İlk Kafa nakli ameliyatı !

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Rusya’nın Vladimir kasabasında tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan 30 yaşındaki bilgisayar uzmanı Valeriy Spiridonov, İtalyan cerrah SergioKanavero’nun gerçekleştirmeye hazırlandığı dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatına evet dediğini açıkladı. Valeriy, 'Öyle de böyle de öleceğim. Hiç değilse umutla hayata veda etmiş olurum' dedi.

28721893.jpg

Doğuştan bedenindeki kasların yüzde 90 çalışmayan Valeriy, düşüncelerini Komsomolskaya Pravda gazetesine anlattı. Valeriy, "Doğduğumda doktorlar aileme bende Werdnig-Hoffmann hastalığı bulgusunu tespit ettiklerini söylemiş. Taşralı ailem ilk başta bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyormuş. Sonradan bedenin hareket kabiliyetine sahip olmayacağını öğrenmişler. Doktorlar belki bir iki yıl yaşar dedikten sonra beni onlara teslim etmiş. Aradan 30 yıl geçti. Ben hala yaşıyorum, ama günlerim sayılı. Bedenimde başımdan aşağı çalışır halde ancak birkaç kas kaldı. Yakında bu deden iflas edecek. Bu yüzden İtalyan doktorun nasıl bir ameliyata hazırlandığını öğrendiğimde ona ilk ulaşan ben oldum.

"GÜNLERİM ZATEN SAYILI"

Kendisi de hastalığımı inceledikten sonra teklifimi kabul etti. İlk defa yapılacak ve bilim kurgu filmini çağrıştıracak ameliyatın son derece tehlikeli olduğunu biliyorum. Ameliyat masasında kalmak ihtimali yüksek. Öbür taraftan ise zaten günlerim sayılı. Bu yüzden bir daha tartıp biçmeden evet kararının aldım. Dönüşü yok” açıklamasını yaptı.

KURTULMA ŞANSI 17 BİNDE 1

Belki yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek dünyadaki ilk kafa nakli ameliyatıyla ilgili İtalyan doktor SergioKanavero’nun kendisine söylediklerini de aktaran Valeriy, ameliyat masasından yeni bedenle kalkma şansının 17 binde bir olduğunu vurguladıktan sonra “Tehlike bir yana inanılması güç ameliyatın başlaması için daha çok para toplanması gerekiyormuş. Ayrıca tam olarak ne kadar süreceği şimdiden bilinmeyen operasyon için SergioKanavero’ya asistan olarak daha 150 doktorla hemşire bulması gerekiyormuş” dedi.-

Hürriyet

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,323
Çok ilginç. Takipte kalmak gerekiyor, bakalım adam ameliyat masasından kalkabilecek mi? Eğer kalkar ise zaten bu bir milad olacağını düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
the-x files inanmak istiyorum filminin konusu bu izleyin görün mümkün olabilir köpeklerde olmuş.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Bir kaç sene sonra sıradan bir ameliyat olur :)

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Beyin nakil edilebilecek mi acaba edilince ölümsüz mü oalcağız? Aklımda deli sorular......

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Seneler önce okumuştum, bir doktor bu deneyler üzerinde maymunlarla çalışıyordu, demekki ilerleme var.
Deneyde kullanılan maymunlardan biri kafa naklinden sonra parmağını oynatmayı başarmış, fakat bir kaç gün sonra ölmüştü.Tabii bu seneler önce idi.Şu an mutlaka gelişme olmuştur.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bence masada kalır

nailasmu

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Sinir tellerini nasıl birleştirecekler ki, omurgayı peki

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
pek inanasım gelmiyor ama umarım başarılı olurlar.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Şimdi bu kafa değişince vücuda takılan kafanın hayatı mı tekrar başlayacak işte biraz kafam karıştı sonuçta beyin değişecek kafa nakli bu düşünceler hafıza filan ne olacak yoksa ben çok yanlış mı anladım.

Reaksiyon puanı
16,118
ruhun nerde_ durdugu beyin fonksiyonlari ile ilgili bilinmeyenler aciga cikacak boylece...

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Ameliyat başarılı olunca "kafan hayırlı olsun kardeş" demek isterdim. Umarım başarılı olur ama binlerce sinir hücrelerinin birleşimi nasıl olacak ki. Zaten olsa idi omirlik hastaları tedavi olurdu

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Ruhun bedende olduğunu biliyoruz. Kafası olmayan bir bedene koyacaklar sanırım başka türlü olamaz ki. Kafası olmayan bir beden yaşamıyor olacaktır yani ruh'u çoktan hakkı rahmetine kavuşmuştur. Şimdi bu kafayı çıkarınca bedene nakil edene kadar ne yapacaklar ki kafa bedenden ayrılınca ölüm gerçekleşir. Bir şekilde Kafayı bedene nakil etseler de yaşayamaz bence çünkü her iki bedende ölmüş olacak bu kafa organ değil ki öyle nakil edesin. Nasıl bir yol izlenir tabi bilemeyiz ama şans yok denecek kadar az.

Shamshiel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ruhun bedende olduğunu biliyoruz. Kafası olmayan bir bedene koyacaklar sanırım başka türlü olamaz ki. Kafası olmayan bir beden yaşamıyor olacaktır yani ruh'u çoktan hakkı rahmetine kavuşmuştur. Şimdi bu kafayı çıkarınca bedene nakil edene kadar ne yapacaklar ki kafa bedenden ayrılınca ölüm gerçekleşir. Bir şekilde Kafayı bedene nakil etseler de yaşayamaz bence çünkü her iki bedende ölmüş olacak bu kafa organ değil ki öyle nakil edesin. Nasıl bir yol izlenir tabi bilemeyiz ama şans yok denecek kadar az.

Düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum düşünce yapısı farklı olmayacakmı ? birde ruhu nasıl geçirecekler çay ikram filanmı ?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum düşünce yapısı farklı olmayacakmı ? birde ruhu nasıl geçirecekler çay ikram filanmı ?

Ruhun bedeni değiştirme gibi bir durumu yok zaten. kafa bedenden ayrılınca ölüm gerçekleştiğine göre ruh'ta gidiyor. Hadi bunları atladık oldu diyelim bitkisel hayata girme olasılığı var çünkü beyin adabte olamayabilir. Kaldı ki zaten başarısız olur maalesef.

Reaksiyon puanı
16,118
kabaca biz daha 300 pinli sokete lehim yaparken arapsacina ceviriyoruz bunlar...
endustiriyel elektronik...

pinterest

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Omurilik soğanı ve sinirler yeni bedene nasıl adapte olacak peki?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Uydurma haber. Türk toplumunun zekâ seviyesi tesbit edilmeye çalışılıyor. daha önce de Maymunların kaçırıpta büyüttüğü ve boynuzları çıkan çocuk hikayesi çıkmıştı bir televizyon kanalında. Ardından gezi yolu olayları başlamıştı.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
[video=youtube;FV5pOO5Mt64]https://www.youtube.com/watch?t=411&v=FV5pOO5Mt64[/video]
Cerrah burada kafa nakli hakkında bir konferans veriyor sanırım.

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
Daha önce başka bir makale de bu adama nakledilecek vücudun beyin ölümü gerçekleşmiş ve makineden fişinin çekilmesi beklenen bir hastanın vücunun kullanılacağıydı. Senin anlayacağın kadavra tarzı bir olay değil :) Sağlam ama bitkisel hayata girmiş birinin vücudu !!!

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Daha önce başka bir makale de bu adama nakledilecek vücudun beyin ölümü gerçekleşmiş ve makineden fişinin çekilmesi beklenen bir hastanın vücunun kullanılacağıydı. Senin anlayacağın kadavra tarzı bir olay değil :) Sağlam ama bitkisel hayata girmiş birinin vücudu !!!
Ameliyat sırasında bitkisel hayattaki kişinin kafası ayrılınca ölmez ise iyidir. Yeni kafanın ve beynin vücuda uyumu da söz konusu.
Benim işte demek istediğim bu kafa ayrılınca insan ölür öyle değil mi?

Reaksiyon puanı
16,118
gizli dosyalar inanmak istiyorum ile aynı onda olmuştu.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

[video=youtube;l7yUA1t87OE]https://www.youtube.com/watch?v=l7yUA1t87OE[/video]

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Insan Aksolot gibi olsa ne güzel olurdu.Organ nakli ameliyat larına gerek kalmaz di.

Son mesajlar