Huawei Mobil Servisleri - Akıllı Telefonlar Dünyasında Yeni Bir Dönem Başlıyor!

Bu konuyu okuyanlar

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Amerika'nın ambargosuyla karşılaşan Huawei firması yazılım alanında geliştirdiği çözümler sayesinde yeni bir dönemin başlamasını sağladı. Mevcut akıllı telefonlarda iki servis sağlayıcı vardı. Google Play Store ve İos App Store. Huawei kendi android marketini AppGalery ile çok kısa sürede dünyanın 3. büyük uygulama marketini kullanıma sundu. Sektörün öncülerinden Huawei bu sayede rekabeti arttırması ilerleyen dönemde, hem içerik üreticiler hem de son kullanıcı müşterilerin menfaatine olacaktır. Bu yeni pazar sayesinde içerik üreticiler emeklerinin karşılığını daha fazla alacak, müşteriler ise daha az masrafla daha kaliteli içeriklere ulaşacaktır.

Son bir yıldır Huawei marka telefon kullanan yada yeni bir Huawei marka telefon alacakların kafasındaki en önemli sorunun da cevabı ortaya çıkmış oldu. Google servisleri Huawei telefonlarda olmayacak/çalışmayacak mı? Hali hazırda üretilip satışa sunulmuş ya da kullanılmış olan cihazlarda Google servisleriyle ilgili bir sorun olmayacağı hem Huawei hem de Google tarafından açıklanmıştı. Yeni çıkacak cihazlara ise Google servislerinin verilmeyeceğini biliyorduk. Bunun üzerine Huawei kendisinin geliştirdiği Mobil Servislerini önce Mate 30 Pro ve ardından P40 serilerinde kullanıma sundu. Yeni çıkan bu ürünlerden birini alan herkes Google yada İos servisleriyle verilen hizmetlerin tamamına Huawei Mobil Servisleriyle ulaşabilecek. Örneğin AppGalery'den uygulamarı indirip, Huawei bulut servisine bilgilerini yedekleyip, daha sonra istediği heryerden ulaşabilecek. Tarayıcı olarak Huawei Browser, yardım için Huawei Asistant ve benzeri servisleri kullanabiliyor olacak.

Tüm Huawei servislerine ulaşıp kullanabilmek için kullanıcının tek bir Huawei Kimliği oluşturması yeterli olacaktır. Hali hazırda sadece Türkiyede dört milyonun üzerinde Huawei kimliği kullanımaktadır. Uygulama marketi olan AppGalery ise 150'den fazla ülkede kullanılmakta olup, bir milyondan fazla uygulamaya sahip. Yine aynı şekilde bir milyon civarında uygulama üreticisi AppGalery'nin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.Şu anda sadece türkiye de iki milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip AppGalery, yeni modellerin de satışa sunulmasıyla giderek artacaktır.

Daha önce Google ya da İos servislerini kullananlar, Huawei telefonla birlikte Huawei mobil servislerine geçtikleri zaman hayatlarında değişme olmayacak aksine büyük kolaylıklar görecektir. Örneğin Huawei Browser servisiyle birlikte arama yaparken bilgiye ve popüler sitelere daha hızlı erişebilecek, daha düşük mobil veri kullanarak tasarruf sağlayabilecek, şifre deposuyla tüm şifrelerini güvenli saklayabilecek, gece modu sayesinde göz sağlığını koruyabilecektir. Huawei Cloud servisiyle çok daha düşük ücretlerle daha fazla kapasitede saklama alanına sahip olacaktır. Halen tüm Huawei ve Honor marka telefon kullanıcıları 5 Gb ücretsiz veri yedekleme alanını kullanabilmektedir.

Huawei Mobil Servisleriyle mobil telefon sektöründe yeni bir dönem bizi bekliyor. Android üzerindeki Google servislerinin tekelinin ortadan kalkmasına tanıkılık ederken İos servislerinin karşısına yeni ve güçlü bir rakip göreceğiz.

Google servisleri olmayan yeni Huawei telefonları hakkında sorularınız varsa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışacağım. Düşünce ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Amerika'nın ambargosuyla karşılaşan Huawei firması yazılım alanında geliştirdiği çözümler sayesinde yeni bir dönemin başlamasını sağladı. Mevcut akıllı telefonlarda iki servis sağlayıcı vardı. Google Play Store ve İos App Store. Huawei kendi android marketini AppGalery ile çok kısa sürede dünyanın 3. büyük uygulama marketini kullanıma sundu. Sektörün öncülerinden Huawei bu sayede rekabeti arttırması ilerleyen dönemde, hem içerik üreticiler hem de son kullanıcı müşterilerin menfaatine olacaktır. Bu yeni pazar sayesinde içerik üreticiler emeklerinin karşılığını daha fazla alacak, müşteriler ise daha az masrafla daha kaliteli içeriklere ulaşacaktır.

Son bir yıldır Huawei marka telefon kullanan yada yeni bir Huawei marka telefon alacakların kafasındaki en önemli sorunun da cevabı ortaya çıkmış oldu. Google servisleri Huawei telefonlarda olmayacak/çalışmayacak mı? Hali hazırda üretilip satışa sunulmuş ya da kullanılmış olan cihazlarda Google servisleriyle ilgili bir sorun olmayacağı hem Huawei hem de Google tarafından açıklanmıştı. Yeni çıkacak cihazlara ise Google servislerinin verilmeyeceğini biliyorduk. Bunun üzerine Huawei kendisinin geliştirdiği Mobil Servislerini önce Mate 30 Pro ve ardından P40 serilerinde kullanıma sundu. Yeni çıkan bu ürünlerden birini alan herkes Google yada İos servisleriyle verilen hizmetlerin tamamına Huawei Mobil Servisleriyle ulaşabilecek. Örneğin AppGalery'den uygulamarı indirip, Huawei bulut servisine bilgilerini yedekleyip, daha sonra istediği heryerden ulaşabilecek. Tarayıcı olarak Huawei Browser, yardım için Huawei Asistant ve benzeri servisleri kullanabiliyor olacak.

Tüm Huawei servislerine ulaşıp kullanabilmek için kullanıcının tek bir Huawei Kimliği oluşturması yeterli olacaktır. Hali hazırda sadece Türkiyede dört milyonun üzerinde Huawei kimliği kullanımaktadır. Uygulama marketi olan AppGalery ise 150'den fazla ülkede kullanılmakta olup, bir milyondan fazla uygulamaya sahip. Yine aynı şekilde bir milyon civarında uygulama üreticisi AppGalery'nin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.Şu anda sadece türkiye de iki milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip AppGalery, yeni modellerin de satışa sunulmasıyla giderek artacaktır.

Daha önce Google ya da İos servislerini kullananlar, Huawei telefonla birlikte Huawei mobil servislerine geçtikleri zaman hayatlarında değişme olmayacak aksine büyük kolaylıklar görecektir. Örneğin Huawei Browser servisiyle birlikte arama yaparken bilgiye ve popüler sitelere daha hızlı erişebilecek, daha düşük mobil veri kullanarak tasarruf sağlayabilecek, şifre deposuyla tüm şifrelerini güvenli saklayabilecek, gece modu sayesinde göz sağlığını koruyabilecektir. Huawei Cloud servisiyle çok daha düşük ücretlerle daha fazla kapasitede saklama alanına sahip olacaktır. Halen tüm Huawei ve Honor marka telefon kullanıcıları 5 Gb ücretsiz veri yedekleme alanını kullanabilmektedir.

Huawei Mobil Servisleriyle mobil telefon sektöründe yeni bir dönem bizi bekliyor. Android üzerindeki Google servislerinin tekelinin ortadan kalkmasına tanıkılık ederken İos servislerinin karşısına yeni ve güçlü bir rakip göreceğiz.

Google servisleri olmayan yeni Huawei telefonları hakkında sorularınız varsa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışacağım. Düşünce ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Appgalery de hala eksikler var.Mesela Facebook, WhatsApp, Instagram bu uygulamalar yok.Google servisleri olmadığı için YouTube,gmail gibi uygulamalar ve sosyal medya uygulamaları APK olarak indirilebiliyor.Huawei de Google servislerinin olmaması belki Huaweinin suçu değil ama içinde bulunduğun tablo ortadayken cihazları bu kadar yüksek fiyatlarla piyasaya sürmesi bana göre saçmalık.Senin en iyi teknolojiyi koyup fiyatları düşürmen lazım.Bakıyorsun P40 Pro şöyle cihaz böyle cihaz ama bakıyorsun stereo hoparlör yok.Ekran kalitesi S20 leri geçtim S10 larla bile denk değil.Samsung S20 ailesinde 120 Hz ekran teknolojisi kullanıyor ama Huawei 90 Hz kullanıyor.İşin tuhafı P40 en ucuz modelde 90 Hz da yok.Huawei firması şapkasını önüne koyup bazı şeyleri görmeli.Akıllı telefon sadece kameradan ibaret değil.Bunları Mate 10 Pro kullanan biri olarak yazıyorum.Bir sonraki cihazım Apple veya Samsung dan bir cihaz olucak.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Evet AppGalery de hala eksikler var ve zamanla bunlar giderilecek. Ama bahsettiğiniz uygulamak Apk olarak indirilip sorunsuz kullanılabilmektedir. Evet Youtube uygulama olarak değil tarayıcı üzerinden kullanılabiliyor. Gmail de aynı şekilde. Benim anlatmaya çalıştığım konu Google tekeline alternatif mobil sistemlerin geliştirilmesi. Alışkanlıklarımızın konforu varken böyle bir maceraya ne gerek var diyebilirsiniz haklı olarak. Ama bu geçiş sürecini atlattıktan sonra sektörde yeni oyuncuların katılmasının bize yani son kullanıcıya olan yararlarını gözardı edemeyiz. Bugün Huawei bir adım attı, yarın belki Oppo belki Xiaomi böyle bir adım atacak. Fİyat performans olarak beklentilerinize sonuna kadar katılıyorum. Yazılım bir riskse eğer ve bu riske gireceksek elbetteki yazılım geliştirici firmalar da bizi düşünmeli. Eminim ki bu konudaki kaygılarınızı hepimiz paylaşıyoruz. Huawei firması bence bir şansı hakediyor diye düşünüyorum. Mate 10 pro kullanıcısı olarak sanırım telefonunuzdan memnunsunuz ve uzun bir süre daha kullanacaksınız. En azından sizin ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak hale gelinceye dek. O güne kadar AppGalery ve Huawei mobil servisleri eminim kaygılarınızı giderecek ölçüde gelişecektir.

Değerli yorum ve eleştirileriniz için çok teşekkür ederim.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Rekabet iyidir. İnsanlar bilinçli davaranarak tekelleşmeyi engelleyebilir.

Sırf Google'ı tekelleştirmemek için Chrome yerine Firefox tarayıcı kullanıyorum. Chrome yine yüklü ve Firefox'un yavaşlığı o hissettiğimde bazen Chrome kullanıyorum ama nadiren.

Arama motoru olarak basit aramalarda Yandex kullanıyorum ama kapsamlı bir arama yapacaksam mecburen Google kullanıyorum. Aramalarımın %70'i maalesef Google'dan.

YouTube uygulamasının benim için önemi yok.

Gmail uygulaması yerine başka bir e-posta uygulamasına Gmail hesabını tanıtıp kullanabilirim. Çünkü 3 yıldır Hotmail hesabımı Gmail uygulaması üzerinden kullanıyordum. Tam tersini de yapabilirim.

Facebook ve Instagram kullanmıyorum ama Whatsapp önemli. WhatsApp'in tarayıcı ile alternatifi de yok. O iş sıkıntılı işte.

İnşallah Google'ın tekelliğini bitirir.

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Mağaza büyür windows phone gibi olmaz sonu. Uygulama geliştiricilerine ve geri bildirim yapan kullanıcılara güzel bir program(hediyeli) hazırlanmalı. Ne istiyorlar diye sorulmalı ve isteklerine geri dönüş yapılmalı.
Fiyat politikası ülkemiz için gözden geçirilmeli. Örnek olarak; telefonu 100$ 'dan fabrika satacak. Avrupaya geliyor satıcılar 150$ 'dan satıyor. Bizim ülkemizde fiyat 150$ üzerinden yapılandırılıyor. Çıkartın aradaki aracıları. Bize 100$ üzerinden sabirt kur değeri ile kdv si gümrüğü vs ekle üstüne öyle sat. Huawei bu konuda bir iyileştirme yapmalı. Ben alamıyorum ki cihazı yeni appstoreyi nasıl deneyeyim. Cidden istiyorum ve merak ediyorum huawei işletim sistemini-Mağazasını ama bize uzak. Düşük ve orta gelire hitap eden telefonların fiyatına bakıyorum aynı paraya asyalı rakipleri daha göze hoş geliyor. Mate 10 pro kullandım .efsane telefon. Herşeyi muhteşem. Sonrası gelmedi işte.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Windows phone gibi olmayacak çünkü altyapısı androide dayanıyor. Yani sıfırdan Amerika'yı yeniden keşfetmekle uğraşmıyorlar. Kullanılan altyapının üzerine devam ediyorlar. Uygulama geliştiricilere büyük yatırımlar yapıyorlar. Ülkemiz ekonomi şartlarına göre fiyat ayarlaması konusunda kesinlikle kolaylıklar sağlamaları gerekiyor bu görüşünüze katılıyorum. Belki abartıyor olabilirim ama bundan bir yıl sonra bu kaygılarımızın ötesine geçip google tekelinden bağımsız yeni bir alternatifimiz olacağına inanıyorum. Donanım ve servis hizmeti olarak kendini kanıtlayan Huawei yazılım anlamında da bizi yarı yolda bırakmayacaktır. Sadece şunu düşünsek bile yeterli olacaktır sanırım. google tekelinde olan çok popüler bir uygulama var ve biz sadece oradan satın alabiliyoruz bunu. Google istediği fiyatı verebilir çünkü rakibi yok. O uygulamayı istiyorsak mecburuz google servislerine. Peki ya bu uygulama sadece googleda değil de Huaweide daha uygun fiyata bulabiliyorsak? Fiyatı biz belirleyebiliyorsak? Sırf bunun için bile yeni oyuncuların sektöre girmesini desteklememiz gerek miyor mu?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Şu an Google Türkiye'ye ambargo uygulasa biz biteriz. Düşünün Google'ın tekelliğini.
Alternatifi ve rakibi olmalı ve bence şu an en iyi rakip Huawei.

M.tingis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Rekabet iyidir. İnsanlar bilinçli davaranarak tekelleşmeyi engelleyebilir.

Sırf Google'ı tekelleştirmemek için Chrome yerine Firefox tarayıcı kullanıyorum. Chrome yine yüklü ve Firefox'un yavaşlığı o hissettiğimde bazen Chrome kullanıyorum ama nadiren.

Arama motoru olarak basit aramalarda Yandex kullanıyorum ama kapsamlı bir arama yapacaksam mecburen Google kullanıyorum. Aramalarımın %70'i maalesef Google'dan.

YouTube uygulamasının benim için önemi yok.

Gmail uygulaması yerine başka bir e-posta uygulamasına Gmail hesabını tanıtıp kullanabilirim. Çünkü 3 yıldır Hotmail hesabımı Gmail uygulaması üzerinden kullanıyordum. Tam tersini de yapabilirim.

Facebook ve Instagram kullanmıyorum ama Whatsapp önemli. WhatsApp'in tarayıcı ile alternatifi de yok. O iş sıkıntılı işte.

İnşallah Google'ın tekelliğini bitirir.

Sana katılıyorum fakat Whatsapp'ıda indirmek oldukça kolay. MoreApps üzerinden indirebilirsin veya WhasApp'ın kendi sitesinden direk indir diyebilirsin sorunsuz çalışıyor.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Sana katılıyorum fakat Whatsapp'ıda indirmek oldukça kolay. MoreApps üzerinden indirebilirsin veya WhasApp'ın kendi sitesinden direk indir diyebilirsin sorunsuz çalışıyor.
Kendi sitesinden APK olarak da inebiliyorsa güzelmiş. Kendi sitesinden indiğini bilmiyordum.

Aykovsky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
Aslında o günden bugüne güzel haberler vermeye devam ediyor HMS. Hatta bununla ilgili geliştiricilere ödüller de sundu. Kendi App Galerisini yakından inceleme fırsatım oldu. P40 Lite cihazıma yurtdışı kaynaklı ulaşmıştım. Konu bile açtım bununla alakalı. App galerisine mesela 2 gün önce E-Devlet tanımlandı. 3 gün de olabilir.
Daha önce microsoftlu cihazların yaşadığı sorunlar vs vardı ama Huawei App Galeri şu anda en büyük 3. App Galeri oldu bile :) Bence güzel işler çıkaracak ve bende yakından takip ediyor olacağım :)

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Aslında o günden bugüne güzel haberler vermeye devam ediyor HMS. Hatta bununla ilgili geliştiricilere ödüller de sundu. Kendi App Galerisini yakından inceleme fırsatım oldu. P40 Lite cihazıma yurtdışı kaynaklı ulaşmıştım. Konu bile açtım bununla alakalı. App galerisine mesela 2 gün önce E-Devlet tanımlandı. 3 gün de olabilir.
Daha önce microsoftlu cihazların yaşadığı sorunlar vs vardı ama Huawei App Galeri şu anda en büyük 3. App Galeri oldu bile :) Bence güzel işler çıkaracak ve bende yakından takip ediyor olacağım :)
Ben telefonuma AppGallery kurup baktım ama çöp gibi ya. Çok fazla çakma isimli ve amblemli uygulama var.

Aykovsky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
Ben telefonuma AppGallery kurup baktım ama çöp gibi ya. Çok fazla çakma isimli ve amblemli uygulama var.
Başlangıçta önüne gelen developer hesap aldı, o yüzden marka biraz rahat davrandı. Muhtemelen buda copy-paste olayını arttırdı. Eleştirelecek tabiki de çok yanı var ama buna bir çözüm bulacaktır. Gms id'si isteyen uygulamaların more apps ve app search'ten vanced tarzı kurulması iyi.. Muhtemelen bunlar bir süre sonra sadece app galeride toparlanınca ciddi olarak firma bir düzen getirir. Olmazsa son kullanıcının kafası çok karışır.