[İnceleme] Sony Wh-1000Xm3 Kulak Üstü Kulaklık

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Merhaba sevgili SDN Forum kullanıcıları. Bilgisayar aksesuarlarımı incelediğim yazılarımdan sonra bu sefer de mobil aksesuarlarımı incelemek istedim. Buna da favori kulaklığım olan Sony WH-1000XM3 ile başlamak istedim. İyi okumalar.

1619445946148.png

Kulaklığın tasarımıyla başlamak istiyorum. Oldukça sade ve dışarıdan bakıldığında şık duran bir tasarımı var. İki farklı renk seçeneğiyle gelen modelde ben siyah rengi tercih ettim. Kulaklığın dış iskeleti tamamen plastikten. Ancak kalitesiz bir hissiyatı yok kesinlikle. Premium hissi elinize aldığınızda yaşatıyor hemen. Ancak bu konuda yine de bir sıkıntım var ki yazımın sonlarına doğru bundan bahsedeceğim. Kulaklık kafa yapısına göre ayarlanabiliyor. Kulağı tamamen saran bir yapısı var ve bu kısımlarda yumuşak bir deri kullanılmış. Saatlerce kullanımda bile rahatsız edici derece terletmiyor ama. Kulaklığın üzerinde bir açma/kapama tuşu, bir fonksiyon tuşu, 3.5mm jak girişi ve usb type-c şarj girişi bulunmakta. Aynı zamanda kulaklığın sol kapsülünde NFC özelliği bulunmakta. Bu sayede cihazlarınızla eşleştirmeyi hızlıca yapabiliyorsunuz. Kulaklığın sağ kapsülü ise tamamen dokunmatik bir yüzeye sahip. Bu yüzey üzerinden çeşitli hareketlerle müzik kontrolü, ses kontrolü, ambiyans modu gibi özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Son olarak kulaklığın katlanabilir bir yapıya sahip olduğunu da belirtmeliyim.

1619446074373.png
1619446021985.png
1619446014189.png
Gelelim işin aslına, ses kalitesine. Kulaklık HI-FI yani yüksek çözünürlüklü ses desteğine sahip. Aynı zamanda çok yüksek bant genişliğinde kablosuz müzik aktarımı sağlamamızı sağlayan LDAC teknolojisine de sahip. İçerisinde Sıvı Kristal Polimer diyaframlara sahip 40mm sürücüler bulunmakta. Bu sayede oldukça güçlü ve net sesler alabiliyorsunuz. Aynı zamanda kulaklık 4 ila 40.000 Hz arasındaki frekansları destekliyor. İnsan kulağının 20 ile 20.000 Hz arasında duyabildiğini düşünürsek oldukça yüksek bir aralık olduğunu söyleyebilirim. İçerisinde bulunan QN1 adlı işlemci sayesinde ödüllü Aktif Gürültü Engelleme özelliğine sahip. Gerçekten tecrübe ettiğimde bu özelliğin çok konforlu olduğunu anlamış oldum. Zaten kulaklık pasif olarak da güzel bir izolasyon sağlıyor. Ancak aktif izolasyonu o kadar iyi ki ortam ne kadar gürültülü olursa olsun orada sadece siz ve müzik oluyor :) Test ettiğim ve bahsettiğim kadar iyi tecrübeyi yaşadığım alanlara örnek olarak Hızlı Tren, Metro, Kalabalık Sokak örneklerini verebilirim. Hatta sınava hazırlık sürecimde herhangi bir kafeye oturup orayı kütüphaneye çevirebiliyordum :) Ancak sokakta yürürken bu özelliği açmanızı ben tavsiye etmiyorum. Aksine, ambiyans modunu açmanızı öneriyorum. Çünkü işi tehlikeli bir seviyeye sokuyor. Ambiyans modu demişken, kulaklığın dışında bulunan mikrofonlar sayesinde dışarıdaki sesi direkt olarak içeriye verebiliyor. Bu sayede kulaklığın pasif izolasyonunu gereken durumlarda ortadan kaldırarak sanki kulaklık yokmuşçasına sesleri duyabiliyorsunuz. Mesela gürültü engelleme açıkken sağ kapsülü avcunuzun içi ile kapatırsanız ambiyans modu devreye giriyor. Bu mesela trende yolculuk yaparken gelen görevliyle rahat konuşmanızı sağlıyor. Bu gürültü engelleme ve ambiyans modu özellikleri bulunduğunuz ortama göre veya yaptığınız harekete göre otomatik ayarlanabiliyor. Mesela kendimden örnek vereyim, ben bir yerde durduğumda (durakta metro beklerken mesela) gürültü engelleme açılıyor, yürümeye başladığımda orta derecede (bunların hepsini özelleştirebiliyorsunuz) ambiyans modu devreye giriyordu. Konuma bağlı olarak da ayarlayabiliyorsunuz bunları ancak ben o özelliği kullanmadım. Harekete göre kullandım. Bütün bunları tek tek ayarlayabildiğiniz bir uygulaması mevcut. Ayrıca bu uygulama üzerinden ayarlanabilen 360 Reality Audio adında bir özellik var. Çok sınırlı uygulamalarda ve sınırlı şarkılarda bulunan bu özellik sayesinde müziği sanki içindeymiş gibi duyabiliyorsunuz. Güzel bir deneyim evet ancak çok da gerekli mi, bence hayır.

1619446112945.png
1619446121184.png

Bütün bunların yanında kulaklıkta ilginç bir özellik bulunmakta. Atmosfer basıncı optimizasyonu. Bu özelliğin en çok uçakta faydalı olduğunu söylüyorlar ancak uçakta deneyemedim. Ancak trende denedim. Normalde trenle o kadar yüksek hızlarda giderken bir tünele girip çıktığınızda kulaklarınız tıkanır, ancak bu kulaklık kafamdayken böyle bir şey yaşamadım. Bunu nasıl yapabildiği konusunda bir fikrim yok ancak yapabildiğini görmüş oldum. Uçak yolculuklarında çok daha konforlu olacağından eminim.

Kulaklık 30 saate kadar pil ömrü sunabiliyor. Ancak gürültü engelleme gibi özellikleri devreye aldığınızda bu süre düşüyor doğal olarak. En güzel özelliği ise, şarjı bitse bile 3.5mm kabloyla kullanmaya devam edebilmeniz. Tek dezavantajı, bu durumdayken dokunmatik yüzeyi ve gürültü engellemeyi kullanamıyor olmamız.

Gelelim artılarına ve eksilerine:

Artılar:
+Hi-Fi ses
+Kaliteli malzeme
+Sınıfının en iyisi gürültü engelleme
+Type-c girişi
+Pasif olarak kullanılabilmesi
+Mükemmel taşıma çantası
+Uçakta kullanabilmek için kutudan çıkan dönüştürücü

Eksiler:
-Fiyat (Ben 2000tl karşılığında aldım. Hiç pişman değilim kesinlikle değiyor bu arada)
-Dış iskelet plastik olduğundan bir süre sonra (Bende bu süre 1.5-2 yıl oldu) kulağa takarken çatırdama sesleri geliyor ancak kırılma vs. değil. Sadece esneme sesi.
-Ultra kısa şarj kablosu. Kesinlikle yanına ihtiyacınız olan uzunlukta type-c kablo almanızı öneririm.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Bu kulaklığın bir üst modeli (WH-1000XM4) de çıktı eğer almayı düşünürseniz onu da incelemelisiniz. Aklınıza takılan sorular veya anlatmayı unuttuğum bir yer olduysa lütfen yorumlarda belirtin :) İyi forumlar.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Eline sağlık abi, kulaklık güzel de keşke fiyatı da güzel olsa.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Kulağıma takana kadar benim de içim cızlamıştı fiyat konusunda :) 200tllik kulaklıktan buna geçince vaov oluyor :D