İP Adresimde sorun var

hakan1987

Asistan
arkadaşlar bu sabah saat 10 da ınternetıme bışeyler oldu neyse dedım duzeldı (nete giremıyordum 1-2 dk) sonra faceme gırmek ıstedım hata verdı pc nız tanınmıyor dıye neysekı guvenlık sorusunu bılıyordum açtım sonra googlede hatalar gelmeye başladı resımdekı yazıyı yazın pc nızde vırus var vs uyardı . bende şupe ettım antıvırusumun suresı dolmuş sılmıştım facemde hesap ayarlarına baktım acayıp bı yer yazıyo dedım noluyo forumun bırıne gırdım gene aynı sonrada ip adresıme baktım srılanka yazıyo ve ıp 222.165.175.246 dedım modeme bakıyım modem ara yuzune gıremez oldum .speedteste baktım orda 78.123 gıbı tr ıp sı kardeşım aynı modemle baglanıyo onda aynı ip adresı 78 le başlıyan hemen kaspersky ınternet securty kurdum taradım bışı yok dedı bendekı sorun nedır sızce resımlerı eklıcem sırayla
 

Bakinci

Üyecik
1.En kısa zamanda servis sağlayının sana verdiği parolayı değiştir. ( örnek ttnet ) En az 16 karakter olsun. ( online işlem merkezlerinden yapılabilir yani web üzerinden )
2. modemini sıfırla ( reset )
3. Değiştirdiğin parolayını ( web servisi hizmetlerinden değiştirdiğin ) modemini kurarken kullanıcı adını yaz sonrada belirlediğin parolayı yaz.
4. MAC filter kullan
5. wireless password ünde en az 16 haneli olacak şekilde tekrar belirle.
6. modeminin markasına göre sitesine gir en son çıkmış bir firmware varsa güncelle. ( öncesinde yedek conf ' u almayı unutma )
7. son olarak modemine erişim password ünüde enaz 16 haneli bir parola yap.

Tüm passwordlerini içinde küçük harf, büyük harf, virgül, ünlem ve sayısal olarak karıştırarak belirle.

Örnek : 1!wE4@8;5sB%E3z$ gibi

% 80 modemine dalmışlar.
 

hakan1987

Asistan
şımdı wıfı şıfremı kırabılcek etrafta kımse yok köyde oturuyorum .
aynı modemden kardeşım gırıyor o turkıye çıkıyor
 

Bakinci

Üyecik
Peki sırası ile aşağıdakileri dene sana zahmet.

1. Modemi kapat aç.
2. "Başlat - Çalıştır" kısımına " cmd " yaz tamamı tıkla
3. gelen komut satırına " ipconfig /release " yaz enter a bas
4. sonra tekrar " ipconfig /renew " yaz enter a bas
5. aynı komut satırına " ipconfig / flushdns " yaz enter a bas

daha sonra "c:\Windows\System32\drivers\etc\hosts" dosyasını notepad ile aç ve içini kontrol et. son satırlarını örnek verdiğim gibi olmalı

"# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host


127.0.0.1 localhost

bu son satır olan localhost dışında aşağı doğru ne kadar satır varsa sil. sonrada bilgisayarını yeniden başlat. Yine devam eden bir surum var ise farklı bir antivirus kullanıp makinanı bir tarattır istersen.

Son olarak modemine dalmaları için sadece wifi kullanılmaz. Modemin IP adresi bile saldırganlar için yeterli. Çünkü marka ve modele göre modeme erişim şifreleri standarttır. ( değiştirmediysen ) Hoş değiştirmiş olupta kolay bir şifre verdiysen yine aynı durumu söz konusu. Daha önceki yazımda Mac adres filtrelemesi yap dememin sebebi bu. senin dışında hem wifi hem ethernet tarafından modeme kimse giremesin diye. Tabi bu filtrelemeyi yaparken evde kaç bilgisayar varsa hepsinin mac adresini girmen gerekiyor modeme. MAC adreslerinide görebilmen için yapman gereken adımlar :

1. "Başlat - Çalıştır" kısımına " cmd " yaz tamamı tıkla
2. gelen komut satırına " ipconfig /all " yaz enter a bas

Bir sürü satır dökülecektir. senin için önemli olanı aşağıdaki şekilde yazılan satırlar.


"Physical Address. . . . . . . . . : 02-00-54-55-4E-01"

Modemlere bunu eklerken formatı farlı isteyebilir. Örnek " 02:00:54:55:4E:01 "

Kolay gelsin.
 

hakan1987

Asistan
dostum senıde yordum ama guest hesabını aktıf ettım baktım sorun yok hemen format dvd sıne sarıldım nedenını anlamadım ama format atınca duzeldı
 
Üst