IBM, 400 kat hızlı internet sunan çip keşfetti

Reaksiyon puanı
10,325
IBM, 400 kat hızlı internet sunan çip keşfetti

300x132748_hizliinternet_2.jpg

Dünyayı heyecanlandıran haber İsviçre'den geldi. IBM'in geliştirdiği analog-dijital dönüştürücü (ADC) saniyede 400 gigabitlik internet hızı sunuyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden IBM geliştirdiği analog-dönüştürücü prototip yonga ile 400 gigabitlik internet bağlantı hızını elde ettiğini duyurdu.

Dünyayı heyecanlandıran haber İsviçre'den geldi. IBM'in geliştirdiği analog-dijital dönüştürücü (ADC) saniyede 400 gigabitlik internet hızı sunuyor. Türkiye'deki en yüksek internet hızından neredeyse 400 kat daha fazla internet sunan IBM'in bu yongası henüz prototip aşamasında.

Bu hız ile birlikte 2 saatlik ultra HD kalitesinde bir film (yaklaşık 160 gigabyte) sadece saniyeler içinde indirilebiliyor. Aynı zamanda bu hızla 40 bin MP3 parçasını indirmek de bir o kadar kısa sürüyor.

Ancak geliştirilen yonga internetin ana hatlarını meydana getiren veri merkezlerinde kullanılacak. Yani ev veya iş yerlerinde birebir kullanılacak bir teknoloji değil.

IBM'in söz konusu yongayı geliştirmesindeki en önemli hedefi ise kullanıcıların jet hızında film veya müzik indirmesinden ziyade globalde bilimsel çalışmalar esnasında kullanılması ve haberleşmenin, veri paylaşımının çok daha hızlı yapılabilmesi.

KaynaK

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Ülkemizde sunulursa llimitsiz 50gb olur ve ilk gün hız 1Mbite düşer.

remaz3442

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Bize 10 sene sonra gelir bence telaşlanmayın.Kişisel bilgisayarlarada 20 sene sonra gelir tahminimce. Zaten ölmüş oluruz.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Keşfetti saçma bir başlık olmuş. Sanki jeolojik kazıda buldular çipi. :D
Üretti, icat etti demek daha uygun.

Ancak geliştirilen yonga internetin ana hatlarını meydana getiren veri merkezlerinde kullanılacak. Yani ev veya iş yerlerinde birebir kullanılacak bir teknoloji değil.
Ben de evimde kullanmayı düşünüyordum. :p

ozgura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar biraz gerçekçi olmak lazım ben istanbulun göbeğinde oturuyor olmama rağmen internetim 8 mbps.Oturduğum yerden Fiber internet bile geçmiyorken bu internetin bize ulaşması hayallerin bile ötesinde...

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar biraz gerçekçi olmak lazım ben istanbulun göbeğinde oturuyor olmama rağmen internetim 8 mbps.Oturduğum yerden Fiber internet bile geçmiyorken bu internetin bize ulaşması hayallerin bile ötesinde...

Sen yine 8Mbps alıyormuşsun. Bizden 8lik parası alıyorlar hız 1Mbps

ozgura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani Fibere hasretken böyle şeylerin bizi bulması imkansız.

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Yahu bu adam bu çip i üretti de ?
Sizin heyecanınızı anlamıyorum ?
Yok ttnetle biz böyle
Yok bize gelene kadar ohoo filan bilmem ne.

Ülen daha adam bunu yeni fark etti bunun üretilmesi
Kartlara entegre edilmesi önce yüksek kapasiteli sunucularda kullanılması
Ona göre uygun yüksel hız tesisatı vs o zaman biz dünyada olmayız.. En az 5 yılı var bunun test aşamasından çıkıp kullanıma geçmesi için...
San dünya uçuyoda biz gerideyiz... Abarttığınız kadar değil beyler uçmayalım...

Reaksiyon puanı
10,325
San dünya uçuyoda biz gerideyiz... Abarttığınız kadar değil beyler uçmayalım...

ee n'apalım ağam, bizler ki "kartallar yüksek uçar" diyerekten diziler yapan bir milletin ahfadıyızdır!
kolay mı öyle ayağını yere basmak! :D

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Başlık yanlış olmuş bence. :p Sanki çip varmış ta keşfedilmeyi bekliyormuş. Geliştirdi, üretti, vb. daha iyi olabilirmiş. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3 saniyede 160GB kayıt yapacak harddisk üretildiğinde kullanabiliriz. :)

burakbardakci34

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Yurt dışında denemeleri yapılıp 3-5 seneye kullanılır türkiye'ye 10 seneden önce gelmez.