İlk ve Tek Ülke Olduk

Bu konuyu okuyanlar

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
acilen_butun_katki_maddelerini_yasaklayin13390772010_h888566.jpg

Türkiye tütünle mücadelede gösterdiği başarılara bir yenisini daha ekleyerek, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tütünle mücadelede belirlediği 6 temel politikayı yerine getiren ilk ve tek ülke oldu.

DSÖ Ulusal Tütün Kontrol Programı Kontrolörü Toker Ergüder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi'ni 2004'te imzaladığını ve iç mevzuatın sözleşmeye uyumlaştırılması için çalışmalara başlandığını belirtti.

Tütün Kontrol Programı çerçevesinde DSÖ'nün 6 temel politikası olduğunu anlatan Ergüder, ''Bunlar insanları pasif içiciliğin zararlarından korumak, sigara bırakmak isteyenlere yardım etmek, tütün reklam promosyon ve sponsorluklarını yasaklamak, tütünün zararları hakkında uyarmak, tütün ürünlerinde alınan vergileri artırmak, toplumu eğitmek ve bunlarla ilgili çalışmaları takip etmek'' dedi.

Türkiye'nin bu kriterlerden ilkini 2009 yılında hayata geçirdiğini, TBMM'den bu ay geçen torba yasayla Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'da yapılan değişikliklerle 6 temel politikanın hepsinin yerine getirildiğini bildirdi.

Son değişiklikle sigara reklamlarının tamamen yasaklandığına ve sigara paketlerindeki resimli uyarıların kapladığı alanın yüzde 65'e çıkarıldığına işaret eden Ergüder, ''Türkiye, DSÖ'ye kayıtlı ve sözleşmeyi imzalayan 176 ülke arasında bu politikaları uygulayan ilk ve tek ülke olmasıyla başarılarına bir yenisini daha ekledi'' diye konuştu.

-Sağlık Bakanlığı'na teşekkür mektubu-

Ergüder, yaklaşık 20 yıldır çalışmalar yaptığı tütünle mücadele konusunda 3 rüyası olduğunu belirterek, bunlardan birinin geçen mart ayında Singapur'da gerçekleştirilen Dünya Sigara veya Sağlık Kongresi'nde gerçekleştiğini söyledi.

Bu kongrelere yıllardır katıldıklarını ve hep diğer ülke bakanlarının neler yaptıklarını dinlediklerini söyleyen Ergüder, ''İlk defa Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı burada tüm dünya ülkelerine Türkiye'de yapılan çalışmaları anlattı. Tabii bu çok önemli bir şey. Burada dünyada yaygın bir deyim olan 'Türk gibi sigara içmek'i, 'Türk gibi sigara içmemek' olarak değiştirdik'' dedi.

Türkiye'nin tütünle mücadelede dünyanın birinci ülkesi haline gelmesiyle ikinci rüyasının da gerçekleştiğini belirten Ergüder, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl'ün 2'şer yıl arayla DSÖ Tütünle Mücadele Ödülü'ne layık görüldüğünü hatırlattı. Dünyada 5 yıl içerisinde 3 kez üst üste bu ödülü alan başka ülke olmadığına dikkati çeken Ergüder, Türkiye'nin inanılmazı başardığını vurguladı.

Türkiye'de sigara kullanım oranının yüzde 30'lara kadar düştüğünü, her 3 kişiden birinin sigara içtiğini belirten Ergüder, bu oran yüzde 15'in altına indiğinde üçüncü rüyasının da gerçekleşeceğini söyledi.

Ergüder, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'da yapılan değişikliklerin ardından Sağlık Bakanlığı'na mektup göndererek, değişikliğin Meclis'ten geçmesi için ''yoğun çaba sarf eden'' Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ve kanunun hazırlanmasında emeği geçen Sağlık Bakanlığı yetkililerine ''rüyalarını gerçekleştirdikleri için teşekkür ettiğini'' belirtti.

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bende öyle diyordum boş muhabbet bunlara kim inanır kadir inanır puhahahah sonunda bu iğrenç espiriyi bana yaptırdılar ya

SamsungGalaxyS3

Profesör
Reaksiyon puanı
0
bana hiç inandırıcı gelmedi
işin garibi daha çok çevremde içenlerde artış var :)

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Çevremde de pek çok kişi bu sayede sigarayı bıraktı. Takdir edilesi bir çalışma.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
var var bırakanlar var cevremde hemde baya var

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
bizim ailede sigara içenlerin içmeyenlere oranı %67. çok mu zor, çok çok mu zor yani imkansız gibi mi zor? şu sigarayı mesela uyuşturucu gibi yasaklamak. almamak satmamak?.... en kötü senaryo nedir

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bunlar güzel gelişmeler :) Eminim sıgaradan alınan vergilerdede dünya birinciliğimiz kesin vardır.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
çok önemli bir ilklik ve teklik değil bilim de ilim de bu tarz haberler okumak isterim

Jacoub

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Bizim ülkemizde yanlış politika seyir ediliyor. Yasaklar bizi vazgeçirmiyor, inadına daha çok üstüne gitmemizi teşvik ediyor. (Genel bir ifade)

Sigara içmek yasaktır afişlerinin önünde poz vermeler, çime basmak yasaktır tabelasının önünde fotoğraf çekilmeler, parası neyse veririz biz yine de içmeye devam ederiz gibi tavır takınıp kendini ifade etmeler... vs.

Sigara içme oranını düşürmek istiyorsanız eğer yasaklar ile değil eğitim ile başlamak gerekiyor. Mesela ilkokul, ortaokul ve liselerde bunun dersini vermek ile başlanılabilir.

Ağaç yaşken eğrilir gibi bir atasözümüz var. Uygulamak lazım.

mela

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Jacoub takdire şayan yazmışsın ...

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
sigara bir yaştan sonra çekilmiyor zaten. sigara içilen alanların sınırlandırılmasıda faydalı.
Yalnız Almanya da bu yasaklar yıllardan beri var. Nasıl oluyorda biz ilk uyguluyoruz onu anlamadım.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4

Egitime bakmıyor bu sigara, doktoru da içiyor, polisi de, ogretmeni de, spor yapmayan insanlar daha kolay iciyor bu zehiri, ingilterede adam 70 yasinda halen iciyor ama günde 2-3 paket de icmiyor hani, bir musibet bin nasihattan iyidir bosuna dememisler, bazilarina musibet de islemiyor, bir ayagi kesiliyor halen içiyor, kisiden kisiye değişiyor sigara icimi, sigara icmek = intihar, acikcasi bu.

Fbergh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
O kadar zam yaparlarsa tabii içen azalır.Fiyatlar insin bakın ne olacak.

Reaksiyon puanı
10,325
Sigara içme oranını düşürmek istiyorsanız eğer yasaklar ile değil eğitim ile başlamak gerekiyor. Mesela ilkokul, ortaokul ve liselerde bunun dersini vermek ile başlanılabilir.

eğitim işi bizi bozar aga!
çok ümit bağlama...
çünkü eğitim dediğimiz müessese "sizlere ömür" olalı, yıllar oldu!

Ağaç yaşken eğrilir gibi bir atasözümüz var.

da...
bizim ağaçlar, yaşken değil, kuruyunca eğiliyor abim,
zarureten yani! :)

doklom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabi canım ne demessin sigara içen azalmış dünya vergi bindir millet içmesin kaçak tütün kaçak sigara içiyolar bu sefer burdan elde edilen paralar pkk nın bu işi yapan mafyaların kasasına gidiyor burdan şu sonucu çıkarta biliriz demek ki bu araştırmayı yapanlar mal

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Günde bi paket içiyodum ramazandan önce şimdide iftardan sonra bide sahurda içiyorum yani az içiyorum normal günlere göre sigaraya karşıyım bende sizler gibi fakat içmeyide seviyorum aga.. (ölürsem kabrime gelme istemem :D )

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Devletin yaptıramadığını Yüce Rabbim yaptırdı bana. Sigara içimini Ramazan Ayında azalttım. Gerçi az içiyordum ama şimdi hiç aklıma gelmiyor içmek sadece iftardan sonra geliyor :D

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
bu hükümetin katıldığım nadir icraatlarındandır sıgara konusu. isteyen sıgara içebilir fakat sıgaranın dumanı kapalı alanlarda çevredeki diğer insanlara da zarar veriyor. kapalı alanlarda tamamen yasaklanamsındansa ayrı sıgara içme odaları, bölmeleri yapılmasına izin verilmesi daha uygun olurdu diye düşünüyorum. ayrıca zam oranları belki biraz fazla kaçmış olabilir, içmeyen bilemez nasıl bir bağımlılık olduğunu. bırakamayan adam zamla, yasaklarla da bıraktırılamaz, böylece adam 3 kuruş kazanıyorsa elinde olmayan sebeplerden, bağımlılığın etkisiyle tüm parasını sıgaraya verip ailesini geçindirmede zorluk yaşayabilir. en iyi çözüm ailelerin cocukların yanında sıgara içmeleri(bebekliklerinden itibaren), çocuklarını bu konuda eğitmeleri, zararlarından bahsetmeleri, okullarda sıgaranın zararları hakkında bol bol eğitimler verilmeli.

Son mesajlar