İki Dil Bir Bavul (Fragman)

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
YouTube - İki Dil Bir Bavul - Fragman

Yapım:
2009 ~ Türkiye
Tür:
Dram
Yönetmen:
Orhan Eskiköy, özgür Doğan
Senaryo:
Orhan Eskiköy
Yapımcı:
Pieter Van Huystee, Orhan Eskiköy
Görüntü Yönetmeni:
Orhan Eskiköy
Müzik:
Zeynel Doğan, özgür Doğan
Dağıtım:
Tiglon
Filmin Websitesi:
www.perisanfilm.com/school/tr

Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılı. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar Türkçe. Öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara Türkçe öğretmekle geçirir. 1 yılın sonunda çocuklar Türkçe öğrenebilecekler mi?

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

http://www.sinemalar.com/film/38508/Iki-Dil-Bir-Bavul/

Mia

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılı. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar Türkçe. Öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara Türkçe öğretmekle geçirir. 1 yılın sonunda çocuklar Türkçe öğrenebilecekler mi?
İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

İzlemem gereken bir film diye düşünüyorum. Teşekkürler.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Benim de ilgimi çekti.Bu şekilde görev yapan arkadaşlarım var.Hep anlatırlardı.Bu filmi izleince onları anacağım

Allah kolaylıklar versin..

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Filmi konusu mükemmel ... Beğendim. Vizyona girdiği en kısa zamanda izlemek istiyorum.

Bir de fragmandan oyunculukları hakkında izlenimim şu;

Öğretmenin oyuncu performansı daha iyi olabilirdi. Sanki biraz belgesel temalı ...

Kesin bir yargıda bulunmak erken, filmi izledikten konu netleşir.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bu filmlerden fazlasıyla gördüm...
Çok doğal çekilmiş bir film:)
Belki de böylesi daha iyi olmuş.
Bekliyorum filmi.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
benim gerçekten hoşuma gitti izleyebilirim

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Harikaydı. Seyredince gah güldük gah efkarlandık. Daha çok belgesel tadında ama çok doğal olmuş.

Siyaset yasak olduğu için bir şey demeyeceğim ama bizi fazlasıyla yansıtıyor. Türkçe öğrenene kadar anamız ağladı desem yeridir yani.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Şimdi bülbül gibi şakıyorsun ama Yusuf:)

sanırım 3 dil biliyosun..Gıpte ediyorum sana:)

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Benimde çok hoşuma giden bir film oldu. Eğlenceli tarafının yanında içimi burkan mı desem etkileyen mi desem yanı, 22-23 sene önce benim ilkokul 1. sınıfta yaşadıklarımı birebir yansıtması oldu. O günden bugüne çok şey değişmemiş.

Sonuç olarak; siyasetten uzak olarak görülmesi gereken bir film diye düşünüyorum.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
4 veya beşinci sınıftayken öğretmenimiz keseri gösterip bu ne diye sormuştu bir kıza. Keserin Kürtçe adı Tefşo'dur. Kız da zavallı bilmiyor, biraz bekledi ve nazikçe örtmenim teevjo dedi.

Filmde de ayıya inek diyorlardı onu hatırladım. :)