[İnceleme] Gigabyte G32QC Monitör

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Tekrar, tekrar, tekrar merhaba değerli SDN Forum kullanıcıları. Bugün sizlerle monitörümün incelemesiyle beraberim. 7 aydır kullandığım Gigabyte G32QC model monitörümün teknik özellikleriyle başlayalım.

1616229829592.png

Monitör 31.5” boyutuna, 1500R kavise, 165 Hz tazeleme oranına, 1ms gecikme değerine ve 2560x1440p (2K) çözünürlüğe sahip. Ayrıca HDR400 destekli olmasının yanı sıra DCI-P3 renk gamutunun %94’ünü ve sRGB renk gamutunun da %124’ünü destekliyor. Arka tarafında 2 adet HDMI 2.0 girişi, 1 adet Display Port 1.2 girişi, 2 adet USB 3.0 girişi, 1 adet 3.5mm jak girişi bulunmakta. Jak girişi bulunuyor ancak monitor üzerinde bir hoparlör mevcut değil. HDMI veya Display Port üzerinden aldığı sesi jak girişinden alabilmeniz mümkün.

1616229848160.png

Monitörün adaptörü içinde değil, küçük bir dizüstü bilgisayar adaptörü gibi dışarıda. Adaptör 90W değerinde ancak monitörün maksimum tükettiği güç 75W.

31.5” boyutunda olması benim için çok rahat bir kullanım sağlıyor. Özellikle aynı anda iki uygulamayı gayet yeterli bir biçimde görebilmek harika bir işlevsellik katıyor. Wide özellikli bir monitör olmadığından oyunlardaki görüş açınız değişmiyor. Ama monitör büyük olduğundan gördüğünüz cisimler de büyük oluyor. Mat bir ekrana sahip olduğundan parlama/yansıma gibi sıkıntıları yok. Kavisli olması bana çok bir farklılık yaratmadı açıkçası.

Bu bir oyuncu monitörü olduğundan oyunculara yönelik özelliklerinin altını çizmezsek olmaz. Başta da belirttiğim gibi 165 Hz tazeleme hızına ve 1ms gecikme değerine sahip olan bu monitör aynı zamanda AMD Freesync Premium Pro ve G-sync destekli. Monitör tasarımı çok sade, herhangi bir aydınlatma vs. bulunmuyor. Sadece sağ alt köşede açık olduğunda yanan minik, beyaz bir led bulunmakta. Monitörü kontrol edebilmek için sağ arka tarafında joystick şeklinde bir buton bulunuyor. Onun dışında başka hiçbir tuş bulunmamakta.

Gelelim yazılımsal özelliklerine. Monitör üzerinden ayarlarını yapabileceğiniz birkaç özellik var. Mesela crosshair ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede örneğin CSGO oyununda AWP oynarken noscope denemeleri yapabiliyorsunuz ? Dashboard özelliği sayesinde, monitörü bilgisayara usb ile bağladığınızda işlemci ve ekran kartı gibi donanımların değerlerini takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda benim çok kullandığım ve güzel iş gören mavi ışık filtresi özelliği de bulunmakta.

Standından bahsedecek olursam, ne çok iyi ne çok kötü diyebilirim. Sadece yükseklik ve aşağı-yukarı eğim ayarları bulunuyor. Ayrıca standın ayağı çok büyük. Masanızın genişliği yeterli değilse monitör gözünüze çok yakın olabilir. Pivot özelliği yok ki bu benim için bir “keşke” dediğim özellik oldu. En büyük sorunu ise wobbling denen yalpalama hareketi yapıyor olması. Masanızı en ufak salladığınızda monitör dans ediyor resmen. Bu da stand konusunda çok ciddi bir eksi. İlerleyen zamanlarda kesinlikle standını değiştirmeyi düşünüyorum.

1616229927667.png
1616229939798.png

Son olarak gelelim artılarına ve eksilerine.

Artılar:

+Büyük boyut

+Kavis

+Fiyat

+165 Hz

+1ms

+2K QHD çözünürlük

+G-sync desteği

+HDR desteği

+Yazılımsal destek

Eksiler:

-Standı çok büyük

-Standında pivot özelliği yok

-Standı yalpalama hareketi yaptırıyor

Özetle, sadece standından memnun değilim. Onun dışında önerebileceğim bir monitör. Ben bu monitörü indirimle 3000TL karşılığında almıştım. Ancak şu an ne durumda bilemiyorum. 3000TL için kesinlikle değer diyebilirim. Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı olabilmişimdir. Diğer konularda görüşmek üzere…

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
İnceleme için teşekkürler. Gayet iyi bir fiyata almışsın. Şu an 3400 TL civarlarında. 32" oyuncu monitörü arayanlar için iyi bir tercih olacaktır.