Soru iPhone 16 serisi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,635
Arkadaşlar iPhone 16 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim düşüncem şuana dek en heyecan uyandırmayan düzleri en çirkin çok yenilik olmayan bir seri oldu, 11-15 serileri hep çıktığında heyecan uyandırdı param olmasada sahip olmak istedim ilk defa 16 bende böyle bir heyecan uyandırmadı, param olsa ne düzü alırım ne pro yu, pro ve düzler arasında olan boyut farkıda çok saçma oldu serinin tamamı ya 6.1-6.7 olmalıydı yada 6.3-6.9

Şuan düz model alacak olsam parada olsa 15 daha mantıklı ama onada yapay zeka gelmedi, se4 e yapay zeka gelirse ki gelmeli yoksa Apple için facia olur, çıktığında insanlar 16 almak yerine se4 alacaktır.

İPhone 17 de düz modeller muhakkak 6.3-6.9 olmalı, düzlerde kamera x gibi değil 11 gibi kare kamera adası olmalı, Apple mümkünse tasarım değişikliğine gitmemeli sadece özellikleri yükseltsin yeter.

16 pro 25x olmuş ama 17 de pro modeller 50x düzler 30x olmalı düzlere 120hz gelmeli.

Bu kafayla giderse Apple kan kaybedecek.

Ayrıca se modelinide çok aralıklarla getirmemeli ya 1 sene ya 2 sene olmalı.

Graveworm

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,201
Samsung'a geçtikten sonra Apple'a o kadar para bayılmanın inanılmaz gereksiz olduğunu düşünüyorum. He işin gereğidir, influencersindir anlarım da normal vatandaşın alması çok saçma.

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
Ben beğendim şahsen özellikle düz modellerin tasarımı ve renkleri çok iyi olmuş ama 65K absürt bir para elbette ki onun ana nedeni de Apple değil ne yazıkki.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
340
Telefon piyasası artık durağan çok büyük sıçramalar beklememek gerekiyor artık. Benim düşüncem telefonlar güzel, iyi özellikler getirmişler stüdyo modu vesaire. Eleştirdiğim noktalar kesinlikle 60Hz. Bunun bir savunması olamaz arkadaşlar. Animasyonlar güzel falan demeyin. Eyvallah animasyonlar güzelde, neden en ucuz Android’lerde bile olan 120Hz hala 65klık telefonda yok. Birde pro modellerin boyutlarını büyütmelerini şahsen beğenmedim. 6.7 neyinize yetmiyordu da 6.9 yaptınız. Çantayla taşırdım o telefonu. Eskiden bana sorsanız Pro Max mi, Pro mu diye, Pro derdim küçük olmasından dolayı. Şimdi onu da büyüttüler. En azından sadece Pro Max’i büyütüp Pro’yu aynı bırakabilirlerdi.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,398
Ben beğendim şahsen özellikle düz modellerin tasarımı ve renkleri çok iyi olmuş ama 65K absürt bir para elbette ki onun ana nedeni de Apple değil ne yazıkki.
Bende İphone 16 Pro Max modelini çok beğendim ama yurt dışı alacağım. Mithrain yurt dışından aldı.
Hem gidip tatil yapacağım hem telefon alacağım. :)

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
340
Samsung'a geçtikten sonra Apple'a o kadar para bayılmanın inanılmaz gereksiz olduğunu düşünüyorum. He işin gereğidir, influencersindir anlarım da normal vatandaşın alması çok saçma.
Apple başka bir evren bence. Apple alan adam hatalarla uğraşmak istemiyor. Telefon çalışsında gerisine karışmam misali. Malasef herkesin teknoloji ve teknik bilgileri yok. Android’in hataları ile uğraşacak zamanıda yok. Mesela bugün kardeşimin Xiaomi 13 cihazı durduk yere kapandı açmaya çalıştığında yine kapandı. Bir şekilde açtı şimdi de wifi’ye bağlanmıyor. Ya acil bir işi olsaydı ne yapacaktı? Teknik bir bilgiside yok çözebilecek kadar. Vakit herşeydir.

Graveworm

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,201
Apple başka bir evren bence. Apple alan adam hatalarla uğraşmak istemiyor. Telefon çalışsında gerisine karışmam misali. Malasef herkesin teknoloji ve teknik bilgileri yok. Android’in hataları ile uğraşacak zamanıda yok. Mesela bugün kardeşimin Xiaomi 13 cihazı durduk yere kapandı açmaya çalıştığında yine kapandı. Bir şekilde açtı şimdi de wifi’ye bağlanmıyor. Ya acil bir işi olsaydı ne yapacaktı? Teknik bir bilgiside yok çözebilecek kadar. Vakit herşeydir.

1.5 senedir Samsung kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok. Annem 7 sene J6s kullandı, zaman aşımından kaynaklı yavaşlama dışında bir sıkıntı yaşamadık. Telefonu nasıl kullandığınla alakalı bir durum. Ben telefonda özgürlük tercih ediyorum. Apple'da full Apple ürünleri kullanmadığın sürece, bilgisayara dosya aktarmak ya da en basit işlemleri yapmak bile zulüm gibi geliyor bir süre sonra.

Ayrıca tamamen kişisel bir tercih. İlk akıllı telefonum 3GS'di. Ondan sonra Apple ile devam ettim. Sonra pişman olduğumdan dolayı Samsung'a yöneldim, iyiki de yapmışım diyorum.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
340
1.5 senedir Samsung kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok. Annem 7 sene J6s kullandı, zaman aşımından kaynaklı yavaşlama dışında bir sıkıntı yaşamadık. Telefonu nasıl kullandığınla alakalı bir durum. Ben telefonda özgürlük tercih ediyorum. Apple'da full Apple ürünleri kullanmadığın sürece, bilgisayara dosya aktarmak ya da en basit işlemleri yapmak bile zulüm gibi geliyor bir süre sonra.

Ayrıca tamamen kişisel bir tercih. İlk akıllı telefonum 3GS'di. Ondan sonra Apple ile devam ettim. Sonra pişman olduğumdan dolayı Samsung'a yöneldim, iyiki de yapmışım diyorum.
Dediğinize katılıyorum. Ekosistem kurman lazım Apple’ın parasında değmesi için. Ekosistem olduktan sonra heriey rahat oluyor. Ekosistem kurmayacaksan o kadar para vermek mantıksız.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,635
Ben aldığım hiçbir telefonda çok şükür arıza ile uğraşmadım Apple Samsung Xiaomi dışında marka kullanmadım, her marka modelde bu tür hatalar olabilir benim telefona olan hevesimde bitti artık 11 i mayısta aldım çok ciddiyim uygulama desteği bitene dek kullanırım WhatsApp vs, sonraki telefonu yine Apple alırım para yoksada redmi note serisi alırım, üst seviye telefon almam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Androidin özgürlüğünü hiçbir zaman kullanmadım Apple gibi kullandım, androidte ise xiaomi daha çok hoşuma gidiyor ama xiaomi kamerası leş leica ile bile leş, media markt ta 13t baktım o vakit elimde s21 fe vardı s21 fe kamerası daha iyiydi, xiaomi kameraya acil çözüm bulmalı, önceden instagramda fotoğraf olayını önemsemezdim ama Apple cidden instagrama yüklenen fotoğrafta neredeyse kalite kaybı olmuyor, çok önemli mi değil ama güzel bir olay.

Son düzenleme:

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,231
Pro modeli rakiplerine kıyasla kabul edilebilir bir düzeyde ancak base model her zamanki gibi yine rekabetten yoksun. 799 dolara satılması kabul edilebilir gibi değil.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,398
Pro modeli rakiplerine kıyasla kabul edilebilir bir düzeyde ancak base model her zamanki gibi yine rekabetten yoksun. 799 dolara satılması kabul edilebilir gibi değil.
Nedenini açıklayabilir misin? Neden 799 Dolara satılması kabul edilebilir değil? Sadece 120 Hz değil diye mi böyle söylüyorsun?
"Pro modeli rakiplerine kıyasla kabul edilebilir bir düzeyde" demişsin. Rakiplerine göre farkını yeterince göstermiş demeliyiz bence.
4K çözünürlüğünde tüm çekilen görseller ve videoları izledim. Benim fikrim rakiplerine fark atmış. Bazı noktalarda S24 Ultra yakın sonuçlar veriyor olsa da bazı noktalarda 16 Pro Max farkını belli ediyor. Aksini söylemenizi doğru bulmadım. Bence izleyin.

Son düzenleme:

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
340
Nedenini açıklayabilir misin? Neden 799 Dolara satılması kabul edilebilir değil? Sadece 120 Hz değil diye mi böyle söylüyorsun?
"Pro modeli rakiplerine kıyasla kabul edilebilir bir düzeyde" demişsin. Rakiplerine göre farkını yeterince göstermiş demeliyiz bence.
4K çözünürlüğünde tüm çekilen görseller ve videoları izledim. Benim fikrim rakiplerine fark atmış. Bazı noktalarda S24 Ultra yakın sonuçlar veriyor olsa da bazı noktalarda 16 Pro Max farkını belli ediyor. Aksini söylemenizi doğru bulmadım. Bence izleyin.
Düz seri aslında yurtdışı fiyatlarına göre iyi de ülkemizde 65kya satılıp telefotosu olmaması ve 60hz olması yüzünden (Türkiye'de) rakiplerine göre bir tık geride kalıyor.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,398
Düz seri aslında yurtdışı fiyatlarına göre iyi de ülkemizde 65kya satılıp telefotosu olmaması ve 60hz olması yüzünden (Türkiye'de) rakiplerine göre bir tık geride kalıyor.
TR koşullarında maalesef 65K ya satılıyor. Bunun suçunu Apple yüklemek yanlış olur.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,398
11 den beri açık ara en çirkin düz model 16 bence, biri dese 11 i ver 16 al kafa kafaya ciddiyim kabul etmem
Arada farklar var, tüm farkları da göz önünde bulundurarak yorum yapacak olursak. Arka taraftaki kamera tasarımı dışında.
Oldukça iyi görünüyor. Çirkin olduğunu düşünmüyorum. İphone 11 daha kötüydü. İphone 16 serisinde bir çok iyileştirme mevcut.
Cihaz da ayrıca yeni tanıtıldı, daha yeni gördüğümüz için göze hitap etmiyor olabilir. Bu yüzden çirkin geliyor olabilir.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,635
Arada farklar var, tüm farkları da göz önünde bulundurarak yorum yapacak olursak. Arka taraftaki kamera tasarımı dışında.
Oldukça iyi görünüyor. Çirkin olduğunu düşünmüyorum. İphone 11 daha kötüydü. İphone 16 serisinde bir çok iyileştirme mevcut.
Cihaz da ayrıca yeni tanıtıldı, daha yeni gördüğümüz için göze hitap etmiyor olabilir. Bu yüzden çirkin geliyor olabilir.
Doğru oda olabilir ama genede çirkin duruyor, ben se4 ü bekliyorum bakalım nasıl olacak, tasarım olarak çıkıntılı kamera adası olmayan tek kamera olmalı led ışık altında değil yanında olmalı, xr ın köşeli tasarım hali gibi, kamera 48mp olmalı, dinamik ada belki lüks olur ama 13 gibi çentik olabilir, 128-256-512 hafıza olmalı, yapay zeka mutlak olmalı bu yüzden en kötü 15 pro işlemcisi olmalı yada düz 16 işlemcisi, zoom 10x olmalı video sabitleme olmalı 14 ve sonrası gibi.

Bu şekilde getirip 128gb 30.000₺ den başlarsa şayet o zaman efsane olur, 256gb 36.000₺ 512gb ise 42.000₺

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,398
Doğru oda olabilir ama genede çirkin duruyor, ben se4 ü bekliyorum bakalım nasıl olacak, tasarım olarak çıkıntılı kamera adası olmayan tek kamera olmalı led ışık altında değil yanında olmalı, xr ın köşeli tasarım hali gibi, kamera 48mp olmalı, dinamik ada belki lüks olur ama 13 gibi çentik olabilir, 128-256-512 hafıza olmalı, yapay zeka mutlak olmalı bu yüzden en kötü 15 pro işlemcisi olmalı yada düz 16 işlemcisi, zoom 10x olmalı video sabitleme olmalı 14 ve sonrası gibi.

Bu şekilde getirip 128gb 30.000₺ den başlarsa şayet o zaman efsane olur, 256gb 36.000₺ 512gb ise 42.000₺
Söylediğiniz gibi olursa bende alırım bir tane. :)

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,231
60 Hz olması bile tek başına yetiyorken telephotosu bile yok ve A18 gibi rekabet yoksunu bir SoC var, A18'in Pro'su bile A17'ye rakip olan D9300+'ı yakalayamamışken A18 Pro'yu kısıp A18 olarak piyasaya sürmeleri, üstelik bu piyasaya sürdükleri cihazın 60 Hz ve non-telephoto kamera paketine sahip olması onu 799 dolara göre çoktan değersiz bir cihaz yapıyor.

Dostum S24 Ultra, 15 Pro'ların rakibi, 16 Pro Max'in değil ve paylaştığın videoda abarta abarta anlattığın gibi bir fark yok, 2 puan ile 16 Pro Max kazanıyor ve 16 Pro Max dediğimiz alet S25 Ultra'nın rakibi olacak. Ayrıca benim ''16 Pro Max kamera konusunda rakipleriyle kıyaslanabilir düzeyde'' gibi bir iddiam olmadı, sadece 16 Pro Max dedim ve bunu dediğim için overall olarak bakmalıyız, elde olan tüm veriler SoC ve sensör bilgileri, bu bilgilerden yola çıkarak kıyaslanabilir düzeyde dedim. SoC'da yediği tokat ortada zaten, A17 Pro'ya rakip üretilen D9300'e yetişememiş bile. Apple kötülemek gibi bir niyetim yok ancak halihazırda rekabet yoksunluğu çeken A18 Pro'yu sırf maliyet kasmak için deli gibi kısıp A18 diye piyasaya sürüp bunu base modeline koyuyorsan ve o base modelde hala 60 Hz ve telephotosuz kamera paketi varsa bu kesinlikle SAVUNULAMAZ.