IMDB 250 de Kafama Yatmayan Nokta

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Şimdi IMDB Top 250 deki filmlere bakıyorum, Tamam hakden filmler var mesela Matrix, yeşil yol falan ama içlerinde bir sürü 60 70 lerin filmleri var siyah beyaz vede çok klasik filmler

Yani Bakıyorum çok monoton filmler (o dönemde başarılı olabilir) ama şimdi nasıl top 250 ye girebiliyor bu renksiz filmler ? (bazıları hariç)

Şimdi bizim yeşilçam filmlerininde Top 250 ye konması lazım o zaman yani aradaki fark ne onu anlayamadım
.

.

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
1921 yapımı fılm gördüm listede ilinç yani

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Anlamadığım nokta Sırf Amerikan Yapımı diye mi BUnlara Torpil yapılıyor

Yani hakaten eski olmasına rağmen güzel olanlarıda var ama

birbirinin kopyası klasik siyah beyaz amerikan filmleri var listede

Bizim Yeşilçamın bunlardan hiçbir eksiği yok

beatkey

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İnsanların verdiği oylara göre sıralanıyor o liste. Sadece de amerikan yapımı yok. Bir çok ingiliz fransız filmide mevcut.

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
İnsanların verdiği oylara göre sıralanıyor o liste. Sadece de amerikan yapımı yok. Bir çok ingiliz fransız filmide mevcut.

Günümüzde yılda bir sürü film çıkarken

geçen sene izlediğimiz filmden bıkarken

Sence 50 yılındaki bir filmi hakkaten oylayan varmı hemde bu kadar çok ve de hep aynı amerikan filmleri

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Bende aynı şeyi düşünüyorum , sırf meraktan bir çoğunu bulup izledim ama Bonnie and Clyde hariç birini beğenmedim desem yeridir , çok sıkıcılar.

beatkey

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Emin ol ki vardır.

Şahsen ben izlediğim tüm filmlere girip oy veriyorum.

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Emin ol ki vardır.

Şahsen ben izlediğim tüm filmlere girip oy veriyorum.

Tamam onlarda veriyodur ama Top 250 ye sokacak kadar bir oy gelmesi şaşırtıcı değil mi ?

Şimdi mesela Sen yeni filmlere mi oy verirsin yoksa eski türk filmlerine mi ?

Ki yeni çıkan Amerikan filmleri veya diğer yapımlar eskiyle tartışılamayacak kadar üstün filmler

Yok Türkiyenin veya başka ülkenin siyah beyaz filmleride olsa tamam diyecem ama hep Amerikanın kendi filmleri

yesil116

Doçent
Reaksiyon puanı
13
filme ne tarafından baktığına bağlı sevgili arkadaşım.mesela alkatraz kuşçusu var 1962 yapımı siyah beyaz.bilmiyorum hiç seyrettinmi.konu,oyunculuk bugünkü bir çok filmden daha iyi.ve daha birçoğu mesela 96 yapımı forrest gump!

ama sen görüntü bakımından diyorsan ozaman haklısın.görüntü olarakta matrix le alkatraz kuşçusunu karşılaştırmak düşünülemez bile.mesela esaretin bedeli!süper bir film fanatik kitlesi oluşturmuş bir film.imdb de de tüm zamanların deniliyor zaten...
saygılar..

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
filme ne tarafından baktığına bağlı sevgili arkadaşım.mesela alkatraz kuşçusu var 1962 yapımı siyah beyaz.bilmiyorum hiç seyrettinmi.konu,oyunculuk bugünkü bir çok filmden daha iyi.ve daha birçoğu mesela 96 yapımı forrest gump!

ama sen görüntü bakımından diyorsan ozaman haklısın.görüntü olarakta matrix le alkatraz kuşçusunu karşılaştırmak düşünülemez bile.mesela esaretin bedeli!süper bir film fanatik kitlesi oluşturmuş bir film.imdb de de tüm zamanların deniliyor zaten...
saygılar..

Ne taraftan baktığına bağlı doğru ama

Burada sanki birazda bana torpil yapılıyor ve de Amerikan kültürü ihraç ediliyor gibime geldi . (Sözüm özellikle siyah beyaz filmler için) diğer filmler genelde başarılı

yesil116

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ne taraftan baktığına bağlı doğru ama

Burada sanki birazda bana torpil yapılıyor ve de Amerikan kültürü ihraç ediliyor gibime geldi . (Sözüm özellikle siyah beyaz filmler için) diğer filmler genelde başarılı
sende haklısın ama 50 lerdeki bir çok filme oy verenlerde yaşlı olanlardır zaten.zamanında üzerinde bir etki bırakmış olanlar:mrgreen:
ama aralarında gerçekten güzel filmler var..

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
sende haklısın ama 50 lerdeki bir çok filme oy verenlerde yaşlı olanlardır zaten.zamanında üzerinde bir etki bırakmış olanlar:mrgreen:
ama aralarında gerçekten güzel filmler var..

Yani bilmiyorum Şimdi Bir "72 yapımlı Baba" filmi hak ediyor ama bazı filmler var bugün nasıl oy toplamışda 250 ye girmiş şaşırıyor insan

hatta ilk 250 içinde ilk 100 de ilk 50 de

yesil116

Doçent
Reaksiyon puanı
13
arkadaşlar bu arada es geçtiğim filmlerden the prestige i seyretmeye karar verdim yorumlardan anladığım kadarıyla güzel görünüyor.siz seyrettinizmi?

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sizin eski film dediklerine "rüzgar gibi geçti" yi örnek vereyim. bu filmi izleyipte beğenmedim diyecek adam yoktur. ya da o kişi filmden cidden anlamıyordur. ve bu film tabi ki de imde be ilk 250 de olacak. ben bunu 5 yıl önce izlediğimde oyumu vermiştim. 9/10

[SIZE=-1]156.[/SIZE][SIZE=-1]8.1[/SIZE][SIZE=-1]Gone with the Wind (1939)[/SIZE][SIZE=-1]71,610[/SIZE]

---------- saat 13:57 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:54 eklenmişti ----------

bir örnek daha vereyim. bu seferki izlediğinde ne salak bir film diyebileceğiniz bir film.
[SIZE=-1]17.[/SIZE][SIZE=-1]8.7[/SIZE][SIZE=-1]Fight Club (1999)[/SIZE][SIZE=-1]342,045[/SIZE]bu filmi izlediğinizde ne salak bir film demiştiniz değil mi? ama bakın imdb de 17.sırada. ve benim gibi bu filmi sevenler neredeyse tüm replikleri ezbere biliyorlar. hak ediyor yani. bir filmin ne yılı ne de türü önemli. orada ilk 250 de yer edinebilmesi için izleyiciyi etkilemesi ve kendine çekmesi gerekir.
kafana takma yani bu listeyi. sadece o listedeki filmleri ön yargısız olarak izle. yılına falan bakma. bakacağın tek şey filmin ne anlattığı olsun.

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
sizin eski film dediklerine "rüzgar gibi geçti" yi örnek vereyim. bu filmi izleyipte beğenmedim diyecek adam yoktur. ya da o kişi filmden cidden anlamıyordur. ve bu film tabi ki de imde be ilk 250 de olacak. ben bunu 5 yıl önce izlediğimde oyumu vermiştim. 9/10

[SIZE=-1]156.[/SIZE][SIZE=-1]8.1[/SIZE][SIZE=-1]Gone with the Wind (1939)[/SIZE][SIZE=-1]71,610[/SIZE]

Valla güzel filmler var varda Niye hep Amerikanın siyah beyaz filmleri

Bizim yeşilçamın filmleride hak ediyor o zaman 250 ye girmeye

Özellikle hani şu arabaya bindiklerinde gidiyopmuş gibi oluyor ama arabanın durduğunu bildiğiniz siyah filmlere tahammül edemiyorum :D

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
[SIZE=-1]The formula for calculating the Top Rated 250 Titles gives a true Bayesian estimate:[/SIZE]
weighted rating (WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C where:

• R = average for the movie (mean) = (Rating)
  • v = number of votes for the movie = (votes)
  • m = minimum votes required to be listed in the Top 250 (currently 3000)
  • C = the mean vote across the whole report (currently 6.9)

for the Top 250, only votes from regular voters are considered

Bu kadar basit aslında.... :D
[SIZE=-1].[/SIZE]