Soru iPhone 12 alınır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Müdavim
15 Temmuz 2020
1,399
593
293
Merhabalar arkadaşlar elimdeki iphone 7 bozuldu ve benim bütçem 12'ye yetiyor alıp almama konusunda kararsızım beni kaç yıl götürür? Samsung falan kullanmak istemiyorum.

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,923
358
23
Bütçeniz nedir? Ona göre öneriler sunalım. Bütçeniz sadece iPhone 12'ye yetiyor ve iPhone dışında bir cihazı kesinlikle istemiyorsanız evet hala alınabilir bir cihaz ve bir üst modele geçene kadar sizi idare edebilir, maksimum 4-5 yıl daha kullanılabilir diye düşünüyorum, yani uygulama destekleri de kesilene kadar.

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
10 Ocak 2022
2,957
7
3,182
358
Non telephoto arka kamera paketi, 6 watt tasarlanıp 10 watt tüketen SoC ve 60 Hz bir cihaz o fiyat bandında rekabetçi olamaz. Kendim de kullanıyorum, F/P açıdan berbat bir ürün.

Daven

Müdavim
Müdavim
16 Şubat 2021
1,016
86
228
Non telephoto arka kamera paketi, 6 watt tasarlanıp 10 watt tüketen SoC ve 60 Hz bir cihaz o fiyat bandında rekabetçi olamaz. Kendim de kullanıyorum, F/P açıdan berbat bir ürün.
Ha arkadaş S23 gibi Samsung modellerini eski Android telefonlar ile karıştırıyor ise o yanlışını düzeltmek isteriz. S23 öyle kötü bir telefon değil, eski Android telefonlar gibi 1 2 yıl sonra yavaşlamıyor.

Tercih etmeme sebebi Android sevmemesi ise bir şey diyemem tabii.

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,923
358
23
Eğer yeni nesil Android cihazları hiç kullanmadıysanız ve bir değişiklik yapıp değerlendirmek isterseniz, iPhone 12 bu zamanda tabii ki alınmaz 😀

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
27 Eylül 2018
7,326
6
8,078
1,708
22
iPhone harici istemiyorsan alınır. 5G desteği, halen daha gücünü koruyan çipi, sosyal medya için son derece memnun eden kamerası ve günü çıkartan pili var. Eksiği olarak 120hz ekran ve çentiğinin büyük olması diyebiliriz. Bir üstteki mesaja katılıyorum şimdi 12 alıp bütçeniz artınca model yükseltmek mantıklı olur.

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
10 Ocak 2022
2,957
7
3,182
358
iPhone harici istemiyorsan alınır. 5G desteği, halen daha gücünü koruyan çipi, sosyal medya için son derece memnun eden kamerası ve günü çıkartan pili var.
Kamera önemliyse zerre mutlu etmez onu söyleyeyim. Ana sensörü küçücük, 15K bandındaki GT2'ye LMC kurup 12'yi ezim ezim eziyorlar, bizzat kendim karşılaştırdım. Özellikle ön kamera bayağı kötü S22, S23 gibi cihazlara göre, kamerayla haşır neşir olan birisinin çektiği 5 fotoğrafta 2'sinde kullandığı telephoto sensörü yok, ona değinmeyeceğim bile. Güç konusuna gelecek olursak, günümüzde Genshin Impact gibi konsol grafiklerine sahip 6-7 oyun dışında evet yeterlidir ancak mesele burada yeterli olup olmaması değil, fiyatını zerre hak etmiyor oluşu. Ayrıca eğer oyunsuz bir yoğun kullanımınız varsa bile gün ortasında 1 tane şarj ister.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,571
5
3,906
358
iPhone dışında kullanmam diyorsanız alınır. Yoksa alınmaz. Hemen hemen aynı fiyatlara Galaxy S23 alınıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Xiaomi 14 alınabiliyorsa alınsın derim. Fiyatına göre mükkemmel ürün
Çok alakasız hocam, aralarında 11-12 bin tl kadar fark var.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
27 Eylül 2018
7,326
6
8,078
1,708
22
Kamera önemliyse zerre mutlu etmez onu söyleyeyim. Ana sensörü küçücük, 15K bandındaki GT2'ye LMC kurup 12'yi ezim ezim eziyorlar, bizzat kendim karşılaştırdım. Özellikle ön kamera bayağı kötü S22, S23 gibi cihazlara göre, kamerayla haşır neşir olan birisinin çektiği 5 fotoğrafta 2'sinde kullandığı telephoto sensörü yok, ona değinmeyeceğim bile. Güç konusuna gelecek olursak, günümüzde Genshin Impact gibi konsol grafiklerine sahip 6-7 oyun dışında evet yeterlidir ancak mesele burada yeterli olup olmaması değil, fiyatını zerre hak etmiyor oluşu. Ayrıca eğer oyunsuz bir yoğun kullanımınız varsa bile gün ortasında 1 tane şarj ister.
Profesyonel değilse kesinlikle yeterli. Normal anı yakalamak isteyen birisi telefonunu çıkartıp ayarsız fotoğraf çekse ve sosyal medyaya atsa üzmez o kadar da abartıya gerek yok. Selfie konusunda da yine ışık güzelse yeterli fotoğraflar çekiyor. 4 yıllık bir teknoloji bu dün çıkmadı. Ek olarak telefoto sensörü olmaması zerre önemli değil. iPhonedo ilk 11 çıktığında incelemesinde buna değinmişti, geniş açı olması çok daha iyi telefoto kullanılmaz zaten diye, pek katılmamıştım ama haklıymış. Elimden bir sürü Pro geçti şuan da 14 PM kullanıyorum hiç makro kamerayı kullanmadım desem yeridir. Halbuki çok fazla fotoğraf çeken birisiyim.

Oyun için, arkadaşım aktif kullandığı için biliyorum şu anki durumunu, PUBG Mobile, COD Mobile ve EA FC tarzı oyunların hepsini yüksek grafiklerde akıcı oynuyor. PUBG Mobile en yüksek ayarlarda 30 35dk oynadığında da öyle bir ısınma yok S22, S23 nasılsa o da öyle. Sadece gövdesi ısıyı çok çabuk ilettiği için çerçeveleri sıcak geliyor, arka ve önde öyle aman aman ısı yok normal derecede ısınıyor.

Oyunsuz kullanımda şarjı 1 gün rahatlıkla çıkartır. Sabah 9'da şarjdan çeksen akşam 9'a kadar oyun oynamazsan ve sürekli kamera kullanmıyorsan gidecektir buna adım gibi eminim. Çünkü 14PM siparişim gelene kadar 3 gün kullandım ve hep akşam 9'da %7 8 civarı şarjla taktım prize. Ekran süremi hatırlamıyorum ancak yoğun bir kullanım değildi. Benzer kullanımda 12PM genelde kapanıyordu, 14PM ise %30 civarında bırakıyordu şarj. Oradan da hesap yapabilir konu sahibi.

Death Mark

Guru
Emektar
Müdavim
16 Ocak 2017
23,429
15,466
8,958
Merhabalar arkadaşlar elimdeki iphone 7 bozuldu ve benim bütçem 12'ye yetiyor alıp almama konusunda kararsızım beni kaç yıl götürür? Samsung falan kullanmak istemiyorum.
2024 yılında İphone 12 tercih etmek doğru olmaz. Cihazın güncelleme desteği yakın dönemde bitecek ve teknik olarakta verdiğiniz paraya değmez. İkinci el ilanlarında 13 Pro bakmanız daha mantıklı olacaktır. Ben Galaxy S23 kullancısı olarak android cihaz bakmanız fena olmaz ama yinede IOS'tan vazgeçemem diyorsanız söylediklerimi düşünmelisiniz.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Müdavim
15 Temmuz 2020
1,399
593
293
Almanızı önermem, neden Samsung istemiyorsunuz?
Çünkü elma logosu yok şaka bir yana sosyal medya için alıcam.

13 bi nebze daha mı iyi olur bütçe arttırıp onu mu alsam?

Benim tavsiyem 12 almaman yönünde olacak çünkü ara model, 13'e bütçenizi çıkarabilirseniz çok iyi olur ancak çıkmazsa ve İphone istiyorsanız 12 alıp bir süre sonra modeli yükseltebilirsiniz.
bir süre derken mesela 2 yıl sonra yükseltsem sıkıntı olmaz demi?

2024 yılında İphone 12 tercih etmek doğru olmaz. Cihazın güncelleme desteği yakın dönemde bitecek ve teknik olarakta verdiğiniz paraya değmez. İkinci el ilanlarında 13 Pro bakmanız daha mantıklı olacaktır. Ben Galaxy S23 kullancısı olarak android cihaz bakmanız fena olmaz ama yinede IOS'tan vazgeçemem diyorsanız söylediklerimi düşünmelisiniz.
2. el 13 pro bulamayabilirim bu bütçeye.

Son düzenleme:

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,923
358
23
Sosyal medyada üzmez 2 sene rahat götürür sizi, ama bütçe artırabilirseniz iPhone 13 biraz daha uzun vadeli kullanım için daha mantıklı.

Death Mark

Guru
Emektar
Müdavim
16 Ocak 2017
23,429
15,466
8,958
@¹ ChamPoinT ¹ Ben ikinci el ilanlarında böyle bir şey gördüm. İyi baktığınız zaman sizede denk gelebilir.
1713562425126.png

aşkınyolcusu

Müdavim
Müdavim
1 Nisan 2021
1,836
4
1,613
358
25
Hocam en başından beri Android kullanan biri olarak, Android'deki gelişme beni bile şaşırtıyor. Eskiden yavaşlayan donan sistemden eser yok, canavar gibiler Maşallah.

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
10 Ocak 2022
2,957
7
3,182
358
Profesyonel değilse kesinlikle yeterli. Normal anı yakalamak isteyen birisi telefonunu çıkartıp ayarsız fotoğraf çekse ve sosyal medyaya atsa üzmez o kadar da abartıya gerek yok. Selfie konusunda da yine ışık güzelse yeterli fotoğraflar çekiyor. 4 yıllık bir teknoloji bu dün çıkmadı.
Profesyonel olmanıza gerek yok hocam, kamerayla hasir nesir olmaniz, dusuk isikta bolca fotograf cekiyor olmaniz, 12 ile kamerada uzulmeniz icin yeterli. Kendim kullaniyorum. On kameraya deginmiyorum bile, “isik guzelse yeterli fotograflar cekiyor” demeniz bile kotu oldugunu gosterir.

4 yıllık bir teknoloji bu dün çıkmadı.
Teknoloji yeni cikmadi ancak cok gelisti. 1/2.55” ana sensor var ve bu onemsiz diyenileceginiz kagit uzerindeki verilerden degil, A14’un ISP’si ve process sayesinde bir yere kadar tasiyor, ani yakalayim diyenleri fersah fersah memnun eder ancak telefonu satin alma amaci kamera olan birisini kesinlikle memnun etmez, ozellikle dusuk isikta. Dedigim gibi GT2 yani SD 888 + 1/1.56” IMX766 ve Realme’nin stok kamera uygulamasinin berbat olmasi nedeniyle kurulan bir LMCam’la bile 12’den cok daha iyi cekersiniz, ozellikle dusuk isikta absurt bir fark var, kendi gozlerim ile gordum. Dusundugunuz kadar iyi degil 12’nin kamerasi, alan derinligini muhtesem atiyor sadece, yaklasik 1 yildir aktif olarak kullaniyorum ve durum boyle.

Oyunsuz kullanımda şarjı 1 gün rahatlıkla çıkartır. Sabah 9'da şarjdan çeksen akşam 9'a kadar oyun oynamazsan ve sürekli kamera kullanmıyorsan gidecektir buna adım gibi eminim.
Evet kamerayi bayagi kullaniyorum, bu nedenle benim gunumu cikarmiyor ancak bunu referans alarak gun icerisinde sarj ister demedim. Mobil veriyi baz alarak soyledim, disarida saat 18:00, 19:00 sularinda kamerayi kullanmama ragmen cok kapandi cihazim. Tabii kullanim sekline gore XS bile gunu cikartir ancak benim cok yogun kullanimim olmamasina ragmen durum iPhone 12’de boyle.

13 bi nebze daha mı iyi olur bütçe arttırıp onu mu alsam?.
Kesinlikle daha iyi olur. Kamerada dahil olacak sekilde base modellerdeki en iyi upgrade 12 ile 13 arasinda yapildi. 12, mantiksiz bir urun, kendinizi sadece iPhone alacagim diye sartlandirdiysaniz hicbir sey diyemem ancak paranizi berbat sekilde degerlendirdiginizden haberdar olun.

Son düzenleme:

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
27 Eylül 2018
7,326
6
8,078
1,708
22
Profesyonel olmanıza gerek yok hocam, kamerayla hasir nesir olmaniz, dusuk isikta bolca fotograf cekiyor olmaniz, 12 ile kamerada uzulmeniz icin yeterli. Kendim kullaniyorum. On kameraya deginmiyorum bile, “isik guzelse yeterli fotograflar cekiyor” demeniz bile kotu oldugunu gosterir.
Ne alaka? 14PM bile ön kamerada ışık azsa kumlanma yaşatıyor. Işık ön kameralar için her zaman şart telefonu gömmek için saçma argümanlara gerek yok. Arka kamera ise düşük ışıkta gayet başarılı. Tüm lensleri gece modunu da destekliyor daha ne yapsın telefon abim dur pozu da ben vereyim mi desin memnun olmanız için? 25 bin liralık telefondan 50 bin liralık iş yapmasını beklemeyin.
Dusundugunuz kadar iyi degil 12’nin kamerasi, alan derinligini muhtesem atiyor sadece, yaklasik 1 yildir aktif olarak kullaniyorum ve durum boyle.
Şu cümleye kadar bir şey anlatıyorsunuz sanmıştım. Telefonu kullandım neden düşündüğün kadar falan diyorsun. 3 yıl 12PM kullandım telefotoyu saymazsan aynı dizilim var ve 14PM geçene kadar kullandığım en iyi kameraydı.
paranizi berbat sekilde degerlendirdiginizden haberdar olun.
25 bin tlye Android tarafında S23, Apple tarafında 12 alınıyor en iyi. İnatla çinli markaları önermenin manası yok. İnsaların parasını ihtiyaçlarına göre harcamasına saygı duymak zorundasınız berbat değerlendirme falan hoş değil.

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
10 Ocak 2022
2,957
7
3,182
358
Ne alaka? 14PM bile ön kamerada ışık azsa kumlanma yaşatıyor.
14 Pro Max’in ön kamerası çok da iyi değil ki, 14 ile aynı, IMX714 barındırıyor ve düşük ışıkta felç.

Ekran Görüntüsü (34).png

Ekran Görüntüsü (38).png

Ekran Görüntüsü (495).png

Arkaya, kiyafetteki les gibi kumlanmalara ve adamin suratindaki saturelige bak. Paylastigim gorsellerden ilk ikisi video performansi, sonuncusu ise fotograf bu arada haberiniz olsun. Daha yuzlerce fotograf paylasabilirim.

14'te, 14 Pro'larda durum böyleyse 12'yi siz tahmin edin. Kendi öznelinde zaten günümüz için zayıf, bir de kendi fiyat baremindeki S23 ile rekabete dahi sokmayacağım.

Arka kamera ise düşük ışıkta gayet başarılı.
Değil hocam değil. Neye göre iyi diyorsun allah askina S10 ile falan mi karsilastiriyorsu? Kendi malimi niye gereksiz yere gomeyim yahu, bayagi bayagi kotu dusuk isik performansi. Fiyatina gore konusmuyorum bile, konussak esamesi okunacak cihaz degil.

Tüm lensleri gece modunu da destekliyor daha ne yapsın telefon abim dur pozu da ben vereyim mi desin memnun olmanız için?
Bunu ballandıra ballandıra anlatmanız tuhaf. Bir zahmet gece modu olsun artik.

25 bin liralık telefondan 50 bin liralık iş yapmasını beklemeyin.
Oyle bir beklentim yok zaten. 16 bin TL'lik is yapsa bile yeterliydi.

Şu cümleye kadar bir şey anlatıyorsunuz sanmıştım. Telefonu kullandım neden düşündüğün kadar falan diyorsun. 3 yıl 12PM kullandım telefotoyu saymazsan aynı dizilim var ve 14PM geçene kadar kullandığım en iyi kameraydı.
12 ile 12 Pro Max'i bir tutamazsiniz cunku 12 Pro Max'in ana sensoru 12 ve 12 Pro'nun ana sensorunden cok daha buyuk, 12 ve 12 Pro'da 1/2.55'' ana sensor barinirken 12 Pro Max'de 1/1.9'' ana sensor bariniyor.

25 bin tlye Android tarafında S23, Apple tarafında 12 alınıyor en iyi. İnatla çinli markaları önermenin manası yok. İnsaların parasını ihtiyaçlarına göre harcamasına saygı duymak zorundasınız berbat değerlendirme falan hoş değil.
Çinli telefonları önerdiğim kısım tam olarak neresi? :D Ayrıca kurallar çatısı altında zerre saygı duymak zorunda değilim ancak zaten fazlasıyla saygılı bir yaklaşım gösterdim, ''12, mantiksiz bir urun, Apple istiyorsaniz hicbir sey diyemem ancak paranizi berbat sekilde degerlendirdiginizin farkinda olun'' demenin neresi saygisizlik?

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,923
358
23
Hocam şöyle bir karar aldım şuan 12 yi alıp sonra satıp 14 vs alırım şuanlık 12 işimi görür diye düşünüyorum max 1 yıl kullanırım gibi.
Yukarıdaki kamera ve performans eleştirilerini de göz önünde bulundurarak karar verin hocam, ama illa ki iPhone olsun bunları sorun etmem derseniz tabii ki cihaz yükseltene kadar rahatlıkla idare edersiniz, günümüz cihazlarıyla karşılaştırınca geride kalıyor ama kullanılmayacak durumda da değil. Sadece destek süresi azalacağı için satacağınız zaman indirim isteyen çok olacaktır. Bunları da göz önünde bulundurmak lazım.

NuLdERGAMER

Müdavim
Müdavim
7 Eylül 2020
1,071
637
293
21
Kardeşim geçen hafta iphone 12 128 gb satın aldım. Telefonun performansında, kamerasında hiçbir sorun yok tıkır tıkır çalışıyor. Ama aşırı ısınma problemi var soğuk bir yerde olmama rağmen telefon elimde yanıyor resmen. Hele ki oyunlarda vs aşırı bir ısınma var. Pil ömrü de hiç tatmin edici değil. Asla önermem 13 ü araştırıp alabilirsin.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Müdavim
15 Temmuz 2020
1,399
593
293
Kardeşim geçen hafta iphone 12 128 gb satın aldım. Telefonun performansında, kamerasında hiçbir sorun yok tıkır tıkır çalışıyor. Ama aşırı ısınma problemi var soğuk bir yerde olmama rağmen telefon elimde yanıyor resmen. Hele ki oyunlarda vs aşırı bir ısınma var. Pil ömrü de hiç tatmin edici değil. Asla önermem 13 ü araştırıp alabilirsin.
29K iphone 12 256gb, 13 128gb ise 36K arada 7K var değer mi?

SPECİAL FORCES

Müdavim
Müdavim
4 Aralık 2017
6,120
5,128
1,708
29
Hocam Merhabalar,

Bütçeniz İphone 12 modeline yetiyorsa alabilirsiniz, daha ilerleyen zamanlarda ise üzerine ekleme yaparak istediğiniz cihazı alabilirsiniz. Bende İphone 12 kullandım. Oyun oynamadığınız sürece cihaz sizi üzmez.

İyi Forumlar Dilerim...

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Müdavim
15 Temmuz 2020
1,399
593
293
Hocam Merhabalar,

Bütçeniz İphone 12 modeline yetiyorsa alabilirsiniz, daha ilerleyen zamanlarda ise üzerine ekleme yaparak istediğiniz cihazı alabilirsiniz. Bende İphone 12 kullandım. Oyun oynamadığınız sürece cihaz sizi üzmez.

İyi Forumlar Dilerim...
Sipariş verildi iphone 12 128gb aldım teşekkürler ilerde ekleme yaparım değiştiririm.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
27 Eylül 2018
7,326
6
8,078
1,708
22
Size veya sizlere bir garezimiz yok, lütfen bu tür yorumlar yapmaktan kaçının. Kimse inadına gönderi silmez. İyi günler dilerim.
Üstteki yorumumu ben mi sildim? Öyle bir yetkim olduğunu sanmıyorum da.

Basit bir tartışmadan bile ödünüz kopuyor kavga çıkacak diye. Sizin yüzünüzden bilgi tartışmasına giremez olduk her konuda aman durun aman şu aman bu diyorsunuz.

3 ceza puanı az olmuş 30 ver egonu az daha tatmin ettirmiş olayım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...