İlkay Gündoğan: "Almanya Milli Takımı'nı seçtim çünkü..."

Bu konuyu okuyanlar

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
"Almanya Milli Takımı'nı seçtim çünkü;..."

Almanya'nın köklü kulüplerinden Borussia Dortmund'un yıldızı İlkay Gündoğan, Bild'e konuştu.

Bundesliga ekibi Borussia Dortmund'un başarılı futbolcusu İlkay Gündoğan Bild'e verdiği ropörtajda futbol hayatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"FUTBOLCU OLARAK HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM"

Ailesinin kendisini futbola yönlendirmesindeki ilk amacın, sosyalleşmek olduğunu belirten İlkay Gündoğan; "Futbola çok küçük yaşta başladım. Ailem benim diğer çocuklarla bir olmamı istediği için beni futbol oynamaya teşvik etti. Futbolcu olmak benim için her zaman bir hayaldi ve bunu gerçekleştirdim" diye konuştu.

Farklı külterden gelen sporcularla bir arada oynamanın nasıl bir duygu olduğu sorulduğunda İlkay; "Bence benim takım arkadaşlarım tarafından kabul görmemin en büyük nedeni gösterdiğim başarıdır. Performansınız ne kadar iyi olursa adapte olmakta ve kendini kabul ettirmek o kadar kolaylaşıyor" dedi.

"ALMANYA''YI SEÇTİM ÇÜNKÜ..."

Kendisini Türk mü yoksa Alman mı hissettiği sorulan gurbetçi İlkay Gündoğan; "Ben Gelsenkirchen'de doğdum. Almanca'yı Türkçe'den daha düzgün konuşuyorum. Almanya mı yoksa Türkiye mi için oynamam gerektiğini düşündüğümde Almanya'yı seçtim. Çünkü; Almanyalıyım. Her zaman burada futbol oynadım ve burada büyüdüm" dedi.

Sporx

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bunlarında işi zor oradaki hocalarına karşı falan o kadar yetiştirdiler beni ihanet ediyorum diye düşünebilrirler

Reaksiyon puanı
10,325
alman milli takımını tercih etmesini anlarım, sözüm yok...
almancayı daha iyi konuşmasını, orada yaşamasını falan herşeye eyvallah.... da,
adam "ben artık bir almanım, kendimi alman gibi hissediyorum, türklük benim neyime" demeye getiriyor.
yani anlayacağınız türk olarak sadece adı kalmış!

muzaffer7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
alman milli takımını tercih etmesini anlarım, sözüm yok...
almancayı daha iyi konuşmasını, orada yaşamasını falan herşeye eyvallah.... da,
adam "ben artık bir almanım, kendimi alman gibi hissediyorum, türklük benim neyime" demeye getiriyor.
yani anlayacağınız türk olarak sadece adı kalmış!
Çok doğru.

Reaksiyon puanı
10,325

eyvallah abim,
bu arada yazmayı unuttum, adam da bir poz var ki küçük dağları yaratmış gibi...
bulunmaz hint kumaşı zannediyor kendini herhal...
ya da messi ile karıştırmış olmalı kendini...
yolun açık olsun adamım, şükür ki bu ülke sen olmadan da varlığını sürdürmüştü, senden sora da sürdürmeye devam edecek.
ve şükür ki bu ülke senin gibileri hiçbir zaman aramayacak, muhtaç olmayacak kadar büyük potansiyellere sahip.

NT1

Doçent
Reaksiyon puanı
1
sonradan gorme ... sen anca yedekler de oturursun alman mıllı takımında ezık bu ya.D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
buadam balıkesırlımı yoksa alman mı anlamadım gıttıt

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Kaşlarını aldırmamış bir tane almancı görsem dişimi kırıcam. Yolu açık olsun

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
ben adamın yadırganacak bir yerini göremedim.saygı duyulması gerek.

Power Power

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
canın kimi istiyosa onda oyna ! yarın bir gün almanyada problem yaşarsan kalkıp türkümde DEME

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Türkiye dogan bir Alman dan ne kadar Türk olmasını bekliyosanız Almanya da dogan bir Türk ten de fazlasını beklemeyin.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
sen almansın o zaman
işte almanyanın asimile ettiği 100 binlerden biri
gerçi bu saatten sonra TÜRK üm dese nolur sonuçta orda oynıcakmış

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
İstedigin yerde oyna ama damarlarında Türk kanı dolaşıyorsa çıkıp diyeceksin Türk'üm diye resmen almanım diyor herif

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Acaba Almanlar onu veya diğer gurbetçileri ne kadar alman olarak görüyor sorulması gereken gerçek soru bu .

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Para icin bi tarafini satiyorsun iyi güzel, peki ya kimligini ne diye satiyorsun?

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Almanyaya giden Türkler kendilerini çok bozdu. Bakın onların sorunları ne biliyor musunuz... İlk gittiler dediler ki biz Türküz kendi geleneklerimizi göreneklerimizi yaşarız.. Oh çok iyi.. Ancak olmadı oldurmadılar. Çevre filan derken bu seefr dediler ki biz Türk geleneklerini yaşayamıyoruz. Bir Türk gibi davranmıyoruz. Almanlara benzeyelim. Gittiler alman kültüründe yaşamaya alman gibi konuşmaya alman gibi davranım düşünmeye başaldılar. Bir süre idare ettielr ama daha sonra büyük sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bu sefer Alman gibi de olamadılar.. Bu durumun sonunda ortada kalmış gibi oldular. Hem Türkiye ile alakalarını kestiler çoğu. hemde Almanlar içerisinde yabancılık çekmeye başladılar. Allah sonlarını hayır etsin.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
yine eski konular.Adam iyi yapmış.buraya gelip'te ne yapacak.100 yılda bir dünya kupasına gidiyoruz zaten.

nyoo

Profesör
Reaksiyon puanı
6
başka bir röportajında (tabi röportajı gerçekse) Alman milli takımını seçme nedeni olarak, TFF görevlilerinin kendisine gereken özeni göstermediğini belirtmiş, burda da farklı bir senaryo, zannımca üzülecek bişey yok, asıl sorun 4,5 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da 75 milyon anavatandan daha kaliteli futbolcular yetişiyor, bence bunun üzerine düşünmek lazım, öyle TFF başkanının dediği gibi yabancı sayısını düşürerek başarıya ulaşamazsın, sadece yıllık 1,5 milyon kazanan mehmet topuz 3 milyon kazanır

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bu kadar sıkıntı yapma bizde sana türksün demedik ki :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Almanya'da 2 çeşit Türk oyuncu var.

Birisinin hayalleri BjK-GS-FB de oynamak, diğerlerinin hedefleri Bayern'de, Barça'da, Real'de oynamak.

Hangilerinin tercihinin Türkiye, hangilerinin Almanya olduğunu tahmin edersiniz sanıyorum.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
İsmini filan da değiştir de tam Alman ol bari.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
adam haklı olarak kendi kariyerini düşünüyor. türkiyede yeterli eğitim ve kaynak olmadığı için almanyayı seçmiş. türkiyede spora yeterli kaynak ayrılabilseydi zaten ilkay gibilere ihtiyacımız olmazdı.

kuyuduzu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
doğduğu ve doyduğu yeri vatanı bellemiş, haklı olarak.

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Almanya'yı seçmesi kendi özgür seçimi burada eleştirecek değilim, fakat bu arkadaşı nedendir bilinmez hiç Türk gibi göremiyorum.

Örnek verecek olursak Mesut Özil'de Almanya'yı seçti ama ben hala onu büyük bir sevgiyle destekliyorum ve biliyorumki esasen Mesut bir Türk, Her nekadar Almanya için oynasada; ama İlkay bu Türk sıcaklığından yoksun gibi, yada bana öyle geliyor.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Amma sallamışsınız yarın öbür gün ben kuran okuyorum ronaldo diliyor der laflarınızı yersiniz demedi demeyin:)

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Sende" her zamanki gibi" yardıma muhtaç olduğumuzu düşünüp, o engin bilginle bizleri doğru yola sevk edersin . :)

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
"Almanya'da Türküz, Türkiye'de Almancı" der gurbetçiler. :)

Kesinlik sana katılıyorum işte ben halen o sorunu yaşıyorum bana orada türk diyorlardı buraya geldim kalıcı olarak yine kurtulamadım bana almancı diyorlar