Soru iOS 18 ile gelen yenilikler neler?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,618
Arkadaşlar, iOS 18 ile gelen en önemli yenilikler neler? Siri, kamera, galeri uygulamasında değişiklik var mı, kestirmeler olmadan uygulama kilitleme ve Always on Display (AOD) her modele gelecek mi?

Son düzenleyen moderatör:

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,524
Bir kısmı:

-iOS 18 ile birlikte, uygulamaları Face ID ile kilitleyebileceksiniz.

-iOS 18'in yeni Tap to Cash özelliği, telefonları bir arada tutarak para gönderme desteği sunacak.

-iOS 18'de artık sinyaliniz olmadığında uydu üzerinden mesaj gönderebileceksiniz.

-iOS 18 ile birlikte, uygulamaları istediğiniz gibi yerleştirebilecek ve renklerini değiştirebileceksiniz.

-Apple Intelligence'la birlikte yeni emojiler üretebileceksiniz. (ChatGPT, Apple Intelligence'a entegre ediliyor. Siri resmi olarak ChatGPT 4o'ya bağlanacak ve yararlı olabileceği durumlarda onu kullanmak için kullanıcıdan izin isteyecek.)

(gdh.digital)

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,618
Bir kısmı:

-iOS 18 ile birlikte, uygulamaları Face ID ile kilitleyebileceksiniz.

-iOS 18'in yeni Tap to Cash özelliği, telefonları bir arada tutarak para gönderme desteği sunacak.

-iOS 18'de artık sinyaliniz olmadığında uydu üzerinden mesaj gönderebileceksiniz.

-iOS 18 ile birlikte, uygulamaları istediğiniz gibi yerleştirebilecek ve renklerini değiştirebileceksiniz.

-Apple Intelligence'la birlikte yeni emojiler üretebileceksiniz. (ChatGPT, Apple Intelligence'a entegre ediliyor. Siri resmi olarak ChatGPT 4o'ya bağlanacak ve yararlı olabileceği durumlarda onu kullanmak için kullanıcıdan izin isteyecek.)

(gdh.digital)

sağol kardeşim yazdığın için Faceid ile uygulama kilitleme çok önemli birşeydi benim için kestirmeler ile yapılan çok uğraştırıcı ve güvenlikli değildi, fotoğraf düzenleme için Snapseed kullanıyordum ama pek beğenmedim galeri içinde yapılacak olması çok iyi oldu 👍

Mert_szgn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Size günün sorusunu sorayım İOS 18 ile uydu ile haberleşme gelecek yani baz istasyonu olmasına gerek kalmayacak peki yurtdışından iPhone 15 pro aldık diyelim iOS 18 e güncellendi diyelim uydu ile kullanıma açık olur mu? Yoksa bizim devlet buna engel olur mu?

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,191
Size günün sorusunu sorayım İOS 18 ile uydu ile haberleşme gelecek yani baz istasyonu olmasına gerek kalmayacak peki yurtdışından iPhone 15 pro aldık diyelim iOS 18 e güncellendi diyelim uydu ile kullanıma açık olur mu? Yoksa bizim devlet buna engel olur mu?
Devletle ne alakası var bu durumun Apple bölge bölge kullandırıyor özelliklerini. Eğer uydu özelliğini Türkiye için aktif ederse kullanabilirsiniz aktif etmezse kullanamazsınız.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,618
Bizim devletten sonrasını okumadım bilin ki vatandaş yararına birşey varsa muhakkak engel olurlar 🤗

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,524
IMG_0453.png
Denetim merkezi nedense hiç iPhone gibi hissettirmiyor. Bir de kasıyor ve medya kısmı berbat görünüyor.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,618

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,227
Kişiselleştirme konusunda hala bolca eksiklikleri olsa da önceki sürümlere göre ciddi gelişme katetmişler. AI özelliklerinin sadece 15 Pro modellerine gelme rezaleti dışında pek aksi bir durum yok gibi. Yakın zamanda S23 Ultra'ya geçeceğim, geçmeden iOS 18'i denemek istiyorum ancak bu sürüme geçsem pek sağlıklı bir deneyim elde edemeyeceğim aşikâr. Arkadasimin iPhone 11'i Instagram'da overheating uyarisi verdi, bosta da inanilmaz isiniyor. Zaten %94 pil sağlıklı iPhone 12 yoğun olmayan bir kullanımda bile günde 1-2 defa şarj istiyor, yeni sürümde bırak üzmeyi ağlatır herhalde.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,618
Kişiselleştirme konusunda hala bolca eksiklikleri olsa da önceki sürümlere göre ciddi gelişme katetmişler. AI özelliklerinin sadece 15 Pro modellerine gelme rezaleti dışında pek aksi bir durum yok gibi. Yakın zamanda S23 Ultra'ya geçeceğim, geçmeden iOS 18'i denemek istiyorum ancak bu sürüme geçsem pek sağlıklı bir deneyim elde edemeyeceğim aşikâr. Arkadasimin iPhone 11'i Instagram'da overheating uyarisi verdi, bosta da inanilmaz isiniyor. Zaten %94 pil sağlıklı iPhone 12 yoğun olmayan bir kullanımda bile günde 1-2 defa şarj istiyor, yeni sürümde bırak üzmeyi ağlatır herhalde.
Aman pil ve ısınma konusunda iyi olsun sorun olmasın olacaksada 11-12 ye getirmesin İOS 18 o zaman 11-12 ye harici bir güncelleme getirip pil konusunda iyileştirme yapsın yeter.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,191
Denetim merkezi nedense hiç iPhone gibi hissettirmiyor. Bir de kasıyor ve medya kısmı berbat görünüyor.
Dandik çin telefonları gibi olmuş. Umarım zamanla daha profesyonel hale getirirler.
AI özelliklerinin sadece 15 Pro modellerine gelme rezaleti dışında pek aksi bir durum yok gibi.
Saçmalamışsınız yine Apple gömmek için. Sunucu tabanlı çalışmıyor Apple'ın sunacağı yapay zeka bu nedenle A17 Pro gibi güçlü çipler gerekiyor. Ne sandınız mezara atılmak üzere olan iPhone 11'de yapay zeka mı olacaktı? Samsung S serisi dışında yapay zeka vermeyince size göre haklı, Apple vermeyince haksız :D
Arkadasimin iPhone 11'i Instagram'da overheating uyarisi verdi, bosta da inanilmaz isiniyor.
Bu havalarda gayet normal. Şefimde S23 Ultra var onun telefonu da cayır cayır yanıyordu hiç kullanmasan bile. Aynısı benim 15PM için de geçerli cebimde dursun hiç kullanmayayım o da ısınıyor. Bu havalarda bari ısınma konusunda azıcık da olsa objektif olmayı başarın.

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,227
Saçmalamışsınız yine Apple gömmek için. Sunucu tabanlı çalışmıyor Apple'ın sunacağı yapay zeka bu nedenle A17 Pro gibi güçlü çipler gerekiyor. Ne sandınız mezara atılmak üzere olan iPhone 11'de yapay zeka mı olacaktı? Samsung S serisi dışında yapay zeka vermeyince size göre haklı, Apple vermeyince haksız :D
Abıcım yapay zeka dedigin sey A17 dedigin SoC’un NPU’su. A16 ile A17 NPU’su arasında 2.2 TOPS var en azından base iPhone 15’lere fersah fersah verebilirdi, senin bildiğin gibi “A17 gibi güçlü çip lazım“ lık bir durum değil yani. Ayrıca Samsung’u eleştirmediğimi nerden biliyorsunuz? Yine S21’e bile circle to search gibi özellikler getirdi, S22’lere de bir ton Galaxy AI aracı geldi, S23 ve S24 serisine de direkt araçların tamamı geldi, Apple ise sadece 15 Pro’ya verdi, bir mi tutacaksınız şimdi bunları?

Bu havalarda gayet normal. Şefimde S23 Ultra var onun telefonu da cayır cayır yanıyordu hiç kullanmasan bile. Aynısı benim 15PM için de geçerli cebimde dursun hiç kullanmayayım o da ısınıyor. Bu havalarda bari ısınma konusunda azıcık da olsa objektif olmayı başarın.
Biz ısınmasın demedik ki, iOS 18’in betasına geçince ısıdan uyarı almaya bile başladı, 17’ye göre çok daha fazla ısındığını söylemeye çalıştım orda, gayet de açıklayıcıydı esasında, sanki telefon hiç ısınmasın dedik, bu konudan ötürü objektif ol demiş bir de. “iOS 18’in betasına geçince daha fazla ısınmaya başladı” yorumunu “havalar sıcak” adı altında geçiştirecekseniz objektif olması gereken sizsiniz.

Son düzenleyen moderatör:

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,385
Dandik çin telefonları gibi olmuş. Umarım zamanla daha profesyonel hale getirirler.

"Apple'ın sunacağı yapay zeka bu nedenle A17 Pro gibi güçlü çipler gerekiyor." kesinlikle katılıyorum hocam. Ve denetim merkezini bende pek beğenemedim. Kararlı sürümü beklemek daha mantıklı olacak gibi görünüyor.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,191
Abıcım yapay zeka dedigin sey A17 dedigin SoC’un NPU’su. A16 ile A17 NPU’su arasında 2.2 TOPS var en azından base iPhone 15’lere fersah fersah verebilirdi, senin bildiğin gibi “A17 gibi güçlü çip lazım“ lık bir durum değil yani. Ayrıca Samsung’u eleştirmediğimi nerden biliyorsunuz? Yine S21’e bile circle to search gibi özellikler getirdi, S22’lere de bir ton Galaxy AI aracı geldi, S23 ve S24 serisine de direkt araçların tamamı geldi, Apple ise sadece 15 Pro’ya verdi, bir mi tutacaksınız şimdi bunları?
Umarım bu engin bilgileriniz üzerine gidersiniz de Apple'da mühendis olarak işe başlayıp bu önerileri yaparsınız. Zira Cupertino'da bulunan mühendisler sizin kadar bilgili olmadığı için 14 Pro ailesine koymayı akıl edememişler :D Ek olarak forumda Apple hariç hiçbir markayı eleştirmiyorsunuz uzun zamandır başka kişilerle tartışmalarınızı okuyorum forumda.
Biz ısınmasın demedik ki, iOS 18’in betasına geçince ısıdan uyarı almaya bile başladı, 17’ye göre çok daha fazla ısındığını söylemeye çalıştım orda, gayet de açıklayıcıydı esasında, sanki telefon hiç ısınmasın dedik, bu konudan ötürü objektif ol demiş bir de. “iOS 18’in betasına geçince daha fazla ısınmaya başladı” yorumunu “havalar sıcak” adı altında geçiştirecekseniz objektif olması gereken sizsiniz.
Hacım adı üstünde Beta. Isınma ve pilin çok hızlı bitmesi kadar doğal bir şey yok. Apple zaten günlük olarak telefonu kullanan kişilerin Betayı yüklememesini söylüyor. Test ediyorlar yeni özellikleri. Beta ısınıyor diye nefretini körüklüyor şaka gibi. Havaların sıcak olmasını bahsetme sebebim dünyanın en iyi markası olarak gördüğünüz, asla kulp takmadığınız kusursuz olarak nitelediğiniz Samsung cihazların bile ısınması. iPhone'da olsa, dandik çin markaları da olsa bu havalarda normalden daha yüksek sıcaklıklarda çalışacak bunu engelleyemezsiniz. Ancak siz Betanın ne olduğunu bilmeden nihai sürüm gibi bekleyip daha çok ısındığını ima ediyorsanız sayıları kopyaladığınız site yerine en temel bilgileri anlatan sitelerden makale kopyalamaya başlayın derim.
"Apple'ın sunacağı yapay zeka bu nedenle A17 Pro gibi güçlü çipler gerekiyor." kesinlikle katılıyorum hocam.
Teşekkürler hocam lakin konudaki Apple düşmanı arkadaşa bunu anlatamazsınız. O teorik verileri kopyalayıp yapıştırmakla meşgul.

irsuya

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,227
Umarım bu engin bilgileriniz üzerine gidersiniz de Apple'da mühendis olarak işe başlayıp bu önerileri yaparsınız. Zira Cupertino'da bulunan mühendisler sizin kadar bilgili olmadığı için 14 Pro ailesine koymayı akıl edememişler :D Ek olarak forumda Apple hariç hiçbir markayı eleştirmiyorsunuz uzun zamandır başka kişilerle tartışmalarınızı okuyorum forumda..
Pazarlamadan dolayı koymadıklar bu kadar basit, rezalet bi’ durum bence. SoC’ların NPU’larının gücüne yani ürettikleri TOPS’lara istediğiniz yerden bakabilirsiniz, hadi NPU değil CPU GPU kullanıyo diyelim yine abes bi fark yok.

Hacım adı üstünde Beta. Isınma ve pilin çok hızlı bitmesi kadar doğal bir şey yok. Apple zaten günlük olarak telefonu kullanan kişilerin Betayı yüklememesini söylüyor. Test ediyorlar yeni özellikleri. Beta ısınıyor diye nefretini körüklüyor şaka gibi. Havaların sıcak olmasını bahsetme sebebim dünyanın en iyi markası olarak gördüğünüz, asla kulp takmadığınız kusursuz olarak nitelediğiniz Samsung cihazların bile ısınması. iPhone'da olsa, dandik çin markaları da olsa bu havalarda normalden daha yüksek sıcaklıklarda çalışacak bunu engelleyemezsiniz. Ancak siz Betanın ne olduğunu bilmeden nihai sürüm gibi bekleyip daha çok ısındığını ima ediyorsanız sayıları kopyaladığınız site yerine en temel bilgileri anlatan sitelerden makale kopyalamaya başlayın derim.
Abicim ben anlam veremiyorum senin bu kendi kendine gelin güvey oluşuna, beta sürümde daha fazla ısınıyor mu ısınıyor, telefon Instagram’da leş gibi ısınıp BTEMP uyarısı yiyor, bu yüzden geçmeye çekindiğimi söyledim. Gidip tümevarım yaparak iOS 18’i gömmedim ki. Sen ne diye “kardeşim bu beta sürüm, normal, git Samsung’u eleştir, betanın ne olduğunu bilmiyorsun” gibi saçma sapan triplere giriyorsun? Kopyala yapıştır falan demiş bir de, paylaşmış olduğum bilgilerden sadece NPU bile sağlam araştırma istiyor ben de zamanında pek tabii yaptım, bununla övünmüyorum da, forumu amacı doğrultusuja kullanıyorum bilgi paylaşımı yapıyorum, bi’ halt bilmeden kopyala yapıştır falan diyorsun.

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,524
Tartışmanın daha fazla uzamaması için kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...