Intel i5 9300H ısınma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mehman123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Acer nitro 5 AN515-54
Intel i5 9300H
GTX 1650 4gb
8gb RAM
256GB SSD
Laptopu Yeni temizledim termal macun sürmedim termal macun alıcak imkanım yok korona yüzünden. Turbo boost açık kalıcak şekilde Isıyı Nasıl düşüre bilirim? Bilen arkadaşlar lütfen yazsın.

1591261603827.png

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Yük altında maalesef düşüremezsin. Intel islemcilerin hepsi ısınıyor artık. Undervolt+soğutucu ile 80-85 arasına indirebilirsiniz anca.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Arkadaşa katılıyorum çoğu ürün bu sıcaklık değerlerine çıkıyor oyun oynarken falan. Bu bahsettiğiniz ürün yeni olması lazım, 6-7 aydır hepsburada'da görüyorum ben. Öyle cihazlarınızın fabrikasyon termal macunlarını 6-7 ayda bozmayın hemen. Dışarıdan satın alınan ucuz macunlar kadar kötü değil onlar hemen yapısal bozukluğa gitmezler.

Soğutma konusunda da şuanda piyasadaki en popüler çözüm arkadaşın da söylediği gibi küçük değerlerde voltaj düşürme işlemi.

Onun dışında da illa içiniz rahat etsin istiyorsanız imkanınız olduğunda kaliteli bir macun alıp macunu yenileyin. Ama dediğim gibi 6 ay'lık bir cihaz ise bozulmamıştır. Temizlik esnasında suğutucu bloğu söktüpte macuna hava aldırdıysanız yeniden takarken macun sürmeden aynı macunda boş yüzeyler de kalmış olabilir, buda hemen fark eder.

Bu arada oyunlarda hangi notebook markası olursa olsun iyi hava hızlarına ulaşan bir notebook soğutucu kullanılmasını tavsiye ederim.

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,748
Soğutucu al, 92 derece çok fazla, laptobun işlemcisi yanma riski var.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
yanacağı ısıdan önce kapanıyor esas o sırada onu hareket ettirmemesi gerek kurşunsuz lehimler 100derecede eriyor...
düzltmiş olabilirler.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Bu ısı sorunları sebebi ile elinde gündelik işlerini gerçekleştirmek için bir notebook'u olup daha iyi performans arayan kullanıcılara oyun notebook'ları yerine konu hakkında bilgileri varsa kendilerine kasa toplamalarını, yoksa da toplama kasa satan birçk tanınımış web sitesi mevcut oradan bütçelerine uygun bir ürün almalarını tavsiye ediyorum. Bu ısınma sorunu ezelden beri var notebook'lar için. Cpu,Gpu üretici firmaları iletkenlik teknolojisini düşürdükçe ısı azalıyor ama bir yandan da ürettikleri çekirdeğin gücü arttırdıkları için ısı konusu hep aynı noktada kalıyor. Gelecekte belki düzelir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
20 bin TL'ye laptop alıyorsun ve 1 ay dayanamadan laptop bozuluyor. Fıkra gibi. :D
İşlemciler eskisi gibi değil artık. 95 derecelerde uzun saatler, saat hızını düşürmeden performansını koruyabiliyor. Tabi ki bu sıcaklıklar biraz daha düşük olsa daha iyi. Ancak şuan, ciddi manada Intel işlemcileri soğutabilen bir laptop yok. Clevo kafayı yemiş artık, son olarak şu X170 modelini piyasaya sürecekti. Bu laptopta bile işlemci tarafında sıcaklık sorununun olacağını düşünüyorum açıkçası. Intel ne zaman 10nm altına düşer, o zaman sıcaklıklar düşmeye başlar.

0c0w0twg8f251.jpg

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,748
İşlemciler eskisi gibi değil artık. 95 derecelerde uzun saatler, saat hızını düşürmeden performansını koruyabiliyor. Tabi ki bu sıcaklıklar biraz daha düşük olsa daha iyi. Ancak şuan, ciddi manada Intel işlemcileri soğutabilen bir laptop yok. Clevo kafayı yemiş artık, son olarak şu X170 modelini piyasaya sürecekti. Bu laptopta bile işlemci tarafında sıcaklık sorununun olacağını düşünüyorum açıkçası. Intel ne zaman 10nm altına düşer, o zaman sıcaklıklar düşmeye başlar.

Ekli dosyayı görüntüle 102783
Anlamıyorum daha ekran kartı yapamıyorlar, işlemci yapıyorlar onuda hatalı yapıyorlar, AMD Inteli ezer.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Anlamıyorum daha ekran kartı yapamıyorlar, işlemci yapıyorlar onuda hatalı yapıyorlar, AMD Inteli ezer.
Ekran kartı pazarına da yeni DG1 modeli ile giriyorlar. Tabi bu model perakendeye açık olmayacak. İleri ki yıllarda devamı gelir ama büyük ihtimalle. İşlemci kısmında ise aslında yapamadıklarından değil, yanlış planlamanın kurbanı oldular. Yoksa Intel, maddi anlamda çok güçlü bir firma. AMD ile kıyaslanamayacak kadar güçlü. Üstelik üretim yetenekleri de oldukça gelişmiş. Mesela birçok firma, TSMC'den alır çiplerini. İşlemcilerinde kendi üretimini sağlayan bir Samsung, birde Intel var. Bugün gördüğümüz NVIDIA, Radeon, Ryzen, Apple Bionic, Mediatek hatta Qualcomm gibi donanımların hepsi TSMC temellidir. Ama dedim ya, Intel yanlış planlama yaptı. Firma 2017 ile 2020 arasında çok fazla sipariş aldı, üretim tesisleri bunları kaldıramadı ve Ar-Ge için yeteri kadar yatırım yapılamadı. Düzen bir bozulunca toplaması da çok kolay değil tabi. O yüzden, planladıkları üretim sürecinin yaklaşık 3-4 yıl gerisine düştüler maalesef. Bu konuyla alakalı şöyle bir yazı yazmıştım zamanında.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
deli öptü herhalde...
İnşAllah batarda akıllanırlar.