İnternette Atatürk'e Hakaret, suç mu değil mi?

Bu konuyu okuyanlar

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Bu tür yasakları kaldırırsak kaldıranlarda küfür edenlerden farkı olmaz.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bırakın kimsenin kalbine zorla iman sokacak değilsiniz kim neye inanmak istiyorsa inansın müslüman sadece doğruyu söylemek ve uyarmak ile yükümlüdür. Ayrıca şunu da belirteyim dünyada kimin peşinden gidersen öbür tarafta onun ile yargılanırsin

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
O değil de gerçek Müslüman, Müslüman olmasını bir şov haline getirmez. Bunu her yerde üzerine basa basa söylemek, bir gösteriden başka bir şey değildir. Denilmek isteniyor ki bak ben Müslümanım, eee ne yapalım? Bunu söylemendeki amaç ne, biz de Müslümanız, sorun ne?

Yani sen bana mı Müslümansın yoksa kendine, Allah ve resulü adına mı?

Bu tür konularda provakasyona neden olanlar hep başkasına Müslüman olan kişilerdir. Bu tip insanlarda şu fikir ön plandadır: "Ya elime bir koz geçsin, herhangi bir konu (tabi Atatürk konusu artık favoriler listesinde birinci sırada) çok da fark etmez, o konu tartışılırken ben ortaya atılıp ben Müslümanım bakın diyeyim de diğer yandaşlarım da beni desteklesin beni göklere çıkarsın." Bana bakın ben Müslümanım, ona göre hmm! Fakat siz bana bakmıyorken istediğim her şeyi yaparım. İstediğimde karıya kıza bakıp laf atarım ama benim gibi insanlar olduğunu bildiğimden kendi karımı çarşafa dolarım, istediğimde gider içkimi içerim ama gizli gizli, sigara içerim ama bu Kur'anda yasak olmadığından sorun değil (ki bir insanın canına kıyması dinimizce yasak ama olsun direk yazılmamış bu), lan ben rüşvet verildiğine alıp cebe parayı atarım, yeri gelir hırsızlık yaparım öyle büyük şeyler değil göz almayacak şeyler, bazen de kendime mürit toplarım ve onlara her istediğimi yaptırırım hatta her istediğimi. Oh ne güzel Müslümanım ben ve bunu her daim bir şov haline getirmeye devam edeceğim.

İkinci durumu savunan bir kişi gerçek Müslüman'dır. Öyle oyunlar oynamaz. O kendini bilir ve Allah'ın onu bildiğini bilir. İşte bu sebeple başkalarına "Bakın ben de Müslümanım" diye bir söz söyleme gereği duymaz. Dinin tüm emirlerini gerçek anlamda yerine getirir. Müslümanların yanında Müslüman olmaz. Dürüst, yardımsever, hoşgörülüdür. Dinini başkalarının duyduklarına göre uygulamaz, kendi öğrenir ve bu şekilde doğruyu öğrenir; kendi yorumu olduğundan şu haram mı, bu günah mı sorusunu kulaktan dolma şıh hazretlerinin öğretilerine göre karar vermez. Sorularının cevabını gerçek Müslümanlardan ve geçmişte yaşanan örneklerden yararlanarak öğrenir. Ne mutlu bu insanlara çünkü onlar dini siyasete alet etmezler, kalplerindeki doğru bildikleri şeyleri insanlarla paylaşırken bunu bir gösteri haline getirmezler. Amaçları bakın ben Müslümanım oyunundan çok kardeşim bak sen şunu yanlış yapıyorsun, bunun doğrusu şöyle olmalı en azından dinimizce böyle olmalı demektir. Tabi uygulayıp uygulamamak sana kalmış ben sana yol gösteriyorum. Uygulamazsan da canın sağ olsun kardeşim, yüce Allah sana doğru yolun ne olduğunu inşallah gösterecektir. Yaşama tarzın ve farklılıkların önemli değil, sen de insansın ben de insanım yeter ki sen de doğru yaşa, hatalara kapılma. Eyvallah sağ ol birader.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Tartışmamız genel olarak “Atatürk dindar mıydı, değil miydi?” tartışmasına kilitlenmiş. Atatürk’ün “dindar olmadığını" söyleyenler hep “malum kişiler” olarak algılandığı için doğal olarak söylenenler ya iftira ya da hakaret olarak kabul edilir. Oysa Atatürk’ün dindar olmadığını yani ateist olduğunu söyleyenler arsında yalnızca dindar insanlar yok. Hatta en az dindar insanlar var diyebiliriz. Atatürk’ünde kendileri gibi dinsiz olduğunu söyleyenler genel olarak ateistlerdir. Bunu anlamak için internete faaliyet gösteren yüzlerce ateist sitelerinden bir kaçına göz atmanız bile yeterli. Görülecektir ki ateistler Atatürk’ün kendileri gibi ateist olmasını Atatürk üstün zekâsına! Ve ulaşılması güç öngörüsüne! bağlarlar. Bunu da Atatürk’ü daha fazla sevmelerine yol açtığını belirtirler.

Tabi konu din olunca doğal olarak "kimin dindar kimin dizsiz olduğu Allah'la kul arasında olduğunu ve bunu hiç kimseyi ilgilendirmediğini” söyleyenlerde var. Ama mesele bu kadar basit değil. Zira Atatürk’ün şekillendirdiği bir ülkede “din ne kadar önemli?” ya da “ne kadar değerli kılınmış?” sorusu ancak Atatürk’ün dinsel kimliğinin tespitiyle sağlıklı bir şekilde cevap bulabilir.

Burada bir çelişkinin de altını çizmekte yarar var. “Atatürk’ün dindar olup olmadığı kimseyi ilgilendirmez” diyenlerin ezici bir kısmı şu an hali hazırda iktidarda olan bir partinin liderini "takiye" yapmakla; dolaylı olarak dindar olmadığı halde dindar gibi görünmekle; bir başka deyişle dinsizlikle suçlamaktadır. Bunun için “Musa’nın Çocukları” vb. kitaplarla özel olarak bu kişilerin dinsel kimliğine atıf yapılarak eşleştirilmekte.

Eğer siz bir liderseniz ve verdiğiniz kararlar ülkenin şekillenmesine yol açıyorsa; insanın hayatında çok önemli bir yer tutan dinin lider tarafından ne kadar öneme alınacağı doğal olarak o ülkenin insanları için önemli olacaktır. Ayrıca bu tartışma sadece bizim ülkemize has bir durum değil. Örneğin Barack Obama'nın gerçekte Hıristiyan olmadığı tartışması A.B.D oldukça popüler olduğunu yazı ve görsel medyada görebiliyoruz.

Atatürk’ün dindar olup olmadığı tartışılması gereken bir konu; ancak bu yapılırken bazıları gibi Atatürk'ü dizsiz göstermek için “abartılardan” kaçınmak; yine bazılarının yaptığı gibi bu tartışmayı “küçümsemek” sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı kanaatindeyim.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Ateistler, Atatürk ateisttir demişler, eee o zaman doğrudur yani Atatürk ateisttir. Aaa ateistler din yoktur, tanrı yoktur diyenler değil miydi? O zaman o da mı doğru oluyor, kem küm. Pardon pardon, yanlış anlamışım.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Böyle saçma soru olur mu?
T.C. devletinin kurucusuna hakaret etmek elbet ki suçtur.
Eleştri olsa belki bir nebze, hakaret ne demek!!!!

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Hakaret etmekle eleştirmenin farkını anlamak gerekir.Eğer hakaret suç sayılacaksa sadece Atatürk için değil herkes için suç sayılmalı.Herkesi eleştirebileceğimiz gibi Atatürk'ü de eleştirebilirim bu kimseyi ilgilendirmez.Atatürk'e hakaret suç da Osmanlı padişahlarına hakaret neden suç değil o zaman?Atatürk'ü peygamber gibi görmekten vazgeçin artık.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
"Atatürk'e hakaret yasası var da niye diğer Türk liderlerine yok."

Sizin zihniyetinizin tam tersi, aslında aynısı olan zihniyetten dolayı olabilir mi acaba? Sözde Kemalist, Atatürkçüler yüzünden olabilir mi? Ben Atatürk'e her türlü lâf söylerim, Osmanlıya lâf ettirmem diyen zihniyetten farkı var mı? Ha dinci yobaz, ha Atatürkçü yobaz.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Artık türkiye de görünen o ki her herkes yargılanıyor her söz en ince detayına kadar inceleniyor . Ama şu soruyu sormadan edemeyeceğim latin alfabesinin kabulüne devrim deniyor latin alfabesi bize neyi verdik devrim olsun Q W X harfleri kullanılamayan bir latin alfabesi ne fayda getirdi sorarım belagat gücümüz mü arttı yoksa edebiyatta en üstün mertebelere mi geldik .

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
O değil de gerçek Müslüman, Müslüman olmasını bir şov haline getirmez. Bunu her yerde üzerine basa basa söylemek, bir gösteriden başka bir şey değildir. Denilmek isteniyor ki bak ben Müslümanım, eee ne yapalım? Bunu söylemendeki amaç ne, biz de Müslümanız, sorun ne?

Yani sen bana mı Müslümansın yoksa kendine, Allah ve resulü adına mı?

Bu tür konularda provakasyona neden olanlar hep başkasına Müslüman olan kişilerdir. Bu tip insanlarda şu fikir ön plandadır: "Ya elime bir koz geçsin, herhangi bir konu (tabi Atatürk konusu artık favoriler listesinde birinci sırada) çok da fark etmez, o konu tartışılırken ben ortaya atılıp ben Müslümanım bakın diyeyim de diğer yandaşlarım da beni desteklesin beni göklere çıkarsın." Bana bakın ben Müslümanım, ona göre hmm! Fakat siz bana bakmıyorken istediğim her şeyi yaparım. İstediğimde karıya kıza bakıp laf atarım ama benim gibi insanlar olduğunu bildiğimden kendi karımı çarşafa dolarım, istediğimde gider içkimi içerim ama gizli gizli, sigara içerim ama bu Kur'anda yasak olmadığından sorun değil (ki bir insanın canına kıyması dinimizce yasak ama olsun direk yazılmamış bu), lan ben rüşvet verildiğine alıp cebe parayı atarım, yeri gelir hırsızlık yaparım öyle büyük şeyler değil göz almayacak şeyler, bazen de kendime mürit toplarım ve onlara her istediğimi yaptırırım hatta her istediğimi. Oh ne güzel Müslümanım ben ve bunu her daim bir şov haline getirmeye devam edeceğim.

İkinci durumu savunan bir kişi gerçek Müslüman'dır. Öyle oyunlar oynamaz. O kendini bilir ve Allah'ın onu bildiğini bilir. İşte bu sebeple başkalarına "Bakın ben de Müslümanım" diye bir söz söyleme gereği duymaz. Dinin tüm emirlerini gerçek anlamda yerine getirir. Müslümanların yanında Müslüman olmaz. Dürüst, yardımsever, hoşgörülüdür. Dinini başkalarının duyduklarına göre uygulamaz, kendi öğrenir ve bu şekilde doğruyu öğrenir; kendi yorumu olduğundan şu haram mı, bu günah mı sorusunu kulaktan dolma şıh hazretlerinin öğretilerine göre karar vermez. Sorularının cevabını gerçek Müslümanlardan ve geçmişte yaşanan örneklerden yararlanarak öğrenir. Ne mutlu bu insanlara çünkü onlar dini siyasete alet etmezler, kalplerindeki doğru bildikleri şeyleri insanlarla paylaşırken bunu bir gösteri haline getirmezler. Amaçları bakın ben Müslümanım oyunundan çok kardeşim bak sen şunu yanlış yapıyorsun, bunun doğrusu şöyle olmalı en azından dinimizce böyle olmalı demektir. Tabi uygulayıp uygulamamak sana kalmış ben sana yol gösteriyorum. Uygulamazsan da canın sağ olsun kardeşim, yüce Allah sana doğru yolun ne olduğunu inşallah gösterecektir. Yaşama tarzın ve farklılıkların önemli değil, sen de insansın ben de insanım yeter ki sen de doğru yaşa, hatalara kapılma. Eyvallah sağ ol birader.

Normalde bu konuya yorum yazmazdım, aslında belki de yazmamam da gerekir neyse. Burada sen hiç kimsenin imanını sorgulamaya yetkili değilsin bunu ilk önce öğrenmen gerekiyor sanırım. Eğer dediğin gibi Müslümanlar ikiye ayrılıyorsa bu senin yaşadığın yerin talihsizliğindendir. Ayrıca o kişilere Müslüman değil müşrik denir. Türkiye toplumunun genelinde rastlayamazsın bahsettiklerine. Bu söylediklerini Atatürk'ü tanrı gibi görenlerin sayısına eş tutabilirsin.. Müslüman için senin bakmanda önemli değildir, bakmamanda. Önemli olan her şartta ve zaman diliminde görendir.

Ayrıca demek değildir ki yanlışa itiraz etmeyeceksin, Şeyhlere inanmayacaksın. Bu konuya özellikle girmek istemiyorum..

Bazı yanlışlar vardır, insanların tüm doğrularını götürür. Yanlışları objektif değerlendirmek gerekir. Yine de yaptıkları inkar edilemez, mekanı cennet olsun..

[h=6][/h]Huzur İslâmda, Konfor cennettedir..

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Olayı evrenselleştirmeye kalkarsak ülke de suç kabul edilen ve edilmeyen okadar çok şey var ki bunların teker teker değişmesi gerek.Atatürk bizim için özeldir ve biz buna sahip çıkıp onu korumalıyız.Bunu kaldırmaları tamamen aptallık olur.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
iyi o halde, kapatmaya youtube dan başlayalım?

Ya söylemeyeyim diyorum ama kendimi tutamıyorum. Kaçtır Atatürk yüzünden Youtube kapatıldı diyorsun. Youtube ne zaman kapalıydı ya kapalı denildiği dönemde herkes dns değiştirerek giriyordu yani bu ülkede Youtube sadece sözde kapalıydı ve aynı dönemde en çok ziyaret edilen siteler sıralamasında yukarılarda yer alıyordu. Kapanırsa ben girmen için gerekli dns adreslerini veririm sana hocam, merak etme sen :wink:

--- Mesaj Güncellendi ---

Normalde bu konuya yorum yazmazdım, aslında belki de yazmamam da gerekir neyse. Burada sen hiç kimsenin imanını sorgulamaya yetkili değilsin bunu ilk önce öğrenmen gerekiyor sanırım. Eğer dediğin gibi Müslümanlar ikiye ayrılıyorsa bu senin yaşadığın yerin talihsizliğindendir. Ayrıca o kişilere Müslüman değil müşrik denir. Türkiye toplumunun genelinde rastlayamazsın bahsettiklerine. Bu söylediklerini Atatürk'ü tanrı gibi görenlerin sayısına eş tutabilirsin.. Müslüman için senin bakmanda önemli değildir, bakmamanda. Önemli olan her şartta ve zaman diliminde görendir.

Ayrıca demek değildir ki yanlışa itiraz etmeyeceksin, Şeyhlere inanmayacaksın. Bu konuya özellikle girmek istemiyorum..

Bazı yanlışlar vardır, insanların tüm doğrularını götürür. Yanlışları objektif değerlendirmek gerekir. Yine de yaptıkları inkar edilemez, mekanı cennet olsun..

Huzur İslâmda, Konfor cennettedir..

Konuya yorum yazmaman gerekir diye kendine sınır koyma boşuna dostum, tabi ki istediğin zaman sen de yorum yapacaksın. Bu konuyu sakıncalı kılmaya gerek yok yeter ki herkes konuşmasını bilsin.

İmanı sorgulama yetkisine sahip değilsin demişsin ve doğru demişsin. Fakat ben Ahmet'in ya da Mehmet'in imanını sorgulamıyorum ki sadece "müşrik" tanımını kendi açımdan yaptım, kimse yok yere üzerine alınmasın. Bu bir iman testi değildir diye not düşmeliydim belki de.

Tabi ki bunu topluma mal etmiyorum. Toplumda her konu üzerinde sivrilen insanlar oluyor. Bana kalırsa bu benim düşüncem orada da belirttiğim gibi bizim forumda bu tip konularda provakasyona neden olan, huzur bozmaya yönelik davranışlarda bulunan bir kaç kişi var, belki bir elin parmaklarını geçmez ama var. Olması da doğal zaten.

Şeyh kelimesini koyu yazman bir şey değiştirmez yanlış değildi yazdığım "şıh" kelimesi çünkü Türkçe'nin ağızlarında yer alan bir kelimedir. Tarikat kurucusu, şeyh, şıh ne olarak tanımlarsan tanımla ben bu olaya bazı sebeplerden dolayı komple karşıyım. Kendi adıma karşıyım, isteyen istediğinin müridi olsun bana ne sanki :) Ama bahsettiğim olay görmediğimiz şey mi şimdi? Kimisi çıkıyor nur dağıtıyorum deyip saçma sapan şeyler yapıyor. Bunlar da belki uç örnekler ama malesef az da olsa var yani, yok diyemeyiz.

Neyse bu konu amacından sapmaya başladı o yüzden yorum yapmayı bırakıyorum, bazılarının kızarmış ekmeğine yağ sürmeye gerek yok. Birileri konuyu dine çekti, illaki de hep çekiliyor, şimdi çık çıkabilirsen.

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hakaret noktasına lafım yok hiç bir insana hakaret edilmez sırf insan olduğu için bu dünyaya insan olarak geldiği için ama eleştirmek serbesttir ama bazı kesimler Atatürkü yıllardan beri eleştirilemez bir kişilik adeta bir tanrı anıtkabirde tapılacak bir İdol ( bknz : Put ) yaptıkları için sorgulamayı bile yeni öğrendik daha laiklik nedir onu tartışıyoruz. orta çağ avrupasının kilise engizisyonundan kurtulmak için çıkardığı bir kavramı avrupa bile bırakmışken çok takmıyorken biz getirip batılılardan kendi ülkemize montajlıyoruz. bi çok kişi laiklik der ama kökenini bilmez avrupalılar kilisenin uyguladığı katı ve skolastik düşünceden bıkmış belirli kavramlar geliştirmiştir sadece kiliseyi durdurmak amaçlanmıştır ve bu orta çağ avrupasında yapılmıştır.

bana mantıklı gelen daha doğru benim düşündüğüm avrupa bu kadar modern bu modernliği bu aydınlanmayı nasıl yaptı bi Atatürkü varmıydı yoktu kendiliğinden çıktı kavramlar demek ki biri olmadan bi çok şey bulunabiliyr çıkabiliyormş

şimdi belki aforoz edilecem ama bilindik bişi olabilir ama bi video var Atatürkün kendi sözlerinden düzenlenmiş alıntı yapıldığı kaynaklar mevcut ve benim ülkemin kurucusu ben balıktan geldim diyosa ben burada eleştirme hakkına sahibim ve bu görüşü kabul etmeme özgürlüğüm mevcut afaroz edilme riskini üstlenip video linkini atıyorum dileyen izlesin

http://youtu.be/8oLitp3AuP4

Videonun başlarında "Modern çağlarda insanlar her şeyi Allah'tan beklemedi ancak toplumdan bekledi" diyor. Her şeyi Allah'tan veya toplumdan beklemek nasıl mantıksız bir cümledir bu her ikisi'de yanlış özellikle burada her şeyi Allah'tan beklemeyi doğruymuş gibi vurgu yapıyor.Tevekkül'ün ne olduğunu bilenler bu videonun tamamını izleme gereği duymaz zaten izleyipte mantıklı bulanlar'da en ufak hataları kendilerinde sorgulamayıp kader kısmet deyip geçer nede olsa işin kolayı var.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
@erenberk biz de dns değiştirerek girdik zaten, problem o değil. sen dünyaya youtube'u yasaklayan ülke diye rezil oldun mu? bitti. yasaklanma sebebi benim dediğim değilmiydi? her fırsatta medeniyetinden dem vurduğumuz hangi gelişmiş avrupa ülkesinde emsali var bunun.

dünyadaki coğrafi konumumuz gibi düşüncelerimiz, kanunlarımız, yaşantımız, kısacası herşeyimiz tam da orta konumda. hem avrupaya özeniyoruz hem küfrediyoruz. hem arap bölgesine dinimizden dolayı meğilleniyoruz, hem diğer taraftan şeriatten korkup, yobazlık hakaretleriyle birbirimize giriyoruz. kısacası ne istediğini bilmeyen, gölgesiyle kavga eden bir toplumuz.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Atatürk'e karşı bir nefretim de yok ,aşırı derecede hayranlığım da yok. Benim derdim Atatürkle değil kendini Atatürkçü ilan edenler ve Atatürk düşmanı olanlarladır. Bir insan birini sevmiyorsa ismini anıp kendini yormamalı. Birini sevmemeniz ona hakaret hakkı tanımaz size. Bir kimseye cennetlik veya cehennemlik demek de ne oluyor siz Allah mısınız? Atatürk zamanın gereklerine göre kendi doğrularını yapmıştır ama doğru şeyler yapmıştır ama yanlış. Atatürk yapısı olan bir binanın eksik yanlarını değiştirmiştir. Zaten Osmanlı zamanında gerçekleşen bir çok devrim vardır. Kıyafet olayı denenmiştir. Mehter yerine daha çağdaş Avrupa-i bandolar kurulmuştur vesaire vesaire. [MENTION=39204]desperado64[/MENTION] arkadaşımızın dediği gibi neden latin harfleri de göktürk değil geliştirilip de kullanılabilinirdi. Yok bu gerçekten şaka değil. Neden olmasın. Bir Japonya bir Yunanistan bir Rusya kendi abecesini kullanınca bir şey olmuyorda Türkiye mi kullanınca sorun ?? Daha bunun gibi şeyler. Bir yandan diyorum nedene Türklere özgün şeyler değilde oradan buradan kopyalanmış daha doğrusu esinlenilmiş şeyler alınır. Sonra diyorum ki daha basiti bu. Belki de en doğrusu bu. Fakat daha güzeli olamaz mı ?? Doğru Türk halkı dinine bağlı bunu kullanmaya kalkan çok insan da var. Sahte dindarlar var hakiki dindarlar var,dinsizler var o var bu var. Hepsi kendi işine baksın denildi ama oda olmadı dine hakaret sayıldı. Ezan Türkçe oldu.Birden herkes karşı çıktı. Öyle haldeydi ki din hâlâ öyle olduğuna inanıyorum. Ben dinimi birilerinden öğrenmek zorundayım.Kur'an'da ne yazdığını birine sorarak öğrenirim. Yoksa kendi beynim yok anlayamam değil mi ?? Neden Kur'an-ı Kerim Türkçe okunmasın. Türkçe kötü Arapça iyi bir dil mi?? İslam evrensel değil mi ?? Namaz kılıyoruz ?? Arapça bir şeyler diyor ezanda. Kim neyi anlıyor. Bir Allahu Ekber o kadar. Türkçe olunabiliyorsa neden olmasın. Beni şöyle çağırsa sabahleyin. Namaz uykudan daha hayırlıdır. Ben bu sözü anlayıp bir silkinirim.Demek Allah böyle bir şey demiş. Sonra namazın şartı olan Arapça ise oda okunur. Yani illa böyle olacak demiyorum Atatürk'ün düşüncesi bu yönde olduğuna inanıyorum. Niyeti de dini doya doya yaşamamız. Orta çağ Avrupasında ki gibi olmamazıdan korkması. Belki doğru belki yanlış bir şeyler denedi. Neyse işte böyle konu uzar gider.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
latin alfabesine geçmese idik herkes namaz da ezan da da ne oluduğunu çıkıp ona göre ibadet ini yapardı ayrıca sen ezan ın anlamını bilmiyorsun yada namaz da okuduğun surelerin anlamını bilmiyorsun diye herkesmi bilmeyecek ayrıca bu güne kadar kurulmuş bütün islam devletlerinin tarihini aç oku hangisinde ezanı başka bir dilde minareler den okutulmuş mudur bir araştır. evet tesfir ler her dil için yapılmış ama dini en iyi şekilde öğrenmek içi arapça nin şart olduğunu bütün islam devletlerince tatbik edilmiş bir uygulama olduğunu bilmiyorsun bilsen öyle konuşmazdın zaten ayrıca 1923 arapça bilmeyen insan yoktu nerde ise.

eyvaan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ateistler, Atatürk ateisttir demişler, eee o zaman doğrudur yani Atatürk ateisttir. Aaa ateistler din yoktur, tanrı yoktur diyenler değil miydi? O zaman o da mı doğru oluyor, kem küm. Pardon pardon, yanlış anlamışım.
atatürk yada başkası illa bu topraklarda müslüman doğmak zorundamı

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Atatürk'e karşı bir nefretim de yok ,aşırı derecede hayranlığım da yok. Benim derdim Atatürkle değil kendini Atatürkçü ilan edenler ve Atatürk düşmanı olanlarladır. Bir insan birini sevmiyorsa ismini anıp kendini yormamalı. Birini sevmemeniz ona hakaret hakkı tanımaz size. Bir kimseye cennetlik veya cehennemlik demek de ne oluyor siz Allah mısınız? Atatürk zamanın gereklerine göre kendi doğrularını yapmıştır ama doğru şeyler yapmıştır ama yanlış. Atatürk yapısı olan bir binanın eksik yanlarını değiştirmiştir. Zaten Osmanlı zamanında gerçekleşen bir çok devrim vardır. Kıyafet olayı denenmiştir. Mehter yerine daha çağdaş Avrupa-i bandolar kurulmuştur vesaire vesaire. @desperado64 arkadaşımızın dediği gibi neden latin harfleri de göktürk değil geliştirilip de kullanılabilinirdi. Yok bu gerçekten şaka değil. Neden olmasın. Bir Japonya bir Yunanistan bir Rusya kendi abecesini kullanınca bir şey olmuyorda Türkiye mi kullanınca sorun ?? Daha bunun gibi şeyler. Bir yandan diyorum nedene Türklere özgün şeyler değilde oradan buradan kopyalanmış daha doğrusu esinlenilmiş şeyler alınır. Sonra diyorum ki daha basiti bu. Belki de en doğrusu bu. Fakat daha güzeli olamaz mı ?? Doğru Türk halkı dinine bağlı bunu kullanmaya kalkan çok insan da var. Sahte dindarlar var hakiki dindarlar var,dinsizler var o var bu var. Hepsi kendi işine baksın denildi ama oda olmadı dine hakaret sayıldı. Ezan Türkçe oldu.Birden herkes karşı çıktı. Öyle haldeydi ki din hâlâ öyle olduğuna inanıyorum. Ben dinimi birilerinden öğrenmek zorundayım.Kur'an'da ne yazdığını birine sorarak öğrenirim. Yoksa kendi beynim yok anlayamam değil mi ?? Neden Kur'an-ı Kerim Türkçe okunmasın. Türkçe kötü Arapça iyi bir dil mi?? İslam evrensel değil mi ?? Namaz kılıyoruz ?? Arapça bir şeyler diyor ezanda. Kim neyi anlıyor. Bir Allahu Ekber o kadar. Türkçe olunabiliyorsa neden olmasın. Beni şöyle çağırsa sabahleyin. Namaz uykudan daha hayırlıdır. Ben bu sözü anlayıp bir silkinirim.Demek Allah böyle bir şey demiş. Sonra namazın şartı olan Arapça ise oda okunur. Yani illa böyle olacak demiyorum Atatürk'ün düşüncesi bu yönde olduğuna inanıyorum. Niyeti de dini doya doya yaşamamız. Orta çağ Avrupasında ki gibi olmamazıdan korkması. Belki doğru belki yanlış bir şeyler denedi. Neyse işte böyle konu uzar gider.

hic bir sey aslinin yerini tutumaz hic bir tercüme ,orginal olarak adlandirilamaz her dilin kendi bir kavram noktasi vardir ,örnegin arapcada 1 milyonu askin kelime vardir dillerin en zengin olanidir ,örnegin kuranda arinin disi oldugu vurgulanirken türkcede böyle bir sey mümkün degildir, yada dünyanin yuvarlk oldugunu kuranda vurgulanirken bu türkcede vurgulanamaz ,birde her isin bir ehli vardir,yani atatür bir askeri bir komutanmiydi,yoksa din alimi miydi her tas yerinde agirdir derler ,örnegin senin islam hakkinda düsüncelerin seni baglar bir baskasina yönelik olamaz cünki isin ehli degilsin ,ben kendi adima bir karni yarik yapsam ,bir daha karni yarik yememeye and icersin ,cünki isim degil ,sadece adami gözümüzde büyütmek icin adamin atti adimi izletir durumda olmusuz

bu arada hakaret hic kimseye yapilamaz,örnegin dinimiz siz onlarin tanrilarina küfrederseniz onlarda sizin ilahiniza küfür eder denilir,hatayi baski ve siddet ile degil ilimle fikirle dogruyla düzeltirsin,örnegin beni öldüreceklerinide bilsem atatürke en ufak sevgim olamaz,cahillik zamanimda atatürk benim icin bir peygamber gibiydi, taki dogrularla karsilasana kadar ,Allah günahimi affetsin

EfsaneFener

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hic bir sey aslinin yerini tutumaz hic bir tercüme ,orginal olarak adlandirilamaz her dilin kendi bir kavram noktasi vardir ,örnegin arapcada 1 milyonu askin kelime vardir dillerin en zengin olanidir ,örnegin kuranda arinin disi oldugu vurgulanirken türkcede böyle bir sey mümkün degildir, yada dünyanin yuvarlk oldugunu kuranda vurgulanirken bu türkcede vurgulanamaz ,birde her isin bir ehli vardir,yani atatür bir askeri bir komutanmiydi,yoksa din alimi miydi her tas yerinde agirdir derler ,örnegin senin islam hakkinda düsüncelerin seni baglar bir baskasina yönelik olamaz cünki isin ehli degilsin ,ben kendi adima bir karni yarik yapsam ,bir daha karni yarik yememeye and icersin ,cünki isim degil ,sadece adami gözümüzde büyütmek icin adamin atti adimi izletir durumda olmusuz

bu arada hakaret hic kimseye yapilamaz,örnegin dinimiz siz onlarin tanrilarina küfrederseniz onlarda sizin ilahiniza küfür eder denilir,hatayi baski ve siddet ile degil ilimle fikirle dogruyla düzeltirsin,örnegin beni öldüreceklerinide bilsem atatürke en ufak sevgim olamaz,cahillik zamanimda atatürk benim icin bir peygamber gibiydi, taki dogrularla karsilasana kadar ,Allah günahimi affetsin
Birilerinin seni doldurması seni cehaletten kurtarmaz, sadece seni kukla yapar.

Berkmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar;

Bırakın maddenın duzenlenmesını tartısılmasını dahı red ederız.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Şu Atatürkü Koruma kanunu Tarihi şahsiyetleri Koruma Kanunu olarak değiştirilmeli bu ülkede Atatürke en ufak eleştiri yapan kişi birileri tarafından anında vatan haini ilan ediliyo öbür tarafta aynı güruh Kanuniyi bilmem kaç aydır aşağılayan muhteşem yüzyıl adlı s...den bi boka yaramayan beş para etmez kendini sanatçı sanan züppelozların çektiği filmi canı gibi savunuyo böyle olunca da insan kızıyo ne yani Kanuni bizim atamız değil mi bizim kökenimiz hunlardan göktürklerden değil de 1920 lerden mi gelmeye başladı

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
reyting osmanlıyı da yiyip bitirdikten sonra sıra Atatürk'e gelmiycek mi sanki? Zaten Atatürkü filmlerde ara ara kullandılar, sonra reklamlarda yer verdiler, yakın gelecekte de muhteşem cumhuriyet adı altında görürüz artık. biz burada istediğimiz kadar tartışalım, kararı medya verir.

Reaksiyon puanı
10,325
bir insan gönüllerde korunmalı, yüreklerde sevilmeli...
ben Atatürk'ün kanun ile korunmasını evvelen onun şahsına yapılmış bir haksızlık olarak gördüm hep.
şuna inanıyorum, eğer kendisi vefatını müteakip böyle bir kanun çıkarılacağını bilseydi muhakkak buna mani olurdu.
bakın mesela dini şahsiyetleri koruma kanunu yoktur; ama birilerinin onları eleştirmesi yahut hakaret etmesiyle onlar sevenlerinin nezdinde değerini kaybetmiyor, saygı ve duyulan hürmette bir eksilme olmuyor. Keza bir Osman Gazi, bir Fatih Sultan Mehmet'te öyle...

Atatürk neden korunuyor, bunu anlamıyorum bir türlü, aklım ermiyor.

O ki, bu ülkenin düşman işgalinden kurtuluşuna önayak olmuş, bu ülkeye hizmet etmiş bir şahsiyet. ha kusurları yok muydu, kusursuz insan mı var dünyada. Allah Teala Peygamberlerinin hata ettiğini (dikkat edin, günah değil!) anlatır. Peygamberlerin hata yapma lüksü var da, Atatürk melek miydi hiç günahı olmasın!

Müslümanın ahlakında ölmüş insanların arkasından konuşmak büyük günah kabul edilmiştir. varsa günahı onu Allaha havale ederiz de biz onun arkasından konuşmayız, konuşacaklarımız sadece onun iyi taraflarıdır.

Bu ülke insanı hep uçlarda olmayı, yaşamayı sevdi. sevdiklerini -haşa- adeta tanrılaştırdı, sevmediklerini yerin dibine soktu.
Ama şuna inanın ki İSLAM bu değildir, müslümanlık bu değildir.

Ezcümle ben Atatürk'ün tarihe ve hassaten gönüllere havale edilmesini isterim, kanunların soğuk, buz gibi üşüten insafına değil!

yunus64

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selamlar;hiç kimse eleştiriden dolayı suçlu ilan edilmemelidir.Herkes kendi insafı ve bilgisi kadar konuşur.Bazılarını ilahlaştırmak ne bize ne de o şahıslara fayda sağlar.Her insan kendi dönemine göre değerlendirilmelidir.Ben ilahiyatçıyım.Hiç kimsenin ilahına sövmem ve kimseninde benim ilahıma sövmesini istemem.Bazı kimseler Atatürk'ü çok güzel istismar ederek;bu halka zulmettiler.Bu da inkar edilemez.Selamlar saygılar.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Birilerinin seni doldurması seni cehaletten kurtarmaz, sadece seni kukla yapar.

hak geldi batil zail oldu ,ve batil kaymetmeye her daim mahkumdur

evet birilerinin senin kurtaricin bu deyipte ,onu ölümsüzlestirmen bir kuklalikliktir ,cok dogru söyledin

Merhabalar;

Bırakın maddenın duzenlenmesını tartısılmasını dahı red ederız.
senin asil gayeni cok iyi biliyorum o yüzden sen süpriz degilsin nicknamen zaten belli ediyor kendini bu arada senin nick namen bence tarafci bir yaklasim ve politika izliyor ,sen baska yerdesin

seyyah arkadasim atatürke sahip cikmalarinin en büyük nedeni , ülkenin 99% sözde müslüman olmasi tabi iclernde müslüman olarak adlandiramacagim gruplarida cikarirsak aslen 70% bir oranla cogunluk var bunlarin eger bu rejimi koruyan sahsi devirdiklerinde baslarina ne gelebileceklerini biliyor, su an suriyede azinlik nasil üstte ise aslen türkiyede ki durumda öyle sadece oyun oynaniliyor ,maskeler takiliyor ,atatürkün arkasina saklanan kendini bu yönde kamuflaj yapanlarin yasayislarina ve kisiliklerine baktigimizda herzaman ayni tip insanlari görecegizdir

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
atatürke hakeretin suç olup olmayacağını ataştırmak yerine sorunlu sayfaların site kapatılmadan nasıl engelleniceğini araştırmalılar. sonuçta kamuoyunda ses getiren blogger engellemesi telif davası yüzünden olmuştu. hatırladığım kadarıyla youtube engellemesi atatürke hakaret suçundan yapılmıştı. dolayısıyla engelleme cezalarında sitelere farklı servislere farklı muamele getirilmeli çünkü servisler çok daha farklı çalışmakta ve suçsuz insanlarada hizmet vermekteler.

atatürk sıradan biri değildir türk halkının çoğunluğunun saydığı bir önderdir. eminim ki referanduma gidilse çok yüksek oranla atatürke hakaretin suç sayılması istenirdi.
bu konuda toplumsal mutabakatın sağlanacağına hiç şüphem yok