Haber iOS 15.4 ile maske ile Face ID açılabilecek, iPhone 13 Pro kullanıcılarına müjde

Bu konuyu okuyanlar

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Katılım
20 Mayıs 2016
Mesajlar
1,907
Çözümler
3
Reaksiyon puanı
2,835
Puanları
113

Maske ile Face ID​

iOS 15.4 ile artık bir maske takarken iPhone'unuzun kilidini açma seçeneği var. Apple, tam yüz kimliğinin daha güvenli bir seçenek olduğu konusunda uyarıyor, ancak maske kilit açmak da artık mümkün.

MAsk-On-Face-ID-iOS-15.4.jpg

Face ID, iOS 15.4'e güncelleme yapıldıktan sonra etkinleştirilebilir ve kimlik doğrulama amacıyla gözlerinizin etrafındaki alanı kullanmak üzere yenilenmiş. Gözlüklerle çalışır, ancak güneş gözlükleriyle uyumlu değildir ve bir maske takılıyken kilidini açmak için iPhone'a bakıyor olmanız gerekir. Maskeli Face ID, iPhone 12 ve daha yeni modeller ile sınırlı görünüyor. Ayrıca Apple Pay işlemlerini ve üçüncü taraf uygulama girişlerini doğrulamak için kullanılabilir .

Evrensel Kontrol​

iPadOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3, iCloud hesabınızda oturum açmış olan iPad'leri ve Mac'leri kontrol etmek için tek bir imleç ve klavye kullanmanıza izin verecek şekilde tasarlanmış, uzun zamandır beklenen Evrensel Kontrol özelliği nihayet geldi.

evrensel kontrol wwdc

Evrensel Kontrol'ün kullanımı çok kolay ve iPadOS 15.4 ve ‌macOS Monterey‌ 12.3'e yükselttiğinizde varsayılan olarak etkinleştirilir. Örneğin bir MacBook'unuz ve bir iPad'iniz varsa, MacBook'un izleme dörtgeni ve klavyesi de doğrudan ‌iPad‌'in ekranında kullanılabilir.

‌iPad‌ ve Mac'te Evrensel Kontrol için yeni ayarlar var ve ‌iPad‌ üzerinde bunu açma veya kapatma seçeneği Handoff & Airplay menüsü altında listelenmiş.

Emojiler​

Bahar dönemindeki iOS güncellemeleri genellikle yeni emoji karakterleri getirir. Beta sürümde toplam 112 yeni karakter için 37 emoji ve 75 cilt tonu ilavesi ekleyerek Emoji 14 desteği sunuyor.

iOS-15.4-Emoji-fixed-offwhite.jpg

Yeni yüzler arasında eriyen yüz, selam veren yüz, gözleri açık ve ağzı açık yüz, bakan gözle yüz, çapraz ağızlı yüz ve noktalı çizgi yüz yer alırken, yeni emojiler arasında dudak ısırma ve kabarcıklar yer alıyor.

El sıkışma emojisinde bir güncelleme ile birlikte kalp işareti yapan el, sağ el, sol el, avuç içi aşağı el, avuç içi yukarı el, işaret parmağı ve başparmak çapraz olan el, izleyiciyi işaret eden işaret gibi birkaç yeni el emojisi var.

Kısayollarda Kişisel Otomasyonlar İçin Bildirimleri Kapatın​

Kısayollar uygulamasında ayarlanan Kişisel Otomasyonlar, etkinleştirilen Kısayollar için bildirimleri açıp kapatmanıza olanak tanıyan yeni bir "Çalışırken Bildir" seçeneği var. Bu seçenekle, ‌iOS 15‌'in önceki sürümlerinde mümkün olmayan bir Kısayol etkinleştirildiğinde bilgilendirilmemeyi seçebilirsiniz.

shortcuts-notify-when-run.jpeg


Apple Card Widget'ı​

Bugün görünümünde ana ekrana eklenebilecek yeni bir Apple Card widget'ı var. ‌Apple Card‌ widget'ı, mevcut bakiyenizi ve farklı kategorilerdeki günlük harcamalarınızı gösterir. (Türkiye'de kullanılamıyor)

apple-card-widget.jpeg


Klavye Parlaklığı​

iPadOS 15.4'te, arkadan aydınlatmalı bağlı bir klavyenin parlaklığını ayarlamanıza olanak sağlamak için Kontrol Merkezi'ne eklenebilecek yeni bir Klavye Parlaklığı seçeneği var.

keyboard-brightness-ipad.jpeg

iCloud Anahtarlık Notları​

‌iCloud‌ Anahtar Zinciri kullanıcıları artık herhangi bir şifre girişine not ekleyebilir, bu da ‌iCloud‌ Anahtar Zincirini 1Password gibi diğer şifre saklama seçenekleriyle daha uyumlu hale getirir.

icloud-keychain-notes.jpeg


‌iPhone‌ ve ‌iPad‌'de ‌iCloud‌ Anahtarlık'a Ayarlar uygulamasında "Parolalar" altında erişilebilir.

iPhone 13 Pro'daki Üçüncü Taraf Uygulamalarda 120 Hz Animasyonlar​

iPhone 13 Pro modelleri çıktıktan sonra kullanıcılar, üçüncü taraf uygulamaların tüm animasyonları tam 120 Hz ProMotion yenileme hızında göstermediğini fark etti. Apple, gelecekteki bir güncellemede düzeltilecek bir Core Animation hatası olduğunu söyledi ve görünüşe göre bu güncelleme iOS 15.4 oldu.

iphone-14-pro-120hz-promotion-blue.jpeg


iOS 15.4 ile, bir uygulamadaki tüm animasyonlar, çok daha akıcı ve daha akıcı bir uygulama kullanım deneyimi için 120 Hz'de görüntülenecektir.

Özel E-posta Etki Alanları​

iOS 15.4 beta, ücretli ‌iCloud‌+ planları için kullanılabilen özel e-posta alan özelliği desteğini genişleterek, ‌iCloud‌ Mail ile doğrudan ‌iPhone‌ üzerinde özel bir alan oluşturma seçeneği ekliyor.

Ayarlar > Apple Kimliği > ‌iCloud‌'a giderseniz, "‌iCloud‌ Mail" artık dokunulabilir bir seçenektir ve Özel E-posta Etki Alanı ayarlamak için bir bölüm içerir.

SharePlay​

SharePlay'i destekleyen uygulamalarda artık bunu doğrudan paylaşım sayfasından etkinleştirme seçeneği var.

tiktok-shareplay.jpeg


Takas Kozmetik Tarama​

iOS 15.4'teki kod, Apple'ın bir " iPhone" ile işlem yaparken kullanılacak bir "Kozmetik Tarama" özelliği üzerinde çalıştığını gösteriyor. Kozmetik Tarama, daha doğru bir takas değeri tahmini sağlamak için büyük olasılıkla bir "iPhone"u çizik ve darbe gibi hasarlara karşı kontrol etmek için kullanılacaktır.

iPadOS Notlar Uygulaması​

‌iPad‌'deki Ayarlar uygulamasının Notlar bölümünde, "Hızlı Notlar"ın altında yeni bir "Köşe Hareketleri" bölümü var. Bu bölümde, sol köşe kaydırma ve sağ köşe kaydırma için işlevleri seçebilirsiniz.

notes-app-corner-gestures.jpeg


Seçenekler arasında Hızlı Not veya Ekran Görüntüsü bulunur ve ayrıca köşe kaydırmalarını kapatma seçeneği de vardır.

TV Uygulaması Özelleştirme​

Ayarlar uygulamasının TV bölümünde "Tercihler" altında, artık uygulamada Sıradaki Ekran için "Durağan Çerçeve" veya "Poster Resmi" seçeneklerini seçebilirsiniz. Hareketsiz Çerçeve, izlediğiniz şeyden hareketsiz kareleri gösterirken Poster Resmi, şovların veya filmlerin ana başlık resimlerini gösterir.

tv-app-up-next-display.jpeg


Web Sitelerinde Hızlı Oturum Açma​

Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 betalarının, kullanıcıların kayıtlı bir geçiş anahtarıyla bir iPhone kullanarak Mac ve iPad üzerindeki geçiş anahtarı uyumlu web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açmasına olanak tanıyan yeni bir geçiş anahtarı özelliği eklediğini söylüyor.

Bu, Face ID veya Touch ID aracılığıyla kimlik doğrulamaya izin veren web sitelerinde, parola girmek yerine bir iPhone ile kimlik doğrulaması yapabileceğiniz anlamına gelir.

Oyun Kontrolörleri​

Apple'ın sürüm notlarına göre, yeni DualSense uyarlanabilir tetik üretici yazılımı özellikleri için destek sağlandı.

Sağlık Uygulamasında Aşı Kayıtları​

Doğrulanabilir sağlık kayıtları artık Sağlık ve Cüzdan uygulamalarına AB Dijital COVID Sertifikası formatında aşı kayıtlarının eklenmesini destekliyor, böylece AB'dekiler kolay erişim için aşı kartlarını Cüzdan uygulamasına ekleyebilirler.

Diğer özellikler​

Farketmediğimiz bir özellik var ise bize belirtin! :)
 
Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Cezalı
Katılım
26 Ekim 2020
Mesajlar
4,930
Reaksiyon puanı
4,286
Puanları
113
Yaş
35
Androyid konuşur apple yapar 👏👏👏

İponcuyuz iponcu hüloğğğğ

Şaka bir yana çok güzel olmuş şayomi telefonumda maskemi çıkarmak zorunda kalıyorum
 

Airbus

Müdavim
Katılım
20 Mart 2016
Mesajlar
1,332
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
1,004
Puanları
113
Şu belirli zamanlarda düşük güç moduna almanın gerçek anlamda pil kullanımına etkisi var mı? Örneğin gece yatarken ve çok kullanmayacağım saatlerde düşük güç moduna alsam etkisi olur mu? Daha büyük soru bu özellik 15.3'te var mı :D

Kısayollarda Kişisel Otomasyonlar İçin Bildirimleri Kapatın​

Kısayollar uygulamasında ayarlanan Kişisel Otomasyonlar, etkinleştirilen Kısayollar için bildirimleri açıp kapatmanıza olanak tanıyan yeni bir "Çalışırken Bildir" seçeneği var. Bu seçenekle, ‌iOS 15‌'in önceki sürümlerinde mümkün olmayan bir Kısayol etkinleştirildiğinde bilgilendirilmemeyi seçebilirsiniz.
 

MelihST324

Doçent
Katılım
3 Temmuz 2021
Mesajlar
593
Reaksiyon puanı
131
Puanları
43
Yaş
25
İphone 6s İos 15.4 alıcakmı ?
 

DESLAER

Müdavim
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
1,153
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
630
Puanları
113
kararlı sürüm ne zaman çıkar?
 
Üst