iphone 11 alcam ama kararsızım

Bu konuyu okuyanlar

Adnan Mert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
iPhone 11 e tuğla diyen benim.Sen 11 in yan çerçevelerindeki kalınlığı ve ağırlığı göremiyorsan başkalarını değil kendini sorgulaman lazım.İphone 11 in 30 yada 50 milyon satması onun kusurları olduğu ve vasat bir cihaz olduğu gerçeğini değiştirmez.Bir cihaz satış rakamları ile değil genel olarak sunduğu kalite ile değerlendirilmeli.Satış rakamlarını konuşacaksak Samsung en çok satan marka.Senin bakış açına göre en iyi kaliteyi Samsung sunuyor.Bu doğru bir bakış açısı değil.Ekran konusuna gelince bir akıllı telefonun ekran kalitesini belirleyen iki unsur var:1-Aşırı güneşli ortamda sunduğu kalite 2-Netflixde yüksek çözünürlükde sunduğu kalite. Sen ev ortamında 11 ile xs i yan yana koyup bakarsan 11 inde ekranı fena değil dersin ama hata yaparsın çünkü İphone11 in ekranı güneşli ortamda beş para etmez. Arkadaşımın İphone11 inde güneşli ortamda ekranı göremedim.Aynı ortamda S10 plus yüzde 30 parlaklıkta bile net bir görüntü sundu.Netflixtede ips panel olduğu için siyahlarda saçmalayıp,soluk bir görüntü sunuyor.İphone 11 in ekranı kalite olarak ortalama bir değer sunuyor.Ekranda eleştirdiğim nokta 7500 TL lik kalite sunmaması.Güncelleme olayına gelince bu forumda defalarca yazdım.Apple ın 5 yıl güncelleme vermesi bir avantaj değil.Apple o güncellemeleri uygulamalar için veriyor.Sen İphone kullandığında sistem güncellemelerini almadığın zaman bazı uygulamalar çalışmıyor.Güncelleme konusunda Apple avantajlı diyenler sen dahil kendinizi kandırıyorsunuz.Güvenlik olayına gelince İosda ünlülerin icloud rezaletinden sonra ios çok güvenli android güvensiz doğru bir yorum değil.Yıllardır android cihaz kullanıyorum.Bir kere virüsle karşılaşmadım.Play store dışında APK olayına girilmediği sürece Android'de virüs olacağını düşünmüyorum.Konuyu açan kişi her yıl yada 2 yılda bir telefon değiştiriyorsa yani ikinci el çok önemli ise İphone11 doğru bir tercih olur ama 5 yılda bir çok noktada en iyi kaliteyi istiyorsa ben o bütçede S20 plus alması en mantıklı tercih olur diye düşünüyorum.
1-
1611666308204.png

Gördüğün üzere Samsung'un üst seviye hiçbir telefonu bu listede yok. 37.7 milyon kişinin de bir tuğlaya 750$ vereceğini düşünmüyorum.

2- iPhone 11 650 nit, S10+ yaklaşık 800 nit maksimum parlaklık veriyormuş. Yani S10+ ile dışarıda ekranı daha rahat görürüz haklısın. "Bu bana biraz abartılı geldi" dediğim 2 nokta var. Ekranı göremedim demen gerçekten garip. %30 parlaklıkta gayet net görmen daha da garip. Ev ortamında değil, aksine haziran ortalarında saat 12.30-13.30 arasında dışarıda test etmiştim.
IPS panel ile OLED paneli kontrast açısından kıyaslamak tabii ki doğru değil. Liquid Retina ekran siyahlar konusunda tıpkı diğer LCD ekranlar gibi kötü performans sergiliyor. Ben şu fotoğrafta Liquid Retina ve Super Retina ekranda, full parlaklıkta çok yakın sonuçlar almıştım: (kalite bir miktar düşük olabilir, siteye yükleyebilmek için boyutu küçültmek zorunda kaldım)
trav.png

3-Güncelleme konusunda haklı sayılırsın.

4-Güvenlik konusunda da gerekli şeyleri söylediğimi düşünüyorum.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
1-Ekli dosyayı görüntüle 136200
Gördüğün üzere Samsung'un üst seviye hiçbir telefonu bu listede yok. 37.7 milyon kişinin de bir tuğlaya 750$ vereceğini düşünmüyorum.

2- iPhone 11 650 nit, S10+ yaklaşık 800 nit maksimum parlaklık veriyormuş. Yani S10+ ile dışarıda ekranı daha rahat görürüz haklısın. "Bu bana biraz abartılı geldi" dediğim 2 nokta var. Ekranı göremedim demen gerçekten garip. %30 parlaklıkta gayet net görmen daha da garip. Ev ortamında değil, aksine haziran ortalarında saat 12.30-13.30 arasında dışarıda test etmiştim.
IPS panel ile OLED paneli kontrast açısından kıyaslamak tabii ki doğru değil. Liquid Retina ekran siyahlar konusunda tıpkı diğer LCD ekranlar gibi kötü performans sergiliyor. Ben şu fotoğrafta Liquid Retina ve Super Retina ekranda, full parlaklıkta çok yakın sonuçlar almıştım: (kalite bir miktar düşük olabilir, siteye yükleyebilmek için boyutu küçültmek zorunda kaldım)
Ekli dosyayı görüntüle 136206
3-Güncelleme konusunda haklı sayılırsın.

4-Güvenlik konusunda da gerekli şeyleri söylediğimi düşünüyorum.
Genel satışlara baktığında dünyada en çok cihaz satan Samdungdur.S10 plus ekranı 800 bir değil 1200nit dir.İphone 11 in ekranı güneşli ortamda beş para etmez.Kendim bizzat denedim ve gördüm.İphone 11 i satın alanların yüzde 95 i Apple fanatiği yani Apple olsun çamurdan olsun diyen zihniyet.Bu zihniyetin 11 i satın almasını normal karşılıyorum ama 5 yıl kullanım ve bir çok noktada en iyi deneyim diyen,ios android farketmez diyen biri İphone11 e 7500 TL vermez.
Mesaj otomatik birleştirildi:

şu anda bu telefonu 5 yıl falan hedefliyorum ancak samsung falan almam 6 kere samsung un orta ve üst segment telefonunu kullandım aynı şey 3 yıl sonra ÇÖP oluyo artık samsung sevmiyorum xiaomi alabilirim belki mi10t falan olabilir ancak bu iphone 11 in kötü olduğu anlama gelmez her yönden "benim için" iphone 11 daha mantıklı çevrem iphone 11 dolu ve tuğla falan değil tuğla alcak olsa 3310 alırım değilmi ? ve de iphone 11 aldım sanki ben o telefonla editörlükmü yapcam filimmi çekcem napıyım ben ekran kalitesini ayrıca aşırı yüksek kalitede şarjı hızlı bitirir oyunlarda ekran ısınabilir bunu uzun deneyimlerim sonucu söylüyrum

ama telefondan mobil oyunlar videosu çekiyorum youtubeye bu konuda işlemcide çok önemli ben bir a13 bionicden daha güzel iş görücek bu fiyata pek bişey göremiyorum knk
Ben kendi düşüncemi yazdım.Git tuğla tasarımlı,leş çözünürlüklü vasat ekrana,64gb hafızaya, portre çekmekten aciz kameraya,kutusundan hızlı şarj ve kulaklık çıkmayan cihaza 7500 TL bayıl kendini tatmin et.Şunuda anlamıyorum.Madem İphone11 senin gözünde çok iyi bir cihaz niye konu açıp bize soruyorsun?

Son düzenleme:

Murat'S

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
sizce bi marka bu kadar çok satıp bu kadar pahalı olması sizce bir bildiği yokmudur :)

Reaksiyon puanı
8,019
Ne reklam yapmışım ya. Kamera, yazılım falan desen anlarım da donanım diyerek kendini komik duruma düşürmüşsün. En basitinden ekrana baksan bir tarafta HD+ 60Hz LCD bir ekran varken diğer tarafta Full HD+ 144Hz Adaptif LCD bir ekran olduğunu görürsün. Konu sahibi kamera benim için önemli deseydi elbette ben de iPhone 11 önerirdim ama oyun oynuyorum kamerayla gram işim yok dediği için Mi 10T önerdim. Bundan da daha doğal bir şey yok. Reklam yaptığımı düşünen moderatörlere şikayet eder olur biter.
Donanım sadece ekran mı? Ekrandan başka sallayacak şey bulamıyorsun farklı şekilde ekranı anlatıyorsun hep. Ben Xiaomi berbat çöp almayın demedim yeri geldiğinde Mi serisini bende öneriyorum. Fakat siz her bütçeye her kullanıma Xiaomi önerince bıkıyoruz haliyle.

Ek olarak donanımı iyi dedim , A13 , A14'den sonra piyasadaki en güçlü işlemci. Ekrana sallamak yerine burlara da bakabilirsin.

Reaksiyon puanı
6,381
@Sıradan Kullanıcı komik olan ne? Biri fikrini belirtiyor ama sen öyle düşünmediğin için gelip gülüyorsun. Saygısızlık bu.
Sizce onun gülmesi sadece canı istediği için mi?

Gösteriş için telefon alınmaz deyip iPhone 11 almamasını ve gidip Mi 10T almasını öneriyorsunuz. İnsan istemsizce gülüyor zaten. Sonra gelir her markadan cihaz önerdim dersiniz.

Murat'S

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15

Gösteriş için telefon alınmaz deyip iPhone 11 almamasını ve gidip Mi 10T almasını öneriyorsunuz. İnsan istemsizce gülüyor zaten. Sonra gelir her markadan cihaz önerdim dersiniz.
gösterişi severim iphone 11 alıncada arkasına rgb led döşiycem sfbshdf şaka şaka ama sizcede bu kadar ciddiyete gerek varmı adam sadece gülmüş gerçek hayatta kim bilir nasıl hem ben telefon sordum napıcan adamın güldünü

Reaksiyon puanı
6,381
gösterişi severim iphone 11 alıncada arkasına rgb led döşiycem sfbshdf şaka şaka ama sizcede bu kadar ciddiyete gerek varmı adam sadece gülmüş gerçek hayatta kim bilir nasıl hem ben telefon sordum napıcan adamın güldünü
Demek istediğinizi anlamadım.

Ben gülmesini ciddiye almadım ki. Gülmeyi çok ciddiye alan arkadaşa neden güldüğünü açıkladım. Ki açıkçası bunu anlamanın bu kadar zor olduğunu düşünmüyorum.

Murat'S

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Demek istediğinizi anlamadım.

Ben gülmesini ciddiye almadım ki. Gülmeyi çok ciddiye alan arkadaşa neden güldüğünü açıkladım. Ki açıkçası bunu anlamanın bu kadar zor olduğunu düşünmüyorum.
knk telefon alınırmı alınmazmı

Reaksiyon puanı
6,381
knk telefon alınırmı alınmazmı"
Gayet alınabilir, güzel bir cihaz. Ekranı da "piksel piksel gözümü kesiyor" gibi bir şey değil.

Hatta hiç bir insan kabul edemese ve sadece kağıt verilerine bakmayı bilse de Apple'ın LCD teknolojisi dinamik aralık konusunda Note 10+, S10+ gibi cihazları da çok rahat geçiyor. Kimse de en yükse parlaklıkta karşılaştırma atıp savunmaya çalışmasın. HDR manuel parlaklıkta test edilmez.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942

Gülmesin. Ciddi bir şey dediğimde gülünmesinden rahatsız oluyorum. Komik bir şey yazmıyor ki orada.

Donanım sadece ekran mı? Ekrandan başka sallayacak şey bulamıyorsun farklı şekilde ekranı anlatıyorsun hep. Ben Xiaomi berbat çöp almayın demedim yeri geldiğinde Mi serisini bende öneriyorum. Fakat siz her bütçeye her kullanıma Xiaomi önerince bıkıyoruz haliyle.

Ek olarak donanımı iyi dedim , A13 , A14'den sonra piyasadaki en güçlü işlemci. Ekrana sallamak yerine burlara da bakabilirsin.

Açıklamışım değil mi neden önerdiğimi? Anlamak isteyen anlar. Beni, her yerde Xiaomi öneren fanboy pozisyonuna düşürmeye çalışmanızı da anlıyorum ama bir şey diyemem o da sizin tercihiniz.

Son düzenleme:

Murat'S

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
hepinize teşekkür ederim ben iphonede kararımı verdim iyi günler

Reaksiyon puanı
6,381
Gülmesin. Ciddi bir şey dediğimde gülünmesinden rahatsız oluyorum. Komik bir şey yazmıyor ki orada.

Açıklamışım değil mi neden önerdiğimi? Anlamak isteyen anlar. Beni, her yerde Xiaomi öneren fanboy pozisyonuna düşürmeye çalışmanızı da anlıyorum ama bir şey diyemem o da sizin tercihiniz.
iPhone 11 belki 90 FPS sunmayabilir ama en yüksek ayarlarda çok stabil 60 FPS verebiliyor. Ki o koskoca pile rağmen 60 FPS oyun oynandığında bile iPhone 11'in batarya performansı konusunda gerisinde kalıyor.

Ayrıca iPhone 11'de sadece işlemci ve ekran donanımı konup gerisi boş yapılmamış. İsterse video çekmesin ama sonuçta çekeceği zaman 4K 60 karede tüm lensleri kullanabilecek. Fotoğraf konusunda 10 gömlek üstün olduğunu kabul etmek lazım.

GÜNLÜK KULLANIMDA Mi 10T Pro'yu da geçiyor pil olarak.

Ve sizin ona rağmen sadece yüksek FPS için Mi 10T'yi iyi diye lanse etmeniz bana reklamdan başka bir şeyi ifade etmiyor.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
iPhone 11 belki 90 FPS sunmayabilir ama en yüksek ayarlarda çok stabil 60 FPS verebiliyor. Ki o koskoca pile rağmen 60 FPS oyun oynandığında bile iPhone 11'in batarya performansı konusunda gerisinde kalıyor.

Ayrıca iPhone 11'de sadece işlemci ve ekran donanımı konup gerisi boş yapılmamış. İsterse video çekmesin ama sonuçta çekeceği zaman 4K 60 karede tüm lensleri kullanabilecek. Fotoğraf konusunda 10 gömlek üstün olduğunu kabul etmek lazım.

GÜNLÜK KULLANIMDA Mi 10T Pro'yu da geçiyor pil olarak.

Ve sizin ona rağmen sadece yüksek FPS için Mi 10T'yi iyi diye lanse etmeniz bana reklamdan başka bir şeyi ifade etmiyor.
Ne reklamından bahsediyorsun sen. Tarafsız ol. Oyun için Mi 10T'nin daha iyi olduğunu söylemek bu kadar zor olmamalı.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ne reklamından bahsediyorsun sen. Tarafsız ol. Oyun için Mi 10T'nin daha iyi olduğunu söylemek bu kadar zor olmamalı.
Yazdığına katılıyorum.Kamera ve arayüz tarafında Mi10t de hatalar olsada söz konusu oyun performansı ise termal soğutma sistemi sayesinde Mi10t daha iyi oyun deneyimi sunuyor.İphone 11 Pugb de 60fps versede Pugb,fortnite gibi oyunlarda en ağır ayarlarda 30dk ve üzeri sürede cihaz fırın gibi oluyor.

Son düzenleme:

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Eğer maksimum performans odaklı bir tercih yapacaksan iPhone 11 3 yıl boyunca, Mi 10T de 1,5 yıl boyunca istediğin performansı verir. O süreden sonra ikisinde de hafiften yavaşlamalar, kasmalar, donmalar başlar.

Konuya gelen cevapları hayretler içinde okudum. Bir cevapta 30-50 milyon tane satmış iPhone 11'e tuğla denmiş.

Kamerayla işinin olmadığını söylemişsin bu yüzden bu konuyu es geçtim. Performans olarak da yukarıda da belirttiğim gibi 3 yıl vs 1,5 yıl. Android'den sıkıldığını belirtmişsin. iPhone'a da güvenli demişsin. Moralini bozmak gibi olmasın ama bu konuda hep şöyle söylerim: Android'de dışarıdan virüs bulaşır; iOS'da ise dışarıdan virüs bulaşmaz ancak iOS zaten virüsün kendisidir.

Son olarak 6,5 yıldır akıllı telefon kullanıyorum. 3 yıl en son model Android telefonları, 4,5 yıldır da en son model iOS telefonları deneme imkanım oldu. Ara segmentleri de buldukça denemeye çalıştım. Yukarıda bir cevapta da bahsedilmiş zaten: amiral gemisi iOS cihazlar ile düşük-orta seviye Android cihazlar kıyaslanamaz.
Note 5 kullanıyorum. Arada takıldığı oluyor doğrudur. Cihaz bilmem kaçıncı yılında, çerçeve metal darbe kaynaklı yarık, ekran içi malzeme dezenfektan kullanımı kaynaklı atık.
1.5 yılda bir cihazı öldürmek şımarıklıktır. Veya 3 yılda da. Halen daha ip5 kullanan tanıdığım var ki çok aktif kullanıyor kendisi.
Ben burada sadece xiaomi kullanmayacağımın garantisini veririm. O arayüz, dokunmatik hissiyatı bende iyi hislere çıkmıyor.

30-50 milyon satılmış olması tuğla olmadığını göstermiyor. Gerçekten ağır bir cihaz ve kullanım süresi uzun olarak kişilerde elde yorgunluk başlatıyor. O çerçeveler sanki cihazın günümüz cihazı değil de 10 yıl öncesinin cihazları gibi göstermesi başka bir konu. Büyük ekranlı iphoneyi ucuza vermişler millet atlamış. Bu kadar basit.

Iphone olarak bir virüs vakası duymadım ama mac sistemlerde gayet rahat şekilde wanna cry tarzı crypt virüslerini rahatça yiyor. Haa birde İOSun kendi virüstürü biraz daha açıp bizi de aydınlatır mısın ?

"Son olarak 6,5 yıldır akıllı telefon kullanıyorum. 3 yıl en son model Android telefonları, 4,5 yıldır da en son model iOS telefonları deneme imkanım oldu. "
3 + 4,5 = 6,5 ?

_mirror_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,938
kankalar iphone 11 ve xiaomi mi 10t arasında kaldım ben birazda gösterişi severim o yüzden apple iyi gibi :) oynadıgım oyunlar wildrift ve pubgm günde sadece 3 4 saat kullanırım en fazla 5 falan ama genelde 4 saat gibi kullanırım hiç bir şekilde foto çekmem 1 tane bile fotom yok günlük kullanım normal insan gibi extra bişey yapmam alınırmı alıymmı ? dediğim gibi gösterişi severim parada sıkıntı yok paraya takılmayın eski telefonumda s6 edge şu an kullanıyorum 2015 model çok kasıyo artık
Iphone 11 veya oneplus8 alIn