"İnançsız insan vicdanlı değildir" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden tepki

Bu konuyu okuyanlar

Rizelimapper53

Profesör
Bu konu inançlı olmak veya olmamakla alakalı bir tartışma içerdiğinden belirtmek istemiş olabilir mi acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani her inanan vicdanlıdır, inananlardan vicdana aykırı hareketler göremeyiz değil mi? :D Bence vicdanın inançla doğrudan bir alakası yok.
E pardonda siz bayağı yanlış anlamıssınız. İnançlılık ibadetden ibaret değil. ahlaki , Saygı olarak da inançlılağa girer. Ki türkiyede kaç böyle inançlı vsrsa.

Vicdanlılık dinin kollarından biridir. Her dinin. Her vicdanlı inançlı değildir demedim ben.

ozciceky

Profesör
Ateist olmadığımdan olayı onlar hakkında bir yorum yapamam. Ne hissederler ne düşünürler bilmem.

Ama inançlı olup da vicdan sahibi olmayan ya da daha doğrusunu söyleyeyim toplumumuzda inançlı olduğu bilinen ve/veya inançlı gözüken ( belki gerçekten inançlı ya da takkiye yapıyordur bilemem) ama vicdan sahibi olmayan pek çok kişi var.

İnancın bir kıstası da vicdan sahibi olmaktır muhakkak. Ama;

Yaradılanı yaradandan ötürü severim diyerek bunu uygulamayan çooook insan var.

o sebeple;

ateist bir insan vicdanlı olabileceği gibi vicdan sahibi de olmayabilir. ya da aynı kuralın inançlı bir insan için de geçerli olabileceği gibi...

OzkanK.

Dekan
Konu içerisinde en ufak bir Müslüman güzellemesi mi var ? İnatla konu başka yerlere çekilmeye ve bağlanmaya çalışılıyor. Müslüman kötülemesi yapılıyor.

Kadın sanki Müslümanlar çok iyi diğerleri çok kötü demiş gibi yapıyorsunuz :) Babası ile ilgili özel durumu anlatıyor sadece.

ömerim55

Profesör
İnançsız insan neden vicdanlı olmasın? Bu ne saçma bir bakış açısı. Ama inancın da vicdan muhasebesine katkısı elbette ki var.

Murataltug

Profesör
Burada önemli olan gerçekten mümin olmak ve peygamber ahlakının zerresine nail olabilmek yusuf islam 'ın dediği gibi kuraan ı okudum müslüman oldum eğer oturup müslümanlara baksa idim müslüman olamazdım yani gerçek insan kuraanda tarif ediliyor ve islam madem tebliğe dayanıyor o zaman kimseyi dışlamayın yunusun dediği gibi yaratılanı severiz yaratandan ve kim bana ülkeme dinime saygı gösterirse baş tacıdır önemli olan tebliği yoldan çıkıp yanlış yola sapanlara ulaştırmaktır ve belki o insan senin sayende doğruya ulaşır yani vicdan ve merhamet ister ateist olsun ister lgbt li her insanda bulunur ama tabiki yanlış yola gitmektedirler Allah doğruya ulaştırsın

SDN Son Haberler