HÜDAPAR Anayasamızın ilk 4 maddesinin kaldırılmasını istiyor

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
HÜDAPAR parti programında gördüğünüz üzere,

Vesayetten ve ideolojiden arınmış, sivil bir anayasa acilen
yapılmalıdır.
Yeni anayasanın başlangıç bölümü kısa ve öz olmalıdır. Etnik
vurgu yapılmaksızın insani hak ve özgürlüklere kuvvetli bir
vurgu yapılmalıdır.

Bu yeni anayasanın değiştirilemez nitelikte hiçbir maddesi
olmamalıdır.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Adamların anayasanın ilk 4 maddesiyle işi yok. Tek dedikleri biz Erdoğan'a destek olacaz Cumhurbaşkanlığı seçiminde. Bir şey istedikleri veya dayattıklarıda yok. Zaten Cumhur İttifakınında işi gücü yok HÜDA-PAR'ın parti programını mı tanıyacak sanıyorsunuz ?

Onların istediği 3. maddeye ekleme yapılması.

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bu maddenin Türkçe ve Kürtçedir diye değişmesini istiyorlar. ( Her kürt partisi gibi. ) Bunu istemek hakmıdır değil midir bilemiyorum tartışmak gerek.

Bu söylemin DEVA partisinin söyleminden pek farkı yok aslında. Ama Meral Akşener'e sorulduğunda tek başına iktidar olabilirsa iktidar olunca yapar dediği gibi bir kıymeti veya anlamı yok 2011 yılımda yazılmış olan ve 12 yıldır orada duran bir metnin...

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Adamların anayasanın ilk 4 maddesiyle işi yok.

BAL GİBİ VAR

Anayasanın giriş kısmındaki Türk kelimelerinin kaldırılmasını istiyorlar.
"
BAŞLANGIÇ 5
Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü
belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman
Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda;
"

Madde 4 – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki
hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez
ve değiştirilmesi teklif edilemez.
Bu maddedeki değiştirilemez vurgusunu kaldırmak ve ilk 3 maddenin değiştirilebilmesinin önünü açmayı dolayısıyla Türk Devletini ortadan kaldırmayı planlıyorlar.
2018 CB seçimlerindede Erdoğanı destekleyen hüdapar etkinliğini arrtırıp türk siyasetine bu tartışmaları sokmak istiyor. Bunlar partı programına koyması bile anayasaya aykırıdır. Olması gerektiği gibi işleyen bir hukuk sistemimiz olsaydı bu parti çoktan kapatılırdı.

AKP ve Erdoğan böyle bir partinin oyunu bile hesap edip masaya oturacak kadar çaresiz ve muhtaç. Dahası sözde milliyetçi ülkücü mhp hala daha bir şey diyebilmiş değil.

Türk kelimesinden rahatsız olanlar yarın öbür gün bu ülkenin adınıda değiştirmek isteyecekler.

HÜDAPARIN parti programından reziliikler;

Başta vatandaşlık tanımı olmak üzere, anayasa ve sistemin bütün
resmi literatürüne hâkim olan Türklük esaslı dışlayıcı ve ayrımcı
söylem terk edilmelidir.
Başta Şeyh Said olmak üzere Kürtlerin büyük bir saygı ile
andıkları Kürt âlimlerine zulmedildiği resmen kabul edilmeli,
yakınlarından ve bütün halktan özür dilenmelidir.
Said-i Nursi, Şeyh Said ve Seyyid Rıza gibi şahsiyetlerin mezar
yerleri açıklanmalı, İstiklal Mahkemeleri ile ilgili arşivler derhal
açılmalıdır.
Medreseler iyileştirilmeli, asli fonksiyonlarına kavuşturulmalı ve
medreselerde verilen icazetlere resmi statü tanınmalıdır.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

Adamların istediği ya TÜRK kelimesini kaldırın yada KÜRT kelimesinide ekleyin her cümleye...

Aşırı islamcı Kürt partisi zaten adamlar bunuda inkar etmiyorlar.

Not: Adamlar biz Erdoğan'ın destekleyecez dediler sadece. Biz şunu istiyoruz bu madde olmazsa olmaz bu şartımız var veya bizim parti tüzüğümüz kabul edilecek demiyor ki ! Siz neyi yaşıyorsunuz...

O tüzükdeki şeylerin çoğu benide rahatsız eder. Ama ne yazık ki ifade özgürlüğü var. Herkes senin benim gibi düşünmek zorunda değil.

Son düzenleme:

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
BAL GİBİ VAR

"
BAŞLANGIÇ 5
Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü
belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman
Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda;
"

Madde 4 – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki
hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez
ve değiştirilmesi teklif edilemez.
Bu maddedeki değiştirilemez vurgusunu kaldırmak ve ilk 3 maddenin değiştirilebilmesinin önünü açmayı dolayısıyla Türk Devletini ortadan kaldırmayı planlıyorlar.
2018 CB seçimlerindede Erdoğanı destekleyen hüdapar etkinliğini arrtırıp türk siyasetine bu tartışmaları sokmak istiyor. Bunlar partı programına koyması bile anayasaya aykırıdır. Olması gerektiği gibi işleyen bir hukuk sistemimiz olsaydı bu parti çoktan kapatılırdı.

AKP ve Erdoğan böyle bir partinin oyunu bile hesap edip masaya oturacak kadar çaresiz ve muhtaç. Dahası sözde milliyetçi ülkücü mhp hala daha bir şey diyebilmiş değil.

Türk kelimesinden rahatsız olanlar yarın öbür gün bu ülkenin adınıda değiştirmek isteyecekler.

HÜDAPARIN parti programından reziliikler;

Başta vatandaşlık tanımı olmak üzere, anayasa ve sistemin bütün
resmi literatürüne hâkim olan Türklük esaslı dışlayıcı ve ayrımcı
söylem terk edilmelidir.
Başta Şeyh Said olmak üzere Kürtlerin büyük bir saygı ile
andıkları Kürt âlimlerine zulmedildiği resmen kabul edilmeli,
yakınlarından ve bütün halktan özür dilenmelidir.
Said-i Nursi, Şeyh Said ve Seyyid Rıza gibi şahsiyetlerin mezar
yerleri açıklanmalı, İstiklal Mahkemeleri ile ilgili arşivler derhal
açılmalıdır.
Medreseler iyileştirilmeli, asli fonksiyonlarına kavuşturulmalı ve
medreselerde verilen icazetlere resmi statü tanınmalıdır.
Hdp ye terörist diyip, yarın öbürgün hdp AKP saflarına geçse hdp yi yalayıp yutacak adamla sohbet etmeye değmez.

Hüda par güzellemesi yapar yarın öbürgün millete geçse ilk 4 madde kaldırılsın diyen radikal terörist der.

Omurga meselesi

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Hdp ye terörist diyip, yarın öbürgün hdp AKP saflarına geçse hdp yi yalayıp yutacak adamla sohbet etmeye değmez.

HDP ile HÜDA-PAR kavgalı. Merak etme aynı tarafa geçmezler. HÜDA-PAR PKK ilede mücadele ediyor. Çok sayıda yöneticisi PKK tarafından öldürülmüştür. Bu 6-8 Ekim olayları vardır meşhur. PKK'nın şehirlerde ayaklanma çıkartıp özerklik ilan etmeye çalıştığı. Orada öldürülen Yasin Börü ve arkadaşları vardı ! Onlar Hüda-Par lıydı işte. Sırf PKK ile iş tutumadıkları ve karşı durduklarına öldü çoğu...

Al bizzan PKK'lı yöneticlerden dinle...

Şuan için silahlı kanadı olmayan bayrak ve devlet ile sorunu olmayan HÜDA-PAR'ı bu kadar eleştirip yarın HDP ile iş tutunca bakalım TEK KELİME EDEBİELCEK MİSİNİZ çok merak ediyorum. 2-3 Bakanlık veya isteklerini kabul ederseler görecem ben sizin omurgayı. Dud yemiş bülbüle dönmezsiniz inşAllah... ( Bu sözde söylediğiniz maddelerin 10 katı HDP parti tüzüğünde var. Ve HDP hiç bir toplantısına Türk bayrağı götürmüyor neredeyse.)

Bak daha 2 gün önce HDP'li isim Almanya'da ve açılan bayraklara ve söylenen sözlere bak.

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu parti ile ittifak yapmak, bana göre akıl tutulması.

Siz seçim işbirliği ile koalisyonu karıştırıyorsunuz ne yazık ki.

Cumhur ittifakında yapılanların hepsi seçim işbirliği. BBP ve MHP dahil hiç biri yönetimde söz hakkı veya benim maddelerimi uygulayacan benimde yönetimde söz hakkım olacak veya bana şu kadar bakanlık verecen şu kadar makam verecem demiyor. Hatta MHP ve BBP kendi listelerinden girecek.

Ve Kısmen olursa DSP ANAP ve HÜDA-PAR'a 1-2 vekillik verilirse verilebilir. ( O konu kesin değil daha. )

Ama Millet ittifakı alenen Koalisyon yapıyor. Yetki paylaşıyor. Cumhurbaşaknının tek başına söz hakkı olmayacak diyor. İttifaktaki her partinin eşin söz hakkı olacak diyor. Oy oranına bakılmadan 1000'de 1 alan Gültekin Uysal bile yüzde 25-30 oy alan CHP ile eşit oluyor böyle saçmalık mı olur. Veya CHP listelerinde 50-60 vekillik 4 partiye verilecek deniyor.

Veya o masada ki herkes bakanlık alıyor Cumhurbaşkanı yardımcılığı alıyor veya kritik atamalarda SÖZ HAKKI ALIYOR.

İki alakasız olayı birbirine karıştırıyorsunuz. Daha HDP 'nin talepleri ve istekeri var onuda düşün.

Son düzenleme:

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Hüdapar Hizbullah'ın siyasi ayağıdır. Böyle bir parti olması da böyle bir parti ile ittifak yapılması da en ince ifade ile AYIPTIR AYIP. Hizbullah 90 lar zamanında domuz bağı yöntemi ile insanları katleden ve Gaffar Okan adlı emniyet müdürümüz katleden bir terör örgütüdür.

Aynı şekilde Gonca (konca) Kuriş adlı başı örtülü (bunu özellikle belirtiyorum. yoksa açık ya da kapalı olmasının da bir önemi yok) ve muhafazakar bir kadın yazarı sadece kendi dini inançları çerçevesinde kadın haklarını savunduğu için 38 gün boyunca işkence ederek öldüren bir örgüttür.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca Numan Kurtulmuş, Ali İhsan yavuz denen AKPli zatlar girriler görüştüler ya.. Bir de pişkin pişkin sırıtıyordu ( hiçbirşey olmadı ise de birşeyler oldu diyen o ZAT) görüşme çıkışında. Batsın böyle siyaset anlayışı.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Hüdapar sadece oy verecek bakanlık almayacak. Eyyy millet ittifakı siz farklı görüşlerde partiler ülkeyi nasıl yöneteceğinizi zannediyorsunuz?

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Son derece güzel yönetir. Bugünden kötü olmaz... Ek olarak mesele bakanlık almaması değil. Hizbullah ile oy için ittifak yapmak.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Batsın böyle siyaset anlayışı.

Harbi batsın böyle siyaset anlayışı...

Altılı masada ki HERKES HÜDA-PAR ile görüşmüş konuşmuş resim vermiş. Adamların genel merkezine gitmiş. Canan Kaftancıoğlu ve CHP'li üst düzey isimler bile aramış konuşmuş flan ama İŞİNE GELMEDİMİ ABİ BUNLAR HİZBULLAH...

Eee bu adamlar 12 yıl olmuş parti kuralı neden şikayet etmemiş muhalefet hiç. !!! Veya neden bu kadar kötü bir parti madem bu kadar sıkı fıkı görüşmüşler. Veya neden anayasa mahkemesine götürmemişler kapansın diye. Veya içlerinde katil varsa neden şikayetçi olmamışlar neden EL SIKIŞMIŞLAR !!! Gerçekten BATSIN ŞU SİYASET ANLAYIŞINIZ...

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774

Altılı masada ki HERKES HÜDA-PAR ile görüşmüş konuşmuş resim vermiş. Adamların genel merkezine gitmiş. Canan Kaftancıoğlu ve CHP'li üst düzey isimler bile aramış konuşmuş flan ama İŞİNE GELMEDİMİ ABİ BUNLAR HİZBULLAH...

Eee bu adamlar 12 yıl olmuş parti kuralı neden şikayet etmemiş muhalefet hiç. !!! Veya neden bu kadar kötü bir parti madem bu kadar sıkı fıkı görüşmüşler. Veya neden anayasa mahkemesine götürmemişler kapansın diye. Veya içlerinde katil varsa neden şikayetçi olmamışlar neden EL SIKIŞMIŞLAR !!! Gerçekten BATSIN ŞU SİYASET ANLAYIŞINIZ...

Zaten sadece oy verecekler yönetimde yer almayacaklar muhalefet konuşsun dursun. Kendilerine baksınlar sihalara düşman olan, hdp'yle dost olan chp yetkililerini biliyoruz. Onlara ses çıkarmaz bu sözde millet ittifakı. Allah bu milleti ve devleti bu zihniyetten korusun.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
İnsanlar görüşür, konuşur. Ancak seçim ittifakına alınması ile aynı şey değil.
Biz AKP'nin görüşmesine laf etmedik. Aynı ittifakın içinde yer almak için çabalamasından bahsettik.

Bu hizbullah olduğu gerçeğini değiştirmez.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İnsanlar görüşür, konuşur. Ancak seçim ittifakına alınması ile aynı şey değil.
Biz AKP'nin görüşmesine laf etmedik. Aynı ittifakın içinde yer almak için çabalamasından bahsettik.

Bu hizbullah olduğu gerçeğini değiştirmez.

Allah aşkına bu kadar da kıvırılmaz...

Deminden beri Hizbullah diyorsun adamlar katil diyorsun terorist diyorsun. Haklarında en ufak bir ne şikayer var nede dava . Şimdi Görüşmelerinde sakınca yok diyorsun. BAL GİBİDE VAR O GÖRÜŞTE İSELER... Ve sende biliyorsun ki Altılı masaya gitseler en ufak bir ses çıkartan olmayacaktı. Bak Erkan Baş'ı TİP'i HDP'yi nasıl ziyaret ediyor CHP yönetimi.

Mesela DHKP-C' iş tutanlara onlara selam çakanlara onları eylemlerine gidenlere TEK KELİME EDEBİLİYON MU ?

Ama her şeyi bilip şurada bilmiyormuş gibi yapmanız yok mu. Gerçekten komik oluyor.

Ayrıca İTTİFAK YAPMAYADIĞINI ve YÖNETİME DAHİL OLMAYACAĞINI BAL GİBİ bilip onuda çeviriyonuz. Hi.ç yoktan Demokrat partiden fazla oyu var HÜDA-PAR ın ama ne bakanlık alacak nede Cumhurbaşkanı yardımcılığı nede yönetimde söz sahibi olacak.

Son düzenleme:

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Hoş Öcalanın mektubundan medet umanların, Kardeşini TRT'yde değiiiil TRT Kurdiye çıkartanlardan başka bir tepki de beklemek benim aptallığım tabii..

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Hoş Öcalanın mektubundan medet umanların, Kardeşini TRT'yde değiiiil TRT Kurdiye çıkartanlardan başka bir tepki de beklemek benim aptallığım tabii..
Hükümet bir kere gerçektende barış istiyorsanız fırsat dedi. Ama yok terörist teröristliğinden vazgeçmiyor. Hükümet zamanında fazla yüz verdi bende doğru bulmuyordum. Şimdi görüyorsunuz nasıl kuduruyor hainler. Hepsinin inine giriliyor girilecek. Bu ülkede hainler barış elçisi mükemmel insanlarmış gibi davranıyorlar. Hain haindir.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

Bu tepkilerin hiç yoktan 10 da 1 'ini yarın öbürgün KK'nin değimi ile Çok saygıdeyer HDP eş genel başkanlarını ziyaret ettiğinde de etmeniz için burada bekliyorum...

Bakalım TEK BİR KELİME edebilecek misiniz HDP ile pazarlıklara görecez. HÜDAPAR'a ettiğiniz lafın 1000'de 1 ini HDP'ye edebilseniz ülke çok farklı bir yer olmuştu.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Tabii ki terörist kim ise inine girilmesi normal. Yapılması gereken de o. Ona kimsenin laf ettiği yok zaten.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Tabii ki terörist kim ise inine girilmesi normal. Yapılması gereken de o. Ona kimsenin laf ettiği yok zaten.

Emin misn kimsenin ona laf etmediğine ?

Terör ile mücadele Tezkeresine hayır diyenler kimlerdi ! İHa SİHA neden kullanıyor ki teroristlere karşı diyenler kimlerdi ?

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Son derece güzel yönetir. Bugünden kötü olmaz... Ek olarak mesele bakanlık almaması değil. Hizbullah ile oy için ittifak yapmak.
PKK Terör örgütünün siyasi uzantısı HDP ile ittifak yapınca sorun yok yani? Hüda par sadece Erdoğanı destekliyor 6+1 li masaya karşı. Olay bundan ibaret. Yani kimse Hüda parın dediğini yapmaz ki yapamaz da zaten.

Emin misn kimsenin ona laf etmediğine ?

Terör ile mücadele Tezkeresine hayır diyenler kimlerdi ! İHa SİHA neden kullanıyor ki teroristlere karşı diyenler kimlerdi ?
Hocam işine gelmeyen insanlara istediğiniz kadar anlatın değişmez. HDP destek verince meşru oluyor bu mantığa göre.

Son düzenleme:

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
HDP ittifakta olsun diye bir şey dedim mi ben Alpaslan. HDP için de Hüdapar için de aynı kriterler geçerli benim gözümde.

Gene yazıyorum. Osman Öcalanı TRT'ye çıkarıp medet uman Millet İttifakı değildi herhalde.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
HDP ittifakta olsun diye bir şey dedim mi ben Alpaslan. HDP için de Hüdapar için de aynı kriterler geçerli benim gözümde.

Tek kelime edemiyorsun zaten sorun orada.

HDP ile Cumartesi günü HDP il binasında ayağına giderek görüşecek Kemal Kılıçdaroğlu bakalım TEK KELİME EDEBİLECEK misiniz ?

Not: O görüşmede Türk bayrağı olacak mı onuda merak ediyorum. Sözde Atatürkçüler sözde Milliyetçiler sözde CHP'lilere orada bizim sayemizde oturacaksınız şunları bunları istiyoruz dediklerinde bakalım ne diyeceksiniz... ( Ama abi AKP deyip 10-15 yıl geri saracaksınızdır büyük ihtimal o konu hakkında tek kelim etmeyip. )

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Hocam genele dedim ben, üstünüze alınmayın. Ciddi ciddi öyle düşünen bir kesim var.

Kılıçdaroğlu HDP ile görüşecek ne düşünüyorsunuz

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255

Gene yazıyorum. Osman Öcalanı TRT'ye çıkarıp medet uman Millet İttifakı değildi herhalde.

Bak benim öz kuzenim aynı kandan olduğum Şerefli akrabalarım, hiç cevap vermez.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Hocam genele dedim ben, üstünüze alınmayın. Ciddi ciddi öyle düşünen bir kesim var.

Kılıçdaroğlu HDP ile görüşecek ne düşünüyorsunuz

İnsanlar konuşa konuşa anlaşır. İnsanların görüşmesinde sıkıntı yok ama HDP bildiğimiz görüşünü savunmaya devam ettiği sürece ittifakta olmasına karşıyım..

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Dinci adamın eline devlet verilmez. İran olursun.

Son mesajlar