[İnceleme] Razer Kraken Tournament Edition

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Merhabalar değerli SDN Forum kullanıcıları. Bugün sizlere Razer Kraken Tournament Edition kulaklığımın incelemesiyle geldim ? İyi okumalar.

1615189996054.png

Diğer ekipmanlarım gibi kulaklığımı da yaklaşık 6 ay gibi bir süredir kullanmaktayım. Öncelikle kulaklığın tasarımıyla başlamak istiyorum. Kulaklığın iki renk seçeneği var; Yeşil ve Siyah. Bendeki siyah olan model. Tasarımsal olarak üst seviye bir kulaklık olduğunu hemen hissediyorsunuz zaten. Gerek kullanılan derinin kalitesi olsun gerek alüminyum çerçeveye sahip oluşu olsun gayet güzel bir malzeme kalitesine sahip. Pek çok üst seviye kulaklıkta görmeye alışık olduğumuz kafa bandı ayarı bu kulaklıkta da mevcut. Sağ ve sol taraf ayrı ayrı 10 farklı kademede ayarlanabiliyor. Ayrıca bu kademeler numaralarla gösterildiği için kendi ayarınızı da unutmamış oluyorsunuz. Kulaklık oldukça geniş yüzeylere sahip. Bu sayede kulağınız tamamen kulaklığın içine oturabiliyor. Kulağınızın etrafını kaplayan parçada soğutmalı jel kullanılmış. Bu sayede uzun kullanımlarda bile terlemeden kullanabiliyorsunuz ki çok sevdiğim bir özellik kendisi. Bu kulaklıkta RGB aydınlatma bulunmuyor. Kulaklığı kullanırken görünmediği için pek de önemli olduğunu düşünmüyorum ?

Gelelim kulaklığın özelliklerine. Kulaklık yanında bir kontrolcü de geliyor. Bu kontrolcü THX onaylı. Üstünde sesi açıp kapatabildiğiniz, mikrofonu açıp kapatabildiğiniz, bass ayarı yapabildiğiniz, oyun sesi ile konuşma sesleri arasında ayar yapabileceğiniz ve THX özelliğini açıp kapatabildiğiniz tuşlar bulunmakta. Kontrolcü üzerinde 3.5mm jak girişi bulunuyor. Kulaklığı bu jak girişine bağlayıp kontrolcüyü de usb ile bilgisayara bağlıyorsunuz. Bu sayede kulaklığın ve kontrolcünün tüm özelliklerini Razer Synapse uygulaması üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Üzerinde 50mm güçlü sürücüler bulunan kulaklığın ses kalitesi ve bassları gerçekten çok iyi. Müzik dinlemek için tasarlanmamış olsa da müzik dinlerken de kaliteli bir ses verebiliyor. Ancak bu kulaklıktaki en büyük eksiklik 7.1 olmaması. Alırken iyi araştırmamamın sonucu olarak aldıktan sonra tek pişman olduğum eksiklik bu. Yazılımsal olarak surround ses desteği var ancak pek başarılı değil bana göre. Özellikle CSGO, Valorant gibi rekabetçi oyunlarda bu özelliğin eksikliğini hissediyorum. Mikrofonuna gelecek olursak, üzerinde sökülemeyen ancak gizlenebilen bir mikrofon bulunuyor. Ayrıca esnek yapısı sayesinde dilediğiniz açıda kullanabiliyorsunuz. Mikrofon kalitesinin gerçekten iyi olduğunu söyleyebilirim. Hatta kulaklık üzerinden sesimi duyanlar yayıncı mikrofonu olduğunu düşünebiliyorlar ? Ayrıca mikrofonun ve kulaklığın Discord onaylı olduğunu da belirtmeliyim.

Gelelim artılarına ve eksilerine.

Artılar:

+Premium hissiyat

+Güzel ses ve bass kalitesi

+Soğutmalı jel içermesi

+Kullanışlı kontrolcüsü olması

+Mikrofon kalitesi

Eksiler:

-7.1 olmaması

Şu anda 750TL civarında satılan bu kulaklık için fiyatını bir eksi kabul edemiyorum. Her ne kadar 7.1 olmasa da kendisinden daha pahalı olan modellerle yarışabilecek özelliklere sahip olduğunu düşünüyorum. Umarım bu içeriğim sizlere faydalı olabilmiştir. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Aslında 7.1 var ama yok gibi. Valorantta ses kasabiliyorum ben. Tabi yanımdakini duyamıyorum. Acaba Synapse'den Surround açtınız mı valorantta ?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
BİM'den aldığım kameraya bir gün nazar değerse zaten 1 Murat abiden 2 senden şüpheleneceğim.. :D
Aman abi nazar değmesin :D Ama mesela benim kamerayla karanlıkların efendisi olunabiliyor :D :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında 7.1 var ama yok gibi. Valorantta ses kasabiliyorum ben. Tabi yanımdakini duyamıyorum. Acaba Synapse'den Surround açtınız mı valorantta ?
Ses kasılıyor evet ancak tam bir 7.1 değil. Sağ arkamda olan şey sağımdaymış gibi oluyor. Surround hep açık her uygulamada. Yazılımla yapmaya çalıştığı için her zaman iyi sonuç veremiyor. O yüzden gözümde eksi bir özellik :(

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Aman abi nazar değmesin :D Ama mesela benim kamerayla karanlıkların efendisi olunabiliyor :D :D

Ses kasılıyor evet ancak tam bir 7.1 değil. Sağ arkamda olan şey sağımdaymış gibi oluyor. Surround hep açık her uygulamada. Yazılımla yapmaya çalıştığı için her zaman iyi sonuç veremiyor. O yüzden gözümde eksi bir özellik :(
Pek anlamadım 7.1 ama olsun. İlk düzgün kulaklığım olduğu için.

Cloud II'ye rakip olacak mı bilmiyorum ama. Çoğu yayıncıda gördüm. Mesela Pubg Mobile içerik üreticisi Mezarcı. Steelseries'e geçti. Kulaklık değiştirince ağladım :D

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Düzgün bir kulaklık onda sorun yok gerçekten kaliteli ve üst seviye. Ancak yani ben tatmin olamadım diyelim madem :) Cloud II kullanmadığımdan bir yorum yapamayacağım :) Yayıncılar sponsorlu ürün de kullanabildiğinden pek ona bakmamak lazım.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Güncelleme: Razer Synapse üzerinden Surround Sound özelliğini açtım. Kesinlikle daha da kötü oldu. Asla Surround modunu açmanızı önermiyorum. Valorantta test ettim ve arkamdan gelen sesleri vermiyordu bana. Karakter arkamda konuşuyor mesela, kafamı çevirmediğim sürece (yani karakter tam arkamdayken) duyamıyorum hiçbir şekilde. Rezalet diyebilirim. Stereo modda kullanıyorum. En azından profesyonel olmayan ben için yeterli :) Bütçeniz varsa kesinlikle 7.1 almanızı öneririm.

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Güncelleme: Razer Synapse üzerinden Surround Sound özelliğini açtım. Kesinlikle daha da kötü oldu. Asla Surround modunu açmanızı önermiyorum. Valorantta test ettim ve arkamdan gelen sesleri vermiyordu bana. Karakter arkamda konuşuyor mesela, kafamı çevirmediğim sürece (yani karakter tam arkamdayken) duyamıyorum hiçbir şekilde. Rezalet diyebilirim. Stereo modda kullanıyorum. En azından profesyonel olmayan ben için yeterli :) Bütçeniz varsa kesinlikle 7.1 almanızı öneririm.
Bu kulaklığı alan ben sevmedi bu mesajı.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Bu kulaklığı alan ben sevmedi bu mesajı.
Benim de aldığıma pişman olduğum bir bu bir de sıvı soğutmam :( Bu kulaklığı nispeten daha uygun olduğu için almıştım. Ancak keşke iki katı para verip kablosuz ve 7.1 alsaymışım dedim açıkçası. İleride mutlaka alacağım.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Benim de aldığıma pişman olduğum bir bu bir de sıvı soğutmam :( Bu kulaklığı nispeten daha uygun olduğu için almıştım. Ancak keşke iki katı para verip kablosuz ve 7.1 alsaymışım dedim açıkçası. İleride mutlaka alacağım.
Uygun fiyat ise sıkıntı yok. Hem bu kulaklık modeli güzel ve tavsiye eden var. Benim çevremde kullanan vardı üstelik.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Uygun fiyat ise sıkıntı yok. Hem bu kulaklık modeli güzel ve tavsiye eden var. Benim çevremde kullanan vardı üstelik.
Uygun dediğim rakiplerine göre uygun :) 700 küsür tl vermiştim. Bahsettiğim kablosuz ve 7.1 olanlar ise 1.5k civarlarındaydı. Kulaklık güzel sıkıntı yok. Ancak bahsettiğim gibi benim yaşadığım tecrübe bu. Profesyonel olmadığım için çok fazla dert etmiyorum yine de ancak sürekli benim duyamadığım sesleri arkadaşlarım duyuyor :( Onlar da bana söylemese gram duymuyorum bazı sesleri. Sorun benim kulakta mı acaba :D :D :D