Sigara yasağı genişletiliyor

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
"Açık alan" düzenlemesinde yenilik yapılarak restoranların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerinde de sigara içilmesi yasaklanacak.

Sağlık Bakanlığı'nca, tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamında "açık alan" düzenlemesinde yenilik yapılarak restoran, kafe gibi mekanların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadele kapsamında sigara içilmesine izin verilen ve açık alan olarak tanımlanan yerlere ilişkin yeni yasal düzenleme yapılacağını belirterek "Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak." dedi.

Bakan Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını 2017'de çok belirgin hale getireceklerini, bu kapsamda tütün ve tütün mamulleri ile mücadele kapsamında önemli adımlar atılmaya devam edileceğini ifade etti.

YÜZDE 31'DEN YÜZDE 26'A DÜŞTÜ

Yürütülen programlar sonrasında sigara içme oranının yüzde 31'den yüzde 26'lara düştüğüne ancak gençlerde sigara içme oranında artış yaşandığına dikkati çeken Akdağ, medya kampanyalarına ağırlık vereceklerini vurguladı. Akdağ, kapalı alanlarda sigara yasağını çok daha sıkı bir şekilde takip ederek tütünle mücadelede yeni bir dönem başlatacaklarını söyledi.

MARKALAR BELLİ OLMAYACAK

"Bu dönemde iki iş daha yapacağız." diyen Bakan Akdağ, sigaranın marketlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacağını, sigara paketlerinde markaların belli olmayacağını ve paketin her tarafında uyarılar yer alacağını aktardı.

Akdağ, tütünle mücadelenin kapsamının bu yıl içerisinde daha da genişletileceğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak."

MEVCUT UYGULAMADA YASAK OLAN YERLER

Mevcut uygulama kapsamında illere gönderilen 2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı'na göre, çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, yürüyüş yolları, spor yapılan aletli egzersiz alanlarında da sigara içilmesi yasaklandı.

Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına 5 metre mesafede sigara tüketilmesine izin verilmiyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının açık alanlarının sadece yüzde 30'unda sigara içilmesine izin veriliyor. Aynı kurumlarda sigara içme alanlarının giriş kapısının 10 metre uzağında olması gerekiyor.

Üniversitelerde de Dumansız Kampüs uygulamalarının yaygınlaştırılması çalışmalarına ağırlık veriliyor.

Haber10

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Sigara içmiyorum da, şimdiki düzenleme yeterli değil miydi?
Bu sanki sigara içmeyenleri korumak yerine sigara içenlere rahatsızlık vermek amacıyla yapılmış gibi.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Ben olsam komple yasaklarım sonuçta vatandaşlarımızın sağlığı söz konusu.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Katılıyorum bencede yasaklanmalı.
Teşekkür ederim biz Kyk'da kalıyoruz ve bizim odada saat 00:00 oldumu ışıklar kapanır ve son 1 dk bile kalsa hiç bir şekilde içeride sigara içilmesine izin vermeyiz ben öz abimi bunun için çalıştığım yerin dışına çıkardım.;)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Güzel uygulama.
Çünkü ucundan bir bölüm açıp, burası açık alan diye kendi akıllarınca devleti kandırıyorlardı.
Sorun o değil, orada içilen sigaranın dumanın ciddi kısmı içeriye sigara içilmeyen bölüme de giriyordu.
Yani kısaca bu yasağın genişletilmesindeki en büyük neden, bir önceki kurala özenlice uyulmaması.
Devlette otorite önemlidir, eğer bir kurala uyulmuyorsa ya o kural geri çekilir ya da genişletilir ki devletin bir ağırlığı olsun, insanlar ciddiye alsın.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Kanunda her buldukları açığı sonuna kadar değerlendirip fırsata çevirenlere daha büyük yaptırımlar uygulanmalı..

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Güzel. Bak beğendim bunu. Heryerde solumak zorundamıyım ben bunu?