İntel i7 Q920 bellek çarpanıı

Bu konuyu okuyanlar

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar i7 Q920 işlemcimi oc yapmak istiyorum ama bildiğiniz üzere çarpan kilidi büyük engel bu aşmanın bir yolu var mı ? zorda olsa kolay da olsa bir yolu =)

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Q920 dediğin normal 920 heralde 920QM değil dimi? :) çarpan kilidine yapacak bişeyin yok o belli bir sınıra kadar gider sadece extreme edition değilse eğer işlemcin, senin yapman gereken işlemci frekansını arttırmak frekans ile çarpan birleşip işlemci saat hızını oluşturur. Ama dikkat etmen lazım işlemci frekansını arttırdığında onunla birlikte ram frekansında artar ve ramler overclocka daha az yatkın oldukları için onların hızını sabit tutmaya çalışman lazım, peki bunu nasıl yapıcaksın? Ramlerin hızıda çarpan ve frekansla belirlenir işlemci frekansını arttırdığında ram frekansıda artar buna karşı yapabileceğin bişey yok bu yüzden işlemci frekansını arttırırken ram çarpanını düşürüceksin böylece stabilite sağlarsın ama unutma 1366 soketler çabuk ısınır yani yavaş yavaş dene hızları, haydi kolay gelsin iyi eğlenceler sorun olursa sor elimden geldiğince cevaplarım :)

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
evet Q920M anakartım p6x58d premium işlemci çarpanını nasıl düşürcem ? frekans düşürme var direk ondada hata veriyor zaten .d

morglin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci çarpanın sabit kalıcak işlemci frekansını arttırcaksn ve RAM çarpanını düşürceksin oda biosunda system memory multiplier yada memory multiplier olarak geçebilir normalde auto dadır, senin değiştirmen gerekir ama x3 yada x5 gibi değerler yazmaz genelde 2.20 yada 3.10 şeklinde yazar sen bu değeri düşüreceksin ki ramlerin stabil kalsın

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
tamam dostum deniyecem sana dönüş yaparım bir sıkıtnı yaşarsam .d