i7 4770 Aşırı Isı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Penetrator God

Doçent
Reaksiyon puanı
521
Son birkaç gündir işlemcim çok ısınmaya başladı. Bazı oyunlarda 80-85 olabiliyor. Masaüstünde bile 50-60 arası takılıyor. Yeni macun sürdüm ve sprey ile fanı temizledim. Fakat hiçbir fark yok. Açılışta 25-30 derece açılıyor ondan sonra ne oluyorsa sürekli ısınıyor. 30 derece görünürken aniden 40-45 oluyor. Oyunlarda bile böyle dengesizlik var ısılarda. Bios ekranında bazen daha çok ısınıyor. 60-65 görünüyor.

i7 4770 Stok fan ile kullanıyorum ve fan bir hızlanıyor bir yavaşlıyor. Stok fanda ısınması normal fakat bu boyutta sıkıntı yaşamıyordum. Oynadığım oyunlarda bile ısınma sorunu yaşıyorum. Hatta Turbo Boost kapatmak zorunda kaldım çünkü masaüstünde bile açılıyor neden gerekiyorsa. Masaüstünde görev yöneticisinde hiçbir şey yok ama HW monitör ile boşta bıraktığımda %80 %100 bazen kullanıldığı görüyorum anlık olarak.

Birkaç tane virüs programı kurdum ve hiçbiri virüsü göremedi. Öneri istiyorum eğer çözümü yoksa format mı atmalıyım? Çünkü sıcaklık değerleri anormal hale geldi. Ya da 6 senelik işlemci, anakart ve RAM'ler buna neden olabilir mi? Eğer öyle bir ihtimal varsa artık değiştirmekte istiyorum bu parçaları.

Çünkü ekran kartı yeni ve oyunlarda 50-60 arası gezinirken işlemci 80 falan çıkıyor. Ekran kartı RX 580. Artık oyunlarda bile performansım düşmeye başladı nedensiz yere. İşlemci voltajı 1.764v yazıyor acaba bu mu çok?

vqkp4xxw.jpg

jnw8cgvo.jpg

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
dostum yazdığın 45-50 60-65 normal rakamlar fakat 80 derece biraz fazla. arka plan uygulamalarını kapatarak ve disklerini temizlemeyi deniyebilirsin

Penetrator God

Doçent
Reaksiyon puanı
521
dostum yazdığın 45-50 60-65 normal rakamlar fakat 80 derece biraz fazla. arka plan uygulamalarını kapatarak ve disklerini temizlemeyi deniyebilirsin

Masaüstünde bu rakamlar normal değil. Ayrıca oyun oynarken cpu kullanımında dengsizlik var. Isı sürekli dengesizce artıyor ve azalıyor. Fan kendini sürekli yavaşlatıp ve hızlandırıyor. Önceden bu kadar sorun yoktu. Bir tuhaflık var anlamıyorum. Arka plan uygulamaları falan her şeyi ben kapattım zaten. Bir şey fark etmiyor. İşlemci %100 oluyor habire. Turbo boost açıkken iyice çıldırmaya başladı. Fan 3500 rpm çalışıyor ama ısı sürekli artıyor. 85 oluyor sonra tekrar düşüp tekrar artıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaş koskoca forumda bir Allahın kulu yok mu yorum yapacak? Ne boş forum burası böyle ya.

Son düzenleme:

MonKeeN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Fps düşüşü için driveri güncelmi

Penetrator God

Doçent
Reaksiyon puanı
521
Fps düşüşü için driveri güncelmi

Güncel. Olay ya donanımsal ya da virüs falan girdi sanırım. Fakat en azından daha detaylı bir fikir verebilecek varsa bana sevineceğim. Hw monitör sonuçlarına bakarak.

MonKeeN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Bulabildiğin tüm seçenekleri dene olmazsa önemli dosyaları biryere yedekle sonra fabrika ayarlarına sıfırla bence.

Penetrator God

Doçent
Reaksiyon puanı
521
Bulabildiğin tüm seçenekleri dene olmazsa önemli dosyaları biryere yedekle sonra fabrika ayarlarına sıfırla bence.

Format gibi temizlenir mi bilgisayar? Windows 10'da hiçbir zaman bu işlemi yapmadım ve nasıl işliyor bilmiyorum.

MonKeeN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Format gibi temizlenir mi bilgisayar? Windows 10'da hiçbir zaman bu işlemi yapmadım ve nasıl işliyor bilmiyorum.
Biraz uzun sürer ama ayarlar dan yaparsan bir sorun olmaz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biraz uzun sürer ama ayarlar dan yaparsan bir sorun olmaz
Bir gününü buna ayırman lazım hızı bilgisaya göre değişir ama içindeki önemli dosyalarını bir yere kopyalamayı unutma