IE'ye Vuran Vurana!

spybot

Guru
Onursal Üye
AB tarafından haksız rekabete yol açmakla suçlanan IE'ye bir darbe de Opera'dan geldi!

Opera, AB'nin tarayıcı savaşlarına denge getireceğini umuyor.

Sizlere yakın zamanda Avrupa Birliği'nin Microsoft'un internet tarayıcısı Internet Explorer'ı haksız rekabete yol açmakla suçladığını aktarmıştık. Daha önce de Microsoft'u cezalandırmış olan Avrupa Birliği'nin bu yaklaşımı, tarayıcı savaşlarının dört büyük oyuncusundan biri sayılan Opera cephesinde de yankı buldu. Opera adına konuşan firma yetkilisi Jon von Tetzchner, internet tarayıcılarını bir bilgisayardaki en önemli yazılım olarak nitelendirerek, bu kararla Microsoft'un internet tarayıcı pazarının yararına olacak konulara önem vermeye başlayacağını ve kullanıcılara internet tarayıcıları konusunda gerçek anlamda bir seçim özgürlüğü doğacağını savundu.

AB'nin Microsoft'u Windows içerisinde Internet Explorer'ı dağıttığı için haksız rekabete yol açmak ile suçlamasının arkasında ise Opera'nın 2007 Aralık ayında yapmış olduğu itiraz başvurusu yatıyor. Başvuruda Internet Explorer'ın diğer tarayıcıların var olmasını engellediği ve web standartlarının oluşturulması çabalarına zarar verdiği konularına yer verilmiş. Opera'nın başvurusundaki en sağlam dayanağını ise AB'nin ilgi komisyonunun daha önce Windows Medya Oynatıcısı aleyhine verdiği karar oluşturuyor.
http://www.chip.com.tr/konu/IE-yi-suclayan-AB-ye-Opera-dan-destek-geldi_10574.html

 

nyoo

Profesör
microsoft açık kaynak koda karşı acizliğini bi nebze olsun kapabilmek için MSN 9 da maillleri sadece IE de görebilecek şekilde hazırlatmış. Fazla söze gerek yok !
 
Üst