İlginç İsim ve Soyadları Kitap Oldu

Bu konuyu okuyanlar

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Önce isimler, sonra haber ;D
Abdülvahim Pastırma, Hasan Tost, Mustafa Patlıcan, Mustafa Gümüş, Kemal Aliminyum, Ali Kulağıduymaz, Abdülhalim Pırasa, Ahmet Mehmet Veli, Arı Balcı, Ateş Barut, Avukat Güven Kurtul, Ayşe Donsuz, Ayşe Yediçocuklu, Kubilay Alıpsatıcı, Hacer Burunsuz, Metin Tarladaçalışan, Öznur Palavracı, Ali Karadeniz, Mehmet Akdeniz, Ece Marmara, Elif Ferlibülbül, Mustafa Sinek, Sinem Yosma Alver, Abdil Aldıvermez, Abidin Korkankorkmaz, Ali Yolasığmaz, Arzu Yuvarlak, Cemal Vakvak, Arif Kazma, Uygun Biçer, Engin Hakkıvarverilmez, Ender Tanrıbuyurdu, Çilem Yerdekalmaz, Ebru Merthatun, Sakın Yavaş, Halis Çelik, Varvara Maden, Dicle Sakin Akar, Fırat Sakin Akar, Hopşerai Süfla, Demirel Yükselecek, Cavit Doksanbir, Şafak Otuzaltı, Ağustos Güzel, Acaip Duran, Ahmet Neidim

___________________________________________________________________________________________________________

Hüseyin Kanber / AA

Antalya Vali Yardımcısı Erkan Işılgan, görev süresinde karşılaştığı ilginç isim ve soyadları kitap haline getirdi.
Işılgan, 40 yıldır Türkiye'nin çeşitli illerinde kaymakamlık ve vali yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu söyledi. Görev yaptığı süre boyunca birbirinden ilginç binlerce isimle karşılaştığını anlatan Işılgan, bu isimleri ilk olarak 7 yıl önce, ''İlginç İsimler'' adlı bir kitapta topladığını söyledi.
Bu kitabın piyasa çıkmasından sonra onlarca kişinin kendisine ulaşarak yeni ilginç isimler gönderdiğini ifade eden Işılgan, ''Nüfus cüzdanının fotokopisini zarf içine koyan, evlenme cüzdanı fotokopisini çektiren bana gönderiyor. Ben de bunları not alarak saklıyorum'' diye konuştu.
İlk kitabında 3 bin 500 ilginç isme yer verdiğini, ikinci kitabında yaklaşık 5 bin ismin yer aldığını belirten Işılgan, şöyle konuştu:
''Türkiye'nin pek çok yerinde görev yaparken derlediğim ilginç isim ve soyadları ilk önceleri not etmekle yetindim. Sonra bunları listeler haline getirmeye başladım. Bu isimleri çeşitli ortamlarda söyleyince gülen de oldu, düşünen de. Doğada her şeyin bir adı var. İnsanların da var. Güzel anlamlı, akılda kalan, gururla adını soyadını söylemek her insanın hakkı olmalı diye düşünüyorum. Adını soyadını söylediğinde herkesin irkildiği, güldüğü ve alay ettiği bir insan, bunu kimse istemez.'' Işılgan, ''Hazırladığım kitapta vermek istediğim mesaj anne ve babaların yasalar gereği çocuğuna isim vermek hakkına sahip olduğuna dikkati çekerek, onlara yaşamları boyunca kendilerini unutturmayacak, gururla isimlerini ve soyisimlerini taşıyacak isimleri çocuklarına vermelerini sağlamak'' dedi.
Görev süresinde oldukça ilginç isim ve soyadlarla karşılaştığını vurgulayan Işılgan, isimlerin Türk gelenek ve göreneklerine uygun olması için Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvurarak, ''İsim Yazım Yönetmeliği'nde'' çirkin, uygunsuz, Türk gelenek ve göreneklerine uymayan isimleri nüfus idarelerinin yazmama önerisinde bulunduğunu dile getirdi.
Kitabı hazırlarken hiç kimseyi küçümsemeyi veya onları rencide etmeyi düşünmediğini anlatan Işılgan, ''Bunlar örnek olmalı ki insanlar ilginç olsun diye çocuğuna onu ileride rencide edici isim vermesinler. Umarım, insanlarımız bundan sonra daha dikkatli ve özenli olur'' dedi.
Işılgan, kitabında yer alan isimleri uzun, anlamlı olan ya da olmayan, bir araya veya art arda geldiğinde ilginç olan şeklinde tasniflediğini, isimleri meslek, rakam, yiyecek, şehir adları ve sakatlıklar başlıkları altında incelemeye çalıştığına dikkati çekti.

GELİR YARDIM KURULUŞLARINA
Işılgan, önümüzdeki günlerde piyasa sürmeye hazırlandığı kitabın Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bastırılacağını, elde edilecek gelirin yardım kuruluşlarına bağışlanacağını ifade etti.

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Geçenlerde bana mail olarak bir kaç isim ve soyisim gelmişti.

Gerçek olamaz demiş ve çok gülmüştüm.

Kitap haline getirmesindeki amaç çok iyi umarım faydalı olur.

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
yolda gidiyorsun kimliğiniz üzerinizde değil polis geliyor sizi durduruyorr isim soyisim "Cavit Doksanbir" polis dalgama geciyorsun sen benle at nezarete cok basit oldu ama olabilir :D

ahmetweli

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hakikaten ilginçler,bazılarına inanasım gelmiyor.
Dicle Sakin Akar,Abdülvahim Pastırma,Halis Çelik..;D

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Ayşe Yediçocuklu, Sinem Yosma Alver, Engin Hakkıvarverilmez, Ebru Merthatun, Fırat Sakin Akar, Hopşerai Süfla (bundan bişi anlamadım |) ), Şafak Otuzaltı, Acaip Duran
:p

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Soyadım : Delibalta

..yapacak hiç bi' şey yok, böyle asilzade bi' soyismine sahibim. Ahıska Türk'leri imişiz atadan dededen.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Geçenlerde Kaymakamlık sınavına girmeye hak kazananlar arasında gördüm: And İçer.
Resmî kaynaklarda görünce şüphesi de kalmıyor insanın. Hala İçişleri Bakanlığının sitesinde var sanırım..

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Güngören-Bağcılar Org. San. Sit. 'de elektrikçi bi' abimiz, Turan Top!

Ama herkes Duran abi diyo adama :)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Güllüzar Falanca (Falancı da olabilir) Bugün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyolojide o kadar bağırdılar nerdeydin ablacım :}

MakeMeBad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
masterofpuppets7, Erkek , 28 , İstanbul

2 yıl 10 ay 18 gün önce gönderdi.
Başlıksız
şıkşıkıdım hatırlattı. 4 yıl kadar önce kuzenimin öğretmen olarak görev yaptığı okulda "Şeyime" isminde bir kız varmış. İsim ilginç değil belki ama kızın soyadı "Gündoğdu"! Yoklamalar biraz komik oluyormuş tabii.
itiraf.com dan alıntıdır :)

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
MakeMeBad dedi ki:
masterofpuppets7, Erkek , 28 , İstanbul

2 yıl 10 ay 18 gün önce gönderdi.
Başlıksız
şıkşıkıdım hatırlattı. 4 yıl kadar önce kuzenimin öğretmen olarak görev yaptığı okulda "Şeyime" isminde bir kız varmış. İsim ilginç değil belki ama kızın soyadı "Gündoğdu"! Yoklamalar biraz komik oluyormuş tabii.
itiraf.com dan alıntıdır :)
Vah vah vah.. . :D ;D