İnternet Yoksa Oyun da Yok!

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Bilgisayarlar için üretilecek olan Spore ve Mass Effect oyunlarında, oyuncuları çileden çıkaracak bir kopya koruma sistemi geliyor. Bakalım siz beğencek misiniz?

Lisanslı oyun satın alan kullanıcıların da artık para verip aldıkları oyunları kırarak kullanmaya başlaması yakındır. Zaten bir seviyeye kadar, çileden çıkartan "CD/DVD olmadan çalışmaz" uyarıları kullanıcıların canlarına tak etmişken, şimdi kopya korumanın katmerlisi geliyor. Yapımcı BioWare firmasından gelen açıklamaya göre, secuROM güvenlik uygulaması nedeniyle, kullanıcılar bu oyunları oynarken 10 günde bir internet üzerinden, ürün anahtarlarını yeniden etkinleştirmeleri gerekiyor. Eğer etkinleştirme olmazsa, oyun çalışmayı durduruyor. Bu şekilde etrafta çoğalarak gezinen mükerrer ürün anahtarı kullanımı engellenmeye çalışılacak(mış).

Bilgi için: BioWare
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bence boşuna uğraşıyolar kırılması 1 yada 2 ayı alır :D İnternet bağlantısını kesip ona göre bir yöntem geliştirirler.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
mila12 dedi ki:
Bence boşuna uğraşıyolar kırılması 1 yada 2 ayı alır :D İnternet bağlantısını kesip ona göre bir yöntem geliştirirler.
evet katılıyorum :)

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
İllaki bir çözümü bulunacaktır. Ama bir süreliğine daha fazla insanın satın almasını sağlayacaktır. Bu da onlar için hiç yoktan iyidir herhalde...

o_asy

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İyi bir oyuncu 10 günde oyunu bitirir zaten. :)

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu arada bu yöntemlere para harcıyacaklarına oyun fiyatlarında indireme gitseler daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Mass Effect 50 Ytl den satışa sunulacakmış.

funmaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alsınlar oyunları başlarına çalsınlar,pcye eli değen şey kırılır öle yada böyle.10 gün olayına katılıyorum sonra oynamayacaksan sorun yokta kırılması uzun sürmez kaşınmışlar bir kere hackerlar boş durmaz bu durum karşısında nocd+nointernet yamaları çıkar artık :D

mute_62

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Saçmalık saçmalık ya benim internet bağlantım yoksa ne yani oyun oynuyamıyacakmıyım saçmalık pehh

MetalStorm1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
heycanlı olur daha iyi ilk 10 güne kadar tırmalarızz oyunlarda :D [kesin kırılır bigün]

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bence 10 günde bir yandan yasal olarak oyunu bitirmeye çalışanlarla oyunu 10 gün geçmeden kırmaya çalışanlar arasında kıran kırana bir mücadele olacak ve bana crackerlar kazanacakmış gibi geliyor. Asla para verip almam böyle bir oyunu. Bu şekilde daha çok satış mı yoksa daha çok kayıp mı yaşayacaklar hep birlikte göreceğiz.

Tanshaydar dedi ki:
Paradox'a güveniyorum :)

Benden duymuş olma ama piyasada Paradox'a cracker dedirtmeyecek gruplar var.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Olmadı bütün gruplar birleşir öyle kırarlar :D

RE_6

Profesör
Reaksiyon puanı
10
çok saçma bir uygulama her yönüyle :)

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Onlar aylarca çalışır böyle absürd yöntemler bulur, crackerlar 1-2 saat içinde kırar. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
OmerCagatay dedi ki:
Onlar aylarca çalışır böyle absürd yöntemler bulur, crackerlar 1-2 saat içinde kırar. :)

O kadar da değil. :) Crackerlar günlerce uğraşabilir bazı şeyler için. Sonuçta bunu yapanlar crackerlardan daha az bilgili değiller.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Gelecekte, internete (veya daha gelişmiş bir sanal dünyaya) bağlantısı olmayan kalmaması ve tüm bilgisiyar varyasyonlarının bir network'e bağlı olarak çalışmasının hayali (CD/DVD'nin hayal olması vs.), uçuk bir mesele olarak bakılsa da sonuçta bir ihtimal ve olabilirliği de mantıklı. Bu şekilde bir gelecek ihtimalinin olduğunu düşünürsek, bence saçma değil. Bunlar şimdiden paçayı sıvamışlar. Ama bunun da çaresini bulurlar kanımca.

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
belki ben kamboçyaya gidip oynayacağım daın başında internet yok 2 yıl orada kalacağım ne saçma bir iş bu anlamadım hayatta almam hatta bunun bir yolunu bulsalar edinmezsem banada souris46 demesinler

Pyrotoxin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
o_asy dedi ki:
İyi bir oyuncu 10 günde oyunu bitirir zaten. :)
İyi bir oyuncu oyunun tadını çıkararak oynar;)
Ayrıca bu uygulamanın benzerini pusuda yapmıştı.Hatta 2-3 kere kurulabiliyordu 1 oyunla sadece.Steam serviside altyapı olarak internet olmadan çalışmıyor.Bu zamanda internetsiz pek kimse kalmadı doğrusu.

RaMSeN

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence firmanın kendisi crackini dağıtır piyasaya..

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Türkler'in yaptığı pusu oyununun böyle bir aptallık yüzünden heba olmasından kaynaklanan aynı durum bu oyun için de geçerli olacaktır kanısındayım ki bunların ki daha da alengirli..