.
- Wireless kullanarak bi kere o görüntüyü haritada görürseniz tekrar int. bağlantınıza gerek kalmadan o görüntüye bakıp yol bulabilirsiniz.
- Şu ana kadar yüklediğim yazılımlarda bir donma yaşamadım. Zaten hızlı bir işletim sistemine sahip olduğu için pek mümkün görmüyorum. Windows ve symbianlarda her an olan şey iPhone'da çok nadiren olabilir.
- Telefon içindekileri dosyaları telefondan göremiyoruz cümlesine kendiniz inandınız mı bilmiyorum :) sadece mp3leri ve videoları telefondan silemiyorsunuz o kadar. Ama tabi ki görebiliyorsunuz :):):):)
- Aksesuarlar evet biraz tuzlu.
- Java ve flash desteği yapım aşamasında.
- Hafızası artırılamıyor evet ama 8 gb bile yeterli bence. Ben birçok oyun 210 mp3 ve birçok divx kalitesinde video yükledim 5 gb boş yerim var. Pek kolay dolmuyor. Bu arada benim iPhone 8GB.
- Tek bir video formatını destekliyor. Ama bu bir problem değil çünkü dilediğiniz videoyu bu formata bir kaç saniyede çevirebilirsiniz.
- Bluetooth'un içerik göndermemesinin sebebi donanımsaldır. Sadece bluetooth kulaklık ve araç kiti amacıyla entegre edilmiş.
- Hiçbir cep telefonu bir fotoğraf makinesi kadar iyi fotoğraf çekemez. Ama iPhone tatmin edici diyebilirim. Zaten bu kadar ince bir telefona 2 mp iyi bence
- app storedan radyo indirebilirsiniz.
- Jailbreak ile her türlü program yüklenir ama gerek yok bence.
- SMS ile tplu mesaj göndermek çok kolay rehberden kişileri seçmeni yeterli.
- Ringtones olayı ile istediğiniz her şeyi zil sesi yapabilirsiniz.
- Sesli arama ve sesli komut yok evet ama ses kaydı yapılabiliyor ve gayet tatmin edici.
- Ekranı büyük istiyorsanız küçük telefon kullanmanız mümkün değil doğal olarak. 3.5 inch ekran çok kaliteli ve çok kullanışlı.
- Safari ile istediğiniz kadar tab açabilirsiniz.

Elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım. Arkadaşımı biraz daha araştırarak ve bilgi toplayarak yazı yazmaya davet ediyorum iyi günler herkese..