"İnançsız insan vicdanlı değildir" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden tepki

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Katıldığı bir programda "İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum. İnançsızlık egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden cevap geldi.

Oyuncu ve şarkıcı Öykü Gürman Bloomberg HT'de yayınlanan Aslı Safak'la İşin Aslı programına konuk oldu. Anne ve babasının birbirinden farklı olduğunu söyleyen Gürman, babasının ateist olduğunu söyledi.

"İNANÇSIZLIK EGOİZM VE BENCİLLİK GETİRİR"
Öykü Gürman, Aslı Şafak'ın "Yakınınızda inançlı olmayan biri var mı?" sorusuna "Babam ateistti" cevabını verirken, sonrasında söylediği sözlerle tartışma yarattı. Gürman, merhamet ve vicdandan başka hiçbir şey için yaşamayacağının altını çizerek, şöyle devam etti: "İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum. İnançsızlık egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi."

"BABAM BENİ KENDİNE GÖRE SEVDİ"

Açıklamalarına devam eden oyuncunun Aslı Şafak'ın "Babanız tarafından sevildiniz mi" sorusundan sonra gözleri doldu. Konuşmakta güçlük çeken Öykü Gürman "Babam beni kendine göre sevdi. Duygusallığımı eleştirdi. Kimse bir insanın gözyaşının hesabını soramaz. Ayrılık burada başlar" ifadelerini kullandı.

ATEİZM DERNEĞİ'NDEN TEPKİ GELDİ
Öykü Gürman'ın inançsızlık hakkındaki söylemlerinden sonra Ateizm Derneği'nden cevap geldi. Derneğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Son dönemde giyimi ve yaşam tarzıyla seküler yaşamın tüm nimetlerinden faydalanan birtakım insanların sıklıkla başvurduğu bir yöntem de, kökten dincilerden beklenen bir açıklama yaparak gündeme gelmek oldu. Tek amaç kaşe bedellerini yükseltmek olsa gerek..." denildi.

1605983716613.png

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058

Şarkıcı ve oyuncu Öykü Gürman, “Ben inançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine hiç inanmıyorum. İnançsızlık, egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi” sözlerinin tepki toplamasının ardından yaptığı açıklamada, "Program süresince yaşadığım duygusallık içinde kelimelerin sohbetin içinden cımbızla çekilerek bambaşka bir noktaya taşınması beni çok rahatsız etti. Bir sanat insanı olarak ifade etmeliyim ki tek amaç insanları birleştirmek, birlikte tüm farklılığa rağmen yaşayabilmenin, konuşabilmenin uygarlığına ulaşmak için çaba sarf etmek olmalı! Yoksa ayrıştırmak değil" dedi.

Gürman, BloombergHT'de yayınlanan Aslı Safak'la İşin Aslı programına katıldı. Babasının ateist olduğunu söyleyen Gürman, "İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum" dedi.

Bu sözleri çok tartışılan Öykü Gürman, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak " Yanlış anlaşıldım" dedi.
Gürman'ın açıklaması şöyle:
Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir televizyon programında duygusallıkla yaşadığım kişisel bir konuyu ifade etmeye çalışırken bir anlam karmaşası yaşadım. Söylemiş olduğum cümleler yanlış ve farklı anlaşılmalara sebep olduğu için açıklama yapma gereği duydum. Program süresince yaşadığım duygusallık içinde kelimelerin sohbetin içinden cımbızla çekilerek bambaşka bir noktaya taşınması beni çok rahatsız etti. Bir sanat insanı olarak ifade etmeliyim ki tek amaç insanları birleştirmek, birlikte tüm farklılığa rağmen yaşayabilmenin, konuşabilmenin uygarlığına ulaşmak için çaba sarf etmek olmalı! Yoksa ayrıştırmak değil.
Şu an en önemli gündemimiz pandemi olduğundan içinden geçtiğimiz süreç zaten maddi manevi hepimiz için tüketici. Birbirimizi yormanın anlamı yok diye düşünüyorum. Tüm kamuoyuna sağduyu, anlayış, sağlık ve sevgi dileğiyle…

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Genelleme yapacağım, Türkiye'de babaların çoğu böyle. Çocuğun kendisine sürekli saygı duymasını bekler, hizmet ister. Ne sevgi gösterir, ne de laf anlar. O çocuk senin kölen mi sanıyorsun? Anne-babaya her koşulda saygı duymak zorunda değilsin. Çocuklar itiraz etmesin diye böyle saçma bir şey uydurmuşlar :) Bunu dine bağlaması da ayrı bir komik sadaskjdansd.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Genelleme yapacağım, Türkiye'de babaların çoğu böyle. Çocuğun kendisine sürekli saygı duymasını bekler, hizmet ister. Ne sevgi gösterir, ne de laf anlar. O çocuk senin kölen mi sanıyorsun? Anne-babaya her koşulda saygı duymak zorunda değilsin. Çocuklar itiraz etmesin diye böyle saçma bir şey uydurmuşlar :) Bunu dine bağlaması da ayrı bir komik sadaskjdansd.
Sen hiç baba oldun mu kardeşim?

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Bu kim bilmiyorum, her kimse saçmalamış. Gündem olduğuna göre istediğini almıştır. Yoksa işin dininde vicdanında değildir kendisi de.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
En güzeli insan olmaktır artık kaynaşın.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Kural olduğu ya da emredildiği için değil doğru ve erdemli olan bu olduğu için merhametli davranmayı seçenler var. Olma deseler bile merhametli olacak insanlar da var. Mantıksızca genellemiş karı.

Tolga6bd6

Doçent
Reaksiyon puanı
298
Katıldığı bir programda "İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum. İnançsızlık egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden cevap geldi.

Oyuncu ve şarkıcı Öykü Gürman Bloomberg HT'de yayınlanan Aslı Safak'la İşin Aslı programına konuk oldu. Anne ve babasının birbirinden farklı olduğunu söyleyen Gürman, babasının ateist olduğunu söyledi.

Öykü Gürman, Aslı Şafak'ın "Yakınınızda inançlı olmayan biri var mı?" sorusuna "Babam ateistti" cevabını verirken, sonrasında söylediği sözlerle tartışma yarattı. Gürman, merhamet ve vicdandan başka hiçbir şey için yaşamayacağının altını çizerek, şöyle devam etti: "İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum. İnançsızlık egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi."

Açıklamalarına devam eden oyuncunun Aslı Şafak'ın "Babanız tarafından sevildiniz mi" sorusundan sonra gözleri doldu. Konuşmakta güçlük çeken Öykü Gürman "Babam beni kendine göre sevdi. Duygusallığımı eleştirdi. Kimse bir insanın gözyaşının hesabını soramaz. Ayrılık burada başlar" ifadelerini kullandı.

Öykü Gürman'ın inançsızlık hakkındaki söylemlerinden sonra Ateizm Derneği'nden cevap geldi. Derneğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Son dönemde giyimi ve yaşam tarzıyla seküler yaşamın tüm nimetlerinden faydalanan birtakım insanların sıklıkla başvurduğu bir yöntem de, kökten dincilerden beklenen bir açıklama yaparak gündeme gelmek oldu. Tek amaç kaşe bedellerini yükseltmek olsa gerek..." denildi.

Ekli dosyayı görüntüle 125192

Ya nediceğimi bilemedim,kardeş isteyen istedediğine inanır, incanlı insan çok mu vicdanlı oluyor sanki al görüyoruz ona buna tecavüz.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Dünyada vicdanlı insan sayısı çok az, bunun dinle dinsizlikle alakası yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum. İnançsızlık egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi"

İnançsız biride merhametli veya vicdanlı olmaz sözüne katılmıyorum gayette olabilir. Ama İnançsızlık Egoizm ve Bencillik getirir lafına katılıyorum...
Ben Ateistim diyenlerin çoğu bencil ve egoist insanlar oluyor.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
İnançsız biride merhametli veya vicdanlı olmaz sözüne katılmıyorum gayette olabilir. Ama İnançsızlık Egoizm ve Bencillik getirir lafına katılıyorum...
Bende katılıyorum inançsız biri olarak. Bencillik ve egoistlik kesinlikle oluyor. Bunun kaçarı yok ama belki benim karaktersizliğimdir :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Aynı şey çünkü teizimde düşünce olarak kendi inancını, dinini tek doğru olarak gördüğünden kendi içerisinde bir ego barındırır.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Ülkemizde en çok karıştırılan şeyler. Ahlak ve Din. O kadının babası ateist olduğu için değil ahlaksız olduğu için egoist ve bencil. Bunu söyleyen insan şu durumu bile dine bağlayabilecek seviyede birisi.

İslam ahlaki değerlerin uygulanmasını emretse de müslüman olup da ahlaki değerleri kendine göre yontmaya çalışan bir çok insan var. Aynı şey ateist olan birisi tarafından yapıldığında "Aaa bakın bu ateist o yüzden böyle" deniyor. Hayır o adam ateist, müslüman, hristiyan vesaire olduğu için değil, ahlaki değerleri hiçe saydığı için böyle.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bende katılıyorum inançsız biri olarak. Bencillik ve egoistlik kesinlikle oluyor. Bunun kaçarı yok ama belki benim karaktersizliğimdir :)

Her konunun altına ben inançsızım diye belirtmen ve deklare etmen bile EGO'nun ne seviyede olduğunu gösterir :)

Sen hiç ben Müslümanım diye sürekli belirten üye gördün mü :p

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Her konunun altına ben inançsızım diye belirtmen ve deklare etmen bile EGO'nun ne seviyede olduğunu gösterir :)

Her konunun altında inançsız olduğumu belirtmem. Belirttiğim konularda ne için bellirttiğim net şekilde bellidir. Konuyla alakasıyla olması sebebiyle belirttim. Bana olan laf sokma çabanı hâlâ anlayabilmiş değilim.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Ülkemizde en çok karıştırılan şeyler. Ahlak ve Din. O kadının babası ateist olduğu için değil ahlaksız olduğu için egoist ve bencil. Bunu söyleyen insan şu durumu bile dine bağlayabilecek seviyede birisi.

İslam ahlaki değerlerin uygulanmasını emretse de müslüman olup da ahlaki değerleri kendine göre yontmaya çalışan bir çok insan var. Aynı şey ateist olan birisi tarafından yapıldığında "Aaa bakın bu ateist o yüzden böyle" deniyor. Hayır o adam ateist, müslüman, hristiyan vesaire olduğu için değil, ahlaki değerleri hiçe saydığı için böyle.
Tamamen katılıyorum. Maalesef bu ikisi çok karıştırılıyor.

Türkiye nüfusunun %90’dan fazlası (hadi bilemedim, %80’den fazlası) Müslüman. Çoğu müslüman olan bir ülkedeki halktan (Azınlık olmayan bir gruptan) sürekli olarak böyle tip söylemler bekliyor musun cidden?

Türkiye’de çok az kişinin alma imkanı olduğu son model iphone veya katlanabilir bir telefon kullanan bir kişi ve neredeyse herkesin alabileceği akılsız bir telefon kullanan bir kişiyi hayal et. Bu ikisinden hangisi daha sık olarak bu telefon modeline sahip olduğunu söyler?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Tamamen katılıyorum. Maalesef bu ikisi çok karıştırılıyor.

Türkiye nüfusunun %90’dan fazlası (hadi bilemedim, %80’den fazlası) Müslüman. Azınlık olmayan bir gruptan sürekli olarak böyle tip söylemler bekliyor musun cidden?

Türkiye’de çok az kişinin alma imkanı olduğu son model iphone veya katlanabilir bir telefon kullanan bir kişi ve neredeyse herkesin alabileceği akılsız bir telefon kullanan bir kişiyi hayal et. Bu ikisinden hangisi daha sık olarak bu telefon modeline sahip olduğunu söyler?
Sürekli belirtsem haklı diyeceğim. Sadece ilişkili konularda belirtiyorum ve ilişkili her konuda arkadaş gelip beni buluyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu ikisinden hangisi daha sık olarak bu telefon modeline sahip olduğunu söyler?

Bunu söylemeye gerek duymak normal mi :) Benim tek söylemeye çalıştığım bu. Banane bizene yani Iphone kullanıyorsa ( Başka dine inanıyor veya inanmıyorsa. ) Diye bakıyorum ben olaya.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Her konunun altında inançsız olduğumu belirtmem. Belirttiğim konularda ne için bellirttiğim net şekilde bellidir. Konuyla alakasıyla olması sebebiyle belirttim. Bana olan laf sokma çabanı hâlâ anlayabilmiş değilim.
Bunu söylemeye gerek duymak normal mi :) Benim tek söylemeye çalıştığım bu. Banane bizene yani Iphone kullanıyorsa ( Başka dine inanıyor veya inanmıyorsa. ) Diye bakıyorum ben olaya.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Gereklilikten bahsetmedim. Sadece hangisi daha sık söyler dedim.

Demek istediğim, azınlık olan bir gruptan böyle söylemlerin çıkması ihtimali daha yüksek. Çok şaşırılacak bir durum da değil.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233

Dediklerine katılıyorum, alıntıladığın arkadaşı yermiyorum bunuda söyleyim, lakin bunu yapan müslümanda çok fazla hep kendini masum temiz iyi ahlaklı olarak gösterip, sürekli dolandıran yalan söyleyen aldatan insanlarla dolu.

inançsızlar bence kendince popüler olduğunu cahil olmadığını vurgulamak içinde bunu söyleyip söyleyip duruyor, esasen kimin ne olduğunu bilemiyorsun.

ne kadar yazarsak yazalım bu mevzu bugta kalır zira kimin ne olduğunu bilemiyoruz.

Allah iyileri iyilerle karşılaştırsın ? diyelim ?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

Ekli dosyayı görüntüle 125192

İnançlı olmak için vicdanlılık gerekir fakat vicdanlı olmak için İnançlı olmak gerekmez..

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Giriyorum mesajlarıma. İniyorum aşağıya, nerede bahsetmişim acaba diye. İlişkisi olmayan konularda hiç bahsetmemişim. Bahsettiğim konulara giriyorum ve Mutlaka OzanK adlı arkadaş bana laf sokma derdinde. Kim daha egoist belli oluyor.