i3 2100 besleyeceği en üst Ekran kartı

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RTX ON

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Merhaba, i3 2100 bir işlemcim var. Yeni bir ekran kartı almak istiyorum ve bu sistemin besleyeceği en iyi model hangi ekran kartıdır. Ben R7 260x düşünüyorum.Çok düşük darboğaz yapabilir sorun yok. Sizce bu babalığa hangi ekran kartı iyi gider ? 2.El , yüz yüze görüşerek alıcam. Nvdia ve Amd olarak 2 öneride bulunursanız sevinirim. Şuan 4GB ram var ama 8e yükselticem en kısa sürede.
Güç Kaynağı modeli : Asus MF-P380W PSU

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
O psu ile hiç bir şekilde güzel bir yükseltme yapamazsın.
750Tİ önerirdim ama En az 410Watt güç tüketiyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Asusun öyle seri bi powerini bulamadım. Etiketten bi foto atarsan güç değerlerini bi görelim.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
AMD tarafındaki kartlar gereğinden fazla güç tüketiyor.
GTX 750 Ti tavsiye ederim. Güç kaynagin büyük ihtimalle yetecektir. Sonuçta GTX 750 Ti 60W gibi çok düşük bir TDP ye sahip, hemde ek bir güç girişine gerek duymadan PCI express slotundan temin ediyor tüm gücünü.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Merhaba, i3 2100 bir işlemcim var. Yeni bir ekran kartı almak istiyorum ve bu sistemin besleyeceği en iyi model hangi ekran kartıdır. Ben R7 260x düşünüyorum.Çok düşük darboğaz yapabilir sorun yok. Sizce bu babalığa hangi ekran kartı iyi gider ? 2.El , yüz yüze görüşerek alıcam. Nvdia ve Amd olarak 2 öneride bulunursanız sevinirim. Şuan 4GB ram var ama 8e yükselticem en kısa sürede.
Sistemin özelliklerini yazabilir misin? Ayrıca yeni işlemci al.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu olur mesela:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988

Bu olur mesela:
İşlemci hocamın dediği gibi i5 olmalı ve RAM 8GB olmalı. Ama önce PSU değişmeli.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Almanız gerekenler:

SSD(yoksa)
RAM(alacakmışsınız zaten)
PSU(en önce değişmesi gereken bileşen)

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,904

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ben yukarda I5 2550K attım zaten 300 e.

RTX ON

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Asusun öyle seri bi powerini bulamadım. Etiketten bi foto atarsan güç değerlerini bi görelim.
Şuan evde değilim ikindi olmadan burdan paylaşırım tekrar.
AMD tarafındaki kartlar gereğinden fazla güç tüketiyor.
GTX 750 Ti tavsiye ederim. Güç kaynagin büyük ihtimalle yetecektir. Sonuçta GTX 750 Ti 60W gibi çok düşük bir TDP ye sahip, hemde ek bir güç girişine gerek duymadan PCI express slotundan temin ediyor tüm gücünü.
750 Ti benim için yeterli olacaktır ama daha üstlerini besleyebiliyorsa alayım diyecektim. ve işlemciden çok korktuğum psu. MF-P380W diye geçiyor da değerlerinde daha düşük voltajlar falan yazıyor, değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum.

Bu olur mesela:

Intel(R) Core(TM) i3-2100 CPU @ 3.10 GHz 4Çekirdek

4 GB Kingston Ram
1 GB Nvidia Geforce 9500 GT

Asus MF-P380W PSU

1TB Harddisk
ASUS P8H61-M LX3 PLUS R2.0 (LGA1155) Anakart

İşlemci hocamın dediği gibi i5 olmalı ve RAM 8GB olmalı. Ama önce PSU değişmeli.
Rame zaten ek yapıcam. Ama şuanki işlemciyle idare etmek istiyorum. Kendime ait güçlü bir sistemim var zaten. bunun da yanımda yedekte durmasını istiyorum. Kardeşim falan arada oynamak istiyor o yüzden, bunun içinde masraftan kaçınıcam. Sadece oyun için ve üst düzey oyunlar değil 720p de açarım hepsini sorun olmaz.
Almanız gerekenler:

SSD(yoksa)
RAM(alacakmışsınız zaten)
PSU(en önce değişmesi gereken bileşen)
PSU'yu değiştirmek neden zorunlu ? Zaten 380W Yeterli olur bence, ama zaten 400W, 410W sistem isteyen ekran kartlarını da besleyeceğini sanmam.
Aliexpressteki 0 fiyatı sahibindenin 2.el fiyatlarından ucuz :)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Şuan evde değilim ikindi olmadan burdan paylaşırım tekrar.

750 Ti benim için yeterli olacaktır ama daha üstlerini besleyebiliyorsa alayım diyecektim. ve işlemciden çok korktuğum psu. MF-P380W diye geçiyor da değerlerinde daha düşük voltajlar falan yazıyor, değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum.

Intel(R) Core(TM) i3-2100 CPU @ 3.10 GHz 4Çekirdek

4 GB Kingston Ram
1 GB Nvidia Geforce 9500 GT

Asus MF-P380W PSU

1TB Harddisk
ASUS P8H61-M LX3 PLUS R2.0 (LGA1155) Anakart

Rame zaten ek yapıcam. Ama şuanki işlemciyle idare etmek istiyorum. Kendime ait güçlü bir sistemim var zaten. bunun da yanımda yedekte durmasını istiyorum. Kardeşim falan arada oynamak istiyor o yüzden, bunun içinde masraftan kaçınıcam. Sadece oyun için ve üst düzey oyunlar değil 720p de açarım hepsini sorun olmaz.

PSU'yu değiştirmek neden zorunlu ? Zaten 380W Yeterli olur bence, ama zaten 400W, 410W sistem isteyen ekran kartlarını da besleyeceğini sanmam.

Aliexpressteki 0 fiyatı sahibindenin 2.el fiyatlarından ucuz :)
Inşallah UEFI kurulum yapıyorsunuzdur.

RTX ON

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Inşallah UEFI kurulum yapıyorsunuzdur.
Evet UEFI olarak yapıyorum.

i3 2100, 2 çekirdekli bir işlemci 4 değil ve aliexpresste %20 vergi de vermen lazım.
Vergisiz bir şey var mı ki ?

Kusura bakmayın kafam nasıl olduysa Asus'a gitmiş tekrardan özür dilerim.

PSU MODEL : Multifon MF-P380W

Ekli dosyalar

• pr_01_15432.jpg
    pr_01_15432.jpg
    54.8 KB · Görüntüleme: 306
Son düzenleme:

MehMetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Herkese iyi günler dilerim.

Benim ekli resimlerdeki gibi oldukça eski ama en azından bozulan (AMD Radeon HD 6510) harici ekran kartı ile belli başlı oyunları oynatabilen bir bilgisayarım mevcut. Ekran kartı bozulduğu için şu anda hiçbir oyunu oynayamıyorum.

Temel amacım esas problem olan ana kartı değiştirmeden yeni bir ekran kartı almak. Ekran kartına ek olarak yeni bir PSU (Güç kaynağı), SSD ve 4 GB yeni bir Ram alarak en azından sistemi biraz güçlendirmek istiyorum.

• Birinci soruma gelecek olursam resimde yer alan mevcut işlemciye ve ana kart ile uyumlu olarak en uygun ekran kartı tavsiyeniz nedir? PSU yükseltilecek şekilde ve yükseltilmeyecek şekilde cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• 2cd6e293-d6c0-4809-8e2f-f7e55f173cf0.jpg
    2cd6e293-d6c0-4809-8e2f-f7e55f173cf0.jpg
    37.1 KB · Görüntüleme: 123
  • 1-2-3.png
    1-2-3.png
    185.9 KB · Görüntüleme: 99
  • 4-5.png
    4-5.png
    54.1 KB · Görüntüleme: 112

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mevcut powerinin marka modeli nedir.
4 gb ram şart.
E.kartı 2.el alabilirmisin Bence 2 ellere bakalım. Yok ,sıfır olsun dersen,
GTX 1030.

MehMetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mevcut powerinin marka modeli nedir.
4 gb ram şart.
E.kartı 2.el alabilirmisin Bence 2 ellere bakalım. Yok ,sıfır olsun dersen,
GTX 1030.
Merhaba,

Yeni bir PSU aldım. Modeli CORSAIR CV550 550W 80+ Bronze 120mm Fanlı PSU seklindedir.

GTX 1030 mevcut ana kart ile uyumsuz olabilir ve işlemci de düsük seviye olduğu için darboğaz yapabilir diye biliyorum ama belirttiginiz ekran kartını yeni PSU, mevcut işlemci ve mevcut anakart ile düşünunce kullanabilir miyim gerçekten?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O elinizdeki anakart ile gtx 1030 uyumsuz olmaz.H61 ÇİPSET ,nuh nebi çağından kalma bi çipset değildir.İşlemciye gelirsek ,belli belirsiz bi darboğaz olur,o kadarda önemli değil.

o kadar pahalı bi power almasaydınız. Sisteminize çok fazla bi power .

MehMetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Biraz fazla sorguluyorum kusura bakmayın :)

Nvidia GTX 1030 ekran kartı GDDR5 özelliklerine sahip olduğu için benim mevcut DDR3 özelliğine sahip ana kartıma takılabilir mi peki? DDR uyumsuzluğu olacağı için hiç DDR3 dışındaki ekran kartlarına yönelmemiştim.

Bir de Nvidia GTX 1030 ekran kartı "PCI Express 3.0" özelliğine sahipken benim mevcut ana kartım resimdeki gibi PCI girişlerine sahip. 2.0 ve 3.0 gibi PCI özelliklerine sahip erkan kartlarının, geçmişe dönük PCI oranlarına sahip girişlerle kısmen de olsa uyumlu olduğunu biliyorum ama önerdiğiniz ekran kartı için buradan da gol yeme ihtimalim var mıdır ?

Merhaba,

Biraz fazla sorguluyorum kusura bakmayın :)

Nvidia GTX 1030 ekran kartı GDDR5 özelliklerine sahip olduğu için benim mevcut DDR3 özelliğine sahip ana kartıma takılabilir mi peki? DDR uyumsuzluğu olacağı için hiç DDR3 dışındaki ekran kartlarına yönelmemiştim.

Bir de Nvidia GTX 1030 ekran kartı "PCI Express 3.0" özelliğine sahipken benim mevcut ana kartım resimdeki gibi PCI girişlerine sahip. 2.0 ve 3.0 gibi PCI özelliklerine sahip erkan kartlarının, geçmişe dönük PCI oranlarına sahip girişlerle kısmen de olsa uyumlu olduğunu biliyorum ama önerdiğiniz ekran kartı için buradan da gol yeme ihtimalim var mıdır ?
Merhaba,

Doğru araştırmayı yaptıktan sonra sorduğum ilk sorunun aslında gereksiz olduğunu fark ettim.
DDR konusu genel olarak ana kart ve ram arasındaki uyum ile ilgiliymiş. Evet biraz da olsa ekran kartını içinde barındırıyor ama ekran kartı ve ana kart uyumunda DDR konusu ikinci planda olmalı sanırım.

Ekran kartı ve ana kart uyumunda PCI girişleri önemli. Yaptığım araştırmalarda PCI girişlerinin büyük oranda birbirleri ile uyumlu olduğunu gördüm. Sizin önerdiğiniz Nvidia GT 1030 ekran kartının PCI özellikleri benim ekli resimde sahip olduğum ana kart ile uyum sağlayabilir mi?

Ekli dosyalar

• PCI.png
    PCI.png
    20 KB · Görüntüleme: 93
  • PCI.png
    PCI.png
    20 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İlk sorunu zaten çözmüşsün Yani DDR5 E.kartı ve DDR3 ram olayını .

2.soruna gelirsek o verdiğin tablo tamamıyla yanlış.Nereden bulduysan,zaten anlamadım.

Anakrtın H61 ÇİPSETTİR VE h61 çipset, PCI -EX V2.0 dır.Aşağıdaki linkten göreceksin

.Ayrıca anakrtının manuel kitpçığındaki sayfayı da atayım Orada da, V2.0yazar.

Ekran Alıntısı.PNG

v2.0 ile v3.0 uyum sorunu yaşatmaz.Çok eski nesil anakartlarda V 1.1 veya V1.0 oluyordu Onlar problem çıkartabiliyordu.

MehMetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Değerli bilgilendirmen için çok teşekkür ederim. Ekran kartı olarak şu anda mevcut ana kartım ( Pegatron IPXSB-H61 ) ve işlemcim ( İ3-2100 ) ile uyumlu Nvidia GT 1030 almayı planlıyorum o halde. Piyasada iki tip modeli mevcut, ben uzerinde fan desteği olanı alacağım. Onun için de MSI hiç kalmamış hep ASUS mevcut, aralarında çok fark olmasa da MSI kovalayacağım biraz.

Mevcut sistemdeki 2 GB Ram çıkarıp yerine aynı markada (Elixir) 4 GB Ram ekleyecegim ve bir tane de uygun SSD almayı planlıyorum. En azından bu sayede elimdeki donanımı maksimum seviyeye çıkarmayı amaçlıyorum.

Mevcut monitorüm HDMI desteklemediği ama iyi bir monitör olduğu için yeni ekran kartına HDMI donüsturucu ile kullanabiliirim veya indirimlerden HDMI olan bir monitör kovalayacagim.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
i3-2120, FX 4100'den güçlü, ortalama bir işlemci. Maksimum GTX 1050 takılır, üstü zorlar sistemi.

Merhaba,

Değerli bilgilendirmen için çok teşekkür ederim. Ekran kartı olarak şu anda mevcut ana kartım ( Pegatron IPXSB-H61 ) ve işlemcim ( İ3-2100 ) ile uyumlu Nvidia GT 1030 almayı planlıyorum o halde. Piyasada iki tip modeli mevcut, ben uzerinde fan desteği olanı alacağım. Onun için de MSI hiç kalmamış hep ASUS mevcut, aralarında çok fark olmasa da MSI kovalayacağım biraz.

Mevcut sistemdeki 2 GB Ram çıkarıp yerine aynı markada (Elixir) 4 GB Ram ekleyecegim ve bir tane de uygun SSD almayı planlıyorum. En azından bu sayede elimdeki donanımı maksimum seviyeye çıkarmayı amaçlıyorum.

Mevcut monitorüm HDMI desteklemediği ama iyi bir monitör olduğu için yeni ekran kartına HDMI donüsturucu ile kullanabiliirim veya indirimlerden HDMI olan bir monitör kovalayacagim.
Şöyle bir durum var ki, maalesef o anakart ekran kartı seçiyor. Pegatron ekran kartı konusunda biraz sıkıntılı, zira her taktığınız kart çalışmıyor. Bir anakart değişikliğine gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. RAM'leri iyi bir 1600 MHz RAM ile destekleyebilirsin.

Bu anakart modelini alabilirsin. Ben de bunu kullanıyorum ve gayet memnunum. Sıfır istersen de bu modeli öneririm.

MehMetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
i3-2120, FX 4100'den güçlü, ortalama bir işlemci. Maksimum GTX 1050 takılır, üstü zorlar sistemi.

Şöyle bir durum var ki, maalesef o anakart ekran kartı seçiyor. Pegatron ekran kartı konusunda biraz sıkıntılı, zira her taktığınız kart çalışmıyor. Bir anakart değişikliğine gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. RAM'leri iyi bir 1600 MHz RAM ile destekleyebilirsin.

Bu anakart modelini alabilirsin. Ben de bunu kullanıyorum ve gayet memnunum. Sıfır istersen de bu modeli öneririm.
Merhaba,

Ben de ana karta güvenemiyorum sizin de belirttiğiniz gibi. Donanımsal olarak standart bir ana kart özelliklerini taşısa da yabancı forumlarda da ekran kartı seçtiğini okumuştum.

Ana kart değişikli olacaksa işlemci ile uyumlu olan belirttiğiniz ekran kartlarını değerlendirebilirim. Ana kart değişikli olursa da aslında sıfırdan sistem toplamaya başlamış oluyorum :)

SENARYO 1
  • Mevcut ana kart sabit kalacak. Ekran kartını desteklemeyebilir.
  • Nvidia GT 1030 veya GTX 1050 ekran kartı alınacak. GTX 1050 çok ağır gelebilir.
  • Bir adet 4 GB yeni ram alıncak ve tüm Ram'ler aynı olmuş olup ana kartın maksimum değerine ulaşılacak.
  • Bir adet uygun SSD alınacak.
  • Monitorüm HDMI desteklemediği için yeni ekran kartına HDMI donüsturucu alınacak veya indirimlerden HDMI olan bir monitör kovalanacak.

SENARYO 2
  • İşlemci ile uyumlu yeni bir ana kart alınacak. Ekran kartını desteklemesi garanti olur.
  • Nvidia GT 1030 veya GTX 1050 ekran kartı alınacak. GTX 1050 çok ağır gelebilir.
  • Yeni ana karta bağlı yüksek Ram'ler alınabilir. Şimdilik o kadar yükseltmeye ihtiyaç duymuyorum.
  • Monitorüm HDMI desteklemediği için yeni ekran kartına HDMI donüsturucu alınacak veya indirimlerden HDMI olan bir monitör kovalanacak.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Merhaba,

Ben de ana karta güvenemiyorum sizin de belirttiğiniz gibi. Donanımsal olarak standart bir ana kart özelliklerini taşısa da yabancı forumlarda da ekran kartı seçtiğini okumuştum.

Ana kart değişikli olacaksa işlemci ile uyumlu olan belirttiğiniz ekran kartlarını değerlendirebilirim. Ana kart değişikli olursa da aslında sıfırdan sistem toplamaya başlamış oluyorum :)

SENARYO 1
  • Mevcut ana kart sabit kalacak. Ekran kartını desteklemeyebilir.
  • Bir adet 4 GB yeni ram alıncak ve tüm Ram'ler aynı olmuş olup ana kartın maksimum değerine ulaşılacak.

SENARYO 2
  • İşlemci ile uyumlu yeni bir ana kart alınacak. Ekran kartını desteklemesi garanti olur.
  • Yeni ana karta bağlı yüksek Ram'ler alınabilir. Şimdilik o kadar yükseltmeye ihtiyaç duymuyorum.
1050 iki durumda da ağır gelmez. FX 4100 tadında, bir miktar daha güçlü bir işlemci elinizdeki. Ama işlemciyi 200-250 lira maliyetle i5-2500K modeline çıkarmanızı öneririm.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
GTX 650 Tİ ya da GTX 750 yeterli olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...