İlk Fedora deneyimlerim-Linux ile tanışma hikayem

Bu konuyu okuyanlar

Malmedy

Profesör
Reaksiyon puanı
1,059
Merhaba arkadaşlar Fedora kullanalı 2 gün oldu ve size deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Ekran görüntüsü 2020-12-02 21-37-54.png

İlk olarak, kendimi bildim bileli 2 yıldır Linux işletim sistemine yatkınım. Ancak sadece Debian tabanlıları kullandım. Forumdaki arkadaşlar bilir beni durduk yere format atıp dururum :D Çünkü seviyorum benim tarzım o, aynı şeyde kalmayı sevmiyorum. Linux ile ilk kez 2018 yılında tanıştım. Atom N455 li Bilgisayarıma ne kurayım derken biri Peppermint 9 önermişti. İlk dağıtımım Peppermint 9 olmuştu. Sevmişmiydim? Yalan söylemeyeyim sevmiştim. Tamamen güzel Arayüz, özgürlük, kodlamaya bu kadar meraklı ancak bir türlü öğrenemeyen ben linux a yatkın olmaya başlamıştım. İlk defa bu sefer tanıştım ve araştırmaya başladım. Linux nedir? Dağıtımları nedir? Oldukça hoşuma gitmişti. Sabahtan akşama kadar araştırabilirdim. Bende eskiden Linux u dağıtım değil Sadece Linux diye tek bir işletim sistemi var sanıyordum. (Windows gibi) Linux dünyasına giriş yaptım, komutları öğrendim. Benim linux ile tanışma hikayem bu şekilde. Şuanda Fedora dağıtımını kullanmaktayım. Memnun musunuz diye sorarsanız gayet hızlı, stabil ve güzel arayüze sahip. Ancak hiçbir türlü alışamadım sisteme. Yani masaüstüne arayüzüne falan alıştım ama tabanı farklı olduğu için içimi kemirip duruyordu bu. .rpm uzantısına alışamamış, Debian tabanlı sistemlerin desteklerine alışmıştım. İnternette Örneğin Debian tabanlı olarak Ubuntuyu örnek verirsek, İnternette zaten Linux a destek çok az. Üstüne Kendisi Altyapı olan bir linux dağıtımına nerdeyse hiç estek verilmiyor. Dash to Dock ile ilgili bir tane video buldum o kadar. .rpm dosya uzantısına ve komutlara hiç alışamadım ve alışamayacağım bu gidişle. Masaüstü bilgisayarım kronik sorunlu olduğu için Debian tabanlı dağıtımlar asla kurulmuyor. Fedora denedim, Sıkıntısız olarak kuruldu. İçimden tebrik ettim Fedora yı. gerçekten iyi sistem. Tavsiye edermiyim diye sorarsanız? Tavsiye Ederim ama az da olsa Linux hakkında bilgi sahibi olmanız lazım. 1 Komut bile bilmeyen adama Fedora yı tavsiye etmem. Yukardada dediğim gibi sürekli Format atan biriyim, manjaro ve Arch Linux u çok merak ettim bir gün denerim belki :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merak edenler için Linux ile tanıştığım konu :)

Son düzenleme:

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Benim en sevdiğim dağıtımlar Ubuntu ve Manjaro. Linux özgürlüktür.

Son mesajlar