İnönü'nün belgesi

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Tamer Korkmaz, TRT 1'deki yaptığı programda "İsmet İnönü millet düşmanıdır" dediği için CHP milletvekillerinin büyük tepkisini çekti. Korkmaz bu sözünü belgelendirdi.

122025.jpg

Yeni Şafak yazarı Tamer Korkmaz, TRT-1'de Salı Akşamları yaptığı Erberbozan Programında "İsmet İnönü millet düşmanıdır" dediği için CHP milletvekillerinin büyük tepkisini çekti. Korkmaz bu sözünü belgelendirdi. İşte o belge

Yeni Şafak yazarı Tamer Korkmaz, TRT-1'de Salı Akşamları yaptığı Erberbozan Programında "İsmet İnönü millet düşmanıdır" dediği için CHP milletvekillerinin büyük tepkisini çekti, CHP'liler Meclis Genel Kurulu'nda kavga çıkardı.

Korkmaz, bu sözlerinin ne anlama geldiğini bugün açıkladı. "İşte konuşmamın belgesi" dedi.

İşte bu yazıdan satırlar...

"Telekom belgesi, Turkcell belgesi derken…

İşte bu da “İsmet Paşa” Belgesi!

“Bu millet düşmanınızdır” diyen ben değilim, İsmet İnönü!

Kameralarımız, “İnönü Stadı”nda sayın seyirciler…

İsmet Paşa'nın hatıratında neler yazdığını birlikte okuyoruz…

İnönü, CHP'nin eski yayın organı Ulus gazetesinde yayınlanan anılarının 17 Mayıs 1968 tarihli kısmında, kendi ağzından aynen şunları söylüyor:

“Kafileyi durdurdum. Subayları bir kenara topladım. İçinde bulunduğumuz vaziyeti bilesiniz. Padişah düşmanınızdır. Yedi düvel düşmanınızdır. Bana bakın, dedim. Kimse işitmesin millet düşmanınızdır…”

İsmet Paşa, milletimiz aleyhindeki bu konuşmayı İkinci İnönü Savaşı esnasında Bursa'dan göçen, içinde subayların ve ailelerinin bulunduğu bir kafileye hitaben yapmıştı…

Kaynak kimmiş? İsmet Paşa'nın kendisi!

(Hatırattan İdris Küçükömer'in “Düzenin Yabancılaşması” adlı çok kıymetli eserinin 86 ve 87. sayfalarında da bahsedilir.)"

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ohaaaaaaaaaaaa,

milleti icin lozan'da kiyasiya caba gostermis birine yapmayin yahu bari bunu.

pcmaster hocam, valla soyle ne kadar aliyorsun bu foruma bunlari yapistirarak?

sanane72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hahaha, Lozan'da kıyasıya çaba göstermişmiş. Onun için mi Yunanlılar burnumuzun dibindeki 12 adaları dahi aldırlar. Bırakın bunları yahu, galip geldiğin ve düşmanları yurttan çıkarttığın bir savaşın barış anlaşmasında neredeyse taviz vermişiz. Misak-ı Milli sınırlarını bile tamamen kabul ettirememişiz, Musul-Kerkük ve Hatay gibi. Bu mu başarı?

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
sanane72 dedi ki:
Hahaha, Lozan'da kıyasıya çaba göstermişmiş. Onun için mi Yunanlılar burnumuzun dibindeki 12 adaları dahi aldırlar. Bırakın bunları yahu, galip geldiğin ve düşmanları yurttan çıkarttığın bir savaşın barış anlaşmasında neredeyse taviz vermişiz. Misak-ı Milli sınırlarını bile tamamen kabul ettirememişiz, Musul-Kerkük ve Hatay gibi. Bu mu başarı?

Tebrikler güzel yorum..

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
peki niçin demiş? o günkü şartlar neymiş...millet hangi gaflet ve delalat içindeymiş ki inönü bunu söylemiş..??

rica etsem aydınlatır mısınız..

edit: pcmaster, reallist ya da ottomans1453 sorumu sizlerden biri cevaplarsa sevinirim...

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Taha Akyol’un sevdiği yazar İdris Küçükömer’den bir alıntı yapayım. Küçükömer de İsmet İnönü’nün Ulus gazetesinde yayınlanan hatıralarından aktarıyor (gazetenin tarihi 17 Mayıs 1968):

“(…) İkinci İnönü Savaşları sırasında Bursa’dan geriye doğru göçen ve içinde subay ve ailelerinin de bulunduğu bir kafileye rastlanır. İ. İnönü şöyle diyor hatıratında:

“ “Kafileyi durdurdum. Subayları bir kenara topladım. İçinde bulunduğumuz vaziyeti bilesiniz. Bundan başka, subay olarak da yerinizi bilmelisiniz. Padişah düşmanınızdır. Yedi düvel düşmanınızdır. Bana bakın, dedim. Kimse işitmesin, millet düşmanınızdır.” ” (“Düzenin Yabancılaşması”, İstanbul: Ant Yayınları, 1969, s. 100)

Kaynak

Kurtuluş Savaşı Sırasında bu sözü demesi çok garbime gitti. İyiki sormuşsun fish. Milletle beraber savaşa gir cephede savaş sonrasında böyle söyle ilginç. Ben biliyorum neden söylediğini.. Sizin bünyeniz kaldırmaz...

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
reallist senin bu açıklaman inönünün açıklamasında daha garip ve vahim bence...eğer bir şeyi ortaya atıyorsanız sebebini biliyor ispatlayabiliyor ve kaynak gösterebiliyor olmanız lazım...

inönü bunu dedi demek yetmez...ne dediği değil niçin dediği şu anda sanırım daha önemli...

edit : ben şimdi girerim google kimlerin neler neler dediğini alır buraya yazarım...eeee ?? sonuç?? niye demiş demez mi biri bana çıkıp?? internette her türlü sözlerin diyalogların kaydı mevcut bulmak kolay ama sebebpleri yok...öyle kolay olmamalı copy-paste yapıp sebebp bildirmeden belge sunmak bence

bildiklerini burada genç arkadaşlarla paylaşman gerekir...ortaya iddia atıp "bende kalsın sebebi" demek samimiyette şüphe uyandırır...

ben inönü sever falan değilim...inan inönünün ne gibi icraatlerde bulunduğunu bilmiyorum..ve gördüğüm kadarıyla sizler bu belgeleri paylaşarak bilgi sahibisiniz..

mümkünse paylaşın ki yanlış anlamalar ortadan kalksın...bilgilenelim

"bünye kaldırmaz" gibi laflar inan çok garip kaçmakta...burası forum paylaşmayacaksan ve kaynağı ispatlayamayacaksan konu açmamalısın dimi...

sanane72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
peki niçin demiş? o günkü şartlar neymiş...millet hangi gaflet ve delalat içindeymiş ki inönü bunu söylemiş..??

Benim bildiğim, iktidar sahipleri gaflet ve dalalette olur (Bakınız: Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi). Milleti gaflet ve dalaletle suçlayanı da yeni görüyorum. Yoksa İnönü bu gafil ve dall milletten çıkmadı da uzaylılar mı getirdi?
Komik olma, yazarken düşünerek yaz...

(gafil: gaflette olan, dall: dalalette olan)

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
sanane72 cümlenin içindeki çelişkilere hayran kaldım....iktidar sahipleri gaflet ve delalet içinde olur evet...ve bu iktidar sahipleri de milletten çıkar...doğal olarak millet gaflet ve delalete düşerek bunları seçmiş o noktaya getirmiş olabilir..yani inönü de uzaydan gelmedi o da gaflet içinde dediği milletten çıktı tabii ki.

duygu sömürüsü yapmana gerek yok...milletimi eleştirme hakkım var dimi ???

beni düşünmeden konuşmakla suçlayıp vakit kaybedeceğine varsa bu sözün sebebyle ilgili bilgin ya da azıcık verilen belgeleri hap gibi yutup ezberlemek yerine düşünerek araştırarak sebebini öğrenmişsen sen de paylaş biz de öğrenelim..

sorum sana da yönelik şuanda...inönü neden böyle birşey söylemiş..

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Atatürkün resimlerini paradan kaldırıp kendi resmini koyan adam kahraman ama onları söyleyen insan hemen amerikancı oluyo . Artık bunlar aşmamız ve CHP nin artık Atatürkün partisi olmadığını kabul etmemiz gerekir. Ayrıca CHP döneminde Terakki perver Cumhuriyet fırkasının seçimleri kazandıktajn sonra nasıl ve niçin kapatıldığının öğrenilmesi lazım ? Çünkü o dönem yaşananlar bu döneme de ışık tutuyor.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
tamam işte arkadaşlar ben de onu soruyorum...bu adam bunları bunları yapmış...bi de bu lafı söylemiş...
sizler de bu belgeleri güzel güzel paylaşıyorsunuz..elinize sağlık...sayenizde öğreniyoruz
amma velakin sizin bu paylaşımlarınız malesef neslimizin gerçeğini ortaya koymakta...ez ber li yo ruz...
copy paste yapıp konu açmakla bitmez işler...ben çok basit bir soru sordum...inönü bu lafı neden söylemiş...
ben gidip bunu bulurum hiç merak etmeyin...ama ilk muhattabım burada bu konuları açan sizlersiniz...bilginize güvenerek biz bu konuları okuyoruz...ve daha ayrıntı bekliyoruz..
bu konuları açıp buralarda yazdığınıza göre biliyor olmanız gerekir sebeplerini...
bilmiyorsanız sebebini araştırmadan hap yutar gibi belge bilgi yutmadan birşeyi paylaşmayalım...demek istediğim bu..
burada daha 20 yaşına varmamış genç arkadaşlarımız var...doğru tarihi bilgiler verirseniz dahaa yararlı olursunuz...
yoksa onlarda burdan copy paste yapar gider başka yerde paylaşır...buna da oturup bilgi çağı deriz...

durak_83

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
inönüyü sevmiyorum ama bu onu saymadığım anlamına gelmez lütfen bu ülkenin iyi kötü emekçilerine saygı gösterelim

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
reallist senin bu açıklaman inönünün açıklamasında daha garip ve vahim bence...

burası forum paylaşmayacaksan ve kaynağı ispatlayamayacaksan konu açmamalısın dimi...

Vahim olan benim açıklamam mı yokasa İnönünün Kurtuluş Savaşında milletle beraber savaşırken "Millet Düşmanımızıdır" demesi mi ? Burda ne konular gördümki kulaktan dolma bilgilerle iftiralar ve karalamalar yapılmış. Hakaret aşşagılamada unutulmamış.

Paylaşıp paylaşmamak benim elimde. Bunu yargılayamassın. Açtığım konuların tümünde kaynak vardır merak etme. Bu konun kaynagıda var. Söylenilen sözün sayfa numarasına kadar.

Herşeyi bilirim edası ile yaklaşacaksan üste çıkmak için ortamı vahimleştirirsen kazanmış mı oluyorsun ........ yarışını? Gerçekten bilgi açımısın yoksa bilek güreşcisimisin ? Çok azimli isen ortada bir sürü kaynak var. Doğru yanlış hepsini oku doğruyu bulursun. Yap-bozun parçalarını birleştirirsin. Sonra anlarsın bu ülke 85 yıldır neden Almanya - Japonya olamamıştır..

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
idealterror dedi ki:
ohaaaaaaaaaaaa,

milleti icin lozan'da kiyasiya caba gostermis birine yapmayin yahu bari bunu.

pcmaster hocam, valla soyle ne kadar aliyorsun bu foruma bunlari yapistirarak?
+1500

madmann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
tamam işte arkadaşlar ben de onu soruyorum...bu adam bunları bunları yapmış...bi de bu lafı söylemiş...
sizler de bu belgeleri güzel güzel paylaşıyorsunuz..elinize sağlık...sayenizde öğreniyoruz
amma velakin sizin bu paylaşımlarınız malesef neslimizin gerçeğini ortaya koymakta...ez ber li yo ruz...
copy paste yapıp konu açmakla bitmez işler...ben çok basit bir soru sordum...inönü bu lafı neden söylemiş...
ben gidip bunu bulurum hiç merak etmeyin...ama ilk muhattabım burada bu konuları açan sizlersiniz...bilginize güvenerek biz bu konuları okuyoruz...ve daha ayrıntı bekliyoruz..
bu konuları açıp buralarda yazdığınıza göre biliyor olmanız gerekir sebeplerini...
bilmiyorsanız sebebini araştırmadan hap yutar gibi belge bilgi yutmadan birşeyi paylaşmayalım...demek istediğim bu..
burada daha 20 yaşına varmamış genç arkadaşlarımız var...doğru tarihi bilgiler verirseniz dahaa yararlı olursunuz...
yoksa onlarda burdan copy paste yapar gider başka yerde paylaşır...buna da oturup bilgi çağı deriz...

katılıyorum sana kesinlikle copy-paste ile olmaz bu iş..git araştır demeklede olmaz ...bende merak ettim şimd???

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Reallist dedi ki:
fish dedi ki:
reallist senin bu açıklaman inönünün açıklamasında daha garip ve vahim bence...

burası forum paylaşmayacaksan ve kaynağı ispatlayamayacaksan konu açmamalısın dimi...

Vahim olan benim açıklamam mı yokasa İnönünün Kurtuluş Savaşında milletle beraber savaşırken "Millet Düşmanımızıdır" demesi mi ? Burda ne konular gördümki kulaktan dolma bilgilerle iftiralar ve karalamalar yapılmış. Hakaret aşşagılamada unutulmamış.

Paylaşıp paylaşmamak benim elimde. Bunu yargılayamassın. Açtığım konuların tümünde kaynak vardır merak etme. Bu konun kaynagıda var. Söylenilen sözün sayfa numarasına kadar.

Herşeyi bilirim edası ile yaklaşacaksan üste çıkmak için ortamı vahimleştirirsen kazanmış mı oluyorsun ........ yarışını? Gerçekten bilgi açımısın yoksa bilek güreşcisimisin ? Çok azimli isen ortada bir sürü kaynak var. Doğru yanlış hepsini oku doğruyu bulursun. Yap-bozun parçalarını birleştirirsin. Sonra anlarsın bu ülke 85 yıldır neden Almanya - Japonya olamamıştır..

ben inönü bu lafı nerde sölemiş kaynak göster demiyorum ki zaten durmadan alıntı yapıp duruyorsunuz bu kaynağı... neden sölemiş diyorum?? ama bunun açıklamasını yapmıyorsunuz..

ben inönü hakkında birşey bilmiyorum...ve gerçekten öğrenmek istiyorum...eğer sizlerde böyle bilgiler varsa ki var diyip bir de üstüne böyle konular açıyorsunuz bizlere anlatın diyorum...

ama amacınız sağlıklı ve doğru bilgi vermekten ziyade sizinle tamamen zıt fikirde olan insanları eleştirmekse onu bilemem...

mesela ben şimdi çıkıp desemki erdoğan fi tarihinde şu şu lafı sölemişti laikliğe dair demokrasiye dair desem hemen atağa geçer fi tarihinde sölenmiş lafları önümüze serme dersiniz...oysaki ben sana erdoğanın o lafları niye sölediğini bir bir anlatabilirim..

ben de sana inönünün hangi ortam da böyle bi lafı sölediğini ve milletin o zamanda nasıl bir durum ve davranış içinde olduğunu soruyorum ama hala cevap alamıyorum...

ama dikkatini çekersem ne inönüyü savunuyorum ne de fi tarhindeki lafları önümüze sermeyin diyorum...hatta elinize sağlık böyle bilgileri paylaştığınız için diyorum...

ama hala cevap alamıyorum...rica ederim bilmiyorsanız cvp yazmayın konu sapmasın, ve hatta gerçekten bilmediğiniz konular hakkında kulaktan dolma bilgileri burada paylaşııp desteklemeyin biliyorsanız da paylaşın öğrenelim......

herşeyi bilirim edası içinde olan ben değilim bizzat sensin ve üstelik biliyorum ve paylaşmıyorum diye de açık açık söylüyorsun..istersen bana öm den anlat burda anlatmak zorunda değilim diyorsan...

yoksa ben hakikaten bu konuları açma ve destekleme amacınızdan şüphe edicem hep...

bu arada sen diye hitap ediyorum ama lafım tabii ki sana değil..bu ve bu tür konuları açan diğer arkadaşlara da aynı zamanda...zaten dikkat edersen ottoman1453 ü seni ve pcmaster ı saydım cevap beklediklerim arasına...

çünkü hak verirsin ki bu konuyu durmadan sizler gündeme getirdiğiniz için konunun özünü de sizden başka kimse daha iyi bilemez diye düşündüm...

RastaRules

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İsmet İnönü hakkında düşüncelerimi yazmayacağım.Belki konuyla alâkasız da olcak.Olursa görevli arkadaşlar msjımı zaten siler, düzenlerler.

Yüce Atatürkümüzün fotoğrafları İsmet İnönü döneminde ptt paralarından, paralardan, okullardan, Devlet Dairelerinden kaldırıldı.Kaynak felan diye sormayın, dönemin paralarından bir kısım işte.

20080414114839.jpg

1_k.jpg

2_k.jpg

3_k.jpg

4_k.jpg

5_k.jpg

6_k.jpg

7_k.jpg

8_k.jpg

Bu konu hakkında daha fazla diyecek de birşeyim yok.Hergün ülkemizi farklı şeylerle karıştırıyorlar halk da böyle kendi arasında tartışıp duruyo.Sonra ülke neden ileri gitmiyor.En ufak şeyleri tartışıp durmaktan önümüzdeki temel sorunlarla ilgilenemiyoruz.Biz bu kafayla gidersek sürekli 3.dünya ülkesi olarak görülürüz, hiçbirşeyimiz de düzelmez.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
fish dedi ki:

edit: pcmaster, reallist ya da ottomans1453 sorumu sizlerden biri cevaplarsa sevinirim...

Bu kısımı Editlemişsiniz Yeni Görüyorum. İnönü Neden böyle demiş diyorsunuz? Aslında cevabı biliyorsunuz, yani Şu Cümlelerden < “Kafileyi durdurdum. Subayları bir kenara topladım. İçinde bulunduğumuz vaziyeti bilesiniz. Padişah düşmanınızdır. Yedi düvel düşmanınızdır. Bana bakın, dedim. Kimse işitmesin millet düşmanınızdır…” > İnönü hakkında hiç birşey bilmeyen bir kişi Azıcık tarih biliyorsa neden böyle demek istediğini anlar.

Şimdi Sözü Söylediği zaman dilimine bakalım;

"İkinci İnönü Savaşları sırasında Bursa’dan geriye doğru göçen ve içinde subayların-ailelerinin bulunduğu bir kafileye rastlanır… "

İkinci İnönü Savaşı, Milli Mücadele Sırasında olan bir savaş. Milli Mücadele Zamanında Meclis Hem Yabancılara Hemde İçeride ki İsyanlarla uğraşmıştır. İsyanların Genel sebebi ise Padişah ve rejim yanlılarının çıkardıkları isyanlar. Böyle Bir Zaman da İnönüne de Halka tam anlamıyla güvenmemektedir. Bu yüzden Bu tarz Bir Söylemde bulunmuştur ancak kullandığı kelime sonuç itibari ile yanlıştır. Bu Milletin Milli mücadele zamanında ki gösterdiği kahramanlık ve feragat İnönünün de Çok üstündedir ! Bu yüzden İnönü Haklıymış gibi gözüksede yinede bu halka güvenmesini bilecekti ve bu sözü söylemiyecekti.

Hatta Atatürk'ten Size bir Paragraf vereyim İnönü hakkında ki Düşencisini gösteren;

“BU İSMET’İ YİRMİ SENEDİR YOLA GETİREMEDİM”

Mustafa Kemal’in 1935 yılında İsmet İnönü’yü Başbakanlık koltuğundan uzaklaştırması ile ilgili, Tarih Kurultayı toplantısı sonrası Dolmabahçe Sarayı’nda Fuad Köprülü, Hasan Reşid, Cevad Dilemre, Ali Canib, Necmi Dilmen gibi tanınmış isimlere verdiği ziyafette ilginç açıklamalarda bulunur. Ünlü tarihçi Mustafa Müftüoğlu’nun Cumhuriyet Döneminde Önemli Olaylar-II kitabında aktardığı açıklama şöyle:
“Ben bu İsmet’i yirmi senedir yola getiremedim. O kadar kararsız, mütereddittir ki, ordu kumandanlığı edemez. Askerlik malumatı şüphe yok ki vardır. Fakar işte o kadar. Belki Erkânıharb Reisi olabilir, ama ordu kumandanı asla! Vehim hastası. Zannediyor ki memleketi kendisi idare ediyor. Bana dedi ki, ‘Başvekil miyim, kıçvekil miyim, anlayamıyorum, nefes aldırmıyorsunuz. Kendi düşüncelerimi, kendi nokta-i nazarlarımı tatbik edemiyorum.”

Görüldüğü Üzere Atatürk dahi İnönünün Aşırı Şüpheci, kuruntulu olduğunu söylüyor ve Kumandan olamaz diyor.

Sonuçta bu ülke Halk ile mücadele etti, Halk ile kazandı bunu kimse inkar edemez. Bu yüzden Bu Aziz halka Düşman Diyebilecek hakkı kimse kendin de göremez, böyle bir hakkı da yokturdur!

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
turkiye'de bir ara ismet inonulu paralar basildi.
ama sebebini gecmiste aramak lazim bugun de degil.

ataturk hafif liberaldi, milletine guvenirdi. inonu ise kokunden devletci idi, onun icin milletin amaci devleti var etmekti.

ikinci dunya savasi oncesi ve sirasinda, milletler avrupada tek liderler etrafinda toplaniyordu. turkiye'deki alman fasizim'ine yakin olan guruh, ismet inonu'yu milli lider olarak algiladi. millete istedigini vermek lazimdi. paralar'a ismet inonu konuldu filan.

inonu siyasette cok basarili degildi. hasbel kader kurtulus savasinda da cok basarili degildi. ama onu m kemal'le bir araya getiren durum, ikisinin de demokrat ve cumhuriyetci olmasi idi. cok partili doneme inonu'de gecilmistir. bu doneme ikinci cok partili turk siyasi hayati denir.

oniki ada meselesi de tamamiyla siyasi bir carpitmadir. sanane72'nin su anda piyasada olan meb onayli turk tarih kitaplarini karistirmasini degil, oturup universitesindeki kutuphaneden lozan baris surecini degerlendiren kitaplar okumasi, iskembeyi kubradan atmamasi gereklidir.
tarih bu tabi, objektif bilgiler subjektif degerlendirilebilinir, ama bir yere kadar yani.

ama burada musuldan bahsedilmemis. musul turkiye'nin kanayan yarasidir. ingilizlerin petrol merakina heba edilmistir. elden kacmistir yapacak bisi yok. lozan masasina gulen otursa, ingiltere anglikan kilisesini musluman bile yapardi animallah.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
pcmaster teşekür ederim...

dün ben de biraz araştırma yaptım...ve anladığım kadarıyla 2. inönü savaşı zamanında millet içerisinde saltanata yakın olanlar turancılığa yakın olanlar ve islami birlikten taraftar olanlar, doğal olarak kuvayi milliye gücüne karşı olanlar gibi millet bölünmüş halde..

yani evet atatürk ve silah arkadaşları ve inönü kurtuluş savaşının devam ettiği dönemlerde türk milleti ile omuz omuza çarpışırken aynı zamanda yukarıda saydığım ideolojiler içinde olarak kurtuluş savaşına köstek olan yine aynı türk milletinden bir kısımla da mücadele vermişlerdir..

sanırım bu durumu orta eğitiminde azcık tarih dersi almış olan herkes bilir...tek tek açılan cemiyetleri saymama gerek yok gibi..

ismet inönü tarzı ve devlet yönetimine bakış açısıyla atatürkten çok farklı bir liderdi...burası kesin...yanlışları olan bir yöneticiydi...bunlarda hepimiz mutabıkız sanırım...

ama inönü millet düşmanıdır demek bence biraz ağır kaçmakta ve bence propaganda amaçlı ...

yaptığım araştırmadan şu sonuca ulaştım ben:

evet inönü bu lafı söylemiştir ama kime söylediği yukarıda saydığım ve kurtuluş savaşına destekten ziyade köstek olan milletin bir bölümü için sarfedilmiş sözlerdir...

inönü nün millete güveni olmamasının yanına milletin bu ideolojik olarak bölünmüşlüğünü de inönüyü eleştirirken hesaba katmak ve ona göre yorum ypmak daha sağlıklı ve vicdanlıca olur diye düşünüyorum...

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pek yazik ki inonu'yu elestiren(ki herkesin herkesi elestirme hakki vardir) guruh bir adet inonu ile ilgili arastirma yapmassa ve sallamaya devam ederse, onlara yilin en cok sayi atan odulunu verecegiz.

nietzsche'nin tarih anlayisi tarihin gecmisini, simdiki zamanini ve gelecegini bir arada kavramamizi salik verir. simdiki anlayismiz ile gecmisi yorumlamak olsa olsa bizi pcmaster yapar, ubermensch degil...

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
fish dedi ki:
pcmaster teşekür ederim...

dün ben de biraz araştırma yaptım...ve anladığım kadarıyla 2. inönü savaşı zamanında millet içerisinde saltanata yakın olanlar turancılığa yakın olanlar ve islami birlikten taraftar olanlar, doğal olarak kuvayi milliye gücüne karşı olanlar gibi millet bölünmüş halde..

......

Rica ederim, Söylemlerimiz aynı zaten. Neyi niçin yaptığını kavramak zor değil tabiki. Sezarın hakkını sezara vermek gerekir...

Ayrıca Benim kimsenin Anlayışana ihtiyacım yoktur, Felsefenin kitabını yazmış olsada bu kişi ben kendim araştırmamı yaparım ve yorumlarım. Çok Şükür Yorumlama kabileyetim vardır. Ve bu yorumlamalarımıda her zaman belgelere dayandırarak yaparım, kısacası bazıları gibi Çamur İşim olmaz...

Ayrıca adamın birini Muhattabım olarak görmüyorum, Çünkü bazı İnsani değerlerden nasibini almadığı için...

Saygılar...

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ne diyelim, allah herkesi pcmaster kadar insani degerlerden nasip almis birisi yapsin. (S)

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
idealterror dedi ki:
oniki ada meselesi de tamamiyla siyasi bir carpitmadir. sanane72'nin su anda piyasada olan meb onayli turk tarih kitaplarini karistirmasini degil, oturup universitesindeki kutuphaneden lozan baris surecini degerlendiren kitaplar okumasi, iskembeyi kubradan atmamasi gereklidir.
tarih bu tabi, objektif bilgiler subjektif degerlendirilebilinir, ama bir yere kadar yani.

İşkembeci kim acaba . Delil olmadan kafasındaki fikirleri yazan , gösterilen kaynaklara copy paste mantığı ile bakıp kabullenmeyen, kabullenemeyen kim acaba.

Ancak, Lozan'daki Türk delegeleri Ege adaları konusunda şu isteklerde bulundular:
1. Anadolu kıyılarına yakın küçük adalarla, İmzor, Bozcaada ve Semadirek adası Türkiye'ye verilmelidir.
2. Diğer adalar askerlikten tecrit edilmeli, yani silah ve asker bulundurulmadan tarafsız ve müstakil kalmalıdırlar.
Anlaşılacağı gibi Türk tezi, adaların Anadolu'nun güvenliği için taşıdıkları önem bakımından "silah ve askerden arındırma" esasına oturtulmuştu. Meis adası hariç, Türkiye, önceden yaşadığı ve içinde bulunduğu şartlar gereği Oniki Ada ve diğer bazı adaların kesin surette kendisine verilmesi konusunda çok fazla ısrarcı olamamıştır[1].
Ayrıca Lozan'a giden delege ve danışmanların, özellikle Oniki Ada konusunda çok hazırlıklı olmadıkları, her şeyi baş delege İsmet İnönü'den bekledikleri kanaati uyanmaktadır. Rodos ve Oniki Ada konusunda Konferans boyunca Türk tarafından bir talep ve görüşme isteği olmamıştır. Konuyla ilgili olarak verilecek iki örnek bu açıdan önemlidir:
Lozan'da Ege adaları sorunu komisyonlarda görüşülecektir. Türk danışmanların (müşavir) hazırladığı raporda Ege adalarının en önemlilerinden biri olan Limni adası unutulmuş, rapora konulmamıştır. Adalar gibi yine Türkiye için de hayati önemi bulunan bir konuda müşavirlerin ilgisizlik veya bilgisizlik sonucu Limni adasını unutmaları, milli çıkarlarımız açısından anlaşılabilecek bir durum değildir. Bu olay üzerine Lord Curzon, komisyonda Türk heyetine alaycı konuşma ve imalarda bulunmuştur[2].
Bir diğer olay da Lozan'da ikinci adam durumunda olan delege Dr. Rıza Nur'dur. Rıza Nur, abartılarla dolu olan ve Almanya'da basılan hatıralarında Lozan görüşmeleri sırasında Ege adaları ile ilgili düşüncelerini şöyle aktarıyor:
"... Bunların (adalar) bir kısmı Yunanlıların, bir kısmı da İtalyanların elinde (Oniki Ada'yı kastediyor). Ahali ekseriyetle Rum. Vakıa Anadolu sahilleri için kaçakçılık ve eşkıyalık, iktisadi vaziyet cihetiyle adalar mühimdirler. Hatta Anadolu'ya tecavüz için mükemmel hareket üssü olabilirler. Fakat Türkiye'de onları ne almak, ne de sonra muhafaza etmek kuvveti var. Deniz aşırı muhafazalar büyük masraflar ister. Yalnız Çanakkale Boğazı'nın ağzını tıkayan bir iki adayı almalıyız ve alabilirsek kâr. Öbür tarafı uğraşmaya değmez. Yunan veya İtalya, kimin elinde olursa olsun. Bizde olmayınca kimde olursa olsun. İkisi de bize tecavüz edecek mahiyette... Sade buraları gayri askeri yapabilirsek Renimel matlup!... Bu husustaki siyasetimiz bu idi.
Bize 'Meis adası sahilimize pek yakın olduğundan verilmesini' Rauf, hükümet namına ısrar ile yazdı. Fakat bir ufak ve kayalık yermiş, neye yarayacak? İtalyanlara harekat üssü ise Rodos ve Kuşadası'dır. Burası o işe yaramaz. Bu adaların hepsi de Oniki Adalardandır. Bunları 1912'de Türkiye Uşi Muahedesi ile İtalya'ya zaten vermiş. Bize şimdi burada tasdikinden başka çare yok. Binaenaleyh kara sularımızdaki adaları aldık[3]."
Lozan ikinci delegesi Rıza Nur'un Ege adaları hakkındaki bu görüşleri askeri, coğrafi ve tarihi bakımdan kabul etmek mümkün değildir. Hele hele Uşi Antlaşması'nı tam zıt bir şekilde yorumlanması anlaşılır değildir. Oysa Trablusgarp harbi çıkıp, İtalyanların Oniki Ada'yı işgal etmeleri üzerine devrin Sadrazamı Said Paşa bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklamıştır:
"... Adaların bence çok büyük ehemmiyeti vardır. Adaları veririm Trablus'u vermem; fikrinde değilim. Adaların ehemmiyeti çok fazladır. Binaenaleyh adaların kurtarılmasına çalışmalı. Hatıra gelecek şeyler vücuda gelecek olursa yalnız İstanbul değil, Anadolu sahilleri de tehlikeye girer. Önceden de söylediğim gibi bu adalar İstanbul ve Anadolu'nun karakollarıdır[4]."
Sonuçta, Lozan'da Oniki Ada İtalya'ya bırakıldı. Antlaşmanın 15. maddesine göre Türkiye bu adalar üzerindeki her türlü hak ve hukukundan İtalya lehine tamamen feragat etti.

1] Lozan Zabıtları, II. Takım, c.1, s. 12, 18, 100, 110.

[2] Bilsel, Cemil-, Lozan, C. II, İstanbul 1933, s. 246.

[3] Nur, Rıza-, Hayat ve Hatıralarım, C. III, Frankfurt, s. 1013.

[4] Kurtcephe, İsrafil-, Türk-İtalyan İlişkileri (1911-1916), TTK, Ankara 1995, s. 126.

[5] Cemil Bilsel, a.g.e., s.325.

Meb kitabı bulamadım içinden ne hikmetse... On iki ada meselesi bu hükümetin çıkardığı kitaplarda olduğunu nerden çıkardan ? 2002 senesinden önce bilinen olayları şimdi yapılmış gibi göstererek iyi çarpıtıyorsun.. Çok yalan haber çıkaran gazeteler okuyorsun. Onların yolundan gidiyorsun ...

fish dedi ki:
..

sanırım bu durumu orta eğitiminde azcık tarih dersi almış olan herkes bilir...tek tek açılan cemiyetleri saymama gerek yok gibi..

evet inönü bu lafı söylemiştir ama kime söylediği yukarıda saydığım ve kurtuluş savaşına destekten ziyade köstek olan milletin bir bölümü için sarfedilmiş sözlerdir...

inönü nün millete güveni olmamasının yanına milletin bu ideolojik olarak bölünmüşlüğünü de inönüyü eleştirirken hesaba katmak ve ona göre yorum ypmak daha sağlıklı ve vicdanlıca olur diye düşünüyorum...

Millete neden söylediğini bu kadar basit mi açıkladınız? Haksız çıkmamak için çokta safa yatmayın.. Rejime düşman millete "düşmanımızdır" dese anlarım. Gözünüzden kaçırdığınız birşey var. 29 Ekim 1923 de Cumhuriyet ilan edildi.. 2. İnönü Savaşı 23 Mart 1921 tarihinde başladı. Rejim yok halk ile sırt sırta düşmana savaşıyorsunuz .. Çetelere düşmanımız dese anlarım. Direk millet düşman oluyor ne hikmetse ?

Atatürkçü olarak geçinenlerin kişilerin Atatürk' e ihanet etmesinide sudan sebeble açıklamak da ne oluyor ? Bu ülkenin kurucusunun resmini Türk parasından çıkartıyor " verdiğiniz tepki bumu ? ". Anladım ki Atatürk'ün ihaneti kendileri yapıyor ama nedense kendi fikirlerinden farklı görüşler çıkınca Atatürk düşmanı yapıyor.

idealterror dedi ki:
pek yazik ki inonu'yu elestiren(ki herkesin herkesi elestirme hakki vardir) guruh bir adet inonu ile ilgili arastirma yapmassa ve sallamaya devam ederse, onlara yilin en cok sayi atan odulunu verecegiz.

Sen kimsin bilir kişi misin ? inönünün soyundan mı geliyorsun. Sen ilk başta kullandığın nikine ödül ver. Ki zamanında İstiklal Mahkemeleri ile terör estirende kimdi acaba?

Atatürk'te sorunu görmüş. Ama vefat etmesinden devletin yönetimi fikirleri ile örtüşmeyen adama devredilmiştir. Çok akıllı iseniz bazı temsilcisi gözüken görüşlerinin Atatürkçülükle alakası olmadığını; Millete düşman görüşlerin olduğu alenen gözükmektedir.

Atatürk'ün adına leke sürenler Atatürkçüyüm diye geçinirler. Aslında Atatürkçülüğü sevdirmeyenlerde bunlardır. Eğriyi doğuruyu iyi ayırt edelim

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Çetelere düşmanımız dese anlarım

reailst çeteler angi millettendi acaba?? türk milletinden tam içinden değil mi...

yaa allahaşkına inönü ile derdiniz nedir ben çooook merak ettim....noluyo yanii şimdi inönüyü böyle böyle yaptı diye suçlayınca...kabul edilse nolur edilmese nolur...

tekrarlıyorum inönü sever tanır biri değilim ama sizin bu tavırlarınız bi garip gelio şahsen...amacını çözemedim gitti...

atatürk almış sağkolu yapmış adamı , her türlü hatasına rağmen, bi siz sindiremediniz inönüyü...

tabii atatürkten daha iyi tanır ve bilirsiniz zaten, sizlerden nerdeyse bir asır önce doğmuş bir adamı...

adnan menderesi, süleyman demireli, tansu çilleri, turgut özalı da tartışalım...en azından bir kısmı yaşıyo hiç olmazsa cevap verebilirler haklarındaki eleştirilere...

vatana hizmet etmek istiyorsanız yanlışları emme basma tulumba gibi ezberleyip tekrar etmektense o yanlışları tekrarlamamak için uğraşın bence...

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
reailst çeteler hangi millettendi acaba?? türk milletinden tam içinden değil mi...

3-5 çete yüzünden tüm milletimi düşman yapıyor şimdi. Ya gülüyorum buldugun mantığa.

atatürk almış sağkolu yapmış adamı , her türlü hatasına rağmen, bi siz sindiremediniz inönüyü...
Askeriyede rütbe geçerlidir. Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü rütbelerini araştırın. Neden sağ kolu olduğunu anlayın. Senin mantıkla Fevzi Çakmakğıda sol kolu olması lazım. Ama karşı partiden oldu.

vatana hizmet etmek istiyorsanız yanlışları emme basma tulumba gibi ezberleyip tekrar etmektense o yanlışları tekrarlamamak için uğraşın bence...

Tebrikler. Haklısın mı dememi bekliyorsun ? Hakkında çeşitli söyletiler çıkan bir olayı bile kendi açına doğru ilan edebiliyorsun tebrikler. Anca kelimelerle cevap verebilirsiniz. Bundan öteye gidemezsiniz.

bi siz sindiremediniz inönüyü..
Tek sindirebileceğim bu vatana hizmet yapmasıdır. Bu zamanımıza kadar gelen baskıcı, diktatör ,cuntacı, görüşlerle yeşermesine sebeb olabilen birini sindiremem...

Atatürkçülüğü bize yanlış tanıttığı için hiç sindiremem.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
allah inönü yü bildiği gibi yapsın diyelim bari...

ne diyim bırak kelimelerle cümlelerle cevap vermeyi realist, atatürkü karşına diksek gene de bu konuda nuh der peygamber demezsiniz..

herşeyi herkesten daha iyi bilirsiniz, herkesten daha dindar olduğunuz kadar herkesten de daha atatürkçü ve milliyetçisinizdir...

ne desen doğrudur...

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
realist, atatürkü karşına diksek gene de bu konuda nuh der peygamber demezsiniz..

Atatürk'ün İnönü hakkındaki yazılarını tekrar oku ? Atatürkün görüşleri belli . Nerden çıkartıyorsun Atatürk'ün seni doğrulayacağını ? yada beni doğrulayacağını ?

fish dedi ki:
herşeyi herkesten daha iyi bilirsiniz, herkesten daha dindar olduğunuz kadar herkesten de daha atatürkçü ve milliyetçisinizdir...

Kaynaksız konuşan sensin. Şimdiye kadar sana öngörülmüş fikirlerle hareket ediyorsun. Teknoloji gelişiyor. elbet gerçekleri herkez öğrenecek..

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Reallist dedi ki:
fish dedi ki:
realist, atatürkü karşına diksek gene de bu konuda nuh der peygamber demezsiniz..

Atatürk'ün İnönü hakkındaki yazılarını tekrar oku ? Atatürkün görüşleri belli . Nerden çıkartıyorsun Atatürk'ün seni doğrulayacağını ? yada beni doğrulayacağını ?

fish dedi ki:

Kaynaksız konuşan sensin. Şimdiye kadar sana öngörülmüş fikirlerle hareket ediyorsun. Teknoloji gelişiyor. elbet gerçekleri herkez öğrenecek..

yok artık :D ya daha soruma bile cevap vermdin gelmiş beni nelerle suçluyosun...el-insaf ...sizlere ezberletilmiş kaynkalrı bilgileri buraya copy paste yapmayın diye size söyleyen benim...soru soran benim...sorunun cevabını alamayan benim...suçlanan gene benim... (A)

reallist bu böyle olmaz...anladık inönüyü sevmiyorsun suçlyorsun...falan filan...inönü gibi diktatörce davrananlara oy verme prim verme, onun düştüğü yanlışlara düşme bize yeter...

bunun dışında inönüyü karşımıza diksen o da suçlamaları kabul etse realist sonuna kadar haklıdr dese gene bişi değişmez arkadaşım olan olmuş yapılan yapılmış...bundan sonra sizler yapmayın bari....

bundan sonra inönü gibilerine prim vermezsen daha yararlı bişi yapmış olursun burda copy paste yapıp olmuşu bitmişi tartışacağına...

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bakalım ne kadar devam edebileceksin herşeye cevap yazmaya...

Bu sitede diğer copy paste yapılan haberleri neden tenkit etmiyorsun ? Özellikle bazı kişilerin haberlerini tenkit ediyorsun ?

"sizlere ezberletilmiş kaynkalrı" sana ne ezberlettiler doğrularımı ?

"diktatörce davrananlara oy verme prim verme, onun düştüğü yanlışlara düşme bize yeter..." Aynada söyle ...

"bundan sonra sizler yapmayın bari...." Direk biz yapmayalım siz bildiğiniz yoldan devam edin..

"bundan sonra inönü gibilerine prim vermezsen daha yararlı bişi yapmış olursun burda copy paste yapıp olmuşu bitmişi tartışacağına..." E öğrenmeniz lazım bazı şeyleri. Şimdiye kadar biliyormuydun ?? Böyle sözlerin olduğunu