Soru iPhone 15’ten Neler Bekliyorsunuz? Ne Olursa Sizi Cezbeder?

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Andoide çevirmek daha iyi olur ? iPhone u androide çevirmek şahine supra motoru swaplamaya benzer ?
Veya ferrariye şahin motoru takmak.

Ben XS Max kasasını beğeniyorum onun dışındakiler beni sıkmaya başladı. Bu yargı kişiden kişiye değişir.
Diğerleri daha düz veya köşeli bir tasarıma sahip olduğundan başta ekran kasa oranı, daha tutuştaki konfor daha stabil duruyor şahsen. X, XS, 11 kötü değil, lakin yenilerine göre daha kaba duruyor gibi.

40DC6930-60BD-4187-9ACD-2ACFFCA18344.jpeg

Apple tasarımı aynı tutsada işlemci gücü ve yazılımı ile sektörde fark yaratıyor.
Ve… aynıymış gibi dursa da aslında kameralar da gittikçe gelişiyor.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460

Diğerleri daha düz veya köşeli bir tasarıma sahip olduğundan başta ekran kasa oranı, daha tutuştaki konfor daha stabil duruyor şahsen. X, XS, 11 kötü değil, lakin yenilerine göre daha kaba duruyor gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 173650

Samsungun kameraları hep aynı.S21 ultra daki donanımın aynısı S22 ultrada var.Tek fark S22 ultra kamerasında yapılan ufak tefek iyileştirmeler.

The Fisher

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Andoide çevirmek daha iyi olur ? iPhone u androide çevirmek şahine supra motoru swaplamaya benzer ?
Android'in kamera performansı kötü, ayrıca iPhone'dan Samsung performansı beklemeyeceksin. Samsung'un RAM'i daha kaliteli, Android'de RAM'e daha fazla yükleniyor. Aslında bütün herşey işletim sisteminden geçiyor.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Android'in kamera performansı kötü, ayrıca iPhone'dan Samsung performansı beklemeyeceksin.
Değişir. Bir defasında K Zoom’a sahiptim, fevkalade fotoğraf ve vidyolar çekebiliyordum. Sessiz kalsa da Sonny’nin de kameraları seveliyordu. Değişir. 3 binlikle 30 binlik telefon aynı çekmez tabii.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca bence düz 15’te alimünyum kasa devam ederken 15 Pro’da titanyum kasa olmalı.

The Fisher

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Değişir. Bir defasında K Zoom’a sahiptim, fevkalade fotoğraf ve vidyolar çekebiliyordum. Sessiz kalsa da Sonny’nin de kameraları seveliyordu. Değişir. 3 binlikle 30 binlik telefon aynı çekmez tabii.
Hocam ben tam olarak ondan bahsetmiyorum, sosyal medyada iOS daha senkronize çalışıyor. Samsung telefonumla herhangi bir filtre ile fotoğraf çekmeye çalışırken elim yanıyor.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,098

Ekli dosyayı görüntüle 173650

Özellikle XS ve XS Max'in kasası çok hoşuma gidiyor, ekran çözünürlüğü, ekran teknolojisi vs. çok iyi.

Genel olarak bana hitap eden bir cihaz belki güncelleme desteği bitene kadar XS kullanırım. Daha iyi Android alternatifleri olsada.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Özellikle XS ve XS Max'in kasası çok hoşuma gidiyor, ekran çözünürlüğü, ekran teknolojisi vs. çok iyi.
Elbette tercih meselesi. Ekran çözünürlüğü sonraki modellerle (11 hariç) hemen aynı. Sonrakilerin hepsi Oled ve 460 gibi piksel yoğunluğuma sahip. Sadece bazıları daha parlak. XS Max ile mevcut standarttan aşağı kalır hiçbir tarafı yok.

Genel olarak bana hitap eden bir cihaz belki güncelleme desteği bitene kadar XS kullanırım. Daha iyi Android alternatifleri olsada.
Mevcut vaziyette en iyi böyle yapmak gibi.

Reaksiyon puanı
4,297
Tasarım konusunda çoğu marka bunu yapıyor.S20 ile S22 arasındaki modellerde tasarım olarak bir fark var mı? Apple tasarımı aynı tutsada işlemci gücü ve yazılımı ile sektörde fark yaratıyor.
20 ile 22 ile var, 21 ile 22 ile arasında fark yok oda ultra harici, ultra zaten note 20 ultra nın devamı

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Konu nasıl dağıldı ya… Burada bunu yapmayalım. Konumuz iPHone 15 için beklentiler. iPhone’la Android telefon kıyaslaması değil.

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,639
Biliyorum, iPhone 14’ler yeni tanıtıldı ve iPhone 15’in çıkmasına daha bir sene var. Lakin lansmanı heyecanla takip etsem de mevcut piyasa şartlarınca şahsen yükseltme yapmamaya karar verdim. iPhone 15’e kadar devam. Ancak neticede Apple’ın bu seneki gibi pro ile pro olmayanlar arasında büyük bir farklılık yapmayacağını umuyorum. Büyük ihtimalle satışlardaki azlık ile böyle karar vereceklerdir.

Benim beklentilerim:

* Pro ve pro olmayan modellerde aynı delikli tasarım.
* Artık modellerin USB-C girişli olması.
* Pro olmayana da dinamik 120hz ekran yenileme hızı. (Artık standart olmalı)
* Pro olan ve olmayana aynı A17 çip. ( 13 ve 13 pro’daki gibi farklılık kabul edilebilir)
* Pro’ların tüm arka kameralarımım 48mp olması.

Ayrıca deliğin çentiğe göre daha fazla alanı işgal ettiğini düşünüyorum. Çünkü aynı boyuttalar ve çentiğin aşağı inmiş şekli. Üstteki ekran kısmı bir işe yaramıyor. Çare deliğin kısalması. Lakin bu 2-3 sene sonra olmağa başlayacaktır.
-iPhone 15 ün tüm serisinde dynamic island kullanılması
-Standart iPhone 15 lerde de 120hz ekran kullanılması
-Standart iPhone 15 lere en azından 2x telephoto gelmesi (Portre fotoğraflarında baya fark ediyor)
-iPhone 15 Pro serisinde sinematik modda 4k60fps hdr çekmesi
-Tüm 15 serisinde A17 kullanılması

Bu arada 8K video gayet gereksiz özellik. Bide Samsung twitter da şaka gibi Apple ile bu konularda dalga geçiyor. 8k videoyu S21 Ultra da da S22 Ultra da da acayip crop yapıp berbat çekiyor.

Son düzenleme:

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
-iPhone 15 ün tüm serisinde dynamic island kullanılması
-Standart iPhone 15 lere en azından 2x telephoto gelmesi (Portre fotoğraflarında baya fark ediyor)
-iPhone 15 Pro serisinde sinematik modda 4k60fps hdr çekmesi
-Tüm 15 serisinde A17 kullanılması

Bu arada 8K video gayet gereksiz özellik. Bide Samsung twitter da şaka gibi Apple ile bu konularda dalga geçiyor. 8k videoyu S21 Ultra da da S22 Ultra da da acayip crop yapıp berbat çekiyor.
Dinamik ada bence de hepsinde olmalı. Telefoto ise büyük ihtimalle gelmez. A17’in hepsinde kullanılmasını ben de istiyorum ama Apple bundan dönmeyecek gibi. Düz 15’te A16 kullanacaktır.

Açıkçası Apple’ın 8K’sı için heyecanlanmıştım. Gereksiz gibi gözükebilir ama içerik üreten ve 8K gibi yüksek standarta geçmek isteyenler için güzel olabilirdi.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,098

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
İyi saplanmış bence, iPhone 15'e kesinlikle eklenmesi gerekilen özellikler var.
Samsung Apple ile dalga geçeceğine aynaya baksın.Apple I kutu içeriğinden dolayı yerden yere vurup sonra tükürdüğünü yaladı.Şimdide megapiksel üzerinden tiye alıyor.Samsung tükürdüğünü yalayıp 48mp e dönerse hiç şaşırmam.

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,639
1- Katlanabilir telefonların ekranı hala tırnak ile çizilebiliyor yani daha gelişmesi lazım
2- “Sizin telefonlarınız katlanmıyor” diyip,en iyi donanıma sahip cihazının katlanmaması bir ayrı tutarsızlık (S22 Ultra dan bahsediyorum)
3- 8K videonun samsung cihazlarda gereksiz ve vasat bir şekilde çektiğini herkes biliyor
4-Herşey mp değil kağıt üstündeki veriler ile samsung insanların gözünü boyama çalışıyor anlaşılan
5-Samsung, Z Flip 4 sahipleri diye paylaştığı videodaki insanların twitter paylaşımlarına bakarsanız “Twitter for iPhone” yazdığını görebilirsiniz.

Sonuç olarak cringe ve saçma bir reklam olmuş. Samsung kendi cihazlarından çok Apple hakkında bahsediyor. Fakat başka konulardan çok iyi bir şekilde dalga geçebilirlerdi. Mesela “sizin normal iPhone 14 leriniz 60hz ekran ile gelirken biz bütün S22 ailesinde 120hz ekran sunuyoruz”diye reklam yapabilirlerdi

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Koskoca Samsung reklamı yaptırırken lensin MP'den daha önemli olduğunu bilmiyor galiba.Önce batarya-yazılım optimizasyonunu adam akıllı yapsınlar.14 Pro serisi cidden çok iyi.Çentik vs.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Apple hırsızlığa izin veren bir marka değil.
Ben iPhone'a jailbreak yaptığımda da ücretli uygulamaları appstore'dan satın alıyordum. Derdim ücretli uygulamaları beleş kullanmak değil. Jailbreak birçok kısıtlamayı kaldırıyor. Mesela ekranın altındaki gizlenemeyen home çizgisini jb ile gizleyebiliyorsunuz. Ona çok uyuz olurdum gereksiz şey. Güç tuşuna bastığınızda face ID ile kilit açılır açılmaz alttan yukarı sürüklemeye gerek kalmadan pat diye ana ekranın gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Kontrol panelinden wifi ve bluetooth u tek dokunuşla tamamen kapatabiliyorsunuz. iPad'lerde sunulup iPhone'larda sunulmayan uygulamayı pencere içinde göstermeyi yada ekran bölmeyi kullanabiliyorsunuz. Uygulama simgelerini yada yazı tipini değiştirebiliyorsunuz. Widget'ları android'deki gibi tüm ekranlara yerleştirebiliyorsunuz. Uygulama içi reklamları engelleyebiliyorsunuz. Alarm erteleme süresini değiştirebiliyorsunuz. Görüşme kaydı yapabiliyorsunuz. Hatta whatsapp ve telegram konuşmalarını bile kaydedebilen tweak vardı. Safarideki oynattığınız tüm videoları tek dokunuşla indirebiliyorsunuz. Cihazın dosya sistemine girebiliyorsunuz. Hatta bu sayede ben belki inanmazsınız, iPhone'da GTA san andreas'ı türkçeye çevirmiştim ? internetten türkçe dil yamasını gerekli klasöre atmıştım ve oyun türkçe olmuştu. Benden başka bunu yapabilen olmamıştır sanıyorum. Yani şu an aklıma gelmeyen birçok faydası var jailbreak'ın ve cihazı kullanmayı daha keyifli hale getiriyor.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,098
1- Katlanabilir telefonların ekranı hala tırnak ile çizilebiliyor yani daha gelişmesi lazım
2- “Sizin telefonlarınız katlanmıyor” diyip,en iyi donanıma sahip cihazının katlanmaması bir ayrı tutarsızlık (S22 Ultra dan bahsediyorum)
3- 8K videonun samsung cihazlarda gereksiz ve vasat bir şekilde çektiğini herkes biliyor
4-Herşey mp değil kağıt üstündeki veriler ile samsung insanların gözünü boyama çalışıyor anlaşılan
5-Samsung, Z Flip 4 sahipleri diye paylaştığı videodaki insanların twitter paylaşımlarına bakarsanız “Twitter for iPhone” yazdığını görebilirsiniz.

Sonuç olarak cringe ve saçma bir reklam olmuş. Samsung kendi cihazlarından çok Apple hakkında bahsediyor. Fakat başka konulardan çok iyi bir şekilde dalga geçebilirlerdi. Mesela “sizin normal iPhone 14 leriniz 60hz ekran ile gelirken biz bütün S22 ailesinde 120hz ekran sunuyoruz”diye reklam yapabilirlerdi
Fold ve Flip'ler hakkında bütün hepsini gerekli konularda cevapladım , son dediğinizde haklısınız lâkin bu yapılan tatlı rekabetin bir parçası. BMW Mercedes gibi düşünün. Ciddi ciddi yorumlayıp ''cringe'' gibi hitaplarda bulunmanın çok bir manası yok.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Ben iPhone'a jailbreak yaptığımda da ücretli uygulamaları appstore'dan satın alıyordum. Derdim ücretli uygulamaları beleş kullanmak değil. Jailbreak birçok kısıtlamayı kaldırıyor. Mesela ekranın altındaki gizlenemeyen home çizgisini jb ile gizleyebiliyorsunuz. Ona çok uyuz olurdum gereksiz şey. Güç tuşuna bastığınızda face ID ile kilit açılır açılmaz alttan yukarı sürüklemeye gerek kalmadan pat diye ana ekranın gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Kontrol panelinden wifi ve bluetooth u tek dokunuşla tamamen kapatabiliyorsunuz. iPad'lerde sunulup iPhone'larda sunulmayan uygulamayı pencere içinde göstermeyi yada ekran bölmeyi kullanabiliyorsunuz. Uygulama simgelerini yada yazı tipini değiştirebiliyorsunuz. Widget'ları android'deki gibi tüm ekranlara yerleştirebiliyorsunuz. Uygulama içi reklamları engelleyebiliyorsunuz. Alarm erteleme süresini değiştirebiliyorsunuz. Görüşme kaydı yapabiliyorsunuz. Hatta whatsapp ve telegram konuşmalarını bile kaydedebilen tweak vardı. Safarideki oynattığınız tüm videoları tek dokunuşla indirebiliyorsunuz. Cihazın dosya sistemine girebiliyorsunuz. Hatta bu sayede ben belki inanmazsınız, iPhone'da GTA san andreas'ı türkçeye çevirmiştim ? internetten türkçe dil yamasını gerekli klasöre atmıştım ve oyun türkçe olmuştu. Benden başka bunu yapabilen olmamıştır sanıyorum. Yani şu an aklıma gelmeyen birçok faydası var jailbreak'ın ve cihazı kullanmayı daha keyifli hale getiriyor.
İlk iPad 2-3'e jailbreak denemiştim ?

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Şu an gördüğüm kadarıyla en son iOS 14.8 sürümünü kullanan cihazlara jailbreak yapılabiliyor. Daha üst bir sürüm kullanıyorsanız jailbreak yapmanız mümkün değil. Apple bunu var gücüyle engellemeye çalışıyor. Halbuki bi salsalar ne güzel olacak. Belki iPhone a geri döneceğim yine Apple kazanacak. Ama yok işte. Keyifleri bilir. Şunun şurasında yapacağımız üç beş kişiselleştirme.

eilhanzy

Profesör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
7,743
USB Type-C gelirse iyi olur.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Şu an gördüğüm kadarıyla en son iOS 14.8 sürümünü kullanan cihazlara jailbreak yapılabiliyor. Daha üst bir sürüm kullanıyorsanız jailbreak yapmanız mümkün değil. Apple bunu var gücüyle engellemeye çalışıyor. Halbuki bi salsalar ne güzel olacak. Belki iPhone a geri döneceğim yine Apple kazanacak. Ama yok işte. Keyifleri bilir. Şunun şurasında yapacağımız üç beş kişiselleştirme.
Şu home çizgisi bence çok hoş duruyor.Bende dönmeyi düşünüyorum.

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
iphone fiyat bandından dolayı beni cezbetmesi 12 serisinden itibaren bitti

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
iphone fiyat bandından dolayı beni cezbetmesi 12 serisinden itibaren bitti
Hep aynıydı, TL bandını diyorsunuz galiba. Döviz kuru artı kar payımartı yüzde doksan altı vergiyle… benim için de 14 ile bitti ama umut işte.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,840
Çıkmadan ben size söyleyim. Düz 15 a16 bionic çip 8 gb ram. ?? 14 le farkı.