İ5 10400f işlemci ısınması

Bu konuyu okuyanlar

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar. 2 hafta önce bilgisayar topladım. İşlemcim yük altında değilken gayet serin 30-35° de çalışıyor fakat oyuna girer girmez(örneğin LoL, fifa19) çok hızlı bir şekilde 90-100° dereceye çıkıyor. Oyunu Kapattığımda da çok hızlı bir şekilde 40° lere düşüyor. Stok fan kötü olabilir diyerek kule tipi fan taktım birşey değişmedi ( Ekran kartı gayet serin ve FPS 200 altına düşmüyor )
Sistemim :
-İ5 10400f işlemci
-Msi GTX 1660 gaming ekran kartı
-MSI h410 m pro anakart
-Xigmatek sd964b işlemci fanı
-addlink 512 GB m.2 SSD

İşlemcinin bu kadar ısınmasına neden olan şey nedir ?

burakhck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Lol'de 100 dereceyi görüp kapanmıyor mu ?

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hayır kapanma Felan olmuyor 1 saat oynasam da aynı . Ekran kartı 40° bile olmuyor fakat işlemci 95-100° geziyor hep ve FPS de hiç 200 altın inmiyor. Oyunu kapatır kapatmaz 1 dk içinde işlemci 40° ye kadar düşüyor. Oyunda bu kadar ısınmasına anlam veremedim ..

burakhck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Sadece Lol oynarken mi 100 dereceyi görüyor peki ? Termal macununuz yenilendi mi ?

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hayır FIFA 19 oynarken , cyberpunk oynarken Felan hep 95-100 derecede. Çalışıyor. İşlemci fanını değiştirirken termal macunu da yeniden sürmüştüm . İşlemciyi servise gönderdim fakat bencmark testler normal dediler.

DMZMAli

Asistan
Reaksiyon puanı
90
hocam bende anlamadım ama öncelikle kasanda hava akışı olsun (önde fan arkada egzoz fan vs) eğer hala aynıysa fanı tam oturt tam temas etmiyor olabilir .. yada anakarttada düşükte olsa bi ihtimal olabilir örn . = kondansatörlerde patlama olmuş olabilir çoğu şeyi dene ama şunu unutma garanti dışı kalır

burakhck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Görünüşe göre işlemciniz güç altındayken bütün çekirdekleri açıyor. sıcaklığa göre fanın hızını ayarlaması gerekli. Bios'tan kontrol eder misin fan açma sıcaklığını ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fan ayarlarını , hava yönünü ve termal macunu yaptığını varsayıyorum . Bi ihtimal temiz format atıp benchmark yapıp kontrol eder misin ? Yine çare olmaz ise anakart ve işlemciyi teknik servise göndermen gerekecek. 100 derecede işlemcinin çalışması normal değil . Max. 80-90 arasında kapanması gerekir daha yüksek sıcaklıklar zarar.

Son düzenleme:

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Servise gönderdim . Aradılar bencmark testleri yaptık normal sonuçlar veriyor dediler. Fakat bende neden oyun oynarken bu kadar ısınıyor anlamadım bir türlü. Format atmayı deneyeceğim.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Kullandığınız termal macunun markası nedir? Bazen markasız kalitesiz kullanılan termal macunlar çok yüksek sıcaklıklara çıkartabiliyor.

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Macunu vatanbilgisayardan almıştım markasını hatırlamıyorum. Kasa hazır toplanıp geldiğinde de işlemci sıcaktı. Stok fanı söküp kule fan takarken de macunu temizleyip yeniledim. Sıcaklık değişmedi. Sorun neyden kaynaklanıyor gerçekten çok merak ediyorum bende

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Macunu vatanbilgisayardan almıştım markasını hatırlamıyorum. Kasa hazır toplanıp geldiğinde de işlemci sıcaktı. Stok fanı söküp kule fan takarken de macunu temizleyip yeniledim. Sıcaklık değişmedi. Sorun neyden kaynaklanıyor gerçekten çok merak ediyorum bende
Hangi marka ile yenilediniz macunu? Ve fanı doğru takabildiğinizden eminmisiniz.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,406
100 derecenin normal olduğunu sanmıyorum macun eski ise macun sürün (kaliteli bir marka olsun) yada soğutucu fan alın belki sıvı soğutmada olabilir ama sıvı soğutma bi tık abartı olur.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
KULE tipi soğutucuyu elinle bi oynatmaya çalış. Montajda sorun olabilir. Hiç boşluk olmayacak ,yani bi boşluk olduğunu hissetmemen lazım. Soğutucu yerinden oynamamalı.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
anakartın bios güncellemesi var mı kontrol et.

ısı ölçtüğün programı değiştir. aida64 öneririm. (msi afterburner da var, ayar yapman gerekiyor biraz, oyun içinde görebiliyorsun, sol üstte çıkıyor ısı değerleri, detayları youtube dan öğrenebilirsin)

met hocamızın dediği gibi soğutucunun tam oturması ve oynamaması lazım (anakarta takılan 4 vida gibi şeyin de tam tutmuş olması gerekiyor)

yasal olmayan yazılım / oyun oynuyorsan onlardan da sorun olabilir.

kullandığın windows 10 ise en son sürümünü kullan şuan için (20H2 is derleme 19042.844)var

yine biostan fan dönüş hızını optimal yada standart yap. sessiz modda olmasın. yavaş döner, çabuk ısınır. yüksek devirde de olmasın ses yapabilir.

aklıma gelenler bunlar. umarım çözülür sorunun.

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Msı afterburner kullanıyorum ısıyı görmek için

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Soğutucu hiç yerinde,sallanmıyorsa, bi de biosu güncelleyerek dene.

Cihanagtas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İşlemciyi servise göndermiştim az önce aradılar. Oyun testi yapamamışlar fakat Benchmark testlerinde ani ısı artışı oluyormuş 40 tan 60-70 derecelere çok hızlı atlıyomuş benim oyunlarda olduğu gibi . Garanti kapsamında değişeceğiz dediler. ? Yardımlarınız için teşekkürler

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bozuk işlemci.

isa başak

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Merhabalar. 2 hafta önce bilgisayar topladım. İşlemcim yük altında değilken gayet serin 30-35° de çalışıyor fakat oyuna girer girmez(örneğin LoL, fifa19) çok hızlı bir şekilde 90-100° dereceye çıkıyor. Oyunu Kapattığımda da çok hızlı bir şekilde 40° lere düşüyor. Stok fan kötü olabilir diyerek kule tipi fan taktım birşey değişmedi ( Ekran kartı gayet serin ve FPS 200 altına düşmüyor )
Sistemim :
-İ5 10400f işlemci
-MSI h410 m pro anakart
-addlink 512 GB m.2 SSD

düzelmezse iyi bir sıvı soğtma alabilirsin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistemim :
-İ5 10400f işlemci
-MSI h410 m pro anakart
-addlink 512 GB m.2 SSD

kasanı yazarmısın modelini veya fotosunu atar mısın?

alejandro444

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistemim :
-İ5 10400f işlemci
-MSI h410 m pro anakart
-addlink 512 GB m.2 SSD

Hocam merhaba aynı işlemci bendede var. Anakartlarımızda benzer b460m pro. M-atx anakarta kule tipi işlemci soğutucu sığar mı diye endişeleniyorum. Siz hangi kule tipi işlemci soğutucu kullandınız? Malum işelmcinin hemen yanında iki adet ram slotu var ikiside dolu alan biraz dar.

Reaksiyon puanı
7,999
Hocam merhaba aynı işlemci bendede var. Anakartlarımızda benzer b460m pro. M-atx anakarta kule tipi işlemci soğutucu sığar mı diye endişeleniyorum. Siz hangi kule tipi işlemci soğutucu kullandınız? Malum işelmcinin hemen yanında iki adet ram slotu var ikiside dolu alan biraz dar.
MSI Core Frozr L + çift slot ram kullandım mATX anakartta sorun olmadı. Fanlar yukarıda olduğu için ramlere değmiyor ona göre ayarlanıyor.

Ama tabi ram soğutmanız çok yüksektir o zaman bilemem. Fanın yönünü değiştirmeyi deneyebilirsiniz belki.

alejandro444

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MSI Core Frozr L + çift slot ram kullandım mATX anakartta sorun olmadı. Fanlar yukarıda olduğu için ramlere değmiyor ona göre ayarlanıyor.

Ama tabi ram soğutmanız çok yüksektir o zaman bilemem. Fanın yönünü değiştirmeyi deneyebilirsiniz belki.
Ram ler HyperX Fury RGB 8GB 3200MHz DDR4. Bakabilirmisiniz ram ler çok yüksek değil gibi sanki. Üstelik siz 120 mm lik takmışsınız ben 120 hiç olmaz diye 8-9 mm lik olanlara baktım ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
hyper x ler yüksek ram sayılmaz. 120 mm soğutucularda iş görür.