İnternet bağlantım kopuyor.

Bu konuyu okuyanlar

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
DNS ayarlarımı google dns olarak yaptığımda bir süre sonra bağlantı kopuyor, bu sırada modem ışıklarında bir değişme olmuyor. Ancak ağ ve paylaşım merkezindeki İnternet bağlantısında ünlem işareti çıkıyor ve bilgisayar internete bağlanamıyor. Bu durum kısır döngü şeklinde devam ediyor. Bir süre sonra bağlanıyor sonra yine kopuyor. Open DNS yaptığımda yine aynı sorun oluşuyor. Otomatik DNS al işaretlersem sorun olmuyor ancak, bu seferde birçok site yasaklı olduğu için giremiyorum. Sorun bilgisayarda diye format attım ama yine aynı. Windows 7 kullanıyorum.
Çözüm olarak aşağıda resimdeki gibi yaptım, şimdilik sorun yok. Hem google , hem open dns yi yazdım.
yani;
Tercih edilen DNS sunucusu: 8.8.8.8
Diğer DNS sunucusu: 208.67.222.222.

Ben bu bilgisayarla banka işlemlerimi yapıyorum. DNS adresini böyle kullanabilir miyim?
Bu durumda bir güvenlik açığı oluşur mu?
Otomatik DNS ile benim yazdığım DNS ler arasında güvenlik açısından ne fark var?

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Servis sağlayıcın nedir?

Servis sağlayıcının bazı tehlikeli siteleri engellemesi ile pozitif yönde etki etmesine rağmen yasaklı siteler rahatsız edici. Güvenlik senin kullandığın programlarla ilgili. Ama bilinmedik DNS sunucularını tercih etme. Format sonrası geçmediğini söylediğin için yapacağım açıklamaların hiçbir anlamı yok. Onun için o konulara değinmedim.

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Servis sağlayıcın nedir?

Servis sağlayıcının bazı tehlikeli siteleri engellemesi ile pozitif yönde etki etmesine rağmen yasaklı siteler rahatsız edici. Güvenlik senin kullandığın programlarla ilgili. Ama bilinmedik DNS sunucularını tercih etme. Format sonrası geçmediğini söylediğin için yapacağım açıklamaların hiçbir anlamı yok. Onun için o konulara değinmedim.

ttnet adsl kullanıyorum.
Onları da aradım otomatik DNS kullan diyorlar.

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
ttnet adsl kullanıyorum.
Onları da aradım otomatik DNS kullan diyorlar.

Yani yasaklı olanı :D

Arkadaşım,

DNS en kaba tabirle alan adlarının IP numaralarını barındıran sunuculardır. Sen adresi yazarsın DNS sunucusu IP adresine yönlendirir. Eğer IP no yasaklı ise yasak sayfasına yönlendirir.

Örneğin 88.255.63.109 yaz adres satırına ve gör

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Peki acaba google veya open dns kullanınca bağlantım niye kopuyor?

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Peki acaba google veya open dns kullanınca bağlantım niye kopuyor?

Formattan sonra geçmesi lazım ama,

Komut satırına
ipconfig /flushdns
yazarak önbelleği temizlemeyi deneyenilirsin..

Windows IP Configuration Successfully flushed the DNS Resolver Cache

mesajını vermesi gerekiyor...

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Formattan sonra geçmesi lazım ama,

Komut satırına
ipconfig /flushdns
yazarak önbelleği temizlemeyi deneyenilirsin..

Windows IP Configuration Successfully flushed the DNS Resolver Cache

mesajını vermesi gerekiyor...

İlginize çok teşekkür ederim.
Denedim. Google Dns ile bağlanmaya çalıştım. Fakat 25 dk sonra yine bağlantı gitti. Modem ışıklarında sönme olmadı. 5 dk bekledim, acaba kendiliğinden düzelir mi diye ama, düzelmedi. Otomatik tanılama yaptım yine düzelmedi.
DNS ayarlarını otomatik yapınca bağlantı geldi.
Hosts dosyasını değiştirme seçeneğinden başka çarem kalmadı.

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
windows 7 kullanıyosun acaba ethernet mi yoksa usb mi bağlantın eğer usb ise kopma olması normal, güç seçeneğinden usb güc ayarları yapabilirsin

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
windows 7 kullanıyosun acaba ethernet mi yoksa usb mi bağlantın eğer usb ise kopma olması normal, güç seçeneğinden usb güc ayarları yapabilirsin
Windows 7 kullanıyorum.
Bazen Wireless ile, bazen ethernet kablosu ile bağlanıyorum.
Ağ driverinin son sürümü yüklü.