İftarı Beklerken...

Bu konuyu okuyanlar

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
iftarne2.gif

Evet arkadaşlar iftara daha saatler var ama iftarımızı beklerkende biraz muhabbet edelim istedim. İlk orucunuz nasıl geçti, pes eden yoktur umarım? :)

Reaksiyon puanı
48
güzel geçiyo pes etmedim ama acayip başım ağrıyo uykusuzluktan uyuyamıyorumda

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
daha gecmedi baba geciyor walla pek bi sorun yok bende :)

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben tam diğer iftara kadar birşey yemeden durabilirim! (Fazlamı sıktım?)

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
ben uyuyorum pasoo uyku orucu uykuyla tuttum ama açımm şimdiii

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
o kadar yoğun çalıştımki günboyu şimdiye kadar pekte birşey hissetmedim

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Çok şükür bir sorun yok...Yalnız çok susadım.Kaç kere dolaba gittim su içmeye son anda aklıma geldi. ;D İlk gün oluyo hep...

Bende iftarda yediğim yemekle ertesi gün orucunu tutarım.Ondan sonra yememe gerek kalmıyo zaten.Açlığa dayanıyorumda susuzluk çok zor.Sahur vaktine saati kuruyorum bi sürahi su içip yatıyorum hemen :D :D

He bide Call of Juarez'i bitirdim şimdi.Onunla zaman geçti.1 ay boyunca her gün bir oyun bitirsem rahat atlatırım bu Ramazan'ıda ;D

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Zaten insan kendine devamlı açlık telkin ederse, açlıktan şak diye bayılabilir :D Ama bir iş ile meşgul olurda "yemek" terimini kafasından atarsa, o kişi oruç tuttuğunu bile anlamaz ;)

Herkesin Allah oruçlarını kabul etsin...

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
oBsCuR HoMmE dedi ki:
Çok şükür bir sorun yok...Yalnız çok susadım.Kaç kere dolaba gittim su içmeye son anda aklıma geldi. ;D İlk gün oluyo hep...

Bende iftarda yediğim yemekle ertesi gün orucunu tutarım.Ondan sonra yememe gerek kalmıyo zaten.Açlığa dayanıyorumda susuzluk çok zor.Sahur vaktine saati kuruyorum bi sürahi su içip yatıyorum hemen :D :D

He bide Call of Juarez'i bitirdim şimdi.Onunla zaman geçti.1 ay boyunca her gün bir oyun bitirsem rahat atlatırım bu Ramazan'ıda ;D

Abicim o nasıl bir bünye, helal olsun ne diyelim.Bizden daha çok sevap kaldırıyosun galiba :D

Bende film izleyerek vakit geçirmeyi düşünüyorum, şimdiden 30 film siparişi verdim :p

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Orucun faydaları

Allah her derde bir deva, her hastalığa bir ilaç verdiği gibi kötülüklere karşı da korunma vasıtaları vermiştir.

13/09/2007 14:18 - Tarihli Haber

Oruç islam alemi açısından büyük bir önem taşır. Zira oruç sadece ibadet etmek için değil, kötülüklerden korunmak için de bir kalkandır. Nitekim Peygamberimiz orucun bu özelliğini hepimizin kolayca anlayabileceği şekilde güzel bir benzetme ile açıklayarak şöyle buyurmuştur:

"Oruç bir kalkandır, o halde oruçlu kötü söz söylemesin. Kendisi ile çekişip kavga etmek isteyen kimseye iki defa, "ben oruçluyum" desin." Bir kalkanın sahibini düşmandan koruduğu gibi oruç da aynı şekilde kişiyi kötülüklerden ve günah işlemekten korur. Oruçlu, kötülüğü başlatan kişi olmayacağı gibi, kendisine fena söz söyleyen ve kavga etmek isteyenlerin bu davranışlarına karşılık: "Ben oruçluyum, ben oruçluyum" diyerek nefsine hakim olacak ve kendisini kavganın içine çekmek isteyenlere uymayacaktır. Böylece oruç, bir kalkan gibi kişiyi kötülüklerden korumuş olacaktır.

Oruç, bize daima Allah'ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bir ay boyunca devam eden bu manevî eğitim sonucu Allah korkusu kalblere iyice yerleşir, bunun olumlu tesiri ile de insan davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşmış olur. Oruç, basit bir 'aç kalma' olayı değildir. Onu sadece bu yönüyle değerlendirmek son derece yanlış olur. Oruç, köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, çirkin davranışlardan uzaklaştıran ve iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir.

İslam bilginleri orucun iki mertebesi olduğunu bildirilmiştir

Birincisi; imsaktan akşama kadar yemekten, içmekten ve cinsel arzulardan sakınmak suretiyle tutulan oruçtur. Bu oruç, şartları yerine getirildiği için sahihtir. Ancak bunun gayesine ulaşması için oruçlunun ikinci basamağa yükselmesi lazımdır.

İkincisi; birinci maddedekilerle birlikte, kulak, göz, dil, el, ayak ve diğer organları günahlardan uzaklaştırmak suretiyle tutulan oruçtur. Çünkü bu, organlar üzerinde olumlu etkisini gösteren ve sahibine ahlakî faziletler kazandırarak gayesine ulaşan oruçtur.

Orucun sağlık yönünden faydalarını bir kere de uzmanlarından dinleyelim

"Sağlam insanlara orucun hiç bir zararı yoktur. Aksine (Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz) hadis-i şerifinde işaret edildiği gibi, vücûda faydası vardır. 8-16 saat sindirim cihazının, karaciğerin dinlenmesi kendi kendini toparlaması büyük bir faydadır."

"Oruç normal sıhhatli olan insanlar için çok faydalı bir perhiz teşkil eder. Az yemek ve itidal ile yaşamak sonucu oruç tutanlar genellikle Ramazanda bir kaç kilo zayıflarlar. Bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erimiş olur. Bu ise asrımızda herkese tavsiye edilen en önemli sağlık kuralıdır. Çünkü şişmanlık şeker hastalığına pek yakındır. Ayrıca damar sertliği, kalb hastalığı, tansiyon yüksekliği ve buna bağlı pek çok hastalığa müsait bir zemin hazırlar. Demek oluyor ki oruç, bütün bu dertlerden insanı koruyucu bir etki yapar."

Bu gerçeği, sadece bizim bilim adamlarımız değil, konuyu inceleyen yabancı bilim adamları da dile getirmektedir

1940 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan ünlü bilim adamı, Dr. Alexis Carrel "L'Hamme, Cet İnconnu" adlı eserinde: "Oruç sırasında organizmalarda depo edilmiş besin maddelerinin harcandığını, sonradan bunların yerine yenilerinin geldiğini, böylece bütün vücutta bir yenilenme olduğunu ve orucun sağlık bakımından çok yararlı olduğunu." söyler.

Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan kimse bunların değerini daha iyi anlar. Sahip olduğu nimetlerden bir süre uzak kalmak insana, onları daha iyi korumasını, israf etmemesini ve nimetleri kendisine veren Allah'a daha çok şükretmesini öğretir. Nimetlere şükür ise onların çoğalmasına vesile olur.

Allah Teala şöyle buyuruyor: "Andolsun, şükrederseniz elbette (nimetimi) artırırım." Sabır, başarıya ulaşmanın en önemli şartlarından biridir. Sahip olduğu helal şeylere oruçlu olduğu için el sürmeyen kimse; iradesine hakim olmuş, nefsini zorluklara alıştırarak terbiye etmiş ve üstün bir meziyet kazanmış olur.

Böyle bir insan hayatta karşısına çıkabilecek sıkıntılar karşısında sarsılmaz, bunlara kolaylıkla sabreder ve güçlükleri yenerek başarıya ulaşır. Acılı ve üzüntülü durumlar karşısında sabır ve tahammül göstererek soğukkanlılığını korur. Orucun askerlik ve yurt savunması bakımından da ayrı bir önemi vardır. Savaş zamanlarında cephedeki asker, yiyecek ve içecek bulamadığı zaman açlığa ve susuzluğa katlanmak zorunda kalabilir. oruç tutmaya alışmış olanlar, böyle zorluklara daha kolay dayanırlar.

Kaynak: Hürriyet

DrApoD35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorun yok sanki günlerdir tutuyormuşum gibi hissediyorum en ufak bir açlık yok ;)

Jengar

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Herhangi bi açlık hissetmedim voleybol antremanımada gittim bayada fazla çalıştım ama Allah'a şükür ne susuzluk nede açlık çekiyorum. :) ;)

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
iftarımı yaptım geldimmm biraz fazla yedim galiba :D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,003
Afedersiniz ama dana gibi yedim :}

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Bugün çok yoruldum iş yerinde aksine de bizim işlerin yoğun olduğu döneme denk geldi Ramazan. :)
Eve geldim İstanbul için iftar vakti dendiği anda ben vınnn !! mutfağa :D :D

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ramazan ayı çok şereflidir

Sual: Ramazan ayı yaklaşmaktadır. Bu ayın önemi nedir? CEVAP: Bu konuda İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevab, başka aylarda yapılan farzlara verilen sevab gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin, günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevab verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.
Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur.
Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin, bütün senesi günah işlemekle geçer.
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Kur'an-ı kerim Ramazanda indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.
İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de, zaten bu demektir.
Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama' vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.
Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken binlerce Müslüman, affolur, azat olur.
Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü teâlâ, bu mübarek ayda, Onun şanına yakışacak kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin!
Açıktan oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır.
Ramazanda oruç tutmak hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.) [Nesai]
(Ramazan orucunu farz bilip, sevab bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.) [Buhari]
(Ramazan orucunu tutup ölen mümin, Cennete girer.) [Deylemi]
(Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.) [Taberani]
(Ramazan ayında, ailenizin nafakasını geniş tutun! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevabdır.) [İbni Ebiddünya]
(Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevabdır.) [Deylemi]
(Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, "Ben oruçluyum" deyin!) [Buhari]
Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevabdır. Özürsüz oruç tutmamak, büyük günahtır. Hadis-i şerifte, (Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu. (Tirmizi)
Ama dini bir mazeret varsa oruç tutmamak günah olmaz.