IBM'den işlemciye fiber optik hızı

necibex

Profesör
IBM'den işlemciye fiber optik hızıIBM, kablo yerine optiği kullandığı yeni işlemci teknolojisi ile süper bilgisayar gücünü tek işlemcide sunmanın hazırlığını yapıyor.

IBM tarafından yapılan yeni bir araştırma, fiber optik ağlarının hızını, işlemcilere getirmeye hazırlanıyor. IBM'in Optics Express dergisinde yayınladığı, elektro-optik modülatörler üzerine yapılan araştırmanın sonuca ulaşması ile işlemcilerin şimdiki performanslarından 100 kat daha hızlı ve 10 kat daha verimli olması bekleniyor.

Araştırma, çok çekirdekli işlemcilerde, çekirdekleri birbirine bağlayan modülatörler üzerine yapılıyor. Hali hazırdaki çok çekirdekli işlemci teknolojisi, işlemci çekirdeklerinin birbirleri ile bağlantı kurması için silikon fotonik modülatörleri kullanıyor. Bu teknolojinin, üzerinde çalışılan teknolojiye göre eksiği ise; fazla enerji harcayıp çok ısınması ve işlemciye sığacak çekirdek sayısını limitli seviyede tutması olarak görülüyor.

IBM,çalışmasında kablolar yerine optiği kullanarak, şu anda kısıtlı olarak kullanılan çekirdek sayısını, 100'ler ya da 1000'ler seviyesine kadar çıkartmayı plalıyor. Şirket, bunun gerçekleşmesi halinde, günümüzün süper bilgisayarlarının işlem kapasitesinin, gelecekte tek bir işlemci tarafından ortaya konabileceğini belirtiyor.

Slikon Mach-Zehnder Elektro-Optik Modülatör adındaki yeni modülatör elektrik işaretlerini, ışık paketlerine dönüştürerek; sadece daha çok çekirdeği bir işlemciye sığdırmıyor, bunun yanı sıra bu çekirdekler arasındaki haberleşmenin hızını da artırıyor. Teknolojinin kullanılması ile süper bilgisayarların artık veri merkezlerinde kullanılmasına gerek kalmayacağını söyleyen IBM, güçlü mobil işlemci kapasitesi isteyen ve gerçek zamanlı uygulamaların da yerine getirebileceğini belirtiyor.

Teknolojinin ticarileşmesi için ise en azından 10 ila 15 yıl zaman gerektiği ifade ediliyor.

Kaynak
 
Üst