İnceleme: Ethereum’un Mucidi Vitalik Buterin Kimdir?

Bu konuyu okuyanlar

erdi.avcilar

Öğrenci
Katılım
26 Kasım 2017
Mesajlar
7
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
29


Ethereum’un Mucidi Vitalik Buterin Kimdir?


Dijital para dünyası incelendiğinde karşımıza çıkan ilk Bitcoin olup bunun hemen peşinden ise Ethereum’u görmek mümkündür. Kripto para dünyasının getirdiği yenilikler içerisinde en ilgi çeken ikinci coin olan Ethreum birçok altcoin’e göre ilgi çekmiş ve birçok insan için karmaşık gibi görülse de tanıtımının yapıldığı günden bu yana talep bir hayli artmıştır.

Kuzey Amerika Bİtcoin Konferansında görücüye çıkan Ethereum kurucusu Vİtalik Buterin tarafından tanıtımı yapılmıştır. Buterin 23 yaşında bir kod yazıcısı olup kripto dünyasında blog yazarlığı yapıp karşılığında 5 Bitcoin alan Buterin o zaman değeri 4$ dan ufakta olsa bir kazanç sağlamaktaydı. Bu onun 14 -15 yaşlarında edindiği girişim olsa da 17 yaşında, yanında bir programcı ile Bİtcoin Magazinin kurucusu oldu. O yıldan bu yana, bir çoğunu Buterin’in yazdığı baskı ve online yayınlar 1,5 milyon okuyucuya ulaştı.Tüm bu çabaların karşılığında Ether'i Bitcoin'e rakip olarak sundu ve amacına ulaşmış oldu.Buterin bir yazılım uzmanı ve eski koruma fonu sorumlusu Joseph Lubin’le ortak oldu.

Ethereum, ilk kez Vitalik Buterin ve ekibi ile Amerika'da 30 Temmuz 2015 yılında gerçekleşti ilen Bitcoin konferansından tanıtılmıştır. 2015 Ağustosunda başlayan Ethereum projesi, Bitcoin'den daha gelişmiş ve özgün olduğuna inanılıyor. Çünkü Ethereum internetin enerji kaynağı olan kripto yakıt olarak tanımlanıyor.Ethereum açık kaynak, kamuya açık, blok zinciri (blockchain) tabanlı akıllı sözleşme (smart contract) işlevselliğine sahip dağıtık hesaplama platformudur.Ethereum’un çalışma prensibi Bİtcoin’e benzemekte olup çeşitli farklılıklarda göze çarpmaktadır. Ether bakıldığında sadece bir kripto para birimi değil bir çok açıdan blok zincir tabanlı bir platformdur. Şu anda popüler olan Ethereum’un kurucu olan Vİtalik Buter’in hakkında size bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonra ki yazı da görüşmek dileğiyle…


Alıntı: erdiavcilar.blogspot.com.tr
 

Son mesajlar

Üst